مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 9274 -تاریخ انتشار : سه شنبه 22 دی 1394 -ساعت : 11:47

چاپ به اشتراگ گذاشتن
آیا فرهنگیان مرکز استان فرهنگ رقابت کردن را دارند؟ / عدم اجماع و خطر حذف شدن کاندیدای فرهنگیان

پرونده شماره چهار/ انتخاباتِ نیمه فرهنگی

آیا فرهنگیان مرکز استان فرهنگ رقابت کردن را دارند؟ / عدم اجماع و خطر حذف شدن کاندیدای فرهنگیان

اختصاصی مازندمجلس: آقایان امیری، آقامیری، یوسفی و پیشنمازی چهار چهره شاخص فرهنگی حاضر در رقابت مجلس دهم هستند. در این بین، دو نفر از این نامزدها سمت مدیرکلی آموزش و پرورش استان را بر عهده داشتند که باید بیش از دیگران در تحلیل و ارائه گزارش عملکردشان وسواس به خرج داد

اختصاصی مازند مجلس: : "فرهنگ" به مجموعه آداب، سنن، عرف، رفتار اجتماعی و ویژگی‌های شخصیتی انسان‌ها بسته به نوع جامعه و محیطی که در آن زندگی می‌کنند اطلاق می‌شود. وقتی از فرهنگ صحبت می‌کنیم در واقع از تمام شاخصه‌هایی که یک جامعه یا قشر اجتماعی را در بر می‌گیرد گرفته تا گویش و نحوه برخورد با محیط زیست را شامل می‌شود. در کشور ما اما به دلیل اینکه از گذشته‌های دور همواره معلمان و دبیران در میان مردم از احترام و اهمیت خاصی برخوردار بودند، به کلیه کسانی که در این صنف مشغول فعالیت هستند به واسطه سر و کار داشتن با کتاب و تحصیل، قشر فرهنگی گفته می‌شود. اینکه تا چه حد این نامگذاری و نسبت دادن فرهنگ به معلمان و دبیران درست است موضوع بحث ما نیست. آن چیزی که قرار است در باره‌اش صحبت کنیم شرایط انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی در مرکز استان و نحوه آرایش سیاسی فرهنگیان در این انتخابات است.

در حال حاضر فضای سیاسی ساری به گونه ای است که رقابت بین نامزدها بسیار فشرده و غیر قابل پیشبینی شده است. در چنین شرایطی کسانی که اهداف مشترک دارند و در زمینه‌های گوناگون دارای منافع مشترکی هستند معمولا نسبت به ائتلاف یا اجماع بین نیروهای همسو اقدام می‌کنند تا ضریب موفقیت جریان یا صنف وابسته به خود را بالا ببرند. آنچه قابل ذکر است این است که فرهنگیان ساری هنوز به این باور نرسیده‌اند که باید در کنار هم به اهداف مشترک فکر کنند و با ایجاد شکاف پدید آمده بین نیروهایی که در صحنه هستند گمان می‌رود شرایط دشواری را در شب انتخابات تجربه کنند. آقایان امیری، آقامیری، یوسفی و پیشنمازی چهار چهره شاخص فرهنگی حاضر در رقابت مجلس دهم هستند. در این بین، دو نفر از این نامزدها سمت مدیرکلی آموزش و پرورش استان را بر عهده داشتند که باید بیش از دیگران در تحلیل و ارائه گزارش عملکردشان وسواس به خرج داد.

محمدعلی امیری؛ نابسامانی در آموزش و پرورش، کاندیداتوری برای انتخابات مجلس

از میان این رقبایی که نام بردیم محمدعلی امیری به عنوان مدیر کل سابق آموزش و پرورش استان، منتقدان جدی دارد که معتقدند با توجه به شرایط نابسامانی که سید علی قاسمی مدیرکل فعلی آموزش و پرورش آن را تحویل گرفته است همچون بدهی های کلان و استخدام نیرورها بدون ضوابط تا سال‌ها بعد نیز رو به سامان نخواهد رفت، لذا قرابت سیاسی با دولت احمدی نژاد از یک سود ضعف عملکردی در حوزه تخصصی از سوی دیگر سبب شده است وی شانس کمتری نسبت به دیگر رقبای فرهنگی خود برای احراز سمت کاندیدای اولی داشته باشد. شاید بتوان کاندیداتوری وی را نه به جهت تکیه بر صندلی سبز بهارستان بلکه برای تصاحب و تکیه بر صندلی‌هایی دیگری دانست که فکر می‌کند لایق آن است.

سیدمحمدآقامیری؛ حواشی سازمان عمران؛ بی پاسخ ماندن ابراز ارادت به شهردار

سیدمحمدآقامیری اگرچه حقوق‌دان است و سالها تجربه کار شورایی را نیز دارد اما عملکرد وی در کار گروهی و شورایی به علت اختلاف نظر، درگیری‌های لفظی و نامه‌نگاری‌ها و مصاحبه‌های متعدد علیه همکاران خود در شورای چهارم شبب شده است که برخی دافعه‌ی وی را بیش از جاذبه‌ی وی تفسر نمایند.

محمدی کیادهی یکی از همکاران سابق وی می باشد که پیاپی نسبت به شائبه‌های انتخاباتی برخی از رفتارهای سازمان تحت امر برادر وی در شهرداری هشدار داده است، شائبه‌هایی همچون حضور پرسنل آن سازمان در ستاد انتخاباتی آقامیری در ایام تبلیغات انتخابات شورای چهارم و اینک حضور آنان در دفتر ارتباط مردمی وی برای انتخابات مجلس،

آسفالت راه‌های روستایی با وعده این نامزد انتخاباتی و به زحمت سازمان عمران و هزینه شهرداری ساری که به نظر می‌رسد با موافقت شهردار ساری نیز نمی‌باشد از یک سو و اصرار وی برای کشف و حمایت از عبوری در سمت شهرداری ساری در حالی که این اصرارها و ابراز محبت‌ها با پاسخ مثبتی از سوری شهرداری ساری مواجه نگردید سبب شده است آگاهان سیاسی از فاصله گرفتن شهردار با نامزد حقوقدان و عضو سابق شورای شهر ساری خبر دهند.

سیدباقر پیشنمازی، اصولگرایی در عصر اعتدال

پیشنمازی هم به عنوان کسی که تجربه مدیرکلی آموزش و پرورش مازندران را دارد یکی از گزینه صنف فرهنگیان است که با سایر همکاران سابق خود در عرصه رقابت انتخاباتی وارد شده است فعال سیاسی اصولگرا که در عصر اعتدال چشم امید به لیست انخاباتی شورای اصولگرایان دارد حال آنکه تا چه میزان این امید به فرجام خواهد رسید و مسیر رسیدن وی به بهارستان را هموار خواهد کرد جای پرسش است.

کوروش یوسفی؛ سلامت در عملکرد، سکوت در بیان انتقاد

جوان ترین فرهنگی حوزه انتخابیه ساری - میاندورود که بیش از دو سال قبل در کمال ناباوری با رای نسبتا بالایی وارد شورای شهر ساری شد یوسفی که در شورای چهارم منتقد شهرداری ساری بود، هرچند این انتقاد در طی دو سال سکوت وی در صحن شورا کمتر رسانه‌ای می‌شد اما به اذعان همکاران وی، او عملکرد سالمی در شورای چهارم داشته است. برخی که ارای یوسفی در شورای چهارم را ارای پنهان فرهنگیان قلمداد می‌کنند بر این باورند که اگر فرهنگیان این حوزه انتخابیه در حمایت از وی به صحنه بیاییند می‌توانند با توجه به سبقه سیاسی وی که نزدیک به دولت می‌باشد معادلات سیاسی این حوزه انتخابیه را تغییر دهند.

اما در صورتی که این کاندیداهای فرهنگی به اجماع نرسند چه خطراتی فرهنگیان ساری را تهدید می کند؟

بی‌توجهی به خواسته‌های صنفی معلمان

اگر در انتخابات پیش رو مانند دوره‌های گذشته، فرهنگیان نتوانند به فرمول مناسبی برای رساندن مهره خود به مجلس استفاده کنند بی‌تردید نخستین زیانی که متوجه آنان خواهد شد زیان از دست دادن فرصت شنیده شدن خواهد بود. قدر مسلم آنکه یک نماینده فرهنگی بسیار بهتر و بیشتر از کسی که در این زمینه استخوان خرد نکرده است می تواند به حل معضلات و مشکلات معلمان کمک کند و باز هم این صدای معلمان است که گوش شنوایی برای شنیدن نخواهد داشت.

شکسته شدن آراء فرهنگیان

خطر مهم دیگری که با روند فعلی صنف فرهنگیان را تهدید می‌کند شکسته شدن آراء فرهنگیان در میان چهار نامزدی است که هر کدامشان دایه حل معضلات این قشر زحمت کش را دارند. این عزیزان باید توجه کنند که خطر عدم اجماع و رای نیاوردن یک هم‌صنفی درد آشنا به مراتب بیشتر از رای آوردن کسی است که ممکن است از لحاظ شخصیتی و حزبی با وی قرابت نداشته باشند.

بی اعتمادی مردم به رویکرد غیر فرهنگی جامعه فرهنگی

با توجه به اصرار چندین نفر از صنف فرهنگیان به ماندن در کوران رقابت‌ها این احتمال دور از ذهن نیست که برای مردم پرسش‌هایی در زمینه نیت غایی این افراد مطرح شود و اینکه چه جذابیتی ممکن است در رسیدن به پُست نمایندگی مجلس وجود داشته باشد که اینها حاضر نیستند برای هدف بزرگی مانند اتحاد صنفی هم، به همبستگی و اجماع برسند که در نهایت یک ذهنیت ضد فرهنگی از رویکردها و اقدامات افراد فرهنگی در اندیشه جامعه ثبت خواهد شد.

در شماره‌های آتی پرونده فرهنگیان ادوار مجلس در استان مازندران را برای شما باز خواهیم کرد.

با "پرونده" مازند مجلس، پرونده انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی در دست شما است. "پرونده" را دنبال کنید ...

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : امیری - آقامیری - یوسفی - پیشنمازی - معلمان - شرکت معلمان در انتخا -

نظرات کاربران در مورد : آیا فرهنگیان مرکز استان فرهنگ رقابت کردن را دارند؟ / عدم اجماع و خطر حذف شدن کاندیدای فرهنگیان
 • معلمپاسخ7سه شنبه 22 دی 1394

  تنها فرهنگی آقای امیری و مورد حمایت ماست.

  • فرهنگی10چهار شنبه 23 دی 1394

   آقای امیری که اصولگراست ودرصد رای آوردنش خیلی پایین است .

  • فرهنگی20جمعه 25 دی 1394

   صولگرایی و اصلاح طلبی واسه مردم نون و آب نمیشه رفیق الکی خط کشی نکن.

 • علویپاسخ3سه شنبه 22 دی 1394

  امیری عشق خدمت دارد و بس .

 • فرهنگیپاسخ4سه شنبه 22 دی 1394

  آقای امیری محبوب فرهنگیان است

 • معلمپاسخ4سه شنبه 22 دی 1394

  تنها آقای امیری در بین این ۴ نفر فرهنگی می باشد

 • فرهنگی پاسخ4سه شنبه 22 دی 1394

  مدیر با اخلاق جناب آقای امیری

 • فرهنگی چهاردانگهپاسخ4سه شنبه 22 دی 1394

  اینکه چه کسی این مقاله رو تنظیم کرده خدا عالمه هرچند با خواندن این متن بر هیچکس پوشیده نخواهد بود که تنظیم این مقاله به جهت ترس از رقابت با چهره شاخص فرهنگی جناب آقای امیری است. موفقیت های پی در پی زمان مدیرکلی آموزش و پرورش استان، سخن شیوا و شیرین و روی گشاده از خاطراتی است که از سال های 89 تا 92 در ذهن فرهنگیان مازندرانی نقش بسته است. فرهنگیان فرهیخته با مقایسه این 4 متن مربوط به این 4کاندیدا کاملا متوجه خواهند شد ترس از حضور امیری در این عرصه موجبات تنظیم این مقاله توسط یکی ازهمین کاندیداها که لب به تمجید خود گشوده و در صدد برجسته نمایی از چهره خود است شده است.

 • سید سارویپاسخ4سه شنبه 22 دی 1394

  سلام
  بنده هم با نظر دوست گرامی فرهنگی چهار دنگه موافقم این مقاله دور از واقعیت میباشد.
  نظر بنده و دوستان دیگر اقای محمد علی امیری میباشد.

 • همکار استثناییپاسخ10سه شنبه 22 دی 1394

  به عنوان همکار سابق آقای امیری

  باید عرض کنم در آموزش و پرورش استثنایی مازندران در زمان مدیریت آقای س که منصوب شده آقای امیری بوده، مدرسه ای رو در غرب استان که فقط 5 دانش آموز استثنایی داشته 13 نفر اعلام می کردن و طی سالها هیچ بازدیدی از این مدرسه نشد و برای کلاس درسی که تشکیل نمی شد چون دانش آموزی نداشت و صرفا پرونده سازی بود حقوق دریافت می کردند

  آقای امیری آموزش پرورش استثنایی در دوران شما به چه وضعی کشیده شده آیا خبر از از عملکرد آقای س و میزبانی ایشون در ویلاهای غرب استان از مدیران بالادستی اش داشتید؟

 • آزمون دروغینپاسخ13سه شنبه 22 دی 1394

  احسنت به مازندمجلس از جنایت های انجام شده در آموزش پرورش پرده بر داشتید

  قبلا مطلبتون راجع به فیاضی رو هم خوندم هرچه فیاضی کاشت ایشون داشت و قاسمی برداشت

 • آزمون دروغینپاسخ3سه شنبه 22 دی 1394

  اینم لینکش

  http://mazandmajles.ir/post/read/9324

 • فرهنگی پاسخ2سه شنبه 22 دی 1394

  آقای محمد علی امیری پاکترین و توانمندترین کاندیداست بی شک که بعضیا از ترسشان خیلی کارها میکنند

 • قلی پورپاسخ3سه شنبه 22 دی 1394

  فقط آقای امیری

 • حسینیان پاسخ3سه شنبه 22 دی 1394

  در جمع این 4 نفر آقای امیری رای من هست.

 • سید کمال موسویپاسخ2سه شنبه 22 دی 1394

  امیری متولد 1343 در روستای گرم رود ساری است و دارای سوابق فراوانی در وزارت آموزش و پرورش است. از مدیرکلی آموزش و پرورش مازندران تا مدیرکلی دفتر مشاوره وزارت آموزش و پرورش و معاونت مدیرکل دفتر پیشگیری از آسیب های اجتماعی این وزارتخانه.
  وی که سال ها مدیریت دبیرستان های پایتخت را در کارنامه خود دارد، با نگاهی اجتماعی و فرهنگی وارد این حوزه شده است و شنیده ها حکایت از حمایت فرهنگیان و معلمان و چندتن از صاحب نفوذان شهرستان از وی دارد.
  امیری از آن جهت از بختی مناسب برای راهیابی به بهارستان برخوردار است که به عنوان چهره ای فرهنگی در میان مردم شناخته می شود و این برای ساروی های سیاست زده گزینه ای مناسب است.
  امیری به واسطه حضور نسبتا موفق در آموزش و پرورش مازندران از اعتماد خوبی در میان فرهنگیان برخوردار است و همین اعتماد اصلی ترین دلیل حضور وی در عرصه رقابت بوده است.
  از جمله دستاوردهای وی در دوران مدیریتش در آموزش و پرورش مازندران می توان به ارتقا استان از رتبه هفتم به رتبه دوم در زمینه قبولی در کنکور سراسری، کسب رتبه نخست کشور در زمینه ساماندهی نیروی انسانی و افزایش چشمگیر کمک های مردمی اشاره کرد.
  امیری از منتفدان جدی وعده های بی عمل است و در سخنرانی های انتخاباتی خود اظهار داشته که اعتدال در شخصیت و مدیریت و منت نگذاشتن به خاطر انجام وظیفه را از جمله اصلی ترین شعارهای انتخاباتی خود برگزیده است.

 • هدایتی از فرهنگیان مرکزاستان مازندرانپاسخ2سه شنبه 22 دی 1394

  باسلام واحترام
  نقد شما را از چهار فرهنگی کاندیدمجلس مطالعه کردم متاسفانه پر واضح هست که این نقد متاثر از دیدگاههای سیاسی افراطی ایست که به هر قیمتی در حال تخریب نیروهای متعهد , متخصص, توانمند و مخلص است واین نوع نگرشها ونقد ها را در سایر بخشها هم میبینیم وبدون تردید فقط ارزش سیاسی ازنوع افراطی داردوافراط درهرشرایطی مردود است
  جناب آقای امیری از نیروهای توانمند بااخلاق ,آگاه به حوزه آموزش وپرورش در حالتی پا به عرصه انتخابات گذاشته است که کاملاواقف به مشکلات مرکز استان است و ان شاءالله با حضور درصحن بهارستان تلاش خواهد کرد تا مرکز استان را به سمت جایگاه واقعی آن هدایت نماید.
  فرهنگی حامی آقای امیری

 • نیروی خدماتیپاسخ1سه شنبه 22 دی 1394

  با سل ام مقاله شما رو مطالعه کردم عرض کنم خدمت شما ک شاید آگاهی نداشته باشید. (( استخدامها قبل از اقاى اميرى يعنى سال 88بوده, بدهى اموزش ويرورش بابت ياداش و ديون فرهنكيان بوده. بجای اینکه متنی د ر راستای تخریب بزارید یه مصاحبه با ایشون داشته باشید تا حقایق برای شما و د وستان ا گه بشه همانطور ک از عزیزان نامزد دیگه مصاحبه میگیرید. مقام معظم رهبری فرمود انتخابات رقابت بر سر خدمت است نه قدرت.....و حرف اخر اقاى اميرى دنبال هيج يست ومقامى نيستند چون کل مناصب بزرگ رو بر عهده داشتند

 • حامدپاسخ4سه شنبه 22 دی 1394

  دوستان به تلاش خود ادامه دهید که سحر نزدیک است و آقای امیری به مجلس می رود

 • سادات محلیپاسخ1سه شنبه 22 دی 1394

  کوروش یوسفی قد و اندازه مجلس نیست.

 • فرهنگیپاسخ2سه شنبه 22 دی 1394

  دوره پیشنمازی تمام شده

 • فرهنگیپاسخ2سه شنبه 22 دی 1394

  امیری به مجلس میرود مثل مدرس میرود

 • مشاورپاسخ3سه شنبه 22 دی 1394

  تنها فردی که لباس معلمی را هنوز از تنش در نیاورد آقای امیری هست مابقی نفرات فرهنگی نیستند.

 • کیاسرپاسخ0سه شنبه 22 دی 1394

  کوروش یوسفی و سید محمد آقامیری در حد و اندازه مجلس نیستند.

 • بیطرفپاسخ11سه شنبه 22 دی 1394

  دوستان عزیززیادی درگیرنشویدهیچکدام ازاین4بزرگواران رای نمیارند وواردمجلس نمی شوند و7اسفندمشخص خواهدشد حالاببینید.چون مشخص است که این آقایان رای ندارند.

 • قربانیپاسخ2سه شنبه 22 دی 1394

  بخشی از موفقیت های کسب شده آموزش و پرورش مازندران در دوران مدیرت جناب آقای محمد علی امیری:
  کسب رتبه اول کنکور سراسری غنی و حرغه ای و کاردانش به مدت 4 سال
  کسب رتبه 2 کشوری در کنکور سراسری در 3 سال متوالی
  کسب رتبه اول کشوری در هدایت تحصیلی
  کسب رتبه اول در متناسب سازی هدایت تحصیلی دانش آموزان شاخه فنی و حرفه ای
  کسب رتبه عالی کشوری در چهل و دومین جشنواره فیلم رشد
  کسب رتبه اول کشوری در امتحانات دوره ابتدایی
  کسب رتبه ممتاز شورای آموزش و پرورش کشور
  کسب رتبه نخست در طرح هجرت 3
  کسب رتبه نخست در هوشمندسازی مدارس استثنایی و مدارس غیر دولتی
  کسب رتبه نخست باسوادی کشور در گروه هدف ( 10 تا 49 سال)
  اختصاص جایگاه 2 کشوری در کسب رتبه های زیر 1000 کنکور سراسری
  کسب یک مدال طلا و دو برنز کشوری در المپیاد های علمی
  کسب رتبه 2 جشنواره کشوری تولید محتوی الکترونیکی
  کسب رتبه 2 در جذب مشارکت های مردمی بعد از تهران بزرگ
  کسب رتبه نخست در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دستگاه های اجرایی استان
  و ...

 • مهدی موسویپاسخ6سه شنبه 22 دی 1394

  احساسی که نباید نظر داد
  معلومه که نه تنها در بین این 4 نفر که در بین کاندیداهای استان کسی رزومه پیشنمازی رو در مسائل فرهنگی نداره .
  چطور اصلا این 3 بزرگوار رو می شه مقایسه کرد با پیشنمازی ؟
  کسی که هم معلم بوده
  هم معاون پرورشی اداره کل آموزش و پرورش
  هم مدیر کل آموزش و پرورش استان
  هم معاون وزیر آموزش و پرورش
  البته جدا از مسئولیت های دیگه ش
  معلومه که این مدیر ملی بهتر می تونه از حق فرهنگیان در مجلس بیشتر دفاع کنه چون فرهنگیان رو بیشتر از هر کس دیگه ای می شناسه .
  خارج از مرزهای ایران از تجربه های پیشنمازی استفاده می کنند اونوقت اینجا قدرشو نمی دونن!

 • یوسفیپاسخ1سه شنبه 22 دی 1394

  از محتوای مطلب کاملا واضحه که نویسنده فقط قصد بزرگنمایی کوروش یوسفی رو داشته. اما با چه ابزاری؟ با تضعیف سایر رقبا!!!
  به یه مطالعه ی ساده میتونین وزن ارزش هر 4 گزینه رو مقایسه کنید. سوابق مدیریتی ، مناصب دولتی و خدمات مختلف رو مقایسه کنید. با حفظ حترام به آقای امیری باید گفت که هیچکدام از لحاظ جایگاه ملی در حد آقای پیشنمازی نیستند. ایشون نه تنها یک فرهنگی اصیل ، بلکه یک ساروی اصیل هم هستند

 • بیطرفپاسخ10چهار شنبه 23 دی 1394

  دوستان هیچدان ازاین چهارنفررای نمیارند.

 • محمديپاسخ5چهار شنبه 23 دی 1394

  در بين چهار كانديداي فرهنگي محمد علي اميري توانمندتر، با بيان بسيار شيوا و نفوذ ملي بالايي ست.

 • تهرانیپاسخ3چهار شنبه 23 دی 1394

  من سخنرانی آقای امیری رو گوش دادم واقعا آدم محو گفتار و بیانش میشه، هیچکدوم ازین 3 نفر با امیری قابل قیاس نیستن.

 • سعیدپاسخ10چهار شنبه 23 دی 1394

  خدا وکیلی عنوان قشنگی انتخاب کردی.خیلی باکلاس و مخاطب جذب کن هست. پرونده. رای ما آقامیری.

 • جوانان ساریپاسخ0سه شنبه 20 بهمن 1394

  رای ما مهندس علی رضائی تیلکی معلم جوان و خوش آتیه اهل لاف زدن و شام دادن 5000نفری هم نیست 1 حرف 1 عمل شعار اوست دبیر علی رضائی تیلکی

نظر شما در مورد : آیا فرهنگیان مرکز استان فرهنگ رقابت کردن را دارند؟ / عدم اجماع و خطر حذف شدن کاندیدای فرهنگیان

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها