مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 8938 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 09 دی 1394 -ساعت : 15:31

چاپ به اشتراگ گذاشتن
خودزنی چهاردانگه‌ای‌ها در ایستگاه دهم/ رقابت هفت نفر برای تصاحب هفتمین کرسی

چه بخش‌هایی از تعدد نامزدهای چهاردانگه‌ای سود می‌برند؟

خودزنی چهاردانگه‌ای‌ها در ایستگاه دهم/ رقابت هفت نفر برای تصاحب هفتمین کرسی

اختصاصی مازندمجلس: اگرچه برخی صاحبنظران، نگاه منطقه‌ای و بخشی‌نگری را در انتخابات نمی‌پسندند و آن را برای توسعه و آینده شهرستان موثر نمی‌دانند اما تاریخ انتخابات این حوزه نشان داده است نامزدهایی از شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات برخوردارند. بین 5 تا 30 درصد آرای مردم مازندران حزبی و جریانی هست و بیش از 2 برابر آن را بخشی و منطقه‌ای

اختصاصی مازند مجلس: چند روز از ثبت‌نام نامزدهای مجلس گذشته است و چهره‌های مطرح و برخی جوانان جویای نام در انتخابات نام‌نویسی کردند به طوری که طبق اعلام حسین‌زادگان فرماندار ساری، 44 نفر (مرد و زن) ثبت‌نام کردند که هفت تن آنها از منطقه چهاردانگه هستند و می‌توان گفت 6 نفر آنها- علی بابایی کارنامی، عالیه زمانی کیاسری، سید احمد شجاعی کیاسری، سید رمضان شجاعی کیاسری، فرامرز نقیبی و کوروش یوسفی ساداتی- (به ترتیب حروف الفبا) از نامزدهای مطرح و مدعی این دوره هستند.

اگرچه برخی صاحبنظران، نگاه منطقه‌ای و بخشی‌نگری را در انتخابات نمی‌پسندند و آن را برای توسعه و آینده شهرستان موثر نمی‌دانند اما تاریخ انتخابات این حوزه نشان داده است نامزدهایی از شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات برخوردارند که متعلق به بخش‌های بزرگتری هستند و پیروزی نامزدهای چهاردانگه‌ای در بیشتر دوره‌ها را ناشی از همین مساله می‌دانند. حتی در گفتگوهایی که با دبیران احزاب و بزرگان سیاسی مازندران داشتیم در خوش‌بینانه‌ترین حالت، بین 5 تا 30 درصد آرای مردم مازندران را حزبی و جریانی عنوان کردند و بیش از 2 برابر آن را بخشی و منطقه‌ای دانستند بنابراین اهمیت تعدد یا اجماع نامزدهای چهاردانگه‌ای به عنوان دارنده یک کرسی از 2 کرسی حوزه ساری در دوره‌های مختلف، مشخص می‌شود.

 با نگاهی به وضعیت منطقه چهاردانگه، روشن است که این منطقه علیرغم دارا بودن 6 دوره کرسی مجلس، تفاوت چندانی با دو سه دهه پیش نداشته و حتی با معضلاتی چون نبود امکانات ، اشتغال، مهاجرت، زباله و ... مواجه بوده و هست که بارها در این باره گفتیم و نوشتیم و بجز خواجه حافظ شیرازی و  لیونل مسی (که سرش به فوتبال است) همه می‌دانند امکاناتی که بزرگترین بخش ساری در اختیار دارد به اندازه نیم‌دانگه و حتی بیست و پنج صدم دانگه نیست و این منطقه از محروم‌ترین بخش‌های ساری و حتی مازندران محسوب می‌شود اما چون جمعیت قابل توجهی در نقاط مختلف حوزه (جنوب شهر ساری، بخش مرکزی، بخش رودپی، کلیجان‌رستاق و حتی میاندرود) دارد همواره در سرنوشت انتخابات در دوره‌های مختلف – خوشبختانه یا شوربختانه- تاثیرگذار بوده و تاریخ انتخابات نشان می‌دهد که هرگاه بزرگان این منطقه روی یک نامزد اجماع کردند خواسته آنها محقق شده است واتفاقا همین موضوع مهم، باعث شده بسیاری از مدیران و مسئولان چهاردانگه‌ای به فکر امتحان شانس خود برای جلوس بر کرسی بهارستان باشند.

 اگرچه ممکن است کسب 6 دوره نمایندگی بخش چهاردانگه برای سایر بخش‌های این شهرستان رشک برانگیز باشد و تصور کنند همه امکانات و بودجه‌های شهرستان، راهی این بخش شده، اما به قول مادربزرگ خدابیامرزم خاطرشان جمع باشد که در عمل اتفاق خاصی نیفتاده و آبی از این بابت برای این منطقه گرم نشده و حتی معضلات آن بیشتر شده (تعطیلی چشمه سورت و...) که به دلیل مراعات حال مخاطبان، فعلا مجال مناسبی برای پرداختن به سوگنامه آن نیست اما آنچه مهم است تعدد نامزدهای این منطقه است که عکس‌العمل‌های متفاوتی را برانگیخته است گروهی در شهر ساری و میان‌دورود و حتی بخش دودانگه از این تعدد خرسندند و از آن به خودزنی چهاردانگه‌ای‌ها تعبیر می‌کنند چرا این موضوع، موجب تقسیم آرا بین نامزد‌ها و در نتیجه کاهش احتمال رای‌آوری نامزدهای چهاردانگه‌ای می‌شود.         

از طرفی این تعدد، موجب نگرانی مردم این بخش شده که سرانجام انتخابات این دوره چه خواهد شد؟ مردمی که با داشتن 6 دوره نمایندگی و دارا بودن مدیران کشوری و استانی، چیز خاصی عایدشان نشده و به خوبی می‌دانند در تمام این سال‌ها، رقابت و کشمکش انتخاباتی آنها با سایر بخش‌ها و مناطق، بر سر «لحاف مُلّا» بوده و همچنان محروم و بدون امکانات هستند بنابراین بیشتر از روی تعصب و عِرق منطقه‌ای نگرانند که آیا با دست دادن کرسی مجلس بر سر این منطقه چه خواهد آمد؟ آیا در صورت نداشتن نماینده، معضلات و در حقیقت مصائب این بخش در میان رقابت و جدال مدیران و مسئولان بر سر توسعه شرق و غرب استان، پنهان‌تر خواهد ماند یا بالعکس به نفع این بخش خواهد شد؟!

بهر حال باید دید در ادامه این رقابت‌ها چه پیش خواهد آمد آیا نامزدها و بزرگان چهاردانگه به فکر اجماع و رسیدن به نامزدی واحد از این بخش هستند؟ و اگر هستند (که نیستند!) آیا این اجماع با وجود نامزدهای مطرح این بخش که گرایش‌های سیاسی مختلفی دارند، امکان‌پذیر است؟ آیا با توجه به محرومیت فعلا همیشگی این بخش، داشتن یا نداشتن نماینده‌ای چهاردانگه‌ای اگر برنامه و قابلیت‌های لازم را نداشته باشد، چه فرقی می‌کند؟! آیا زمان آن نرسیده است که تمام بخش‌های مازندران و مرکز آن ساری به این نتیجه برسند که به سمت نگاه فرامنطقه‌ای حرکت کنند و و در سطح شهرستان و حوزه، افرادی شایسته و کاردان را راهی مجلس کنند؟  

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : کاندیداهای چهاردانگه - تعدد نامزدها - چهاردانگه -

نظرات کاربران در مورد : خودزنی چهاردانگه‌ای‌ها در ایستگاه دهم/ رقابت هفت نفر برای تصاحب هفتمین کرسی
 • عاشق نظام پاسخ18چهار شنبه 09 دی 1394

  دقیقا تعبیر خودزنی درست هست وعلت رشدنکردن هم نداشتن همدلی ووحدت هست مثل کاندیدشدنشان اگرچه نشانه توان واستعداد چهار دانگیهاست ولی با اینکار دجار خود زنی شدید شدند ومطمئنا متضرر میشوند در هیچ جا ومنظقه ای اینجور نیست آیا دودانگه چنین افرادی نیستند که اظهار وجود کنند چر ا شاید بیشتر هم باشن ولی میداند نماینده منطقه آنها تحربه بدست آورد وهزینه روش شد چرا از دست بدهند ودلیل دیگه افرادی که کاندید شدند واقعا متوجه اثر سو این ثبت نام وتعدد نیستند چرا برایشان مهم نیست اومدن فقط ضرر برساند مردم باید عاقلانه عمل کند واز بین کاندیدا اون فردی که اصلح وباتحربه وکاربلد وآشنا به مسائل کلان کشور ودارای قدرت لابی گری و تعامل با بزرگان کشور هست را انتخاب کنند وبهش رای بدن دقت کنند کدومشون از این 8 نفر این ویژگیها رو داراست دعا میکنیم آنچه خیر هست وخدا میخواد پیش بیاد

 • چهاردانگه ایپاسخ5چهار شنبه 09 دی 1394

  چهاردانگه ای ها اینبارقصددارندمردی باکوله باری ازتجربه وکاربلد ومتخصص وکسیکه بابزرگان هم تعامل خوبی داردوآشنا به قانون وقانونمدار ومردمی وبااخلاق وبامعرفت وباتقوی ودلسوزنظام وکسیکه ازهرلحاظ شرایط نمایندگی مجلس رادارند راروانه مجلس نمایند آن شخص کسی نیست بجز مهندس دوست داشتنی جناب آقای مهندس فرامرز نقیبی منتخب ومحبوب اول ساری ومردهمیشه درصحنه مازندران

 • مرتضویپاسخ24چهار شنبه 09 دی 1394

  فقط دکتر شجاعی نماینده باتجربه مازندران

 • عاشق ولایت پاسخ17چهار شنبه 09 دی 1394

  چهاردانگه ای محترم آقای نقیبی با کدام از مسولین کشوری رابطه داره ایشون تو شورا خنثی بودند ایشون جز مردمداری هیچ یک از ویژگیهای نماینده رو نداره وبا مردمداری نمیشه قانون وضع کرد مردمداری یک شرط هست نه شرط کامل واقعا در شورا چه عملکردی داشتند؟

  • ایثارگروجانبازهشت سال دفاع مقدس1پنج شنبه 10 دی 1394

   آقایاخانمی که خودت عاشق ولایت معرفی کردیدآقای نقیبی باهمه مسئولین کشوری واستانی رابطه بسیارخوبی دارندوعاشق ولایت ورهبری هستند ودرزمانیکه درشورا بعنوان رئیس شورای مازندران ورئیس شورای ساری بودند کارنامه درخشانی ازخودشان برجای گذاشتند وزحمات زیادی برای شهر ومردم شهرشان انجام داده اند وهمیشه به فکرحل مشکل مردم بودند وباروی بازمشکلات مردم راحل می کردند.مهندس نقیبی راهمه دوست دارندواین بخاطرعملکردش است وبرای دومین باری که کاندیدشوراشدند رای اول آوردند ومردم فهیم وشریف ماهمیشه به مهندس نقیبی اعتماددارند.جنابعالی وامثال جنابعالی چون می دانیدمهندس نقیبی رای میارند بااین حرفهای بیهوده وبی اساس قصدتخریبشان راداریید ولی مردم بافرهنگ وآگاه ما هیچ توجهی به این حرفهانمی کنند وهمواره پشتیبان وهمراه مهندس نقیبی هستند.به لطف خدامهندس نقیبی رای اول میارند.

  • سعید0پنج شنبه 10 دی 1394

   جواب جناب عاشق ولایت/ شما که ازطرف بعضی ها وازروی حسادت کامنت می گذاری بفرمایید که واقعانمایندگان فعلی چه عملکردی داشتند؟

  • یک چهاردانگه ای1جمعه 11 دی 1394

   چهاردانگه ای های باغیرت وبامعرفت هیچوقت آقای مهندس نقیبی راتنهانخواهندگذاشت.مهندس نقیبی درقلب مردم همیشه درصحنه چهاردانگه ای ها جای دارندوبا تمام وجوددرخدمتشان هستند.

 • محمدپاسخ1چهار شنبه 09 دی 1394

  رای اول ساری مهندس نقیبی

 • حسین زادهپاسخ14پنج شنبه 10 دی 1394

  درود بر خانم دکتر زمانی،بانوی فرهیخته ساروی.رای ما دکتر زمانی

 • عمادیانپاسخ14پنج شنبه 10 دی 1394

  انشا اله 35سال یکه تازی مردان با انتخاب شایسته شهروندان ساری و میاندرود و به ویژه حضور یکپارچه زنان خانم دکتر زمانی به عنوان نخستین نماینده زن استان مازندران به مجلس راه خواهد یافت و برگ زرینی بر افتخارات چهاردانگه و دودانگه و ساری و میاندرود و استان مازندران افزوده خواهد شد.این بانوی توانمند و فرهیخته حقیقتا لیاقت نمایندگی و حضور در مجلس را دارند

 • جوانان حامی مهندس نقیبیپاسخ1پنج شنبه 10 دی 1394

  رای جوانان آقای مهندس نقیبی

 • سارویپاسخ0شنبه 12 دی 1394

  حقیقتا محمد دامادی و رمضان شجاعی برای مردم ساری چه کرده اند؟آیا می توانند از 4سال حضور در مجلس 4تا فقط 4تا کارمهم به مردم ارائه دهند؟ آزموده را آزمودن خطاست

 • اظهار نظرپاسخ0شنبه 12 دی 1394

  با سلام و تشکر جناب آقای ساجدی فر …کاندیدای چهاردانگه ای هشت نفرندنه هفت نفر که از نوشتن نامشان صرف نظر می کنید جناب آقای فرامرزی و سرکارخانم کهنسال گلکناری به نظر میرسه چهادانگه ای باشند.وضمنا خانم زمانی وآقای بابائی وآقای سید احمد شجاعی را نمیشه جزء رقبا محسوب کرد قدرت سیاسی از آن دکتر شجاعی می باشد ودکتر یوسفی ومهندس نقیبی هم حرفی برای گفتن دارند.

نظر شما در مورد : خودزنی چهاردانگه‌ای‌ها در ایستگاه دهم/ رقابت هفت نفر برای تصاحب هفتمین کرسی

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها