مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 105713 -تاریخ انتشار : شنبه 24 مهر 1395 -ساعت : 10:59

چاپ به اشتراگ گذاشتن
طرح کاهش اختیارات شورای نگهبان در مجلس

اختصاصی مازندمجلس؛

طرح کاهش اختیارات شورای نگهبان در مجلس

مازندمجلس: تعداد بسیاری از افرادی که در ابتدا رد صلاحیت شده بودند و در روزهای پایانی تایید صلاحیت خود را دریافت کردند، توانستند به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کنند و اکنون در پی اصلاح ساختار انتخابات برآمده‌اند و پیش‌نویس لایحه نظام جامع انتخابات که پس از تصویب هیئت وزیران به مجلس تقدیم شد را بررسی می‌نمایند

اختصاصی مازندمجلس: در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با پدیده بی‌سابقه نام‌نویسی داوطلبان ورود به مجلس شورای اسلامی رو به رو بودیم. جایی که بیش از 12 هزار نفر خود را لایق نشستن بر 290 کرسی سبر رنگ مجلس می‌دیدند. در همان ایام صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران سریال طنزی از کانال دو پخش می‌کرد که در آن کسانی که در حد و اندازه‌های مجلس شورای اسلامی نبودند اما وارد عرصه انتخابات شدند را به تمسخر گرفته بود.

این اتفاق باعث شد شورای نگهبان در مدت زمان کوتاه دو هفته‌ای و با توجه به حجم بالای پرونده ها تعداد بسیاری از نامزدهای انتخابات را رد صلاحیت یا عدم احراز صلاحیت کند. اما از آنجایی کار پیچیده شد که بسیاری از افراد شناسنامه‌دار که حتی تجربه حضور در مجلس شورای اسلامی را هم داشتند و در لایه‌های بالای مدیریتی مشغول بودند تایید یا احراز صلاحیت نشدند. در آن مقطع به نظر می‌آمد دلیل اصلی رد صلاحیت بسیاری از چهره‌های شاخص، مسائل سیاسی باشد. در نهایت انتخابات به نحوی پیش رفت که بسیاری از بخت‌های مسلم از رقابت کنار گذاشته شدند و این باعث شد بعضا کسانی که در حد و اندازه‌های مجلس نیستند و شناختی از قانون و روند قانونگذاری ندارند در نبود رقبای قدرتمند به راحتی به مجلس راه یابند.

به طور مثال زمانی که تعدادی زیادی از نامزدهای انتخابات حتی نمی‌توانند 5 درصد از آرای ماخوذه را کسب کنند، نشان می‌دهد که اصلا در شان و جایگاه حضور در مجلس نیستند آنوقت تایید صلاحیت شدنشان کمی عجیب به نظر می‌رسد. نکته طنز آنجاست در شهری مانند تهران که بیش از سه میلیون و چهارصد هزار رای دهنده داشت، 31 نفر کمتر از 10 عدد رای آوردند!! همچنین در ساری از بین 20 کاندیدای انتخابات و بیش از 255 هزار رای صحیح ماخوذه، 10 نفر یعنی نیمی از کاندیداها هر کدام کمتر از 3 هزار رای آوردند یعنی حتی نتوانستند حتی یک درصد از مردم حوزه را جلب کنند آنوقت این افراد چگونه خود را در جایگاه مجلس شورای اسلامی می‌دیدند خدا می داند؟

از طرفی تعداد بسیاری از افرادی که در ابتدا رد صلاحیت شده بودند و در روزهای پایانی تایید صلاحیت خود را دریافت کردند، توانستند به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کنند و اکنون در پی اصلاح ساختار انتخابات برآمده‌اند و پیش‌نویس لایحه نظام جامع انتخابات که پس از تصویب هیئت وزیران به مجلس تقدیم شد را بررسی می‌نمایند. گفتنی است هاشمی رفسنجانی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 رد صلاحیت شده است که این اتفاق حواشی بسیاری را در پی داشت.

 

حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور امروز صبح درباره آخرین وضعیت لایحه نظام جامع انتخابات کشور به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: این لایحه تهیه شده و مراحل نهایی خود را سپری می‌کند. وزارت کشور با همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس، کنش‌گران سیاسی و کارشناسان شورای نگهبان لایحه نظام جامع انتخاباتی را تهیه کردند و به زودی در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود.

امیری در رابطه با طرح استفساریه تبصره 3 ماده 52 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، گفت: این طرح به نوعی در صدد کاهش اختیارات شورای نگهبان بود که اعضای شورای نگهبان نسبت به آن ایراداتی داشتند. طبق گفته‌ی سخنگوی شورای نگهبان  این طرح حق اظهار نظر شورای نگهبان را درباره صلاحیت نامزدهای مجلس شورای اسلامی محدود کرد و مغایر با اصل 99 قانون اساسی تشخیص داده شد. این طرح در حال حاضر در مجلس است، اگر مجلس روی قوانین اصرار کند و  نظر شورای نگهبان  را تأمین کند، این طرح به مجمع تشخیص مصلحت نظام بازمی‌گردد.

گفتنی است، پیش‌نویس لایحه نظام جامع انتخابات 2 ماه گذشته با امضاء وزیر کشور به هیئت دولت ارائه و پس از تصویب از سوی هیئت وزیران به مجلس تقدیم شد.

در اصل 99 قانون اساسی آمده: (شورای‏ نگهبان‏ نظارت‏ بر انتخابات‏ مجلس‏ خبرگان‏ رهبری‏، رياست‏ جمهوری‏، مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ و مراجعه‏ به‏ آراء عمومي‏ و همه‏ پرسی‏ را بر عهده‏ دارد.) در سال 1370 غلامرضا رضوانی رئيس‌ هيأت‌ مركزی‌ نظارت‌ شورای‌ نگهبان‌ بر انتخابات پرسش زیر را از شورا نگهبان قانون اساسی مطرح کرد:

نظر به‌ اينكه‌ امر انتخابات‌ از امور مهمّه‌ كشور است‌ و امّت‌ اسلامي‌ با رشد انقلابي‌ در تمام‌ دوره‌هاي‌ اخذ رأي‌ به‌ نحو چشمگيري‌ در انتخابات‌ شركت‌ نموده‌اند و مِن‌بعد نيز بايد به‌ نحوي‌ عمل‌ شود كه‌ حضور آزادانه‌ مردم‌ هم‌ چنان‌ محفوظ‌ بماند و اين‌ امر مستلزم‌ نظارت‌ شوراي‌ نگهبان‌ است‌ تا در تمام‌ جهات‌ رعايت‌ بيطرفي‌ كامل‌ معمول‌ گردد و در اين‌ خصوص‌ در كيفيت‌ اجراء و نظارت‌ گاهي‌ شائبة‌ تداخل‌ مطرح‌ مي‌گردد بنا به‌ مراتب‌ استدعا دارد نظر تفسيري‌ آن‌ شوراي‌ محترم‌ را در مورد مدلول‌ اصل‌ 99 قانون‌ اساسي‌ اعلام‌ فرمايند.

 

که این مسئله در جلسه شورای نگهبان مطرح شد و محمد محمدی‌ گيلاني دبير وقت شورای‌ نگهبان نظر شورا را بدين‌ شرح‌ اعلام‌ کرد:

«نظارت‌ مذكور در اصل‌ 99 قانون‌ اساسي‌ استصوابي‌ است‌ و شامل‌ تمام‌ مراحل‌ اجرايي‌ انتخابات‌ از جمله‌ تأييد و ردّ صلاحيت‌ كانديداها مي‌شود.»

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تغییر قانون - قانون انتخابات - کاهش اختیارات شورای - نظارت استصوابی - حذف نظارت استصوابی - مجمع تشخیص مصلحت نظا - مجلس شورای اسلامی - رد صلاحیت - جلوگیری از رد صلاحیت -

نظر شما در مورد : طرح کاهش اختیارات شورای نگهبان در مجلس

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها