مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 8163 -تاریخ انتشار : دوشنبه 16 آذر 1394 -ساعت : 19:13

چاپ به اشتراگ گذاشتن
شانزده آذر؛ فریاد آزادی در گلوی تفنگ/ دانشجو و الزامات انقلاب

دانشگاه زنده است؛

شانزده آذر؛ فریاد آزادی در گلوی تفنگ/ دانشجو و الزامات انقلاب

اختصاصی مازندمجلس: یکی ازمهمترین دستاورد های روز دانشجو احیای روحیه خودباوری و میل به استقلال در سطح جامعه بوده است. تا پیش از شانزده آذر کسی به این فکر نمی کرد که بتوان به یک نیروی قدرتمند که توسط تیمی از ورزیده ترین نظامیان وقت حمایت می شود اعتراض کرد. در واقع درس بزرگ روز دانشجو ایستادگی در برابر قدرت بود و با این اتفاق هژمونی قلدرها به یکباره فروریخت و این چراغ راهی شد برای آینده مبارزات انقلابی تا رسیدن به شرایط مطلوب که در آن زمان تصوری بسیار ناشدنی جلوه می کرد

اختصاصی مازند مجلس: آذر ماه همیشه برای دانشجویان حال و هوای متفاوتی دارد. ایستادن در برابر ظلم و پافشاری بر آرمان های انقلابی که مستلزم رسیدن به اهداف مهم دانشگاه که همان استقلال و عزت نفس کشور است از خصوصیات بارز دانشجوی آگاه و دلسوز سرنوشت کشور است. یکی از مهمترین مشخصه های روز دانشجو توجه به نیاز های نسل جوان و پویایی فضای فکری دانشجو و دانشگاه است. آنچه بیش از هر چیز بر شرایط کشور تاثیر می گذارد سمت و سوی فکری و کنشگری دانشجویان به عنوان قشر اِلیت و نخبگان کشور و نمایندگان فکری جامعه برای جهت دهی به افکار عمومی هستند.از اینرو شانزدهم آذر ماه به صورت نمادین نماینده نیازهای فکری روز جامعه است که می تواند بر تمامی ارکان کشور و بر همه ساز و کار های اجرایی و تشکیلاتی تاثیر مستقیم بگذارد. آنجا که دانشجو حاضر است به خاطر رسیدن به اهدافش که همان اهداف عالیه کشور است از جان خود بگذرد همان نقطه عزیمت از ذلت به سربلندی است که حاوی پیام های فراوانی هم برای بیگانگان و هم برای مدیران و دست اندکاران کشور است که همراه و همگام با روحیه انقلابی دانشجویان در راه دستیابی به اهداف دراز مدت نظام کوشا باشند.

دستاورد های روز دانشجو

یکی ازمهمترین دستاورد های روز دانشجو احیای روحیه خودباوری و میل به استقلال در سطح جامعه بوده است. تا پیش از شانزده آذر کسی به این فکر نمی کرد که بتوان به یک نیروی قدرتمند که توسط تیمی از ورزیده ترین نظامیان وقت حمایت می شود اعتراض کرد. در واقع درس بزرگ روز دانشجو ایستادگی در برابر قدرت بود و با این اتفاق هژمونی قلدرها به یکباره فروریخت و این چراغ راهی شد برای آینده مبارزات انقلابی تا رسیدن به شرایط مطلوب که در آن زمان تصوری بسیار ناشدنی جلوه می کرد. به جرات می توان گفت که اعتراض دانشجویان در روز شانزدهم آذر بود که استراتژیست های آمریکایی را به فکر واداشت که ممکن است در آینده در ایران دچار مشکل شوند چرا که تا پیش از آن و ماجرای شانزدهم آذر ماه همه تحلیل ها و برنامه ریزی ها بر مبنای یک افق بیست تا پنجاه ساله حضور آمریکا در ایران ساماندهی شده بود و این به معنای تداوم سلطه و حفظ شرایط نفوذ بیگانه بر ارکان کشور بوده است. با نگاهی گذرا به شرایط آن روز جامعه می توان فهمید که چقدر این اقدام دانشجویان مهم و برای آینده کشور حیاتی بوده است. ابرقدرت آمریکا با تکیه بر تصور شکست ناپذیری و نیروی دست نشانده ای که در کشور و منطقه تربیت کرده بود خواب دست اندازی بر همه امور مملکت را در سر داشت که با این اقدام رشته رویاهای این ابرقدرت دوران به کلی گسسته شد. علاوه بر درس بزرگ ایستادگی در برابر زور دستاورد مهم دیگر روز دانشجو احیای خودباوری و صرف فعل خواستن در جامعه نخبگان و محیط علمی کشور بوده است. این حرکتی بود که تبدیل به یک الگوی کارامد برای ادامه راه دانشجویان برای سال های باقیمانده شد و هنوز هم تازگی و طراوت خود را از دست نداده است. پیامی رسا خطاب به قدرت های جهانی و وابستگان داخلی آنها که کشته شدن در راه آرمان های انقلابی بسیار بهتر از زیر سایه زورگویان بودن است.

اهداف روز دانشجو

به نظر میرسد که مهمترین هدف دانشجویان از اعتراضات روز شانزدهم آذر نه گفتن به شرایط غیر دموکراتیک بوده است. چرا که در دوران گذشته تصمیمات همیشه از بالا به پائین و دستوری ابلاغ میشدند و همین بازی ندادن مردم و جوانان در سرنوشت کشور عامل تعیین کننده دراعتراض دانشجویان بوده است. بی تردید عدم دخالت مهمترین قشر جامعه که همان دانشجویان باشند به عنوان نوک پیکان تحولات کشور در تصمیمات کلان و سرنوشت سازی که می تواند آینده یک کشور را رقم بزند باعث اتخاذ تصمیمات غلط و قرار گرفتن در شرایطی خواهد شد که در نهایت به صلاح مملکت نخواهد بود. با این تعاریف شاید بتوان گفت که یکی دیگر از اهداف روز دانشجو مشارکت حداکثری جوانان و مردم به رهبری دانشجویان در تعیین سرنوشت جامعه است وبه جرات می توان مدعی شد که از مهمترین جلوه های مشارکت هم مشارکت سیاسی برای پویا تر شدن و چابک تر شدن احزاب و مدیران کشور خواهد بود.اگر ما نتوانیم فضای مشارکت سیاسی که نیاز مبرم تفکر دانشجویی و برگ برنده حکومت در برابر سمپاشی ها و سیاه نمایی های دشمنان است را پویا و به روز نگه داریم قطعا با انحراف از مبانی انقلاب مواجه خواهیم شد و هم مردم و هم نظام از بستن فضای فکری دانشگاه ها و تحمیل جو امنیتی بر ارکان دانشگاه متضرر خواهند شد. اما از مهمترین مواردی که به عنوان دستاورد روز دانشجو می توان نام برد پاسخگو کردن حاکمیت به مردم است. در شرایطی که حکومت شاه با برقراری یک دیکتاتوری مدرن تلاش داشت که بگوید هدف اش از اعمال چنین دیکتاتوری و همچنین نداشتن تعامل با مردم حرکت سریع به سمت توسعه غربی بوده است اما چون حاضر به پاسخگویی به افکار عمومی نبوده است تمامی تلاش هایش مانند خانه ای روی آب بود که با کوچکترین تلنگری ویران شد. خوشبختانه حرکت انقلابی دانشجویان در آن زمان و بسط روحیه مطالبه گری در سطوح مختلف جامعه در نهایت به شنیدن صدای انقلاب توسط شاه ختم شد و حاکمیت وقت را در مسیر پاسخگویی قرار داد. در حال حاضر هم مسئولان نظام قدر چنین دستاوردی را به درستی می دانند و در بیشتر مواقع در جهت پاسخگویی به مردم و دانشجویان حرکت می کنند و آن معدود نهاد ها و افرادی هم که هنوز پی به پیام روز دانشجو نبرده اند امید است که هر چه زودتر به مسیر درست وارد شوند.

چشم انداز روز دانشجو

با توجه به تجربیات گرانبهایی که پیش و پس از انقلاب اسلامی در محیط های دانشگاهی و توسط دانشجویان کسب شده است به نظر میرسد که در ادامه حرکت رو به جلو فعلی شاهد فضایی خواهیم بود که در نهایت به یک فهم مشترک از نیازها و درخواست های دانشجویی میان دانشجویان و حاکمیت منجر شود.آنچه که در نهایت می تواند یک کشور را از رکود و روزمرگی برهاند تکیه بر نیروهای جوان و آگاه که دغدغه پیشرفت کشورشان را دارند و حاضرند در این راه دست به جانفشانی بزنند خواهد بود. کاری که در شانزده آذر ماه توسط عده ای از دانشجویان مبارز و انقلابی انجام شد تا چراغ راهی باشد برای کسانی که از ظلم و ستم بیزارند و خواهان به دست گرفتن سرنوشت خود و کشورشان هستند. رهایی از سلطه بیگانگان،بستن راه نفوذ بد خواهان ،ایستادگی در راه آرمان های نظام و پاسخگو کردن قدرت همانچیز هایی هستند که در برابر دیدگان دانشگاه قرار دارد و دانشجوی متعهد و انقلابی برای رسیدن به چنین هدفی با بصیرت انقلابی خویش به پیش می رود.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سودابه مهری - 16 آذر - روز دانشجو -

مطالب مرتبط با : شانزده آذر؛ فریاد آزادی در گلوی تفنگ/ دانشجو و الزامات انقلاب
نظر شما در مورد : شانزده آذر؛ فریاد آزادی در گلوی تفنگ/ دانشجو و الزامات انقلاب

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها