مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 101075 -تاریخ انتشار : یکشنبه 11 مهر 1395 -ساعت : 18:06

چاپ به اشتراگ گذاشتن
TEDx Sari؛ رویدادی جهانی در شهر

گزارشی با حال و هوای روز آفتابی جمعه؛

TEDx Sari؛ رویدادی جهانی در شهر

اختصاصی مازندمجلس: درست همان رویدادی بود که از مجموعه بی‌نظیر TED سراغ داریم. برنامه ای که با چشم‌پوشی از ایرادات کوچکش، می‌توان با قطعیت گفت اتفاقی افتخار آمیز برای ساری بود. رویدادی که محصول تلاش یک جمع جوان بود که توانستند به خوبی از پس اجرای یک کنفرانس جهانی در گستره شمال ایران بربیایند. آن هم با کیفیت قابل قبول

اختصاصی مازندمجلس: محمد سفری- درست به موقع شروع می‌شود. درست عین برنامه پیش می‌رود. و درست همان رویدادی بود که از مجموعه بی‌نظیر TED سراغ داریم. شاید اگر بخواهم اتفاقی که در روز 9 مهر 95 در سالن همایشات دانشگاه پیامبر اعظم را در یک کلمه خلاصه کنم، کلمه (درست) کافی باشد. رویدادی که با چشم‌پوشی از ایرادات کوچکش، می‌توان با قطعیت گفت اتفاقی افتخار آمیز برای ساری بود. رویدادی که محصول تلاش یک جمع جوان بود که توانستند به خوبی از پس اجرای یک کنفرانس جهانی در گستره شمال ایران بربیایند. آن هم با کیفیت قابل قبول.

اگر بخواهم توضیحی در مورد رویداد TED بدهم، شاید کوتاه‌ترین تعریف این باشد که بگویم TED بنیادی است جهانی برای گسترش ایده‌های ارزشمند. همه ساله در دو رویداد در آمریکا و کانادا کنفرانس تد با حضور بزرگترین متفکران و ایده‌پردازان جهان برگزار می‌شود و افراد ایده‌های خود را بیان می‌کنند. تمامی سخنرانی‌ها نیز در سایت TED.com با زیرنویس اکثر زبان‌های دنیا برای مشاهده وجود دارد.

حال اگر همین کنفرانس در جای دیگر از جهان بخواهد برگزار شود، باید تحت استانداردهای این بنیاد باشد که به آن TEDx می‌گویند. اولین TEDx شمال کشور در ساری به همت جمعی از جوانان به خوبی و درستی برگزار شد و TEDx Sari 2016 نام گرفت. نظم شاید حرف اول را در کنفرانس‌های تد می‌زند و بی‌اغراق بگویم، کار بچه‌ها فوق العاده بود!

تهیه گزارش از برنامه TEDx ساری برای کسانی که در این برنامه نبودند، مانند نوشتن مقاله در مورد یک رنگ است. ده صفحه هم که در مورد یک "رنگ" نوشته شود نمی‌تواند مانند یک لحظه دیدن آن، درک درستی از اصل وجودی و ماهیت آن به خواننده بدهد. اصلا مگر می شود کیفیت را با کمیت توصیف کرد؟  بنابراین باید در برنامه حضور داشت تا از آن لذت برد و خواندن چند خط گزارش به هیچ عنوان نمی‌تواند گویای حقیقت باشد.

از نظر من جذاب‌ترین سخنرانی متعلق به فرناز اسماعیل‌زاده بود. دختری که بدون کمک مربی و تنها با نیروی علاقه و باور درونی و اراده‌ای بی‌نظیر، با وجود آنکه امکانات چندانی برای سنگ‌نوردی زنان فراهم نبود، با تلاش مداوم توانست به عضویت تیم ملی سنگ نوردی ایران دربیاید و حتی مدال طلای آسیایی‌ را کسب نماید. فرناز در این سخنرانی صمیمانه از سرگذشتش گفت و اینکه چگونه با دست خالی صخره‌ها را مسحور خودش کرد و مشکلات را از پیش رو برداشت. سرگذشت فرناز تلنگری به تمام کسانی است که رویای بچگیشان را فراموش کرده‌اند. اینکه می‌خواستند چه شوند و امروز چه شده‌اند. شاید بتوان گفت سخنرانی فرناز اسماعیل زاده قلب ماجرا بود. اصل ِ موضوع. From The Inside یا (از درون) موضوع TEDx ساری بود. این موضوع از آنجایی مطرح شد که منشا حیات و انتخاب هر انسانی ژرفای روح اوست بنابراین توجه به این اصل، شاید مهم‌ترین هدفی باشد که انسان در زندگی‌اش باید به دنبال آن بدود. راه نرود، بلکه بدود. آنوقت است که از خود و زندگی‌اش احساس رضایت خواهد داشت و در چشم دیگران یک انسان موفق نامیده خواهد شد.

به غیر از اسماعیل‌زاده، این همایش هفت سخنران دیگر هم داشت که هر کدام در جایگاه خود بسیار باارزش و دیدنی بودند. 6 سخنرانی به زبان فارسی و دو نفر به زبان انگلیسی برنامه خود را اجرا کردند که با دستگاه‌های ترجمه همزمان برای حضار همراه بود. سخنرانی سامان وندادی با موضوع عجیب (از میرزا عبدالله تا تگزاس) یکی دیگر از سخنرانی‌های جالب این همایش بود. البته سخنرانی که نمی‌شود به آن گفت، "اجرای موسیقی به همراه توضیحات" شاید تعریف بهتری باشد. جایی که با تغییر و نوآوری در موسیقی سنتی ایرانی، با تار، موسیقی غربی نواخت و با گیتار الکترونیک موسیقی سنتی! البته اجرای برنامه سامان به سادگی توصیف من نبود ولی هرچقدر بخواهم توضیح بدهم مانند داستان توصیف رنگ است! موسیقی که در کلام نمی‌گنجد. بنابراین تنها به همین نکته بسنده می‌کنم که قسمت بسیار جذابی بود!

البته این موضوع که محوریت کنفرانس تد براساس ایده پردازی است، الزاما باعث نمی‌شود تمام سخنرانی‌ها ایده‌ای در خود داشته باشند. به طور مثال پروفسور مریم شکری با موضوع (تندرستی زمین، تندرستی انسان) به مبحث مهم سلامتی زمین و حفظ محیط زیست در ایران پرداخت و یا سخنرانی آرش حسینی که یک کارآفرین و مخترع بود با یک پیام به جهان همراه بود. پیامی که در آن از کشورهای دنیا می‌خواست به ایده‌پردازانی که در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند، فارغ از نگاه جغرافیایی توجه شود.

شاید بزرگترین ایرادی که می‌توان به کنفرانس تدایکس ساری گرفت این بود که بعضی از سخنرانان بیش از حد موضوعات تخصصی انتخاب کرده بودند و بیشتر به درد کنگره‌های علمی می‌خورد تا کنفرانس ایده‌پردازی و از حوصله جمع خارج بود. البته در زمان‌های استراحت، برنامه‌های جالبی تدارک دیده شده بود که جنبه سرگرمی خوبی داشت. تماشای گروه بادی پرکاشن یا بدن کوبه (گروهی که بدون استفاده از هیچ سازی و همینطور بدون استفاده از اصواتی که از گلو خارج شود و صرفا با استفاده از بدن خود آهنگی بوجود بیاورند) و همچنین حل پازل بزرگ به صورت دسته جمعی واقعا حس خوبی به شرکت کننده القا می‌کرد. تجربه کار تیمی در قالب سرگرمی همان چیزی است جامعه امروز به آن احتیاج دارد، و چقدر بچه‌های ساری به سرپرستی علی احمدی به خوبی از پس آن برآمدند.

از رویداد تدایکس ساری گذشته، برگزاری این کنفرانس نشان داد چه ظرفیت بزرگی در میان این تیم جوان نهفته است که در مواقعی اینچنینی ظهور و بروز می‌کند. و البته حسرت از این موضوع که از توان جوانان که امثال آنها فراوان هم هستند استفاده بهینه نمی‌شود. البته حامیان مالی می‌توانند کمک بسیاری به برگزاری برنامه‌های اینچنینی بکنند. همان کاری که شهرداری ساری، شورای اسلامی شهر ساری، پارک علم و فناوری، کافه درام و ... برای این کنفرانس انجام دادند.

شاید اگر از جنبه ایده‌پردازی به سخنرانی‌ها نگاه کنیم، اجرای حمید سپیدنام جالب‌ترین بخش این کنفرانس بود. تخصص سپیدنام بازاریابی است و موضوع صحبت او (چگونه از چهره خود پول بسازیم) بود. این بازاریاب از شکمش پول درمی‌آورد! شکمی که معمولا مایه دردسر افراد است، برای این بازاریاب منبع برکت است! هرچند که با معیار خوش‌تیپی با تک ماده قبول می‌شود ولی کسی است که حق دارد ادعا کند از چهره‌اش یک برند معتبر و موفق در ایران ساخته است. این هم از مزایای حمید سپیدنام بودن است!

 (نگاهی نو به آموزش) محور سخنرانی جواد کاظمی تبار متخصص مخابرات بود. کسی که سعی می‌کند حرکت به سوی علم را با آموزش خلاقانه تجربه کند. سخنرانی خوبی ارائه داد و نکات جالبی گفت ولی درصد موفقیتش در این کار را باید از دانشجوهایش پرسید!

رضا انشایی از مهندسین ارشد کمپانی Intel  هم به این برنامه دعوت شده بود. (لیتوگرافی و آینده تکنولوژی) موضوع سخنرانی او بود. قدم گذاشتن در مرزهای علم و تکنولوژی بسیار ارزشمند است. هرچند که نمی‌خواهم آدم کم سوادی جلوه کنم ولی باید اعتراف کنم خیلی خسته کننده بود.

آزادکار یا کسی که شغل آزاد دارد، در حال حاضر به کسانی اطلاق می‌شود که برای خودشان مغازه دارند! ولی در واقع مفهوم دیگری دارد. البته، Freelancer مفهوم جدیدی در دنیا نیست و در کشورهای مختلف جا افتاده است ولی در ایران همچنان نیاز به سخنرانی امثال دکتر محمد نوروزی است که به درستی جا بیفتد. به همین خاطر عنوان سخنرانی وی (به تیزی نیزه به هوشمندی گربه، زندگی به سبک آزادکاران) بود.

در نهایت کنفرانس تدایکس ساری 2016 پایان یافت اما تیمی حدود 100 نفره شکل گرفت که اکنون هدفی بزرگ‌تر در سر دارند. شاید حتی در آینده به یک ان‌جی‌او تبدیل شوند، نمی‌دانم. اما امیدوارم سال آینده کنفرانس TEDx Sari 2017  را قدرتمندتر، بزرگ‌تر و  با حضور افراد بیشتری برگزار کنند. همچنین به کسانی که تدایکس ساری امسال را از دست دادند، پیشنهاد کنم تا سال دیگر منتظر بمانند. ارزشش را دارد!

مصاحبه با علی احمدی نماینده بنیاد تد در مازندران

گزارش تصویری این رویداد

(عکاسان: آیین مدانلو - ایمان قدبنان - شادی شهرآیینی)


TEDx Sari؛ رویدادی جهانی در شهر

TEDx Sari؛ رویدادی جهانی در شهر

TEDx Sari؛ رویدادی جهانی در شهر

TEDx Sari؛ رویدادی جهانی در شهر

TEDx Sari؛ رویدادی جهانی در شهر

TEDx Sari؛ رویدادی جهانی در شهر

TEDx Sari؛ رویدادی جهانی در شهر

TEDx Sari؛ رویدادی جهانی در شهر

TEDx Sari؛ رویدادی جهانی در شهر

TEDx Sari؛ رویدادی جهانی در شهر

TEDx Sari؛ رویدادی جهانی در شهر

TEDx Sari؛ رویدادی جهانی در شهر

TEDx Sari؛ رویدادی جهانی در شهر

TEDx Sari؛ رویدادی جهانی در شهر

TEDx Sari؛ رویدادی جهانی در شهر

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : TEDx Sari - تدایکس ساری - تدایکس - ساری - علی احمدی - تد ساری - TED ساری - TEDx ساری - کنفرانس تدایکس ساری - ایده پدازی - رویداد تدایکس در سار - سخنرانی در تدایکس - ساری تدایکس -

مطالب مرتبط با : TEDx Sari؛ رویدادی جهانی در شهر
نظر شما در مورد : TEDx Sari؛ رویدادی جهانی در شهر

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها