مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 8814 -تاریخ انتشار : یکشنبه 06 دی 1394 -ساعت : 21:17

چاپ به اشتراگ گذاشتن
اصلاح طلبان مراقب باشید؛ خودکشی سیاسی  ممنوع

اصلاح طلبان مراقب باشید؛ خودکشی سیاسی ممنوع

اختصاصی مازند مجلس: ثبت‌ نام کاندیداها تمام شد. فرآیند بررسی و ارزیابی صلاحیت‌ها؛ جهت اظهار نظر بمنظور تأیید، رد و یا عدم احراز صلاحیت نامزدها توسط نهادهای مربوطه درچارچوب قانون؛  در انتخابات 7 اسفند 1394 آغاز شد. صرفنظر از چگونگی و مصادیق آن؛ که ممکن است خوشایند بعضی‌ها باشد و یا نباشد اما تعدادی از کاندیداها در سراسر کشور ازجمله در استان مازندران رد صلاحیت شده و یا عدم احراز صلاحیت می‌شوند ضرورتا" عدم صلاحیتها؛  سیاسی نیست اما ممکن است در بعضی موارد چنین شبهه‌ای بوجود بیاید که فعلا" قصدمان پرداختن به آن نیست. با عنایت به این مسئله لازم است اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش‌رو جهت پرهیز از خودکشی سیاسی به موارد زیر توجه کنند:

1- انتخابات یک پیکار سیاسی مسالمت آمیز است این پیکار سیاسی براساس قانون و در یک فضای دموکراتیک باید صورت پذیرد تا چرخش قدرت سیاسی و دست بدست شدن قدرت امکان پذیر باشد. کنش‌ها و واکنش‌های سیاسی در این حوزه نشان از فرهنگ سیاسی و بلوغ سیاسی حاکمان، احزاب، گروهها و شهروندان یک جامعه سیاسی محسوب می‌شود که بازخورد آن ممکن است مثبت، منفی و یا خنثی باشد. بنابراین پذیرش قانون و حاکمیت آن مهمترین شاخصه‌ی پیکار سیاسی مسالمت آمیز از طرف همه گروههای سیاسی و شهروندان می‌باشد اگر چه نهادهای حاکمیتی باید پیش و بیش از دیگران به قانون پایبند باشند.

2- رفتار انتخاباتی؛ باید یک رفتار منطقی و عقلانی باشد. پرهیز از احساسات، هیجانات و کنش‌های غیراخلاقی وجه ممیزه یک رفتارعقلانی و غیرعقلانی است. از آنجایی که یکی از شروط اساسی انتخابات وجود رقبای سیاسی است و رقابت سیاسی الزاما" بر مبنای قانون، اخلاق و انسانیت نخواهد بود خصوصا" در جوامعی که دموکراسی و مردم سالاری هنوز نهادینه نشده، فرهنگ سیاسی توسعه نیافته و فقر بخش‌هایی از جامعه را فرا گرفته باشد طبیعتا" شور و هیجانات انتخاباتی بر رفتار منطقی و عقلانی انتخاباتی غلبه پیدا می‌کند و درست از همینجاست که انتخابات از مسیر واقعیش خارج می‌شود. بنابراین؛ شور و هیجانات انتخاباتی باید تحت تأثیر منطق و عقلانیت باشد.

3- هزینه‌های چند صد میلیونی و چند میلیاردی عامل اصلی فساد و تباهی انتخابات می‌باشد. علیرغم تکذیب گروههای سیاسی و بسیاری از کاندیداها؛ یک پدیده واقعی در انتخابات ایران هست و این مسئله بر هیچ کسی پوشیده نیست حتی مسئولین و دستگاهای نظارتی نیز بر آن واقفند. اگر چه هنوز قانون شفاف و متقنی تدوین نشده و یا اراده‌ایی برای مقابله و برخورد با این پدیده شوم وجود ندارد. ولی مردم ما می‌دانند و با تمام وجود آنرا درک می‌کنند اگر چه غالبا" تکذیب می‌شود ولی تکذیب آن برای مردم چیز مسخره‌ای است. بنا براین اصلاح‌طلبان باید بدانند که اصلاحات با فساد انتخاباتی امکان‌پذیر نیست اگر رقبای سیاسی آنها بدان متمسک جسته و توسل می‌جویند آنها باید بشدت از آن پرهیز کرده تا مردم اعتمادشان سلب نشده و از آنها روی‌گردان نشوند. اگر رقبای سیاسی با هزینه‌های میلیاردی در انتخابات وارد شوند مردم آرام آرام انتخابات را یک بازیچه تلقی کرده و با آن بازی خواهند کرد دیگر منافع ملی برای آنها اهمیت نخواهد داشت.

4- اجماع و اتفاق نظر برای رسیدن به وحدت در میان کاندیداهای اصلاح‌طلب باید بعنوان یک راهبرد تلقی شود نه صرفا" یک تاکتیک گذرا و موقتی. چرا که  تعدد غیر منطقی کاندیداها، حمله و تخریب کاندیداهای همسو زمینه های شکست در عرصه انتخابات را فراهم کرده و قدرت را به رقیب واگذار خواهد کرد . نمونه آن انتخابات ریاست جمهوری در سال 1384 که همه ما می‌دانیم چه اتفاقی رخ داده است. آیا براستی کاندیداهای اصلاح‌طلبان حاضرند در چارچوب عقلانیت، مبانی اصلاح طلبی و منافع ملی از ادامه حضور خود در رقابت انتخاباتی صرفنظر کنند؟!

5- تجربه انتخابات گوناگون نشان داده است که رقیب انتخاباتی شما کارکشته هست  بسیار هوشمند و سازمان‌یافته عمل می‌کند. اگر با یک بررسی علمی و به دور از حب و بغض آنها را مورد مطالعه و مداقه قرار دهید به آن اذعان و اعتراف خواهید کرد و بر عکس اصلاح طلبان، بلحاظ سازمان‌یافتگی و اتخاذ مواضع بهنگام و هوشمندانه در انتخابات دارای نقصانها و ضعف‌هایی هستند که این بار نباید تکرار کنند. بعنوان مثال در انتخابات ریاست جمهوری 1384، انتخابات مجلس 1390-1386 و ...  . اعتماد بنفس بیش ازحد، فراوانی کاندیداها، عدم پیش‌بینی و آنالیز تبلیغات و رفتارهای انتخاباتی رقیب قبل و بعد از انتخابات، مدیریت نیروهای سیاسی و هواداران در قبل و بعد از انتخابات، در دام افتادن تله‌های انتخاباتی و غیره شاهدی بر مدعای ماست.

 با توجه به موارد مذکور اصلاح‌طلبان باید عقلانیت، هوشیاری، سازمان‌یافتگی و مدیریت خود را بر رفتار انتخاباتی در تمام مراحل آن  حفظ کرده  و با آرامش توأم با سلامتی از آن عبور کنند و گرنه با خلق واژه‌ای جدید توسط رقیب؛  زمینه‌های واپس زدنشان فراهم خواهد شد و این یعنی خودکشی سیاسی مجدد که از نظر نگارنده ممنوع و خطرناک می‌باشد.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : -

نظر شما در مورد : اصلاح طلبان مراقب باشید؛ خودکشی سیاسی ممنوع

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها