مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 8589 -تاریخ انتشار : سه شنبه 01 دی 1394 -ساعت : 18:09

چاپ به اشتراگ گذاشتن
جشنواره های فرهنگی و بومی اهمیت ممتاز در عرصه فرهنگ دارد/  استان مازندران کانون هنرمندان و فرهیختگان بنام است

سید محمدآقامیری:

جشنواره های فرهنگی و بومی اهمیت ممتاز در عرصه فرهنگ دارد/ استان مازندران کانون هنرمندان و فرهیختگان بنام است

اختصاصی مازند مجلس: مازندران سابقه طولانی و کارنامه ای درخشان در عرصه فرهنگ و هنر داشته و مردمان این دیار فرهنگ دوستان و هنرمندانی هستند که شاید در معرفی آن ها اهتمام لازم به عمل نیامده و لازم است در این عرصه کوشش بیشتری به عمل آید . استان مازندران ادیبان و فرزانگان بیشماری را به جامعه ایرانی معرفی کرده که اگر مطالعات در این باره عمیق و تحلیلی باشد خواهیم دید که تاثیر بسزایی در رشد و نمو فرهنگ و هنر ایرانی داشته اند

اختصاصی مازند مجلس: محمد آقامیری چهره ای آشنا برای مردم ساری که سابقه حضور سه دوره در شورای شهر ساری را دارد و به نظریه پرداز توسعه ساری جدید معروف است. انرژی مثال زدنی و قدرت پیگیری‌اش او را به چهره‌ای مبدل ساخته که گروه‌ها و اقشار مختلف مردم را به سوی خویش معطوف می‌سازد. آقامیری یک روز پس از ثبت نام رسمی در انتخابات مجلس شورای اسلامی مصاحبه ای با پایگاه خبری مازندمجلس انجام داد که از نظر می گذرد:

شما چند دوره در شورای اسلامی بودید ، در چه کمیسیونی فعالیت داشتید ، اگر ارتباط با کمیسیون فرهنگی داشتید چه اقداماتی انجام دادید برای فرهنگ و هنر این شهر ؟

 سه دوره عضو موثر و فعال شورای اسلامی شهر ساری بودم به دلیل سابقه فرهنگی همواره عضو یا نایب رئیس یا رئیس کمیسیون فرهنگی بودم همچنین به دلیل اینکه دانش آموخته حقوق بودم در کمیسیون حقوقی برنامه و بودجه و نظارت شورای شهر ساری ایفاء نقش می کردم .

سال ها بحث و مجادله کردم که شهرداری مرکز استان نیاز به معاونت فرهنگی دارد به صورتی که جز موارد استیضاح شهردار وقت قرار گرفت با تغییر مدیریت شهرداری معاونت فرهنگی تاٌسیس و بودجه فرهنگی در لایحه بودجه شهرداری پیش بینی نمودیم متعاقب آن برنامه های فرهنگی تدوین و سپس پیوست هزینه برنامه های فرهنگی رقم خورد . در برنامه بر اساس چشم انداز و اهداف و راهبردها در حوزه های مدیریت اجتماعی و مشارکت اجتماعی ، مدیریت تربیت بدنی و تفریحات سالم ، مدیریت فرهنگی و هنری مشخص شد اما طی بیش از ده سال زمینی را برای احداث فرهنگسرای مرحوم کردان با تصویب شورای شهر به ارشاد تقدیم شد علی رغم گذشت سه دولت صرفاٌ به دلیل عدم پیگیری نمایندگان مرکز استان در مجلس شورای اسلامی و استانداران راه اندازی نشد امید است در سنگری دیگر بتوانم بیش از دوازده هزار متر مربع فضای فرهنگی فرهنگسرای مرحوم کردان راه اندازی کنم .  

 2- به نظر شما چرا تا کنون در رابطه با فرهنگ و هنر این شهر کاری که شایسته آن می باشد نشده شما علتش را در چه می دانید ؟

 استان مازندران کانون هنرمندان و فرهیختگان بنام است همچنان که عُلمای این استان در جایگاه والایی بوده و هستند مازندران سابقه طولانی و کارنامه ای درخشان در عرصه فرهنگ و هنر داشته و مردمان این دیار فرهنگ دوستان و هنرمندانی هستند که شاید در معرفی آن ها اهتمام لازم به عمل نیامده و لازم است در این عرصه کوشش بیشتری به عمل آید . استان مازندران ادیبان و فرزانگان بیشماری را به جامعه ایرانی معرفی کرده که اگر مطالعات در این باره عمیق و تحلیلی باشد خواهیم دید که تاثیر بسزایی در رشد و نمو فرهنگ و هنر ایرانی داشته اند و این روند با تمام قدرت تداوم دارد . بنده این سوال شما را که پرسیدید چرا تا کنون فرهنگ و هنر ساری در جایگاه شایسته ای قرار نگرفته این گونه اصلاح می کنم که این جایگاه بسیار رفیع و شایسته است اما معرفی آن نیازمند تلاش مضاعف مسئولان و همراهی رسانه ها است و اینکه باید به این مقوله های مهم توجه جدی تری گردد. به هر حال فرهنگ و هنر هویت هر جامعه و کشوری است و مازندران دارای هویت بسیار قوی و طولانی و تواًم با افتخاری بی شمار است . یکی از مشکلات اساسی ما در حوزه فرهنگ و هنر این است که در این عرصه شایسته سالاری دولتی وجود ندارد اهالی فرهنگ و اهل هنر نیازمند مسئولین و متناظرانی با سطح فرهیختگی خودشان هستند به نظرم باید از خود اهالی فرهنگ برای فعالیت های فرهنگی استفاده کرد برای عرصه هنر هم بهترین نوع مسئولان ، مسئولانی از جنس هنر هستند اگر در فضای کار ورود نخبگان  را به عرصه های فرهنگی و هنری باز بگذاریم قطعاٌ نتیجه متفاوت از آن چیزی است که امروز و این روز ها در این عرصه ها شاهدش هستیم . 3- شما در جلسات شورا به رُک گویی و حساس روی حق مردم معروف بودید آیا توانسته اید آنچه را که حق مردم و شهروندانی که رای داده اند را در شورا انجام وظیفه کنید بود، یعنی مطالبات مردم را بگیرید و اگر نه چه عواملی را شما در سر راه خودتان داشتید که نتوانستید حق آنها را مطالبه کنید ؟

 از اینکه در میان شهروندان غیور و فهیم ساروی به فردی رُک گو و صریح اللهجه شُهره هستم لطف خداوند شامل حال من است و اعتقاد دارم اگر فرصتی برای نوکری مردم و گره گشایی از مشکلات همشهریان پیش آمده باید توکل به خدای متعال نمود و با نیت خالص برای رفع مشکلات مردم وارد میدان شد و من تلاش کردم این گونه  باشم . پیگیری مطالبات مردم شریف و بزرگوار ساری را به عنوان وظیفه مقدس دانسته و لحظه لحظه ایام خدمت را غنیمت شمردم تا فردا در محضر خداوند شرمنده نباشم . انسانی که خداوند منان را دارد و به او توکل می کند در همه عرصه ها موفق خواهد بود اگر چه شرمنده ام که بسیاری از کارها بر زمین مانده و به عنوان یک خادم نتوانستم بیش از این برای رفاه همشهریان عزیزم قدم بردارم . سوای مشکلاتی همچون بودجه ، که معمولا روند پیگیری امور را کند می سازد برخی عوامل دیگر در مقاطع مانع از آن می شود که طبق برنامه اهداف تعیین شده را پیش ببریم اما بنده هر گاه خطا و کم کاری دیدم سکوت نکردم و هرجایی لازم بود مسئولان را به پاسخگویی فرا خواندم و چنان چه در هر پست و منصب دیگری قرار گیرم نوکری مردم را بر هر چیز دیگری ترجیح خواهم داد . در بحث شورای شهر من تمام سعی و تلاش خودم را در آن چیزی که به مردم قول داده بودم  و جزء تعهداتم بود انجام دادم تا شعار های من محقق شوند معتقدم اگر در نظام انتخابات کشور چه در شورا و چه در مجلس کسانی که شعار می دهند در ایام انتخابات کاملاٌ واقف به وظایف خودشان باشند و شعار ها را به درستی در جای مناسبش به کار ببرند و ارائه بدهند در دوره ای که مسئولیت دارند در واقع به راحتی می توانند کار را به انجام برسانند.  نکته بعدی در شورای شهر این است که کار جمعی در شورا وجود داشته شاید اگر من خودم به تنهایی مسئولیت اداره شهر را داشتم نوع رویکرد هایم متفاوت بود ما باید کار و خِرَد جمعی با هم بودن و با هم کار کردن را یاد بگیریم بیشترین تلاش من به شهادت همکارانم این بوده است که  در شورای شهر سعی کردم طوری فضا را آماده کنم که هرگز مباحث به سمت حواشی نروند ، و تعادل بین اعضای شورای شهر، آنها را به حواشی نکشاند . مهمترین مانع  که بر سر راهم بود مغرضانی بودند که به واسطه ی اهداف و منافع شخصی عامدانه و عالمانه در برابر مطالبات مردم و حقوق مردم ایستادگی می کردند و یا کسانی بودند که به علت بی اطلاعی از ظرفیت های قانونی در عرصه های مختلف شهرمان بی آنکه عمدی داشته باشند مانع تراشی می کردند . در یک کلام متاسفانه همکاری لازم و کافی در استان وجود نداشته است .4- دیدگاه شما در رابطه با برگزاری جشنواره هایی مثل (نمایش های سنتی ، سیاه بازی ) که این نوع نمایش ها ریشه در متن مردم دارد و در کشور ، مازندران شهرستان ساری به عنوان میزبان ، انشالله این جشنواره را برگزار می کند چیست ، فکر می کنید چقدر می تواند اینگونه جشنواره ها به فرهنگ و هنر این مملکت کمک کند ؟

 جشنواره های فرهنگی و بومی بخصوص به واسطه این که ریشه در سنت های بومی ما دارد اهمیت ممتاز و بی بدیل در عرصه ی فرهنگ دارد. امروز جهان، جهانی تر شده است، امروز مرزهای کشور ها و فرهنگ ها به واسطه ی نزدیکی ابنای بشر به همدیگر کم رنگ شده است. در دنیای جدید خیلی باید مراقب میراث های فرهنگی مان باشیم تا به دست نسل های آینده ی مان برسانیم .  به اعتفاد من جشنواره های بومی متکی به هنر که  در شهر ما وجود دارد باید گسترش یابد. یکی از انتقادات اساسی من این است که چرا ما گستره ی کار و جغرافیای هدف را شهرستان، استان یا کشورمان می دانیم، بهترین و ایده آل ترین نحوه مواجه با عرصه های فرهنگ و هنر بومی این است که آن را در تراز جهانی تعریف کنیم، ما باید هنر شهرمان را در واقع ظرفیت های فرهنگی شهرمان را از طریق جشنواره های بین المللی در کشورهای منطقه و دنیا نشان دهیم این یکی از اهداف اصلی من است که انشالله اگر در این عرصه مسئولیتی داشتم به جدیت پیگیرآنم زیرا فرهنگ وهنر در خون مردم ایران و مازندران است . آیین های سنتی استان، شُهره عام و خاص است که بایست در قالب برنامه هایی معرفی شوند بنده به عنوان یک ساروی متعصب به فرهنگ و هنر ایرانی پایبندم و معتقدم برخی تابوها باید شکسته شوند و هویت مازنی های پر تلاش در قالب جشنواره ها و آیین ها به نحوه شایسته معرفی و شناسانده شوند همواره می گویم مردم مازندران با فرهنگ و هنر اند اما در معرفی این توانمندی و ظرفیت ها اهتمام تام نشده است و نیاز به  برنامه ریزی جامع و کاملی دارد . توجه داشته باشید که فرهنگ هر جامعه ای هویت مردم آن سرزمین است و اگر می خواهیم در مسیر توسعه واقعی گام برداریم نباید از فرهنگ و گذشته ی پر افتخارمان غافل بمانیم. 5- برای رفع مشکل و معضل فرهنگی و هنری شما چرا راه حلی را پیشنهاد می کنید ؟

همانطور که گفتم اولا نباید بدون صلاحدید و نظر خواهی از صاحبان عرصه ی فرهنگ و هنر و خاک خورده های صحنه برای این حوزه ی بسیار مهم نسخه پیچی کنیم . بهتر است که این عرصه به دست اصحاب خودش اداره شود. بهتر است نیروهای فاخر و فرهیخته ای - که کم هم نداریم -  عنان تصمیم گیری ها و اجراییات فرهنگ وهنر را به عهده گیرند. اولین و اساسی ترین مشکل فرهنگی کشوراین است. به هر حال استان مازندران هر سال و در تمامی ایام پذیرای میلیون ها گردشگر ایرانی است که با فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلف به این استان سفر می کنند ، شایسته است با تدوین طرح جامع فرهنگی  از استان با ظرفیت های فرهنگی و هنری و تاریخی استان را به بهترین نحو معرفی کنیم و تعاملات فرهنگی مان را با استان های مختلف گسترش دهیم. وقتی راه مشخص و برنامه ها و اهداف تبیین شود موانع هم به تدریج برداشته خواهند شد. برگزاری نمایشگاه های مختلف فرهنگی - هنری و آیینی، برگزاری جشنواره های سنتی در استان و دیگر مناطق کشور حمایت از تولید کنندگان آثار فرهنگی هنری، معرفی هر چه شایسته تر ظرفیت های فرهنگی و هنری استان در قالب فیلم و سریال و مستند و حمایت از فعالان این عرصه و .... می تواند شمایی زیبا از استان مازندران ارائه کند .

در پایان باید اشاره کنم که به تعبیر بزرگی، امروز هر اتاقی، اتاق فرمان جهان است. اندیشه ها در عصر ارتباطات و قرن 21 بسیار ارزان ، جهانی می شوند به طوری که با یک وب سایت که هزینه اش زیر یک میلیون تومان است می توان اندیشه ی خود را جهانی کرد . در دنیای ما تحمیل نادرست است ، ما در رقابت های فرهنگی با دنیا هستیم ، کارزاری پیش روی مان است که باید حواسمان باشد تا در این کار زار و رقابت یعنی جهانی شدن سهم فرهنگی کشورمان در شاٌن استحقاق تمدنی خود حفظ شود . در این زمینه ما سرمایه انسانی فراوانی داریم ولی متاسفانه مشکلات مدیریتی بزرگترین مانع این رشد است برای همین تاکید می کنم که باید از بزرگان اهل فرهنگ در مدیریت فرهنگ ملی و بومی استفاده کنیم .  


جشنواره های فرهنگی و بومی اهمیت ممتاز در عرصه فرهنگ دارد/  استان مازندران کانون هنرمندان و فرهیختگان بنام است

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : محمد آقامیری - آقامیری - فرهنگ مازندران -

نظرات کاربران در مورد : جشنواره های فرهنگی و بومی اهمیت ممتاز در عرصه فرهنگ دارد/ استان مازندران کانون هنرمندان و فرهیختگان بنام است
  • فرهنگيپاسخ0چهار شنبه 02 دی 1394

    آقاي آقاميري اين همه پول را از كجا آورند كه به هر ده و روستا ...................... كوچه و خيابان آسفالت مي كنه . مگر اين ايشان يك فرهنگي نيست ؟ اين همه پول از كجا مياد ؟ من هم يك فرهنگي هست با 20 سال خدمت در خرج يك خانواده 4 نفره موندم.

  • علیرضاپاسخ0پنج شنبه 03 دی 1394

    آقای آقامیری بهتراست اصلا کاندید نشوند چون درساری ومیاندرود رای ندارند.

نظر شما در مورد : جشنواره های فرهنگی و بومی اهمیت ممتاز در عرصه فرهنگ دارد/ استان مازندران کانون هنرمندان و فرهیختگان بنام است

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها