مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 103963 -تاریخ انتشار : یکشنبه 18 مهر 1395 -ساعت : 14:15

چاپ به اشتراگ گذاشتن
مساحت جنگل کشور به ۱۴میلیون هکتار کاهش یافت

علی محمد شاعری:

مساحت جنگل کشور به ۱۴میلیون هکتار کاهش یافت

مازندمجلس: رئیس کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس از کاهش مساحت جنگل های کشور به ۱۴میلیون هکتار خبر داد

مازندمجلس: علی‌محمد شاعری گفت: جنگل‌های شمال کشور طی دهه‌های گذشته با بهره‌برداری‌های بی‌رویه مواجه بوده که این رویه موجب تخریب جنگل‌ها شده به گونه‌ای که مساحت جنگل‌های شمال کشور از 3 میلیون و 200هزار هکتار به یک میلیون و 900 هزار هکتار کاهش پیدا کرده است، تمامی جنگل‌های کشور هم طی پنجاه سال گذشته از 18 میلیون هکتار به 14 میلون هکتار کاهش پیدا کرده است.

نماینده مردم نکا، گلوگاه و بهشهر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه روند بهره‌برداری مذکور موجب نابودی تمامی جنگل‌ها در آینده نزدیک خواهد شد، تصریح کرد: جنگل مهم‌ترین عامل و تضمین‌کننده و نگهدارنده حیات و پایداری محیط‌زیست و حفظ آب، خاک و هواست، در حقیقت هیچ عاملی به اندازه درختان در حفظ محیط‌زیست تاثیر ندارد چراکه درختان خیر محض هستند.
وی حفظ درختان برای حفظ زندگی انسان‌ها را ضروری خواند وافزود: کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی بر اساس ضرورت‌های مذکور به این نتیجه رسیده که بهره‌برداری صنعتی از جنگل‌های شمال در گام نخست را کاهش دهد چراکه بهره‌برداری صنعتی صرفا از جنگل‌های شمال کشور صورت می‌گیرد، پیشنهاد مذکور به عنوان بندی به لایحه برنامه ششم توسعه افزوده شده است.


شاعری از ارائه پیشنهاد کاهش سالانه 20درصد بهره‌برداری از جنگل‌های شمال خبر داد و تصریح کرد: بنابر پیشنهاد مذکور باید بهره‌برداری از جنگل‌های شمال کشور سالانه 20 درصد کاهش پیدا کند و طی پنج سال بهره‌برداری به صفر برسد، امید است این پیشنهاد در کمیسیون تلفیق برنامه ششم نیز مورد موافقت نمایندگان واقع شود، هرچند شنیده‌ها حاکی از آن است که با این پیشنهاد در کمیسیون تلفیق موافقت نکردند.
وی با بیان اینکه  نمایندگان در کمیسیون تلفیق برنامه ششم باید به وضعیت جنگل‌های کشور و ضرورت ایجاد دوره تنفس حساسیت داشته باشند، گفت: این موضوع به جهت تاثیر بسیار در وضعیت محیط‌زیست، آب، خاک و پایداری هوای کشور، مقابله با آلودگی هوا و ریزگردها و صادرات محصولات کشاورزی و به حرکت در آوردن چرخه اقتصادی کشور باید در اولویت قرار گیرد.


منبع : اقتصاد ایران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : جنگل‌های - بهره‌برداری - هکتار - پیشنهاد - کمیسیون - مذکور - برنامه - درختان - تلفیق - میلیون - صنعتی - کشاورزی - وضعیت - نمایندگان - سالانه - موافقت - محیط‌زیست - جنگل‌ها - گذشته - شاعری - تمامی - تصریح - تاثیر - مساحت - پایداری - چراکه -

نظر شما در مورد : مساحت جنگل کشور به ۱۴میلیون هکتار کاهش یافت

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها