مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 9117 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 16 دی 1394 -ساعت : 15:23

چاپ به اشتراگ گذاشتن
مجمع نمایندگان استان مازندران؛ چه‌کرد؟ چه‌باید می‌کرد؟ چه‌می‌تواند بکند؟

|پرونده شماره یک|

مجمع نمایندگان استان مازندران؛ چه‌کرد؟ چه‌باید می‌کرد؟ چه‌می‌تواند بکند؟

اختصاصی مازند مجلس: متاسفانه نمایندگان، استان را یک مجموعه واحد نمی‌بینند و بر سر برخی از جزئی ترین مسائل وارد اختلافات سلیقه‌ای و بعضا قومیتی می‌شوند/ تنها اخبار جسته و گریخته‌ای از معرفی رئیس جدید مجمع در دوره های تازه به گوش می‌رسد و گاها خبر احداث یک ساختمان اداری برای برگزاری جلسات. با توجه به در نظر گرفتن جمیع جهات و سطح انتظارات مردم از مجمع نمایندگان استان مازندران پاسخ به این پرسش که : مجمع نمایندگان استان چه کرد؟ می تواند این باشد که |کاری نکرد!|

اختصاصی مازند مجلس: گروه سیاسی مازند مجلس قصد دارد تا درفرصت باقی مانده به انتخابات مجلس به بررسی عملکرد نمایندگان و نامزدهای مجلس شورای اسلامی در کل حوزه انتخابیه مازندران مبادرت ورزد. برای وارد شدن به بحث عملکردی نمایندگان لازم دیدیم تا برای شروع از مجمع نمایندگان استان مازندران به عنوان برآیند خواست و اراده نمایندگان و تجلی عملکرد آنان در حوزه های انتخابیه و همچنین در استان مازندران آغاز کنیم.اما برای باز کردن پرونده نمایندگان و کاندیداها  اولویت با نمایندگان فعلی استان است. سپس کسانی پرونده شان گشوده خواهد شد که سابقه نمایندگی مجلس را در دوره های گذشته داشتند و در این دوره هم ثبت نام کردند. در مرحله سوم هم به افراد شاخصی پرداخته می شود که سابقه نمایندگی ندارند اما احتمال رای آوری بالایی دارند. با "پرونده" همراه باشید ...

هر نهاد یا سازمانی به فراخور ماموریت هایی که برایش تعریف می شود و در راستای رسیدن به اهداف تعریف شده تلاش میکند تا به حداکثر راندمان کاری خود در راهی که برایش مشخص شده است دست یابد. مجمع نمایندگان استان مازندران با هدف نزدیک‌تر شدن هر چه بیشتر نمایندگان استان و تبادل فکری بین اعضا در راستای شکوفایی و توسعه همه جانبه استان مازندران اعم از اقتصادی، فرهنگی، سیاسی  و عمرانی تاسیس شد.

اعضای این نهاد مهم استانی که شامل نمایندگانی  باسلایق و گرایشات مختلف سیاسی و اجتماعی می‌باشد بنا بر دستور کار و تقویم سالانه ای که دارند هر از چند گاهی تشکیل جلسه می دهند. این مجمع برای دوره مشخص از میان خود و به طور گردشی یکی از نمایندگان عضو را به سمت رئیس مجمع نمایندگان استان مازندران که سخنگوی مجمع هم هست انتخاب و گاها بر اساس نظر اکثریت اعضا به اتخاذ مواضع در هنگام بروز برخی معضلات و مشکلات سیاسی و اجتماعی مبادرت می‌ورزد. با شرایط گفته شده سطح کار و توان  "ماموریت" این تشکل مهم استانی بسیار وسیع و در صورت اجماع بین نمایندگان قطعا تاثیرگذار خواهد بود. اما چنین تشکیلات مهم و قوی از نظر سیاسی و اجرایی در طول مدت فعالیت خود در استان مازندران چه اقدامات مهمی انجام داده است:


1. مجمع نمایندگان استان مازندران در طول مدت فعالیتش "چه کرد؟"

با توجه به توان باالقوه و قدرت ذاتی که در نهاد این مجمع وجود دارد ما از اقداماتی که نه در شان این مجمع است و نه نام بردن آن اقدامات بر ارزش کار مجمع می افزاید صرفنظر می کنیم. چرا که مردم و افکار عمومی استان وقتی نام مجمع نمایندگان  را می‌شنوند در ذهنشان یک نهاد باصلابت و همدل را تداعی می کنند که اگر بخواهد از پس هر کاری بر می‌آید و در واقع هم اینگونه  درست است. اما در طی این سالها آنچه مشاهده شد عدم اجماع و پراکندگی مواضع به همراه قشری نگری و بخشی نگری شدید در میان نمایندگان عضو بوده است.

متاسفانه هیچ کارنامه عملکردی و گزارش کار درست و حسابی هم در دسترس نیست تا با اطلاع رسانی به مردم در جهت توجیه شکل گرفتن این مجموعه باشیم. تنها اخبار جسته و گریخته‌ای از معرفی رئیس جدید مجمع در دوره های تازه به گوش می‌رسد و گاها خبر احداث یک ساختمان اداری برای برگزاری جلسات. با توجه به در نظر گرفتن جمیع جهات و سطح انتظارات مردم از مجمع نمایندگان استان مازندران پاسخ به این پرسش که : مجمع نمایندگان استان چه کرد؟ می تواند این باشد که "کاری نکرد!"


2.مجمع نمایندگان استان مازندران چه باید می کرد؟

یکی از نخستین  کارهایی  که مجمع نمایندگان استان مازندران باید می کرد همت مضاعف در جهت نزدیک کردن مردم و شهروندان شهرهای مختلف مازندران به یکدیگر و ایجاد یک اتحاد قوی و همه جانبه در بطن جامعه مازندران بود. نقطه ضعفی که مازندران به سبب برخی اختلافات میان شهرها از آن رنج می برد و همین مسئله سبب نرسیدن استان به جایگاه واقعیش در کشور و همچنین کم شدن توان چانه زنی و لابی گری استان شده است. متاسفانه نمایندگان، استان را یک مجموعه واحد نمی‌بینند و بر سر برخی از جزئی ترین مسائل وارد اختلافات سلیقه‌ای و بعضا قومیتی می‌شوند. نمونه بارز این عدم اجماع و بخشی‌نگری‌ها که زبانزد خاص و عام شده است در مورد منطقه آزاد تجاری در استان به وقوع پیوست که بدون استثنا هر کدام از این نمایندگان یک بخش و ناحیه متفاوت را به عنوان منطقه آزاد معرفی کردند که در نهایت باعث عدم اجماع و رد درخواست تشکیل منطقه آزاد توسط دولت شد. نمونه دیگر هم جدایی بخش‌هایی از خاک مازندران مانند امام زاده هاشم بوده است که واکنش قدرتمندی را از مجمع ندیدیم .

 اقدام مهم دیگری که مجمع باید می‌کرد قرار گرفتن در نقش حمایتی از مجریان ارشد دولت در استان بود که در این مورد هم شاهد برخی مانع تراشی‌ها و عدم همراهی از جانب مجمع با مجموعه استانداری بودیم به طوری که بعضی از نمایندگان در صدد عزل مدیران کل و برخی دیگر در صدد ابقای آنان بودند که این خود گرفتاری بزرگی در راه توسعه و تحقق برنامه‌های دولت در استان بود. به طور خلاصه آنچه باید می‌کرد ایجاد همدلی و همزبانی بین مردم استان و بین مردم و مسئولان به همراه اجماع بر سر مسائل کلان و استراتژیک استان و اولویت دادن مصالح استان بر منافع بخش‌ها بود. امری که تا این لحظه محقق نشده است.

3.مجمع نمایندگان استان چه باید بکند؟

مجمع نمایندگان در این دوره و با توجه به زمان اندک باقی مانده تا انتخابات عملا کاری نمی‌تواند بکند جز دعا و انتظار برای تعیین اعضای آینده مجمع و تفکر در مورد کارهایی که کردند و باید می‌کردند. امید است اگر از اعضای فعلی کسانی برای دور بعد در این تشکل حضور دارند با جدی گرفتن نقش این نهاد مهم و انتقال تجربیاتشان به اعضای جدید در راه آبادی و پیشرفت روزافزون استان مازندران قدم بردارند و بیش از پیش به همبستگی و هماهنگی برای دست یافتن به اهداف توسعه‌ای فکر کنند.

در بخش بعدی، "پرونده" یکی از اعضای مجمع نمایندگان  استان را برای مخاطبانمان باز خواهیم کرد...

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مجمع نمایندگان - مجمع نمایندگان مازند - نمایندگان مازندران - عملکرد مجمع نمایندگا -

مطالب مرتبط با : مجمع نمایندگان استان مازندران؛ چه‌کرد؟ چه‌باید می‌کرد؟ چه‌می‌تواند بکند؟
نظر شما در مورد : مجمع نمایندگان استان مازندران؛ چه‌کرد؟ چه‌باید می‌کرد؟ چه‌می‌تواند بکند؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها