مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 113073 -تاریخ انتشار : دوشنبه 10 آبان 1395 -ساعت : 14:14

چاپ به اشتراگ گذاشتن
آسیب شناسی وزارتخانه ورزش و جوانان در گفت‌وگو با یوسف‌نژاد عضو هیات رئیسه مجلس

در آستانه جلسه رای اعتماد به سلطانی‌فر؛

آسیب شناسی وزارتخانه ورزش و جوانان در گفت‌وگو با یوسف‌نژاد عضو هیات رئیسه مجلس

اختصاصی مازندمجلس: با تغییر سازمان ورزش به وزارتخانه خواستار حل معضلات جوانان در این وزارتخانه بودند در حالی که از ابتدا چنین امری بعید به نظر می‌رسید که در این خواسته موفق عمل نمایند/ در تربیت بدنی مدیریتی وجود ندارد و بسیاری از قهرمانان از دارایی و هزینه خود پله‌های ترقی را طی می‌کنند چون در تربیت بدنی ما، طرح جامع وجود ندارد استراتژی توسعه ورزش ندارند که ما ببینیم کجا هستیم، چه چیزهایی داریم و چشم انداز آینده ما چیست

اختصاصی مازندمجلس: علی‌اصغر یوسف‌نژاد، در گفتگوی اختصاصی با مازندمجلس درباره مشکلات ورزش کشور، اظهار کرد: بزرگترین مشکل ورزش کشور، ساختار آن است و تربیت بدنی در سطح شهرستان‌ها، استان‌ها و کشور مشکل دارد و مربوط به یک شهر یا استان نیست.

وی، با بیان اینکه وظایف، مسئولیت و برنامه‌های ورزش کشور با ساختار اداری و پرسنلی آن تطبیقی باهم ندارند، افزود: مثلا در مقطعی بخاطر برخی مسائل سیاسی تصمیم گرفتند که سازمان تربیت بدنی را به وزارت ورزش و جوانان تبدیل کنند، بدون آنکه نتایج آن اندیشیده شود یا تبدیل کارشناسی شده باشد. بنابراین به یکباره سازمانی به وزارتخانه تبدیل شد یعنی همان رئیس و معاون سازمان به یکباره وزیر و معاون وزیر وزارتخانه شدند.

تبدیل سازمان ورزش به وزارت ورزش و جوانان کارشناسی نبود

نائب رئیس اول فراکسیون ورزش، تصریح کرد: طبق قانون آن‌ها می‌بایست طی مدت 6 ماه ساختار خود را به تصویب برسانند، بعد فعالیت‌های حرفه‌ای خود را آغاز کنند در حالی که حدود 8 سال از آن تاریخ گذشته و هنوز اتفاق خاص ساختاری نیفتاده است! یوسف‌نژاد، با اظهار اینکه همچنان همان مشکلات سابق، در ورزش کشور حاکم است، گفت: یکی از مهمترین علل آن، حضور و فعالیت همان افراد سابق است و فقط اسامی و عناوین تغییر یافته است.

ورزش وابسته به یک دستگاه و نهاد نیست

وی، با اشاره به بدسلیقگی‌های انجام شده در تصمیمات ورزش کشور، افزود: اشکال دوم تغییر سازمان ورزش به وزارتخانه این است که آن‌ها خواستار حل معضلات جوانان در این وزارتخانه بودند در حالی که از ابتدا چنین امری بعید به نظر می‌رسید که در این خواسته موفق عمل نمایند یعنی «ورزش» و «جوانان» دو موضوع مستقل، غیر مرتبط و جدا از هم را در کنار هم آوردند و دیدیم که در امور جوانان اتفاقی نیفتاده است!

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: مشکل سوم این است که معضلات تربیت بدنی، مشکل بین یک دستگاه و یک بخش نیست بلکه نیاز است همه دستگاه‌ها (دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش، نیروی نظامی و انتظامی، بخش خصوصی، بخش کارگری و ...) دست به دست هم دهند و کمک کنند تا ورزش کشور به جایگاه واقعی خود برسد و واقعا ورزش شود. این درحالی است که ارتباط و همکاری دستگاه‌های نامبرده نظام یافته نیست و هر کدام جداگانه فعالیت می‌کنند.

در تربیت‌بدنی مدیریت وجود ندارد

یوسف‌نژاد، با بیان اینکه با وضعیت امروز بخش عمده‌ای از جامعه از تربیت بدنی جدا هستند، گفت: در تربیت بدنی مدیریتی وجود ندارد و بسیاری از قهرمانان از دارایی و هزینه خود پله‌های ترقی را طی می‌کنند چون در تربیت بدنی ما، طرح جامع وجود ندارد استراتژی توسعه ورزش ندارند که ما ببینیم کجا هستیم، چه چیزهایی داریم و چشم انداز آینده ما چیست.

وی، با اظهار اینکه امروزه ورزش صنعت است و درآمدزایی بالایی دارد، افزود: در ایران هنوز وضعیت واگذاری‌ها، خصوصی سازی‌ها، مشخص نیست. هنوز نمی‌دانیم بانوان کجای ورزش کشور قرار دارند، جایگاه قهرمانان، پیشکسوتان در ورزش کجاست؟ جایگاه و نقش ورزش همگانی چیست؟ در حالی که با مشخص شدن جایگاه مجموعه این‌ها ورزش یک کشور ساخته می‌شود.

تبعیض مسئولان بین قهرمانان رشته‌های ورزشی

نائب رئیس اول فراکسیون ورزش، با اشاره به تبعیض‌های مسئولان با قهرمان رشته‌های مختلف ورزشی، اظهار کرد: این تبعیض‌ها در کشور و حتی در استان‌هایی چون مازندران نیز وجود دارد مثلا به قهرمان ورزش بدمینتون، کمتر از قهرمان کشتی بها داده می‌شود در حالی که هر دو قهرمانند و برای استان یا کشور افتخارآفرینی کردند. یا به یک فوتبالیست بیشتر از قهرمانان سایر رشته‌ها، مورد توجه قرار دارد.  

وعده‌های مسئولان به قهرمانان عملی نمی‌شود

یوسف‌نژاد، قوانین و مقررات موجود را مشکل دیگر تربیت بدنی عنوان کرد و گفت: قوانین و مقررات باید به گونه‌ای روشن باشد که هر ورزشکاری قبل از هر تورنمنت و المپیکی وضعیت خود را بداند و قبل از اینکه به المپیک برود مطلع باشد، دستاورد و پاداش وی چیست؟ در صورت قهرمانی جایگاه و اعتبارش در جامعه چقدر است. راه وی معلوم باشد اما چون پشتوانه قانونی نداریم اعتدال رعایت نمی‌شود مثلا فردی در یک رشته‌ در آسیا مقام دوم را کسب می‌کند مسئولان (فرماندار و بخشدار و مقامات شهرستانی و محلی) به استقبالش می‌روند و فرد دیگری مقام دوم جهان را در رشته دیگر کسب می‌کند حتی مغازه‌دار سرکوچه هم به استقبالش نمی‌رود! از همه مهمتر وعده ‌و وعیده‌هایی که داده می‌شود نیز عملی نمی‌شود چون محل خرج ندارند بنابراین در چنین فضایی عده‌ای به صورت ناگهانی رشد می‌کنند و پس از مدتی فروکش می‌کنند.

 وی، با بیان اینکه در زمینه سرمایه‌گذاری‌ در رشته‌های مختلف نیز سرمایه گذار وجود دارد، ادامه داد: توانایی کار و کنترل امور هم وجود دارد اما چون ساختار و روش خاصی وجود ندارد و حمایت‌ها و روابط‌ها ضابطه‌مند نیست به زودی با مشکل یا شکست مواجه و از صحنه خارج می‌شوند.

عابدینی و فراهانی در ورزش موفق بودند خادم و دبیر در سیاست

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، درباره حضور و دخالت سیاسیون در ورزش یا بالعکس، بیان کرد: به طور مطلق نمی‌توانم حضور ورزشی‌ها را در سیاست و حضور سیاسیون را در ورزش، منکر شوم بسیاری از سیاسیون (آقای عابدینی، صفایی فراهانی و ...) وارد ورزش شدند و موفق بودند و از آن طرف افرادی چون آقای خادم و دبیر و ... ) در سیاست موفق بودند. اما معمولا هر کسی در جایگاه خود باشد بهتر و مفیدتر است.

یوسف‌نژاد، افزود: افرادی که تحصیلات دانشگاهی دارند و سابقه کارهای سیاسی و ورزش دارند در صورت نیاز می‌توانند موثر واقع شوند و حتی یک فرصتی برای ادرات باشد اما فردی سیاسی که سابقه و تحصیلات ورزشی ندارد یا برعکس فردی ورزشی که هیچ سابقه اجرایی ندارد به تبع خود نمی‌توانند آنطور که باید موثر واقع شوند ولی ورزش و سیاست بهم بدهکارند از هم استفاده کردند به هم نفع می‌رسانند و طبیعتا می‌توانند اثرات منفی نیز روی هم داشته باشند.

معدل ورود سیاسیون به ورزش خوب نبود

وی، با بیان اینکه معدل ورود سیاسیون به ورزش خوب نبوده است، تصریح کرد: در کار و وظایف نیروهای پرنسلی مشکل هست با اینکه تعدادشان قابل ملاحظه نیست و نیروهای پرسنل ورزش در کل کشور زیر سه هزار نفر است در حالیکه 9 میلیون کارمند در کشور مشغول بکارند.

نماینده نخست استان مازندران، با اشاره به قدمت ورزش قهرمانی در مازندران، گفت: در طول تاریخ ورزش استان مازندران، بدون استثنا در تمامی ورزش‌ها ما استعداد داریم حتی زمانی در 18 رشته ورزشی قهرمان ایران بودیم و نیاز است با یک برنامه‌ریزی درست به دوباره به روزهای اوج برگردیم و حتی بهتر از قبل عمل کنیم که در این مورد و سایر موارد با مدیرکل مازندران جلسه داشتیم مسائل را مطرح کردیم امیدواریم در جلسات آینده به نتایج خوبی برسیم.لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : علی اصغر یوسف نژاد - سلطانی فر - ورزش و جوانان - ورزش - جوانان -

نظر شما در مورد : آسیب شناسی وزارتخانه ورزش و جوانان در گفت‌وگو با یوسف‌نژاد عضو هیات رئیسه مجلس

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها