مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 8186 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 18 آذر 1394 -ساعت : 10:59

چاپ به اشتراگ گذاشتن
نامه سرگشاده دعایی به رئیس جمهور/ رئیس دولت اصلاحات در مصاحبه چه گفت؟

اختصاصی مازندمجلس/

نامه سرگشاده دعایی به رئیس جمهور/ رئیس دولت اصلاحات در مصاحبه چه گفت؟

اختصاصی مازندمجلس: پس از انتشار مصاحبه رئیس دولت اصلاحات با سردبیر روزنامه (السفیر) لبنان در رونامه اطلاعات، سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه علیه مدیر مسئول روزنامه اطلاعات اعلام جرم کرد و خواستار رسیدگی از طریق دادسرای ویژه روحانیت شد. این در حالی است محمود دعایی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی و سرپرست موسسه اطلاعات امروز در سرمقاله روزنامه اطلاعات نامه سرگشاده به رئیس جمهور نوشت

اختصاصی مازند مجلس: پس از انتشار مصاحبه رئیس دولت اصلاحات با سردبیر روزنامه (السفیر) لبنان در رونامه اطلاعات، سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه علیه مدیر مسئول روزنامه اطلاعات اعلام جرم کرد و خواستار رسیدگی از طریق دادسرای ویژه روحانیت شد. این در حالی است محمود دعایی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی و سرپرست موسسه اطلاعات امروز در سرمقاله روزنامه اطلاعات نامه سرگشاده به رئیس جمهور نوشت.

در مصاحبه ای که در روز 14 آذر در روزنامه اطلاعات منتشر شده بود، آمده بود:(طلال سلمان، سردبیر معتبرترین روزنامه لبنان «السفیر» اخیراً برای انجام مصاحبه‌هایی با مسئولان کشور به ایران سفر کرد. او در نشستی از پیش برنامه‌ریزی نشده با سید محمد خاتمی رئیس‌جمهوری اسبق کشورمان با او به گپ و گفتی پرداخت.)

در این مصاحبه رئیس دولت اصلاحات با انتقاد از جرج بوش رئیس جمهور سابق آمریکا، بوش را مانع اصلی ایجاد صلح در جهان دانست و او را با اسامه بن لادن مقایسه کرد. در این مصاحبه همچنین رژیم اشغالگر صیهونیستی (اسرائیل) و جریان های تندرو  را آفتی که بشر را تهدید می‌کند و موجب ناامنی میشود نام برد و تنها راه مقابله با جریان های تروریستی را اتحاد کشورهای منطقه دانست.

در بخشی از این مصاحبه سوالی پیرامون زمان پس از توافق هسته ای آمده است:

از رئیس جمهور اسبق ایران پرسیدیم آیا نگران ایران پس از توافق هسته‌ای نیستید؟

و او به سرعت و قاطعانه پاسخ داد: نه، ان‌شاءالله مسائل به شکلی مناسب حل خواهد شد ولی باید هوشیار باشیم. ممکن است طرف‌های ما در مذاکرات دست به بازی‌هایی بزنند ولی اجرای این توافق، منافع همه را تضمین می‌کند و امیدوارم همه از نتایج آن راضی باشند و بهره ببرند.

السفیر: این توافق چه تأثیری بر جامعه مدنی (ایران) دارد به ویژه آن که جریانی وجود دارد که خواستار همسویی با غرب است؟

رئیس جمهور اسبق که برخی او را «لیبرال» می‌نامند و علیه او حملات تبلیغاتی انجام داده‌اند پاسخ داد:

ـ باید بپذیریم که تحریم‌ها مشکلاتی ایجاد کرد و به هر حال، آنچه مهم است اینکه دولت سیاستها و برنامه‌های درستی برای پس از تحریم و پس از لغو آنها داشته باشد… ولی من معتقدم پویایی و فعالیت‌ها به میزان زیادی رونق خواهد گرفت ولی این پویایی به برنامه‌هایی که دولت ارائه خواهد کرد بستگی دارد. (متن کامل مصاحبه)

شکایت از مدیرمسئول روزنامه اطلاعات

اما یک روز پس از انتشار این مصاحبه سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه علیه مدیر مسئول روزنامه اطلاعات اعلام جرم کرد و خواستار رسیدگی از طریق دادسرای ویژه روحانیت شد. یک مقام آگاه در این رابطه به میزان گفته است: دستور دادستان تهران در منع انتشار تصویر و اظهارات رئیس جمهور دوره اصلاحات کماکان به قوت خود باقی است و در صورت تخلف مطبوعات و رسانه های جمعی از دستور صادره طبق مقررات اقدام خواهد شد.

نامه سرگشاده دعایی به رئیس‌جمهور درباره رییس دولت اصلاحات

مدیرمسئول روزنامه اطلاعات در نامه ای خطاب به رئیس جمهور که آن را امروز در سرمقاله این روزنامه منتشر کرد،از وی خواست به قوه قضائیه تذکر دهد:
 
جناب آقای دکتر حسن روحانی
رئیس جمهوری محبوب و مردمی ایران
 
با سلام و تحیات
 
در پی انتشار مصاحبه سردبیر روزنامه السفیر لبنان با رئیس جمهوری اسبق ایران در روزنامه اطلاعات، سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه علیه اینجانب اعلام جرم کرد و خواستار رسیدگی به موضوع از طریق دادسرای ویژه روحانیت شد.
 
در همین حین برخی سایت‌ها و رسانه‌های همسو نیز از این اقدام به عنوان یک عمل غیرقانونی (!) یاد کردند و با ذوق‌زدگی خواستار رسیدگی شدند در حالی که هیچ قانون و مصوبه‌ای در هیچ نهاد قانونگذاری در این باره تصویب نشده است و شورای عالی امنیت ملی نیز صراحتاً اعلام کرده در این خصوص مصوبه‌ای نداشته است.
 
چندی پیش، دادستان محترم تهران در جلسه‌ای که با حضور برخی مدیران مسئول جراید از جمله اینجانب برگزار کرد، خواستار عدم انتشار مطالب و تصاویر حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین خاتمی شد که در همانجا به ایشان عرض کردم با توجه به این که این اقدام شما مبتنی بر سلیقه است و نه قانون و مصوبه‌ای در این خصوص وجود ندارد، روزنامه اطلاعات این امر را نخواهد پذیرفت و ما به روند منطقی خود در انتشار اخبار شخصیت نجیب، محبوب و فرهیخته انقلاب و یار دیرین امام و رهبری حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای خاتمی توأم با حفظ متانت‌ و دوری از جنجال، ادامه خواهیم داد و این کار را خدمت به نظام و انقلاب و مردم می‌دانیم.
 
رئیس جمهوری محترم
 
برخورداری اتباع یک سرزمین از حقوق اولیه‌ی انسانی به‌عنوان حقوق فطری و طبیعی قدمتی به درازای تاریخ انسان و انسانیت داشته و دارد. حقوقی چون حق حیات که در بروز و ظهور خود حرمت جان و مال و مسکن و شغل آنها را از تعرض در بر می‌گیرد، همچنین ممنوعیت تفتیش عقاید و تعرض و مواخذه‌ی افراد ملت به صرف داشتن عقیده‌ای چنانکه مطبوعات و نشریات در بیان مطالب آزاد بوده و جز در چارچوب قانون نمی‌توان آنها را محدود و ممنوع از این حق نمود. از سوی دیگر دادخواهی حق مسلم هر فرد محسوب شده و نظام قضایی بر مبنای اصل اصیل قاعده قبح عقاب بلابیان (که از نتایج آن قاعده جهانی قانونی بودن جرایم و مجازاتهاست) بدون وضع قبلی اوامر و مناهی فردی اجتماعی به صورت قانون از سوی قوه مقننه که صلاحیت ذاتی و انحصاری آن را دارد نمی‌توان سرخود به جرم انگاری و به تبع آن اعمال مجازات افراد از سوی مقامات حکومتی اقدام کرد که این خود با یکی دیگر از اصول عقلی بدیهی که همانا اصل برائت است در تنافی می‌باشد (اصول ۲۰ ـ ۲۲ ـ ۲۳ ـ ۲۴ ـ ۳۴ ـ ۳۶ ـ ۳۷ ـ ۵۸ ـ ۷۱ ـ ۷۲ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران)
 
مقامات حاکمیت در چارچوب قوانین (و مقررات تا جایی که ناقض قوانین نباشند ـ با ساز و کار اصول ۸۵ و ۱۳۸ قانون اساسی ـ‌ ) مکلف به احیای حقوق عامه که فلسفه اولی و رویکرد اساسی از وضع قانون می‌باشد هستند و ضمانت اجرای این مهم در ماده ۵۷۰ قانون مجازات اسلامی پیش بینی شده هر یک از مقامات و مامورین وابسته به نهادها و دستگاههای حکومتی که بر خلاف قانون اساسی آزادی شخصی افراد ملت را سلب کند یا آنانرا از حقوق مقرر در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران محروم نماید علاوه بر انفصال از خدمات و محرومیت یک تا پنج سال از مشاغل حکومتی به حبس از دو ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.
 
از سوی دیگر اصل بر عدم اختیار صاحب منصبان حکومتی در مقام شک و تردید و اجمال قوانین در مقام عمل به این عنوان
 
ـ صاحب منصب حکومت ـ می‌باشد و آنها صرفاً در راستای نص شفاف قانون مختار به انجام وظایف مقرر هستند.
 
قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب مصوب ۱۵ر۴ر۱۳۷۳ که توام با اصلاحاتی هم بوده وظایف و اختیارات دادستان را در ماده ۳ آن احصا و برشمرده که عبارتند از:
 
ریاست اداری بر سازمان دادسرا ـ ریاست بر ضابطان قضایی ـ تعقیب جرایمی که جنبه حق الهی و نیز عمومی دارند ـ تقسیم کار بین قضات دادسرا حسب تبحر، تخصص و اهمیت و نوع جرایم ـ اظهارنظر نسبت به قرارهای بازداشت بازپرس ـ حضور در دادگاه و دفاع از کیفرخواست صادره از دادسرا ـ اجرای احکام کیفری ـ برخی امور داخل در حوزه حسبه چون حفظ و نگهداری اموال صغار و ایتام بدون سرپرست. با این مقدمه به‌وضوح می‌توان دریافت که اقدام دادستان عمومی و انقلاب تهران آقای عباس جعفری دولت‌آبادی در تحدید آزادی رسانه‌های جمعی اعم از صدا و سیما و مطبوعات در ممنوعیت ذکر نام و انعکاس تصویر جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای خاتمی رئیس جمهور اسبق ایران ناقض اصول ناظر به حقوق اساسی ایشان به‌عنوان شهروندی از آحاد ملت که در اصول یاد شده قانون اساسی مقرر شده می‌باشد و هم تعدی مقام آمر ـ دادستان ـ از اصول مسلم قانونی چون اصل قانونی بودن مجازات‌ها و قانون احترام به آزادیهای مشروع و حفظ حقوق شهروندی مصوب سال ۱۳۸۳ به شمار می‌رود.
 
با توجه به اختیارات مصرح رییس جمهوری اسلامی ایران موضوع اصل ۱۱۳ قانون اساسی شایسته است نسبت به انعکاس مراتب به رییس قوه قضاییه برای متوقف نمودن این روند غیر قانونی اقدام مقتضی معمول فرمایند
 
سید محمود دعایی
مدیر مسئول روزنامه اطلاعات

دعایی: به دادگاه روحانیت احضار نشده‌ام/ مشی «اطلاعات» همان است

 مدیر مسؤول روزنامه اطلاعات گفت: امروز بر خلاف برخی اظهارنظرها به دادگاه ویژه روحانیت نرفتم و دعوتی نیز از بنده نشده است.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی با اشاره به خبرهای منتشر شده مبنی بر حضور وی در دادگاه ویژه روحانیت تصریح کرد: من امروز در دادگاه ویژه حضور پیدا نکردم و هیچ دعوتی از بنده نشد و کتبا هم احضار نشدم.

وی افزود:‌ من نیز شنیده‌ام که دادگاه ویژه رسانه، به دادگاه روحانیت نامه‌ای داده است اما بنده هیچ چیزی دریافت نکردم. البته من با دوستان دادگاه ویژه روحانیت مانوس هستم و آشنایی دارم.

دعایی با تاکید بر اینکه "مشی روزنامه اطلاعات در مورد انتشار اخبار آقای خاتمی همان مشی قبلی است"، گفت: ما اخبار معمول ایشان را در روزنامه اطلاعات منتشر می‌کنیم و کماکان مثل گذشته عمل خواهیم کرد.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : محمود دعایی - روزنامه اطلاعات -

نظرات کاربران در مورد : نامه سرگشاده دعایی به رئیس جمهور/ رئیس دولت اصلاحات در مصاحبه چه گفت؟
  • محمدپاسخ0چهار شنبه 18 آذر 1394

    احسنت بر این توانایی و اقتدار

نظر شما در مورد : نامه سرگشاده دعایی به رئیس جمهور/ رئیس دولت اصلاحات در مصاحبه چه گفت؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها