مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 9491 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 01 بهمن 1394 -ساعت : 16:16

چاپ به اشتراگ گذاشتن
تخم مرغ های اصلاح طلبان در سبد چه کسانی قرار می گیرد؟/ نقش افراد مستقل در انتخابات دهم

اختصاصی مازندمجلس/

تخم مرغ های اصلاح طلبان در سبد چه کسانی قرار می گیرد؟/ نقش افراد مستقل در انتخابات دهم

اختصاصی مازندمجلس: فضای انتخابات مجلس اسفند 94 بسیار متفاوت با انتخابات ریاست جمهوری گذشته است. مفاهیمی مانند "فتنه" و "انحراف" دستاویزی شد تا رقبای جدی انتخابات از صحنه خارج شوند و زمینه برای تشکیل یک مجلس یک دست و تک‌صدا فراهم شود

مازند مجلس: آنچه بیش از اعلام نتایج بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات مجلس دهم در هیئت‌های نظارت تا این لحظه اذهان را به خود معطوف کرده است، موضع‌گیری رهبران جریان موسوم به اصلاح طلبی در صورت عدم بازگشت گزینه‌های نمایندگی مورد تایید این جریان است. با برنامه ریزی‌های دقیقی که پیش از انتخابات ریاست جمهوری تدوین شده بود و با استفاده از ظرفیت‌های قانونی کشور، رهبران اصلاحات با هماهنگی طیف میانه رو اصولگرایان و تشکیل قرارگاه اعتدال در صدد راهیابی و مشارکت حداکثری در انتخابات مجلس شورای اسلامی بودند.

اینها به گمان اینکه شرایط انتخابات مجلس مشابه انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود، نسبت به برنامه ریزی برای تصاحب اکثریت کرسی‌های مجلس اقدامات دامنه داری را از دو سال پیش تا به امروز در دستور کار خود قرار دادند. شرایط انتخابات ریاست جمهوری به گونه‌ای بود که جریان اصولگرایی توان خراب کردن بازی سیاسی رایج را نداشت و در صورتی که هر اقدامی در جهت تغییر نامعقول انتخابات انجام میداد با جو سنگین افکار عمومی که به شدت خواستار تغییرات بنیادین به ویژه در رویکرد دولت به سیاست خارجی بود مواجه می‌شد.

اما فضای انتخابات مجلس اسفند 94 بسیار متفاوت با انتخابات ریاست جمهوری گذشته است. مفاهیمی مانند "فتنه" و "انحراف" دستاویزی شد تا رقبای جدی انتخابات از صحنه خارج شوند و زمینه برای تشکیل یک مجلس یک دست و تک‌صدا فراهم شود.

به نظر می رسد که سخنان طعنه آمیز رئیس جمهور در مورد ورود بی دردسر جریان اقتدارگرا به مجلس نشان دهنده اوج نارضایتی مسئولان ارشد نظام از یک دست کردن قدرت است. چرا که این خطر همواره وجود دارد که با حذف اصلاح طلبان و برخی دیگر از کاندیداها با دستاویز قرار دادن مفاهیمی مانند فتنه، در نهایت به زیان مصالح بلند مدت نظام باشد.

در اینکه بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری فتنه گران و منحرفین نباید وارد شریان‌های تصمیم گیری کشور شوند هیچ شکی وجود ندارد اما اینکه متولیان امر بیایند و قطر این دایره را آنقدر بزرگ کنند که شامل نزدیک به نیمی از سلایق کشور شود با هیچ منطق و ساز و کاری همخوانی ندارد. به هر حال با اوضاع پیش رو و در صورت استمرار شرایط موجود گروه‌هایی مانند اصلاح طلبان و اعتدال گرایان علی رغم خطر کاهش مشارکت واجدین شرایط رای دادن باید در فکر تغییر تاکتیک باشند. معلوم نیست که آیا آنان این حجم وسیع رد صلاحیت را پیش بینی کرده بودند یا خیر؟ اما با در نظر گرفتن همه جوانب امر می توان گفت که ریسک پذیری در شرایط فعلی بسیار کم خواهد بود چرا که افراد باقیمانده هم از لحاظ سرشناسی و هم از نظر وزن سیاسی در حدی نیستند که بتوان چشم بسته روی آنها سرمایه گزاری کرد.

باید تا اعلام قطعی نتایج اعتراض به بررسی صلاحیت ها منتظر ماند تا ببینیم چه اتفاقی در پیش است. ولی با فرض ثابت ماندن شرایط فعلی پیروزی اصولگرایان بسیار محتمل است اما ممکن است در آخرین لحظات از اتاق فکر اعتدالگرایان نقشه راه تازه‌ای به جریان بیفتد که قواعد بازی را بر هم بزند.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : اطلاح طلبان -

مطالب مرتبط با : تخم مرغ های اصلاح طلبان در سبد چه کسانی قرار می گیرد؟/ نقش افراد مستقل در انتخابات دهم
نظر شما در مورد : تخم مرغ های اصلاح طلبان در سبد چه کسانی قرار می گیرد؟/ نقش افراد مستقل در انتخابات دهم

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها