مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 107110 -تاریخ انتشار : سه شنبه 27 مهر 1395 -ساعت : 08:30

چاپ به اشتراگ گذاشتن
دهكده آرامش، آرامش ندارد/ وعده‌های فراموش شده و بی‌تفاوتی مسئولان

دهكده آرامش، آرامش ندارد/ وعده‌های فراموش شده و بی‌تفاوتی مسئولان

مازندمجلس: یادداشتی را مرتضی بابايی لولتی (عضو و نائب‌رئيس شورای اسلامی بخش كليجان‌رستاق) درباره مشکلات و مصائب بخش کلیجان‌رستاق نگاشته و برای ما ارسال کرده است که عینا منتشر می‌شود

مازندمجلس: یادداشتی را مرتضی بابايی لولتی (عضو و نائب‌رئيس شورای اسلامی بخش كليجان‌رستاق) درباره مشکلات و مصائب بخش کلیجان‌رستاق نگاشته و برای ما ارسال کرده است که عینا منتشر می‌شود:

چند سالی است که مسؤلین اقتصادی کشور با شدت یافتن مشکلات اقتصادی و افزایش چشمگیر جمعیت جویای کار، بر اساس محاسبات جاری در اقتصاد کلان، به این نتیجه رسیده‌اند که عمده تمرکز خود را در بحث سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال، حول محور مزیت‌های نسبی کشور و از جمله سرآمدترین آنان؛ یعنی گردشگری نمایند. استان مازندران بر اساس یک مصوبه متعلق به پیش از انقلاب و به منظور محافظت در برابر تخریب مظاهر طبیعت، از گسترش صنایع سنگین منع شده و عمدتاً صنایع و حِرَف سازگار با محیط زیست برای این استان توصیه شده‌اند.

صنعت گردشگری با توجه ارزش افزوده بالایی که در برابر سرمایه اولیه مورد نیاز برای راه اندازی آن دارد، انتخابی بسیار مطلوب برای استان مازندران است. اما متأسفانه آفت سوء مدیریتی که از ادوار پیشین دولت دامنگیر کلیه بخش‌ها و دستگاه‌ها در استان است دامن این بخش را نیز گرفته و پویایی آن را محدود کرده است.

از جمله مناطقی که از این مشکل رنج می‌برد، بخش کلیجان رستاق شهرستان ساری است. بخشی در دل جنگل، دره و کوهستان، برخوردار از رودخانه دائمی و جمعیت دائمی، دارای 54 پارچه آبادی در بخش کلیجان‌رستاق و 53 روستا در بخش دودانگه و 79 روستا در بخش چهاردانگه (مجموعاً 186 روستا)، استقرار یافته در مسیر محور ساری– سمنان که برغم موقعیت گلوگاهی خود هیچگاه از نظر مسؤلین استانی و کشوری به عنوان یک دروازه ورود و خروج رسمی به استان به رسمیت شناخته نشد، دارای دسترسی به شهرستان‌های سواد کوه و سوادکوه شمالی، دارای بزرگترین سد مخزنی شمال کشور و ... . اما این بخش پر پتانسیل، شاید اگر در استان‌هایی نظیر اصفهان، آذربایجان شرقی و یا کرمانشاه واقع بود؛ حال و هوایی به کلی متفاوت از روزگار در حال احتضار کنونی‌اش می‌داشت. به لطف هماهنگی بی‌نظیر و مثال‌زدنی شرکت آب منطقه‌ای استان مازندران، اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان، تنها تأسیسات گردشگری آبی بخش کلیجان‌رستاق یعنی دهکده توریستی سد سلیمان تنگه نیز کاملاً تعطیل، نیروی کار آن بیکار و گردش مالی آن به صفر رسیده است. این موضوع که آشکارا بر درآمد و چهره منطقه تأثیر منفی گذاشته است، موجب خشم و اعتراض گسترده بومیان و اهالی بخش کلیجان رستاق به ویژه بومیان دهستان تنگه سلیمان که عمده شاغلین و بهره‌وران این دهکده اند را فراهم آورده است.

این دهکده توریستی که مشتمل بر 24 باب ویلای دوخوابه، 8  باب ویلای چهار خوابه، 40 سوئیت و واحد پذیرایی از جمله رستوران بوده است در سال 1379 بازگشایی شد که تنها تأسیسات گردشگری در خور اعتنای جنوب شهرستان ساری و کل بخش کلیجان‌رستاق می‌باشد. پیگیری‌های مستمر بخشداری کلیجان‌رستاق و نامه‌نگاری‌های عدیده این بخشداری با شرکت آب منطقه‌ای استان و اداره کل میراث فرهنگی مازندران تاکنون بی‌نتیجه بوده است. از هر دو نماینده شهرستان ساری در مجلس شورای اسلامی که یکی از آنان خود از بومیان این منطقه می‌باشد نیز تاکنون صدایی شنیده نشده است چنین به نظر می‌رسد که گویا اشرافیت چندانی به حوزه انتخابیه خود ندارند! اولین پیگیری‌ها در قالب نامه بخشداری، 20 روز پس از تعطیلی غافلگیرانه این دهکده توریستی و در 26 تیرماه سال جاری صورت پذیرفت. دومین نامه در مورخه 19 مردادماه و سومین نامه در 9 شهریور ماه سال جاری و همگی خطاب به مدیریت شرکت آب منطقه‌ای استان مازندران صورت گرفته است و جملگی نیز بی‌پاسخ مانده است. اما ظاهراً مدیریت این شرکت یا زمان لازم و یا تمایل لازم را برای پرداختن به چنین موضوع پر اهمیتی ندارد. اینجاست که باید به باور عمومی در مردم صحه گذاشت که مسولین را نه با شعارهای دل‌فریب و مردم‌فریب، بلکه با کردار و اعمالشان داوری خواهند کرد. «سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل» از نیمه گذشته است، اما ما همچنان اندر خم یک کوچه ایم.

شاید شرکت آب منطقه‌ای استان مازندران و مدیریت محترم آن دلایل متقنی مبنی بر تعطیل نمودن این مرکز داشته باشند از جمله اینکه شرکت بهره‌بردار به مفاد قرارداد متعهد نبوده و نسبت به پرداخت اجاره بهای مورد توافق در قرارداد اقدام نکرده است، از اینرو بر اساس شنیده‌های افراد منتصب یا مرتبط با آن مجموعه بهره بردار، شرکت آب منطقه‌ای با اخذ حکم قضایی از دادگاه اقدام به تخلیه و ترخیص مستأجر بدحساب خود کرده است (البته پیمانکار طرح معتقد بوده است که یک خرابه را تحویل گرفته و مبالغ هنگفتی صرف بازسازی این دهکده کرده تا قابل بهره برداری گردد)؛ اما به هرحال این کشاکش‌های پرحاشیه و چندین ساله هیچ گرهی از مردم بومی منطقه که به اشتغال فرزندانشان در این مرکز توریستی دلخوش بوده‌اند وا نمی‌کند. از سوی دیگر تعطیلی این دهکده صرف نظر از بالا بردن آمار بیکاری منطقه و بخش کلیجان‌رستاق موجبات تنزل جایگاه گردشگری مرکز استان مازندران را فراهم می‌آورد که می‌تواند لطمات جدی در آینده در پی داشته باشد.ا

ین دهکده توریستی بخشی از تصویر ذهنی بسیاری از گردشگرانی است که تاکنون از این مسیر به استان‌های سمنان و تهران رفته‌اند یا از این مسیر به مازندران و ساری وارد شده‌اند. فقدان این مرکز و ناگشودگی آن به روی گردشگران و علاقمندان منجر به مخدوش شدن این تصویر ذهنی می‌گردد و این نازلترین لطمه ای است که از این بابت به سیمای مرکز استان مازندران به عنوان پر تقاضاترین استان گردشگرپذیر کشور وارد می‌گردد. امید است در طول این واپسین ماه‌های دولت تدبیر و امید، تدبیری حکیمانه و از سر خِرد برای این موضوع اندیشیده شود چرا که هنوز امید مردم به این دولت ناامید نگشته است.

حال که موجودیت سد شهید رجایی به دلیل ایجاد پدیده سردآبی منجر به افت کیفیت و کمیت فرآورده‌های کشاورزی منطقه شده است و موجبات ناراحتی و ناخرسندی اهالی را بوجود اورده است، تعطیلی این مرکز گردشگری که به افزایش بیکاری مردم محلی منجر شده است را چه کسی پاسخگو خواهد بود؟ چه کسانی این بی‌مهری و بی‌اعتنایی در حق مردم را توجیه می کنند؟

آیا با وجود تلاش‌های جهادی مجموعه مدیریت شهری برای رسیدن به جایگاه قطب گردشگری استان و کشور، نیاز به همراهی دیگر نهادها، سازمان‌ها و ادارات شهرستانی و استانی به منظور تحقق این هدف نیست؟

زمستان می‌رود اما سیاهی می‌ماند برای ذغالی!

ما فراموش نکرده‌ایم که حال و روز امروز این دهکده توریستی خود پرده‌ای دیگر از نمایشنامه تراژیک محور ساری- تاکام-سمنان است که درد بزرگتر مردم این منطقه است و بیش از یک دهه از زمان دور اول سفر آقای احمدی نژاد به استان مازندران تا حال حاضر، معطل مانده است.

مسؤلین و مدیران استان ديگر خوب ميدانند که اهالی این منطقه دیگر از بیان مطالب و وعده‌ها و سخنانی که جنبه پیش‌گویی دارد تا جنبه عملیاتی، فرسوده و خسته شده‌اند. این سخنان نخ‌نما شده از اعتباراتی که به اين زودی‌ها روی تخصیص به خود نمی‌بیند تنها از جایگاه خود آنان می‌کاهد. صبر و بردباری مردم سخت‌کوش این منطقه بسیار است اما بی‌نهایت نیست. در پایان لازم می‌دانم این نکته را خاطرنشان سازم که این دل‌نوشته را بر اساس دغدغه شورایی‌ام ( در بخش كليجان‌رستاق ) خود نگاشته‌ام.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : کلیجان رستاق - دهکده آرامش - مرتضی بابايی لولتیده -

نظرات کاربران در مورد : دهكده آرامش، آرامش ندارد/ وعده‌های فراموش شده و بی‌تفاوتی مسئولان
 • ...پاسخ1سه شنبه 27 مهر 1395

  احسنت، کاملا موافقم

  • عباس0یکشنبه 02 آبان 1395

   اازماست که برماست

 • حسن تبار پاسخ1چهار شنبه 28 مهر 1395

  نكنه منظورتون بنرهاى ٦٠ ميلياردي ساري تاكام بود

 • میترا پاسخ1چهار شنبه 28 مهر 1395

  آفرین آقای لولتی آفرین
  همیشه واقعیتارو بگو
  در ضمن باور کنیم که شما نمیدونی هدف از اطلاع رسانی و پارچه و بنر زدن چیزی جز تبلیغات از همین اول بسم ا... نیست

 • اجوستا پاسخ1چهار شنبه 28 مهر 1395

  اِما اجوستايي ها وِسته تعطيل نوونه

 • میترا پاسخ0جمعه 30 مهر 1395

  کی موافق نیست ؟
  اما همین دوستان شما هستن که بنر میزدن دیگه

نظر شما در مورد : دهكده آرامش، آرامش ندارد/ وعده‌های فراموش شده و بی‌تفاوتی مسئولان

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها