مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 9188 -تاریخ انتشار : شنبه 19 دی 1394 -ساعت : 17:42

چاپ به اشتراگ گذاشتن
حضور کمرنگ قائم شهری‌ها در اداره امور شهرستان/ رقابت نامزدهای غیر بومی در انتخابات

پرونده شماره سه/ سخنی با نمایندگان و مسئولان قائمشهری:

حضور کمرنگ قائم شهری‌ها در اداره امور شهرستان/ رقابت نامزدهای غیر بومی در انتخابات

اختصاصی مازندمجلس: از گرفتاری‌های حوزه انتخابیه قائم شهر تعدد شهرستان‌های مشمول این حوزه است که سبب عدم تمرکز کافی نمایندگان روی یک برنامه منسجم و قابل توجه برای شهرستان قائم شهر به عنوان کانون مرکزی این مجموعه شهرستان‌ها شده است. دقیقا به دلایل ذکر شده ما شاهد بیشترین تقسیمات کشوری در این ناحیه بوده‌ایم وهراز چندگاهی شاهدیم کسانی که زادگاه مادریشان متعلق به یک بخش از این منطقه است در تلاش هستند تا آنجا را به شهرستان تبدیل کنند. کوشش نمایندگان برای شهرستان شدن کیاکلا و سوادکوه شمالی در یک مدت کوتاه و فاصله گرفتن از تمرکز روی قائم شهر سبب کم شدن توجهات به این شهر و صرف انرژی زیاد برای رسیدن به اهداف یاد شده، بوده است

اختصاصی مازند مجلس: شهرستان قائم شهر به عنوان یکی از مهمترین شهرستان‌های صنعتی شمال کشور که از چندین دهه قبل به واسطه استقرار صنایع گوناگون اعم از نساجی، گونی بافی،کنسرو سازی، تنباکو و بسیاری دیگر از کارخانجات شناخته می‌شود، در طی ده‌ها سال محل اسکان و استقرار اقوام گوناگونی از مردم ایران بوده است که جهت گذران امورات زندگی و کسب درآمد به آنجا مهاجرت کردند. با روی کار آمدن حکومت پهلوی اول و علاقه‌ای که وی به این ناحیه به واسطه برخی مسائل شخصی و احساسی داشت، نسبت به تاسیس و راه اندازی برخی از مهمترین صنایع کشور در این ناحیه اقدام شد که به سبب این اقدامات و در مدت زمان کوتاهی یک ناحیه روستایی به نام "علی آباد" تبدیل به یک شهر کارگری مهم به نام "شاهی" در ایران شد.

به واسطه شکل‌گیری این شهر جدید بر مبنای برخی از پارامترهای صنعتی از جمله مهاجرت و اختلاط قومی و نژادی، و پیشی گرفتن جمعیت مهاجر در برخی زمینه‌ها از ساکنان بومی این ناحیه، تا مدت‌ها مفهوم قائم شهری بودن متاثر از خاستگاه نژادی ساکنان بوده است. به این معنا که افراد ساکن در این شهر تا نسل دوم برای مثال خود را در وهله نخست "تُرک" می‌دانستند تا قائم شهری یا خود را جویباری و سوادکوهی معرفی می‌کردند برای همین آن تعصبی که در سایر شهرستان‌های قدیمی نسبت به شهرشان وجود داشت در این خطه کمرنگ‌تر به نظر می‌رسید.

اما رفته رفته و با گذشت یکی دو نسل از زمان مهاجرت اقوام مختلف به این شهر صنعتی جدید و روی کار آمدن جوانانی که در قائم شهر به دنیا آمده بودند توجه و اهمیت دادن به شهر و مفهوم هویت شهری جای خود را در اندیشه شهروندان قائم شهری باز کرد به طوری که امروز دیگر به ندرت آن شرایط سالهای دهه بیست تا پنجاه خورشیدی را شاهد هستیم. در کنار تغییر نسل‌ها تعدادی دیگر از فاکتورها مانند تیم فوتبال "نساجی قائم شهر" سبب ایجاد فصل مشترک و نقطه وحدت بین مردم این شهر شدند که نمی‌توان از نقش و تاثیر مهم این پدیده ورزشی به راحتی چشم پوشی کرد.

 

تعدد شهرستان‌ها ؛ عدم تمرکز نمایندگان روی قائم شهر

از گرفتاری‌های حوزه انتخابیه قائم شهر تعدد شهرستان‌های مشمول این حوزه است که سبب عدم تمرکز کافی نمایندگان روی یک برنامه منسجم و قابل توجه برای شهرستان قائم شهر به عنوان کانون مرکزی این مجموعه شهرستان‌ها شده است. دقیقا به دلایل ذکر شده ما شاهد بیشترین تقسیمات کشوری در این ناحیه بوده‌ایم و هر از چندگاهی شاهدیم کسانی که زادگاه مادریشان متعلق به یک بخش از این منطقه است در تلاش هستند تا آنجا را به شهرستان تبدیل کنند. کوشش نمایندگان برای شهرستان شدن کیاکلا و سوادکوه شمالی در یک مدت کوتاه و فاصله گرفتن از تمرکز روی قائم شهر سبب کم شدن توجهات به این شهر و صرف انرژی زیاد برای رسیدن به اهداف یاد شده، بوده است.

بدون شک برای یک نماینده کار کردن با یک فرماندار و برآورده کردن نظرات مسئولان دولت در یک شهرستان خیلی راحت تر از کار کردن با پنج فرماندار و صد و پنجاه رئیس اداره و مدیر کل در پنج شهرستان که مستقر در ادارات 30 گانه هر شهرستانی هستند خواهد بود. اگر هر کدام از این مدیران کل و نمایندگان دولت یک نظر متفاوت ارائه دهند ببینید که با چه حجم عظیمی از تعدد نظرات و اعمال سلیقه‌ها مواجه خواهیم بود. پس این انتظار که کانون تمرکز در یک نقطه نباشد کاملا طبیعی است و از این حیث ضرر و زیان قابل ملاحظه‌ای به شهرستان قائم شهر وارد خواهد شد.

 

مدیران غیر بومی و مسئولیت‌های صرفا کاری

اگر نگاهی دقیق به مسئولیت‌های مهم و کسانی که در این پست‌ها فعال هستند بیاندازیم متوجه می‌شویم که درصد بالایی از کسانی که در شهرستان قائم شهر مسئولیت دارند کسانی هستند که اصالتا قائم شهری نیستند. از شهردار گرفته تا نماینده مجلس و امام جمعه و گاها فرماندار شهرستان قائم شهر از شهرستان‌های دیگر انتخاب شده‌اند. به هر حال این یک مسئله کاملا طبیعی است که یک شهردار قائم شهری یا یک فرماندار قائم شهری خیلی بیشتر از یک فرد غیر بومی دل می‌سوزاند البته نمی‌خواهیم منکر شایسته سالاری شویم اما در شرایط برابر همیشه اولویت با کسی است که اهل همان شهر و دیار باشد تا هم به واسطه عِرق و علاقه‌ای که به شهرش دارد و هم به واسطه آشنایی با مسائل و مشکلات آن ناحیه بسیار بهتر می‌تواند بر امور مسلط شود.

 

انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی و آینده شهرستان قائم شهر

با توجه به در پیش بودن دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و اهمیت زیادی که این دوره از انتخابات برای شهرستان قائم شهر دارد انتظار می‌رود تا زنان و جوانان این شهرستان مهم استان مازندران با دقت و هوشیاری بالایی نسبت به انتخاب دو نماینده شهرستان اقدام کنند. بی‌تردید یکی از مهمترین نکاتی که در انتخابات پیش رو لحاظ خواهد شد تعلق خاطر کاندیداها به شهرستان قائم شهر و بومی بودن وی خواهد بود. در این دوره کار برای کسانی که خاستگاه غیر قائم‌شهری دارند به مراتب سخت‌تر خواهد شد و از هم اکنون می توان انتظار داشت که احتمالا قائم شهری‌ها و کاندیداهایی که خاستگاهشان شهرستان قائم شهر است دست بالاتری در انتخابات پیش رو خواهند داشت.

در قسمت های بعدی، "پرونده" چند نفر از شاخص ترین نامزدهای انتخابات دهم از حوزه انخابیه پر نامزد قائم شهر را برای مخاطبانمان تشریح خواهیم کرد.

با "پرونده" مازند مجلس "پرونده" انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی در دست شما است. با پرونده همراه باشید...

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : حوزه انتخابیه قائمشه - حوزه انتخابیه قائمشه - پرونده مازندمجلس -

نظرات کاربران در مورد : حضور کمرنگ قائم شهری‌ها در اداره امور شهرستان/ رقابت نامزدهای غیر بومی در انتخابات
  • زیرابی ریکاپاسخ1یکشنبه 20 دی 1394

    قائم شهر دست سوادکوهی ها هست.اگر ما نباشیم قائم شهر معنی ندارد. همیشه یک نماینده سوادکوهی حضور دارد.

نظر شما در مورد : حضور کمرنگ قائم شهری‌ها در اداره امور شهرستان/ رقابت نامزدهای غیر بومی در انتخابات

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها