مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 8531 -تاریخ انتشار : دوشنبه 30 آذر 1394 -ساعت : 17:31

چاپ به اشتراگ گذاشتن
جامعه امن و فضای امنیتی

جامعه امن و فضای امنیتی

اختصاصی مازند مجلس:

اختصاصی مازند مجلس: مهمترین کارویژه هر حکومتی برقراری نظم و امنیت در جامعه است پایداری و ناپایداری هر حکومتی در درجه اول منوط و وابسته به امنیت می باشد چرا که نا امنی در صورت تداوم می‌تواند زمینه‌های سقوط و یا فروپاشی یک دولت و یا نظام سیاسی را فراهم کند از طرفی دیگر؛ مردم مهمترین انتظاری که از حکومت دارند تأمین امنیت آنان توسط حکومت می‌باشد تا جان و مال و ناموسشان در امنیت باشد و با خیال راحت و در کمال آرامش زندگی کنند.

جامعه امن؛ جامعه‌ای است که نه تنها جان، مال و ناموس مردم امنیت دارند بلکه از آزادی بهره‌مند میباشند آزادی به معنای شرایطی که شهروندان بدون هیچ ترس، اضطراب، تهدید و دغدغه‌ای از حقوق خود دفاع نموده و مانع تعدی به حقوق خود و دیگر شهروندان بشوند. البته این آزادی توسط قانون و آزادی دیگران (بنا به خاصیت ذاتی آزادی) محدود می‌شود. البته آزادی مهمترین مشخصه آن میباشد. عدالت و عدالتخواهی، امانتداری خصوصآ در حوزه حکومت داری، فقدان تبعیض در نظام اجتماعی و بهره‌مندی مردم از مزایای اجتماعی، توزیع عادلانه امتیازات و مسایل رفاهی، مشارکت آزادانه شهروندان در حوزه سیاسی و بهره‌مندی از مزایای آن و ... از مشخصه‌های دیگر آن می‌باشد.

بین جامعه امن و فضای امنیتی رابط‌ه ی منطقی وجود ندارد. اگر چه شما برای امنیت جامعه و حراست از جامعه امن؛ نیاز به دستگاه و ساختار امنیتی هستید بدون وجود یک دستگاه امنیتی توانمند و کارآمد نمی‌توانید امنیت جامعه سیاسی خود را تأمین و تضمین نمایید. فضای امنیتی مرتبط با نظام های استبدادی و دیکتاتوری است و دستگاه امنیتی نیاز یک جامعه سیاسی برای بقاء و ماندگاری است. اختلاط میان آنها نشان از نادرستی ادراک می‌باشد. ما در همه حوزه‌ها نیاز به امنیت هستیم و تأمین آنها مهمترین کار‌ویژه‌‌ی دستگاه امنیتی است در حالی که ما بدون توجه؛ از کنار آن می‌گذریم و به زندگی روزمره‌مان ادامه می‌دهیم.

جامعه امن به نفع شهروندان هست و فضای امنیتی غالبا به نفع حکومت می‌باشد البته فضای امنیتی شمشیر دو لبه است گاهی نیز ناخواسته علیه حکومت تیز می‌شود و آن بستگی به شرایط و اقتضائات دارد. ما باید بدانیم که شهروندان و گروه‌های اجتماعی و سیاسی در حوزه‌های گوناگون نیاز به امنیت دارند متکفل امنیت آنان نیز حکومت میباشد مانند : امنیت اقتصادی، امنیت سیاسی، امنیت اجتماعی، امنیت مرزها و جاده‌ها، امنیت اشتغال و ... . ولی فضای امنیتی چیز دیگری است و حتی ممکن است در یک کشوری توسط نیروهای نظامی ایجاد بشود. فضای امنیتی زمانی ایجاد می‌شود که؛ مرزهای امنیتی در یک حکومت بگونه‌ای تعریف شود که به اکثر یا همه حوزه‌های زندگی شهروندان توسعه بیابد و هر اقدامی خلاف امنیت تلقی شود که البته این کار بسیار خطرناک است نه به نفع حکومت و هیئت حاکمه می‌باشد و نه به نفع مردم. چرا که ممکن است در برخی از شرایط به بقاء و ماندگاری یک جامعه سیاسی نیز صدمه بزند.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : صالحی جویباری - جامعه امن - جامعه امنیتی -

نظرات کاربران در مورد : جامعه امن و فضای امنیتی
  • محمد از جویبارپاسخ0دوشنبه 30 آذر 1394

    درود بر دکتر صالحی؛ حقا که صلاحیت نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی مددرا دارید. شما را به خدا ثبت نام بکنید ما از شما حمایت خواهیم کرد. یا علی

نظر شما در مورد : جامعه امن و فضای امنیتی

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها