مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 9039 -تاریخ انتشار : یکشنبه 13 دی 1394 -ساعت : 20:08

چاپ به اشتراگ گذاشتن
صندلی‌های سوخته/ شعارهایی که اولویت آن رای آوری است نه رفع مشکلات مردم/ بازی دو سر باخت مجمع نمایندگان مازندران

بررسی عملکرد نمایندگان فعلی استان: (بخش دوم)/ مکانی برای رفع تکلیف

صندلی‌های سوخته/ شعارهایی که اولویت آن رای آوری است نه رفع مشکلات مردم/ بازی دو سر باخت مجمع نمایندگان مازندران

اختصاصی مازند مجلس: بررسی شعارها، قول‌ها و اهداف نامزدهای انتخابات و مقایسه آن با عملکرد نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه مازندران مبین این امر است که مسئولیت نمایندگی در استان مازندران واجد ارزش آفرینی مناسب در راستای بهبود شرایط و افزایش کیفیت زندگی در بطن جامعه نبوده است.

اختصاصی مازند مجلس: بررسی شعارها، قول‌ها و اهداف نامزدهای انتخابات و مقایسه آن با عملکرد نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه مازندران مبین این امر است که مسئولیت نمایندگی در استان مازندران واجد ارزش آفرینی مناسب در راستای بهبود شرایط و افزایش کیفیت زندگی در بطن جامعه نبوده است. یکی از فاکتورهایی که در مورد قضاوت عملکرد فرد یا گروهی خاص در نظر گرفته می‌شود  بهره‌مندی از روش ارزیابی بر مبنای اصول "مهندسی ارزش" است.

مهندسی ارزش یک روش منسجم است برای رسیدن به بالاترین ارزش به ازای هر واحد پولی که هزینه شده، و این در حالی روی می دهد که کیفیت و قابلیت اطمینان، پیوسته حفظ  شده و یا ارتقاء یابد. از اینرو می‌توان با گردآوری آمار و اطلاعات برنامه‌های انتخاباتی که به راحتی در دسترس هستند و بهره‌گیری از روش‌های آماری مقایسه‌ای، شکاف بین حرف‌های شب انتخابات و عملکرد دوران نمایندگی را مشخص کرد.

تقریبا همه کسانی که در دوره گذشته به عنوان نمایندگان مجلس در استان مازندران راهی خانه ملت شدند از این شکاف آماری و فقدان مهندسی ارزش در عملکرد رنج می‌برند. میزان موفقیت نمایندگان در رقابت با سایر نمایندگان یا رقبا بستگی به تلاش آنها در راه شناخت نیازهای جامعه و توان پاسخگویی به این نیازها دارد. بسیار شنیده می‌شود که نمایندگان به خاطر انجانم ندادن کارهایی که به کررات قولش را داده بودند بهانه‌هایی مانند محدودیت منابع و مشکلات مالی دولت را طرح می‌کنند در صورتی که اگر از مشاوران خبره اقتصادی بهره می‌بردند ضمن آنکه قول انجام کارهایی که در حیطه اختیارات آنان نیست را نمی‌دادند متوجه می‌شدند که باید با بهره‌گیری از آموزه‌های مهندسی ارزش نسبت به شناخت نیازهای جامعه و پیدا کردن راهکار عملی برای برآورده کردن آن نیازها اقدام کنند و از هرگونه سخنی که شائبه مردم فریبی در آن وجود دارد بپرهیزند. در این راستا و برای اینکه از همه توان و ابزار مدیریتی خود بهره ببرند اولا باید در مسیر حذف متغیرهای مزاحم حرکت کنند و دوم با ایجاد هماهنگی و همکاری مناسب بین کلیه اجزا سیستم نمایندگی استان در جهت خلق قدرت بکوشند.

نمایندگان محترم باید توجه کنند که توان نمایندگی یک کوشش سازمان یافته برای تحلیل عملکرد سیستم‌ها، تجهیزات، خدمات و موسسات به منظور رسیدن به عملکرد واقعی با کمترین هزینه در طول عمر نمایندگی شان است که سازگار با برنامه‌ها و اهداف مورد نظر تبلیغاتشان است. از موثرترین راه‌های تحقق شعارها و کاستن از عمق فاجعه تفرقه و تضاد در سطح نخبگان، تخصیص بهینه و متناسب اعتبارات بر مبنای اولویت‌ها می‌باشد. تقریبا شنیدن شعارهایی که در اولویت نیازهای مردم نیست یک بخش ثابت در منوی تبلیغاتی کاندیداها شده است. شهری مانند آمل که بیمارستان درست و حسابی ندارد، دماوندی‌ها کم کم دارند تا مرکز شهر آمل را ضمیمه می‌کنند و از جاده دسترسی مناسب برخوردار نیست و هزاران جوان بیکار در آنجا وِل می‌گردند اولویتش "فرودگاه" نیست بلکه بیمارستان مدرن و مجهز با زیرساخت‌های توسعه شهری مانند جاده دسترسی مناسب و کارخانه‌ها و شرکت‌های فعال برای اشتغال و اقتدار سیاسی است. یا شهرستان بابل  که زباله همه وجودش را گرفته است و هر از چند گاهی باعث معضلات امنیتی در منطقه "دراز کلا" می‌شود چرا باید وعده نماینده اش کشیدن ریل قطار از فاصله بیست کیلومتری از شهری دیگر به یک ناحیه بن بست از نظر قوانین بازرگانی و ریلی باشد؟ متاسفانه در همه حوزه‌ها این مثال‌های عینی وجود دارد. به همین راحتی می‌توان به علمی بودن یا عوامانه بودن شعارهای برخی از نامزدها پی‌برد.

در دوره نهم حاضر که یکی از ضعیف‌ترین سال‌های نمایندگان مجلس مازندران پس از دو دوره‌ای که قانون ممنوعیت صنایع در مازندران در مجلس تصویب شد و دوره‌ای که گلستان با وجود نداشتن شرایط استان شدن از مازندران جدا شد، به حساب می‌آید، تنها بهانه‌ای که دستاویز برخی از این حضرات می‌تواند باشد همان بهانه اوضاع بد اقتصادی و تحریم است تا بتوانند بر ناتوانی مدیریتی خود سرپوش بگذارند و تقصیر را به گردن چیزی بیاندازند که دستش از زمین و آسمان کوتاه است. مجمع نمایندگان استان مازندران در دوره فعلی هم به مردم به سبب عدم بهبود شرایط معیشتی، عمرانی و اقتصادی استان باخت و هم به خودش به علت عدم وحدت و جاماندن از قطار توسعه کشور.

ادامه دارد...لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مازندران - مجلس - مجمع نمایندگان - نمایندگان مازندران - مجلس نهم - مجلس دهم - انتخابات مجلس -

مطالب مرتبط با : صندلی‌های سوخته/ شعارهایی که اولویت آن رای آوری است نه رفع مشکلات مردم/ بازی دو سر باخت مجمع نمایندگان مازندران
نظرات کاربران در مورد : صندلی‌های سوخته/ شعارهایی که اولویت آن رای آوری است نه رفع مشکلات مردم/ بازی دو سر باخت مجمع نمایندگان مازندران
  • محمد دودانگه ایپاسخ0دوشنبه 14 دی 1394

    محمد دامادی ما باهم بچه محلیم هیچ کاری نکردی برای محلمون
    به نمایندگی از بچه محلیااا بای بای دیگه رای بهت نمیدیم

  • مرد بارانیپاسخ0دوشنبه 14 دی 1394

    مازند مجلس....صا ایران شدی برای خودت دمت گرم..مازند مجلس هر روز بهتر از دیروز

نظر شما در مورد : صندلی‌های سوخته/ شعارهایی که اولویت آن رای آوری است نه رفع مشکلات مردم/ بازی دو سر باخت مجمع نمایندگان مازندران

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها