امروز سه شنبه 04 مهر 1396 ساعت 02:01:45

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 9368 -تاریخ انتشار : یکشنبه 27 دی 1394 -ساعت : 10:22

چاپ به اشتراگ گذاشتن
کسانی که بلیط انتخابات گرفته اند/ 42 درصد نمایندگان تایید صلاحیت گرفتند

کسانی که بلیط انتخابات گرفته اند/ 42 درصد نمایندگان تایید صلاحیت گرفتند

مازندمجلس: این روزها ایام سرنوشت برای مجلس آینده است. مجلسی که با توجه به روی کار آمدن دولت تدبیر و امید بسیاری منتظر شنیدن صدای دیگری از آن هستند. آنطور که خبرگزاریهای امنیتی به نقل از منابع غیررسمی خبر داده اند ظاهرا از میان 12هزار و 123نفری که برای نامزدی در انتخابات مجلس دهم ثبت‌نام کرده بودند، تاکنون بیش از 900 نفر در طول روند بررسی صلاحیت‌ها انصراف داده‌اند

مازند مجلس:

این منابع غیررسمی می‌گویند از تعداد باقی‌مانده، حدود یک‌سوم ثبت‌نام‌کنندگان برای انتخابات اسفند صلاحیت‌شان احراز شده، یک‌سوم به‌طور قطعی صلاحیتشان برای‌این انتخابات رد شده و یک‌سوم دیگر نیز تاکنون مشمول «عدم‌احراز» شده‌اند. ‌این خبر هنوز از سوی مقامات رسمی تأیید نشده و در حد یک گمانه‌زنی از طریق کسب اطلاع از منابع غیررسمی است. در عین حال دبیر ستاد انتخابات کشور گفت: ۲۳داوطلب خبرگان و ۴۹۸ داوطلب مجلس شورا انصراف داده‌اند. علی پورعلی‌مطلق با بیان‌اینکه ما از تقویم زمانبندی عقب نیستیم، عنوان کرد: تمام ملزومات مربوط به انتخابات ازجمله تعرفه‌ها چاپ شده و براساس جدول زمانبندی به استان‌ها توزیع می‌شود. دبیر ستاد انتخابات با بیان‌اینکه ۴۹۸ نفر انصراف داده‌اند و ۸۱۰ نفر ردصلاحیت شده‌اند، گفت: با مقایسه اعداد با انتخابات گذشته می‌بینیم فرآیند قانونی و درستی انجام گرفته است. برهمین اساس بیشترین انصراف‌ها را در استان اصفهان با ۷۵ نفر شاهد بودیم و پس از آن نیز تهران با ۵۰ نفر و استان فارس با ۴۵ نفر بیشترین میزان انصرافی را داشتند. پورعلی‌مطلق با بیان‌اینکه در مورد انتخابات خبرگان ۲۳ نفر از ۸۰۱ نفر انصراف دادند، تاکید کرد: در ‌این مورد نیز بیشترین آمار مربوط به تهران با ۷ نفر و پس از آن کردستان با ۴نفر قرار دارد. هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات دهمین دوره مجلس در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: آن عده از داوطلبان نمایندگی مجلس که بر اساس رأی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات، صلاحیت آنان احراز نشده است، می‌توانند شکایت خود را تحویل دهند. اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان هم اعلام کرد، داوطلبان نمایندگی مجلس که بر اساس رأی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات مجلس، صلاحیت آنان احراز نشده است می‌توانند از یکشنبه تا سه‌شنبه هفته جاری به دفاتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان در تهران و دیگر استان‌ها مراجعه کنند.
 
بازار گرم شایعات و تکذیب مطهری
 
از ظهر دیروز اخبار تاییدنشده زیادی در سایت‌ها منتشر می‌شود؛ مثلا ‌ایلنا نوشت: اخبار تاییدنشده‌ از وضعیت بررسی صلاحیت‌ داوطلبان انتخابات مجلس حکایت از ردصلاحیت اکبر اعلمی و شکور اکبرنژاد دارد. یا ‌اینکه برخی اخبار غیررسمی در شبکه‌های اجتماعی از ردصلاحیت علی مطهری خبر دادند. کانال تلگرام روزنامه‌ایران نیز ‌این خبر را منتشر کرده و نوشت که ردصلاحیت مطهری با ماجرای شنود از دفترش ارتباط دارد. اما زمان زیادی نگذشت که دفتر علی مطهری به شایعه ردصلاحیت‌این نماینده مردم تهران در مجلس واکنش نشان داده و پاسخ داد. جماران نوشت؛ دفتر علی مطهری اعلام کرد: عدم احراز صلاحیت علی مطهری شایعه است و هنوز هیچ موردی درباره احراز یا عدم‌احراز صلاحیت وی اعلام نشده است. یا در خبر دیگری آمده بود: «اخبار تایید نشده از بررسی صلاحیت‌ داوطلبان در استان فارس، حکایت از ردصلاحیت چهره‌های سرشناس دارد. عبدالرزاق موسوی و مصطفی معین، چهره‌های اصلی اصلاح‌طلبان در استان فارس رد صلاحیت شده‌اند اما فعالان سیاسی استان فارس معتقدند تایید صلاحیت‌این دو نفر با رایزنی‌های روزهای آینده اتفاق می‌افتد. همچنین بر اساس اطلاعاتی که به ‌ایلنا رسیده، جلیل حجازی، میرزاوند، بهرام پارسایی عضو مستعفی شورای شهر و رئیس ستاد محسن رضایی، نادر مردانی استاد دانشگاه اصلاح‌طلب، مهندس احمدرضا دستغیب نماینده سابق اصلاح‌طلب، هادی ربانی نماینده دور هفتم، خانم مهوش علیزاده و خانم زهره عظیمی‌فر نیز در میان ردصلاحیت شده‌ها قرار دارند. همچنین از میان چهره‌های اصلاح‌طلب استان فارس سیدعلاء کراماتی مدیر کل سابق اتباع و مهندس رجبی شهردار سابق شیراز تایید صلاحیت شده‌اند.»
 
تایید صلاحیت‌ها شایعه است
 
دبیر ستاد انتخابات کشور همچنین گفت: ما نه تنها از جدول زمان‌بندی انتخابات عقب نیستیم، بلکه نسبت به ‌این جدول جلوتر نیز حرکت کرده‌ایم. علی پورعلی‌مطلق خاطرنشان کرد:‌ قانون تنها ملاک تایید یا ردصلاحیت افراد در هیات‌های اجرایی بوده است و ما در وزارت کشور نمی‌توانیم توصیه کنیم که صلاحیت کسی تایید یا رد شود. توصیه ما فقط اجرای قانون است. وی با تاکید بر‌اینکه ما قصد نداریم وارد مباحث افرادی شویم که اخیرا در مورد روند تایید صلاحیت‌ها در هیات‌های اجرایی اظهارنظر کرده‌اند، افزود: تمام امور در هیات‌های اجرایی براساس قانون انجام شده است که‌این پیش بینی‌ها با واکنش رئیس ستاد انتخابات شهرستان تهران روبه‌رو شد. علی‌اصغر ناصربخت ظهر دیروز گفت: هیات نظارت استان هنوز اسامی داوطلبان تایید یا رد صلاحیت شده را به فرمانداری اعلام نکرده است. وی اظهار کرد: مطابق آنچه در قانون آمده است هیات نظارت استان تا پایان شنبه مهلت دارد نتیجه بررسی‌های خود را به فرمانداری اطلاع دهد. ناصربخت همچنین تاکید کرد: ما این آمادگی را داریم که در کوتاه‌ترین زمان ممکن نتیجه بررسی‌های هیات نظارت استان را به داوطلبان اعلام کنیم. معاون سیاسی و امنیتی فرماندار تهران همچنین درباره انتشار اسامی افرادی که توسط هیات نظارت استان تایید یا ردصلاحیت شده‌اند نیز خاطرنشان کرد: اسامی منتشر شده غیرواقعی بوده و شایعه و گمانه‌زنی غیررسمی است زیرا هنوز رسما نتیجه بررسی هیات نظارت استان به ما در فرمانداری اعلام نشده است.
 
تاييد صلاحيت 42 درصد داوطلبان مجلس
 
حدود 42 درصد داوطلبان دهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي در هيات نظارت استان‌ها تاييد شده‌اند. به گزارش صدا و سيما، صلاحيت حدود 30 درصد داوطلبان احراز نشد و حدود 25 درصد از داوطلبان نيز رد صلاحيت شدند. شماري از داوطلبان نيز انصراف دادند در عين حال با توجه به بررسي مجدد به شكايات داوطلبان، احتمال دارد تعدادي به تاييد صلاحيت‌ها اضافه شود.


منبع : ایلنا


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : -

نظر شما در مورد : کسانی که بلیط انتخابات گرفته اند/ 42 درصد نمایندگان تایید صلاحیت گرفتند

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها