مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 106861 -تاریخ انتشار : دوشنبه 26 مهر 1395 -ساعت : 13:55

چاپ به اشتراگ گذاشتن
آرای حزبی یا قومی؟!

صف آرایی اصولگرایان و اصلاح طلبان مازندران در انتخابات شوراهای پنجم؛

آرای حزبی یا قومی؟!

اختصاصی مازندمجلس: انتخابات مجلس دهم این سوال را بوجود آورد که آیا در انتخابات پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در شهرهای بزرگ نیز شاهد آرای لیستی و حزبی خواهیم بود و یا میل مردم همچنان به رای دهی سنتی که براساس آشنایی‌های قومی و منطقه‌ای خواهد بود + مصاحبه با محسن نورانی، عیسی لطیفی، ماه سلطان کاشی، مهدی آباد و عقیل زروک

اختصاصی مازندمجلس: پس از انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اسفند 94، پدیده‌ای به چشم آمد که بر تمام انتخابات‌های پس از خود تاثیرگذار خواهد بود و آن آرای حزبی است. پس از کسب تمامی کرسی‌های تهران توسط اصلاح‌طلبان و همینطور موفقیت لیست امید در بسیاری از استان‌ها به خصوص در شهرهای بزرگ، ظرفیت آرای لیستی و قدرت نفوذ احزاب را نشان داد. البته ارائه لیست در انتخابات از طرف احزاب از ابتدا وجود داشته ولی هیچگاه به این اندازه پررنگ نبوده است. البته در مجلس نهم نیز طیف اصولگرایان (جبهه پایداری و جبهه متحد اصولگرایان) توانستند از 30 کرسی مجلس تهران، 28 کرسی را تصاحب کنند و تنها علیرضا محجوب با تکیه بر آرای صنفی خود و علی مطهری توانستند به مجلس راه پیدا کنند.  شاید بارزترین نمونه رای لیستی در مجلس ششم تهران و متعلق به لیست اصحاب رسانه بوده باشد که توانست موفقیت چشمگیری کسب کند، اما تاکنون پیروزی لیست یک جبهه به طور تمام و کمال در شهری سیاسی مانند تهران سابقه نداشت.

در استان مازندران نیز در شهرهای بزرگ رای لیستی بسیار به چشم آمد به طوری که 5 نماینده از 6 نماینده سه حوزه بزرگ مازندران یعنی ساری، قائمشهر و بابل با آرای حزبی توانستند به مجلس راه پیدا کنند که سهم لیست امید 4 نفر و سهم لیست جبهه متحد اصولگرایان 1 نفر بود.

انتخابات مجلس دهم این سوال را بوجود آورد که آیا در انتخابات پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در شهرهای بزرگ نیز شاهد آرای لیستی و حزبی خواهیم بود و یا میل مردم همچنان به رای دهی سنتی که براساس آشنایی‌های قومی و منطقه‌ای خواهد بود. برای پاسخ به این پرسش به به سراغ چند چهره شناخته شده اصلاح‌طلب و اصولگرای استان مازندران رفتیم تا علاوه بر نظر آنها در مورد آرای لیستی، در مورد رد صلاحیت‌ها و همچنین برنامه‌های آنها برای انتخابات 96 جویا شویم:

 

محسن نورانی

دبیر و سخنگوی شورای اصلاح‌طلبان آمل:

برای ورود به شورا نیاز به آرای اقشار و گروه‌های شهر است

محسن نورانی در گفت‌وگو با مازندشورا با بیان اینکه افراد زیادی در شهر آمل به صورت مستقل و ائتلاف‌های چند نفره اعلام آمادگی کردند، اظهار کرد: ما برای انتخابات این دوره برنامه خاص و ویژه‌ای داریم برای همین جلسات زیادی برگزار کردیم اگرچه هنوز به جمع‌بندی نهایی نرسیدیم اما تمام تلاش ما این است که لیستی مستقل و واحد -ترجیحا از نیروهای سیاسی و متخصص اصلاح‌طلب و بعضا نیروهای متخصصی که مرامنامه ما را بپذیرند- ارائه دهیم. وی، با اظهار اینکه نقش قوم‌ها و طائفه‌ها در انتخابات شورای آمل، بی‌تاثیر نیست، افزود: در سال‌های اخیر رقابت‌های قومی‌وقبیله‌ای پررنگ‌تر و تاثیرگذارتر از جریان‌ها و گروه‌های سیاسی نبوده است و ورود بسیاری از اعضای شورا به ویژه در 2 دوره اخیر قومی ‌و قبیله‌ای نبوده است. رئیس شورای اصلاح‌طلبان آمل، تصریح کرد: تاثیر آرای قومی-قبیله‌ای نهایتا 3 تا 5 هزار است و نامزدها برای رای‌آوری و ورود به شورا نیاز به آرای دیگر اقشار و گروه‌های شهر دارند که آن‌ها نیز غالبا ویژگی‌های تجربه‌ی سیاسی، تخصص و ... را لحاظ خواهند کرد.

نورانی، درباره احتمال نامزدی برخی بزرگان اصلاح‌طلب بابل، گفت: قصد داریم از برخی چهره‌های مطرح و تاثیرگذار در راستای بهبود اوضاع شهر بهره گیریم و امیدواریم در انتخابات شورای شهر، تیغ تیز ردصلاحیت‌ها را شاهد نباشیم و انتخاباتی پررنگ و گسترده‌ای را شاهد باشیم. وی، ورود مستقل افراد به شورای شهر و نداشتن هیچ خط و ربط سیاسی را بزرگترین ضعف شورای فعلی و نحوه رای‌آوری آن‌ها دانست و افزود: برخلاف بسیاری‌ از صاحبنظران، بنده معتقدم که شورا سخت سیاسی است و نیاز به ورود افراد و مدیران سیاسی و فرهنگی دارد. چون این نهاد با ارگان‌های سیاسی و قدرتی در تعامل است. 

رئیس شورای اصلاح‌طلبان آمل، با اظهار اینکه در دنیای امروز افراد از طریق احزاب در انتخابات شرکت و اعلام نامزدی می‌کنند، تصریح کرد: حضور افراد بدون حزب و جریان در شوراها که به هیچ  گروه و جریانی تعلق ندارند و به آن‌ها پاسخگو نیستند، به ضرر مردم و تضعیف شورا است. نتیجه این می‌شود که چون آن‌ها سلیقه‌ای رفتار می‌کنند، کار شورا لنگ می‌ماند. به‌نظر من شورا جای افراد سیاسی و متخصص است. نورانی، با بیان اینکه در دوره قبل انتخابات شورای آمل نامزدهای خاصی را حمایت سیاسی نکردیم، گفت: برای این دوره برنامه داریم به این‌گونه که به هرکدام از احزاب فعال اصلاح‌طلب آمل (5 حزب)، یک سهمیه نامزدی می‌دهیم و بقیه نامزدهای لیست را از نامزدهای سایر گروه‌ها به شرط پذیرش مرامنامه انتخاب می‌کنیم.

 

عیسی لطیفی

رئیس مجمع همیاران انقلاب اسلامی شهرستان بابل:

اصولگرایان بابل در پی شناسایی نامزدها هستند

عیسی لطیفی در گفت‌وگوی اختصاصی با پایگاه خبری مازندشورا با بیان اینکه انتخابات، تجلی شعور یک ملت است و به مناطق مختلف کشور، استان‌ها، شهرها، بخش‌ها و قصبات بستگی دارد، گفت: در دهه‌های اخیر شهر بابل در عرصه انتخابات نشان داد ممیّز از سایر شهرستان‌‌ها است. مثلا در دوره‌ای که خاتمی (رئیس دولت اصلاحات) نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری بود، بابل برخلاف سایر شهرها و استان‌های سراسر کشور که از آقای خاتمی حمایت کردند به نامزد مقابل وی رای دادند. وی، با بیان اینکه در انتخابات اخیر تحولات سیاسی و اجتماعی وجود دارد و قشر جوان روی کار آمده است، افزود: انتخابات شورا و ریاست‌جمهوری انتخابات ملی هست و رویکرد و نوع حضور مردم به آن بستگی به عملکرد دولت و شوراهای اسلامی دارد که اگر این رویکرد ضعیف باشد واکنش مردم متفاوت خواهد بود.

رئیس مجمع همیاران انقلاب اسلامی شهرستان بابل تصریح کرد: در حوزه شورا، انتخابات معمولا منطقه‌ای و بومی است و عشیره‌های بزرگتر و بانفوذتر توفیق های بیشتری در انتخابات دارند. البته در دوره‌های اخیر نمی‌توان نقش جریان‌ها را منکر شد. لطیفی، درباره تعداد نامزدهای احتمالی انتخابات شورای شهر بابل، اظهار کرد: در دهه‌های گذشته تعداد نامزدهای بابل در انتخابات شورا به حدود 35 نامزد می‌رسید. در یکی دو دوره‌ی اخیر به بیش از صد نامزد و در این دوره با توجه به خیزی که جریان‌های سیاسی و شهری و نامزدهای گروه‌های مختلف گرفتند به نظر می‌رسد به بیش از 200 نامزد برسد که در نوع خود جالب خواهد بود.

وی، با بیان اینکه جریان‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا در پی انتخاب افراد و نامزدهای احتمالی خود هستند و در این راستا جلسات متعددی برگزار و پارامترها را معرفی می‌کنند، گفت: اهمیت کار شورا، عملکرد نه چندان مناسب شوراها، همچنین کاهش تعداد اعضای شورای شهر در این دوره (از 13 به 9) موجب گرمای بیشتر رقابت‌ها می‌شود و حتی برخی افراد بانفوذ و خوش‌نام شهر از هر دو جریان نیز قصد ورود در انتخابات شورا را دارند. برخی شخصیت‌های خاکستری (بدون جریان) نیز در حال فعالیت هستند. رئیس مجمع همیاران انقلاب اسلامی شهرستان بابل افزود: جریان‌ها بیشتر در حمایت و شناخت نامزدهای مطرح و شخصیت‌های خوش‌نام تاثیرگذارند و در شناسایی افراد مستقل و خاکستری، طائفه‌ها نقش بیشتری دارند. بنابراین جلسات خصوصی مختلفی در سطح شهر در جریان است. لطیفی، تصریح کرد: اصولگرایان نیز همچون گذشته در پی شناسایی و انتخاب نامزدها بر اساس شاخص‌ها و مرامنامه این حزب هستند و باید دید در آینده چه روی می‌دهد.

 

 

ماه‌سلطان کاشی

رئیس شورای اصلاح‌طلبان شهرستان ساری:

حضور پررنگ بانوان در انتخابات شورای شهر

ماه‌سلطان کاشی در گفت‌وگو با مازندشورا با بیان اینکه در همه دوره‌های انتخابات شورای شهر در ساری، شاهد تراکم و ترافیک نامزدها بوده‌ایم، اظهار کرد: تاکنون حدودا 200 نامزد اعلام آمادگی کردند و فکر می‌کنم این تعداد در ادامه افزایش یابد. چون افرادی هم هستند که هنوز در حال رصد فعل و انفعالات دیگر نامزدهای احتمالی هستند تا در زمان لازم حضور پیدا کنند. وی، با اظهار اینکه تصمیم‌گیرنده نهایی مردم هستند، افزود: شهر ما در حال حاضر نیاز به افراد کارآمد دارد و نیاز است نامزدها نیز به به این نکته مهم توجه کنند چون قرار است مشکلات و معضلات شهر با اندیشه و توان آن‌ها حل شود. رئیس شورای اصلاح‌طلبان شهرستان ساری، اشراف داشتن نامزدها به مسائل و مشکلات شهر را بسیار مهم دانست و تصریح کرد: نگاه نامزدها به ساری، باید نگاه توسعه‌ای باشد و با توجه مسائل اخیر شورای شهر تهران، مردم خواهان پاکدستی اعضای شورای شهر هستند.

کاشی، درباره برنامه‌ اصلاح‌طلبان برای انتخابات شورای شهر ساری، بیان کرد: فعلا در حال رصد تحرکات هستیم که چه نامزدهایی با چه افکار و سلائقی وارد می‌شوند هدف‌شان چیست. پس از آن موارد و مشاهدات در شورای اصلاح‌طلبان شهرستان ساری مطرح می‌شود و افراد بر اساس توانمندی و کارایی سیاسی و اجتماعی گزینش می‌شوند. البته تصمیم نهایی انتخاب نامزدها را پس از تعیین مجدد شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان (با اندکی تغییرات نسبت به شورای سیاستگذاری قبلی) انتخاب می‌کنیم تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود. وی، با بیان اینکه انتخابات شورا نباید تحت تاثیر انتخابات ریاست‌جمهوری قرار گیرد، گفت: امیدواریم که قاعده بازی رعایت شود و همه نامزدها با خیال راحت وارد عرصه رقابت‌ها شوند.

کاشی، درباره برنامه شورای اصلاح‌طلبان ساری برای حضور بانوان در شورای شهر، اظهار کرد: با بانوان علاقمند نشست‌هایی را برگزار کردیم برخی از آن‌ها فضای فعلی را مناسب حضور نمی‌دانند و از برخی بداخلاقی‌ها گلایه دارند. برخی نیز برای کاندیداتوری اعلام آمادگی کردند. فعلا در حال رایزنی هستیم و منتظر فعل و انفعالات هفته‌های آینده تا تصمیمات لازم را بگیریم. وی، درباره شائبه حضور برخی بزرگان اصلاح‌طلب شهر ساری در انتخابات شورا، بیان کرد: ما از این موضوع استقبال می‌کنیم و درب شورای اصلاح‌طلبان ساری به روی همه دلسوزان و خدمتگزاران باز است. اگر تاکنون مراجعاتی از این دست نداشتیم. امیدواریم در آینده آنچه را که به صلاح شهر است، روی دهد.    

 

 

مهدی آباد

دبیر اصولگرایان آمل:

اعلام خروجی جلسات اصولگرایان آمل در آینده نزدیک

مهدی آباد، درباره فضای انتخاباتی شورا در شهر آمل در گفت و گو با پایگاه خبری تحلیلی مازندشورا ، اظهار کرد: فضای انتخاباتی آمل همواره تحت تاثیر چندین مساله‌ی ریز و درشت قرار داشته و دارد که این موضوع در انتخابات آتی هم نه تنها کمرنگ نشده بلکه به چند دلیل افزایش هم خواهد یافت.

وی، با بیان اینکه اولین موضوع نگاه‌های طائفه‌گرایانه و قومیتی است، افزود: آمل بواسطه داشتن ییلاقات متعدد و همچنین بخش‌های مجزا ازهم به شدت تحت تاثیر این گروه‌ها و دسته‌بندی‌های غیرسیاسی قرار گرفته است. این مشکل در تمامی دوره‌های گذشته وجود داشته و متأسفانه در بعضی مواقع باعث تاثیرات منفی در انتخابات شده است. دبیر اصولگرایان آمل، مورد دوم را بحث تشکیل گروه‌های غیررسمی سیاسی و یا منفعت‌طلبانه در شهر آمل دانست و تصریح کرد: گروه‌هایی که بواسطه داشتن قدرت‌های چند وجهی (چه مالی و چه روابط موجود در ادارات) جلسات متعدد تشکیل داده‌اند و به‌شدت دنبال سهم‌خواهی هستند. آباد، ادامه داد:  موضوع  سوم تشکل‌های سیاسی با گرایش‌های متنوع هستند که سعی در نفوذ در بدنه شورا را دارند.

وی، با اشاره به تعداد نامزدهای احتمالی انتخابات شورا بیان کرد: با توجه به تحلیل‌های کنونی، تعداد شرکت‌کنندگان تقریبا برابر با دوره پیش و حدود یکصد نفر خواهد بود که این تعدد نامزدها دلایل مختلفی دارد که البته این تعدد وظیفه دستگاه‌های نظارتی را سنگین‌تر خواهد کرد. دبیر اصولگرایان آمل، با بیان اینکه جریان اصولگرایی و بطور کل ارزشی شهر، برای انتخابات سال آینده برنامه‌ای خاص دارد، گفت: بر همین اساس جلسات متعدد تشکیل شده و با بسیاری از افراد صاحب‌نام و بانفوذ شهری نشست‌هایی برگزار شد که آن شاءالله در آینده خروجی آن به همه اعلام خواهد شد. آباد، افزود: انتخاب افراد در این جریان بر اساس معیارهای چندگانه است که توانائی، تحصیلات، سلامت افراد، تخصص و سوابق آنها از جمله آن‌هاست. وی، تصریح کرد: جدای از موارد بالا بحث ولایت‌پذیری مهمترین نکته است و همانطور که رهبری فرموده‌اند مواردی چون نزدیکی، حمایت یا ارتباط با فتنه و فتنه‌گران خط قرمز ما خواهد بود.

 

عقیل زروک

رئیس شورای اصلاح‌طلبان شهرستان محمودآباد:

نگران ردصلاحیت نامزدهای اصلاح‌طلب نیستیم

عقیل زروک در گفت‌وگوی اختصاصی با پایگاه خبری تحلیلی مازندشورا درباره آخرین تحرکات انتخاباتی شورای اسلامی محموداباد، اظهار کرد: افراد مختلف از گروه‌ها، مناطق و طوایف مختلف برای انتخابات شورا جهت تحقق اهداف خود، از ماه‌ها قبل چراغ‌خاموش در تلاش هستند و با برگزاری جلسات متعدد سعی در جلب افکار عمومی دارند. وی، بابیان اینکه در انتخابات این دوره بیشترین تعداد نامزدها را شاهد خواهیم بود، افزود: با اینکه کاهش تعداد اعضای شورای شهر محمودآباد از 7  به 5 موجب تشدید رقابت‌ها می‌شود اما تحرکات نامزدهای احتمالی زیاد است و تاکنون -به غیر از اعضای شورای فعلی- بیش از 15 نامزد احتمالی مشغول به فعالیت هستند و طبیعتا در آینده این تعداد افزایش می‌یابد. پیش‌بینی ما این است در انتخابات این دوره در شهر محمودآباد بیش از 30 کاندیدا از طیف‌ها و گروه‌های مختلف داشته باشیم.

  وی، با بیان اینکه فضای انتخابات محمودآباد منطقه‌ای، قومی‌و قبیله‌ای است تا جریانی و سیاسی، تصریح کرد: مناطق تلیک‌سر، سوراخ‌مازو، توسکامحله و .... از مناطق تاثیرگذار این شهر در انتخابات شورا هستند و ما در این دوره، در نظر داریم تحرکات بیشتری داشته باشیم و به صورت جریانی نقش‌آفرینی کنیم. رئیس شورای اصلاح‌طلبان شهرستان محمودآباد، با اظهار اینکه برنامه‌های خود را از یک ماه پیش آغاز کردیم و جلساتی تشکیل شد، افزود: با توجه به فاصله چند ماهه با برگزاری انتخابات هنوز نامزدهای احتمالی ما اعلام آمادگی نکردند. امیدواریم تا یک ماه دیگر (و پس از مرامنامه اصلاحات) به صورت جدی‌تر به این موضوع پرداخته شود و ما از نامزدهایی که به مرامنامه ما پایند هستند حمایت می‌کنیم.

زروک، شفافیت، پشتکار، صداقت، سابقه روشن، و ... را از مهمترین مصادق مرامنامه عنوان کرد و گفت: در دوره‌های قبل نیز از برخی نامزدها حمایت کردیم اما پس از پیروزی، خود را به فراموشی زدند. امیدورایم در این دوره شاهد چنین مواردی نباشیم. وی، ادامه داد: از آنجا که مراحل و شرایط صلاحیت نامزدها در انتخابات شوراها، آسان‌تر از انتخابات مجلس است نگران ردصلاحیت نامزدهای اصلاح‌طلب نیستیم.

گفت و گو: مجید ساجدی فر


آرای حزبی یا قومی؟!

نویسنده :
منبع : موثق


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات 96 - انتخابات شوراها - مازندشورا - فعال های سیاسی - اصلاح طلبان مازندران - اصولگرایان مازندران - جریان های سیاسی مازن -

مطالب مرتبط با : آرای حزبی یا قومی؟!
نظر شما در مورد : آرای حزبی یا قومی؟!

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها