مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 7940 -تاریخ انتشار : دوشنبه 09 آذر 1394 -ساعت : 12:52

چاپ به اشتراگ گذاشتن
نظام انتخاباتی برنامه‌محور نیست

اسفندیار عشوری دبیر حزب کارگزاران استان مازندران:

نظام انتخاباتی برنامه‌محور نیست

اختصاصی مازندمجلس: نظام فعلی موجود در انتخابات به نظر من شخص محوری است یعنی ما برنامه محور نیستیم و افراد و احزاب به خاطر برنامه‌هایی که ارائه می‌دهند انتخاب نمی‌شوند/ فردی پس از 4 سال تلاش علیرغم توانایی‌هایی که دارد شکست می‌خورد و فردی که توانایی لازم را ندارد راهی مجلس شود

اختصاصی مازند مجلس: در سلسله گفتگوهای حضوری مازندمجلس این‌بار میزبان اسفندیار عشوری بودیم. وی پس از 2 دوره عضویت در شورای شهر ساری، راهی اداره کل راه و ترابری استان شد تا سمت مدیرکلی آن را برعهده گیرد و در حال حاضر نیز دبیر اول حزب کارگزاران استان مازندران است. عشوری در این گفتگو به بیان دیدگاه‌های خود درباره نحوه برگزاری انتخابات در ایران، فواید و معایب برگزاری آن، برنامه‌ها و فعالیت‌های حزب کارگزاران مازندران و .... پرداخت که قسمت اول آن پیرامون برگزاری انتخابات و اهمیت حضور گسترده مردم در انتخابات از نظرتان می‌گذرد

 

بستر حضور حداکثری مردم را در انتخابات فراهم کنیم

عشوری، با بیان اینکه ما باید فضا و بستر را به گونه‌ای فراهم کنیم که مردم به اهمیت حضور در انتخابات برسند، اظهار کرد: بارها مقام معظم رهبری در آستانه همه انتخابات‌ها، اصلی‌ترین نکته‌ای که تاکید می‌کنند بحث حضور حداکثری است که این مساله از 2 زاویه قابل بررسی است.

وی افزود: زاویه اول اینکه حضور حداکثری مردم در بعد جهانی ارزش قابل توجهی دارد و میزان دلبستگی مردم به کشور، به نظام را نشان می‌دهد و در واقع پایه‌های مردمی نظام را که اصل آن بر آرای مردم است، نشان می‌دهد و این موجب ارتقای امنیت ملی ما می‌شود.

دبیر حزب کارگزاران استان مازندران، تصریح کرد: زاویه دیگر، حضور مردم برای تعیین سرنوشت خود و کشور، طبق آن مسیر، نقشه و برنامه‌ی مشخص شده است در واقع حضور مردم در انتخابات به عنوان وظیفه ملی- میهنی است که پایه‌های دموکراسی کشور را برای نسل آینده تقویت می‌کند تا با رفع مشکلات موجود انتخابات بهتری را باشیم.

 

انتخابات و رای دادن حق مردم است

عشوری با بیان اینکه رای دادن حق مردم است، گفت: اگر مردم در انجام آن کوتاهی کنند در نهایت خودشان متضرر می‌شوند و لذا اگر احساس کنیم حتی یک رای هم می‌تواند در سرنوشت کشور، استان یا شهری تاثیرگذار باشد نیاز است از آن یک رای هم به خوبی استفاده شود.

عضو سابق شورای شهر ساری، اضافه کرد: لازم است مردم ما در هر شرایطی حضور در انتخابات را به عنوان یک حق غنیمت بشمارند، در انتخابات تاثیرگذار باشند و دیدگاه‌های خود را در پای صندوق‌های رای بیان کنند پس ضرورت دارد که به صورت جدی، بستر را برای حضور حداکثری مردم فراهم کنیم و عدم حضور گسترده مردم هم به ضرر مردم هم به ضرر کشور می‌شود.

 

نظام فعلی انتخابات کشور شخص محوری است

وی، با اظهار اینکه تمام ارکان تصمیم‌گیری کشور ما بر پایه آرای مردم است، افزود: ما می‌توانیم فضای انتخابات را بهبود ببخشیم چرا که نظام فعلی موجود در انتخابات به نظر من شخص محوری است یعنی ما برنامه محور نیستیم و افراد و احزاب به خاطر برنامه‌هایی که ارائه می‌دهند انتخاب نمی‌شوند.

عشوری، تصریح کرد: متاسفانه عموم نقاط کشور (بجز تهران و چند کلانشهر) به اشخاص رای می‌دهیم و اغلب آرا منطقه‌ای، قومی و قبیله‌ای، گروهی و یا قابلیت‌های شخصی و نوع ارتباطی که نامزد با مردم دارد یا وعده و وعیدهای انتخاباتی است که گاها ممکن است خارج از وظایف نماینده باشد.

دبیر حزب کارگزاران استان مازندران، با بیان اینکه نیاز است به دنبال بهبود شرایط باشیم، گفت: به اعتقاد من نظام انتخاباتی ما می‌تواند بهتر از این باشد اگر ما بتوانیم شرایط قانون انتخابات را به گونه‌ای فراهم کنیم که مردم برنامه‌محور شوند و به برنامه‌ها رای دهند در این صورت احزاب فعال‌تر می‌شوند و می‌توانند برنامه‌های خود را در ابعاد مختلف به شکل کلان به مردم ارائه کنند و مردم با مطالعه برنامه‌های مختلف احزاب، آرای خود را در صندوق بریزند.

 

حضور290 نماینده با 290 برنامه‌ی متفاوت در مجلس!

وی با اشاره به حزبی نبودن برنامه‌های نمایندگان فعلی مجلس، بیان کرد: در حال حاضر ما در مجلس شورای اسلامی 290 نماینده داریم با 290 برنامه‌ی متفاوت که برنامه‌های آنها در مجلس قابل جمع هم نیست ولی اگر در انتخابات، احزاب ورود پیدا کنند و برنامه‌های کلان ارائه کنند برنامه‌های آنها قابل دسترسی‌تر و عملی شدنی‌تر هست و انتخاب آن نیز برای مردم آسانتر خواهد بود و این چیزی است که در همه جای دنیا اتفاق می‌افتد.

عشوری افزود: در این صورت دیگر اشخاص مطرح نیستند بلکه این احزاب هستند که مطابق با برنامه‌‌ها و اهداف حزبی، نامزدهای خود را مطرح می‌کنند و سعی می‌کنند که نامزدهایی با توانایی و ظرفیت بالا معرفی کنند تا برنامه‌های تعیین شده را عملی کنند و اگر برنامه‌های آنها محقق نشود به ضرر آن حزب خواهد بود که در دوره‌های بعد با کاهش اقبال عمومی مواجه می‌شود.

عضو سابق شورای شهر ساری، با بیان اینکه در صورت برنامه‌محور شدن انتخابات، مشکلاتی چون رد صلاحیت و ... مرتفع می‌شود، گفت: دراین صورت احزاب سعی می‌کنند نامزدهایی با توانایی بالا انتخاب کنند تا با حل و رفع مشکلات، معضلات و نیازهای جامعه برنامه‌های تعیین شده را جامعه عمل بپوشانند.

 

انتخابات شخص‌محور یک پروسه بسیار طولانی است

وی با اشاره به اشکالات انتخابات شخص‌محور، اظهار کرد: در حال حاضر، نامزدهای انتخاباتی از 4 سال قبل و از زمانی که قصد نامزدی کردند شهر به شهر، روستا به روستا، خانه به خانه می‌روند، دیدگاه‌های فردی خود را عرضه می‌کنند و برای خود تبلیغات می‌کنند تا آرای مردم را بدست آورند و این یک پروسه بسیار طولانی است.

دبیر حزب کارگزاران استان مازندران، با اظهار اینکه در انتخابات شخص محور نقش احزاب و برنامه‌ها خیلی کمرنگ است، گفت: در مشارکت فردی نامزدها، می‌بینیم فردی پس از 4 سال تلاش علیرغم توانایی‌هایی که دارد شکست می‌خورد و فردی که توانایی لازم را ندارد راهی مجلس شود.    

عشوری، اضافه کرد: اگر این فضا ایجاد شود و قانون به گونه‌ای اصلاح شود که در عین مشارکت حداکثری مردم در قالب احزاب، برنامه‌های بهتر را انتخاب کنند یقینا سرعت بیشتری را در همه ابعاد توسعه شاهد خواهیم بود و ترکیب مجلس نیز از تخصص‌ها و ایده‌های مختلف خواهد بود و این گونه نمی‌شود که برای یک کمیسیون صد نماینده متقاضی شوند و برای کمیسیونی دیگر متقاضی نداشته باشیم یا به اندازه نیاز نباشد.

وی با اشاره به سطح بالاتر نماینده‌های تهران نسبت به شهرستان‌ها، بیان کرد: مردم پایتخت نگاه حزبی‌تری دارند و به اشخاص رای نمی‌دهند هر چند احزاب در پایتخت هم چندان برنامه‌محور نیستند و مردم بیشتر به گرایش سیاسی رای می‌دهند اما باز هم نگاه بهتری دارند و نمایندگان انها فعال‌تر از سایر نقاط کشور هستند.


نظام انتخاباتی برنامه‌محور نیست

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : اسفندیار عشوری - کارگزاران مازندران - حزب کارگزاران مازندر - شورای اصلاح لبان سار - شورای اصلاح طلبان اس - شخص محور -

مطالب مرتبط با : نظام انتخاباتی برنامه‌محور نیست
نظرات کاربران در مورد : نظام انتخاباتی برنامه‌محور نیست
  • نادر سلیمان نژادپاسخ0دوشنبه 23 آذر 1394

    اقای عشوری دبیر کل !!!

    عوترض قندانی که پرت می کردید دمکراسی مورد نظر شماست هنوز عوارض دارد

نظر شما در مورد : نظام انتخاباتی برنامه‌محور نیست

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها