امروز سه شنبه 04 مهر 1396 ساعت 18:01:32

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 114945 -تاریخ انتشار : شنبه 15 آبان 1395 -ساعت : 08:49

چاپ به اشتراگ گذاشتن
منطقه آزاد؛ آزمونی بزرگ برای نمایندگان و مسئولان مازندران/ آری به اتفاق جهان می‌توان گرفت

شاهین اقبال بر شانه مازندران نشست؛

منطقه آزاد؛ آزمونی بزرگ برای نمایندگان و مسئولان مازندران/ آری به اتفاق جهان می‌توان گرفت

اختصاصی مازندمجلس: اکنون زمان سنجش عیار مشارکت و همدلی بهارستان‌نشینان مازندرانی و نهاد استانداری است. شورای‌عالی برادری خود را ثابت کرده و به نظر می‌رسد تلاش هیات دولت و مجلس نیز کسب رضایت و خشنودی مردم مازندران باشد. باید دید در ادامه، واکنش بزرگان مازندران و نوع رفتار آن‌ها چگونه خواهد بود؟ آیا این‌بار مازندران سنت‌شکنی می‌کند یا همچون همشیه با دامن‌زدن به اختلافات و نگاه‌های منطقه‌ای، فرصت‌ها را از دست می‌دهد و با افسوس به معضلات و بدبختی‌های خود می‌نگرد؟!

مازندمجلس- مجید ساجدی فر: خبری که شاید از سال‌ها قبل، مردم مازندران منتظر شنیدن آن بودند، سرانجام پنج‌شنبه (13 آبان)، روی خروجی خبرگزاری‌ها و رسانه‌های استانی و کشوری قرار گرفت: «موافقت شورایعالی مناطق آزاد کشور با احداث منطقه آزاد در استان مازندران».

آن‌هم درست در شرایطی که خبرهای ضدونقیض موافقت یا مخالفت با احداث منطقه‌آزاد مازندران در سال‌های اخیر از یکسو، انفعال استانداری و اختلاف‌نظرها و کشمکش نمایندگان مجلس (نهم و دهم) برای انتخاب نقطه‌ی مورد نظر از سویی دیگر، موجب نگرانی و حتی ناامیدی مردم شده بود که ناگهان خبر تصویب منطقه آزاد – از غیب- رسید و امید و نشاط  فضای استان را فرا گرفت.

اگرچه استانداری مازندران و روابط عمومی آن، سعی کرده بودند در انتشار خبر خود (در تاریخ 13 آبان) تصویب منطقه آزاد را صرفا نتیجه‌ی تلاش‌ها و پیگیری‌های آقای استاندار معرفی کنند! اما در مقابل دکتر یوسف‌نژاد، تصویب منطقه‌ی آزاد را نتیجه‌ی تلاش جمعی دانست و درست یک روز قبل از اعلام استانداری (عصر12 آبان) در جمع مازندرانى‌هاى مقيم پايتخت، گفت: «تلاش‌هاى انجام گرفته‌ى مجمع نمايندگان استان، استاندارى مازندران، نهادهاى صنفى، فعالان صنعتى و بازرگانى استان، مقدمه‌ى اجراى طرح تحول‌آفرين منطقه آزاد اقتصادى اميرآباد را فراهم آورد و مى‌بايست تلاش گردد تا از فرصت منطقه آزاد به عنوان عاملى در جهت ايجاد جهش توسعه‌اى در "استان" بهره‌گيرى گردد».

تفاوت نگاه به موضوع و نحوه اطلاع‌رسانی آن، کاملا گویا است که نهاد استانداری -اگرچه نقش آفرین بوده است- می‌خواهد در نهایت این دستاورد را به‌نام خود ثبت کند و نماینده‌ی مردم ساری آن را به‌نام همه. وگرنه کیست که از زیرکی و نقش موثر یوسف‌نژاد و نمایندگانی چون علی‌محمد شاعری و دیگران در تحقق منطقه آزاد مازندران آگاه نباشد‌.

مهم نیست چه کسی یا کسانی در تحقق این طرح مهم نقش داشتند. مهم حادث شدن این طرح است که اگر اجرایی شود «با توجه به فراهم بودن زیرساخت‌ها برای استفاده از ظرفیت‌های استان، همجواری با کشورهای آسیای میانه، همچنین راه مواصلاتی، هوایی، زمینی، دریایی، فرودگاه و دیگر شاخصه‌هایی که ایجاد منطقه آزاد را محقق می‌کند، زمینه مناسبی برای ایجاد اشتغال، صادرات، افزایش درآمدهای عمومی مردم، تحول اقتصادی، کاهش بیکاری و همچنین سرمایه‌گذاری خارجی ایجاد می‌شود» و اثرگذاری آن در همه استان مشهود خواهد بود.

وقتی صحبت از مازندران است دیگر مهم نیست کدام نقطه و کدام شهر. مهم این است که این استان به‌درد آلوده‌ و رنجور، در حال به‌دست آوردن امتیازی است که کمترین فایده‌ی آن نصیب همه‌ی مازندران خواهد بود. مازندرانی که علیرغم همه‌ی‌ ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها، به‌جای آنکه به‌عروس بلامنازغ ایران و خاورمیانه تبدیل شود، در طول سال‌های مختلف، از قطار توسعه عقب ماند و همواره مغفول و محروم مانده است. مازندرانی که کمتر رنگ اتحاد را به خود دیده است و بیشتر درگیر دعواهای منطقه‌ای نمایندگان و تعصبات و هجمه‌های قومی‌ومنطقه‌ای بوده است. مازندرانی که (طبق نظر کارشناسان) وضعیت اجتماعی آن نگران‌کننده است و در باتلاق بیکاری، اعتیاد، طلاق، و ... دست‌وپا می‌زند. مازندرانی که.... .

در این میان، اگر شاهین اقبال بر شانه‌ی امیرآباد نشست، سنگ‌ انداختن و پراندن آن، از هیچ مازندرانی شایسته و سزاوار نیست. مساله‌ای که شوربختانه در استان رایج است و یکی از مهمترین علل عقب‌ماندگی استان همین فرصت‌سوزی‌هاست. البته موافقت شورایعالی مناطق آزاد کشور با احداث منطقه آزاد استان، همه‌ی راه نیست و نیاز است این طرح در ادامه‌ی مسیر اداری خود، به تصویب هیات دولت و مجلس شورای اسلامی نیز برسد. بنابراین وقت آن است که استانداری مازندران در راستای همدلی و یکپارچگی، یک تکانی به خود بدهد و نمایندگان استان نیز، نقاب اختلاف‌ها و کدورت‌ها را کنار بزنند و با همدلی و مشارکت در راستای تحقق مطالبات مردم استان گام بردارند: امروز با احداث منطقه‌آزاد در امیرآباد، فردا با ایجاد پروژه‌های بزرگ دیگر در بابلسر، نوشهر و محمودآباد.

که اگر چنین شود سال به سال استانی آبادتر و ثروتمندتر خواهیم داشت. استانی برخوردار از امکانات و پروژه‌های بزرگ و کوچکِ گاه‌و‌بی‌گاه .استانی یکدست و یکپارچه از رامسر تا گلوگاه.

اکنون زمان سنجش عیار مشارکت و همدلی بهارستان‌نشینان مازندرانی و نهاد استانداری است. شورای‌عالی برادری خود را ثابت کرده و به نظر می‌رسد تلاش هیات دولت و مجلس نیز کسب رضایت و خشنودی مردم مازندران باشد. باید دید در ادامه، واکنش بزرگان مازندران و نوع رفتار آن‌ها چگونه خواهد بود؟ آیا این‌بار مازندران سنت‌شکنی می‌کند یا همچون همشیه با دامن‌زدن به اختلافات و نگاه‌های منطقه‌ای، فرصت‌ها را از دست می‌دهد و با افسوس به معضلات و بدبختی‌های خود می‌نگرد؟!


منطقه آزاد؛ آزمونی بزرگ برای نمایندگان و مسئولان مازندران/ آری به اتفاق جهان می‌توان گرفت

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : منطقه آزاد مازندان - امیرآباد - آزمون بزرگ نمایندگان - اتحاد و انسجام مازند - علی اصغر یوسف نژاد - مجید ساجدی فر -

مطالب مرتبط با : منطقه آزاد؛ آزمونی بزرگ برای نمایندگان و مسئولان مازندران/ آری به اتفاق جهان می‌توان گرفت
نظرات کاربران در مورد : منطقه آزاد؛ آزمونی بزرگ برای نمایندگان و مسئولان مازندران/ آری به اتفاق جهان می‌توان گرفت
  • محمد شبستریپاسخ0شنبه 15 آبان 1395

    سلام مطالب

نظر شما در مورد : منطقه آزاد؛ آزمونی بزرگ برای نمایندگان و مسئولان مازندران/ آری به اتفاق جهان می‌توان گرفت

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها