مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 9498 -تاریخ انتشار : شنبه 03 بهمن 1394 -ساعت : 10:07

چاپ به اشتراگ گذاشتن
عوامل موثر بر مشارکت مهندسین مازندران در انتخابات مجلس/ نگاه مهندسی به صندوق‌های شیشه‌ای؟

پرونده شماره شش / گزینه مهندسی شده مهندسان مازندرانی:

عوامل موثر بر مشارکت مهندسین مازندران در انتخابات مجلس/ نگاه مهندسی به صندوق‌های شیشه‌ای؟

اختصاصی مازندمجلس: ممکن است که مهندسان مازندران در کارشان خبره باشند و از توان علمی بالایی در حل مسائل بهره ببرند منتها در زمینه انتخابات بسیار ناپخته عمل می‌کنند/ سازمان نظام مهندسی مازندران به نسبت جمعیت یکی از بالاترین درصدهای اعضا را در میان استان‌های کشور به خود اختصاص داده است. سالانه هزاران نفر به جمع نفرات گذشته اضافه می‌شوند بدون اینکه برنامه مشخصی برای بسیج این نیروی عظیم و تحصیل کرده در ساختار این نهاد علمی و اجرایی کشور وجود داشته باشد

اختصاصی مازند مجلس: : "مهندس" کسی است که تلاش می‌کند که یک ساختار عملیاتی و عملی از یک مفهوم مجرد ایجاد کند. واژه مهندس برگرفته از کلمه هندسه که معرب واژه فارسی اندازه است گرفته شده و به معنی اندازه گیرنده است.

 ریشه واژهٔ مهندس واژه فارسی اندازه است. این واژه در فارسی میانه به گونهٔ تلفظ می‌شده که پس از وام گرفته شدن این واژه از سوی عربی و صرف آن در یکی از بابهای آن زبان، واژه مهندس به معنی اندازه گر از آن ساخته شده است. اما امروزه مهندس به کسی اطلاق می‌شود که به یکی از علوم مهندسی آشنا باشد و اکنون دیگر در میان عامه کسی که هندسه بداند را مهندس خطاب نمی‌کنند.

مهندسان مازندران و در راس آن سازمان نظام مهندسی به عنوان یک نهاد بسیار مهم و موثر در تشکیلات اداری استان ،نقش پر رنگی در همه انتخابات اعم از ریاست جمهوری ، مجلس و شورا بر عهده دارد. صنف مهندسان به عنوان پیشانی علم و دانش  همواره مورد توجه مردم هستند و بنابراین در بسیاری از مواقع در نقش "لیدر" های انتخاباتی ظاهر شده و توان تغییر معادلات را دارند.

در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی یکی از پرسش‌های متداول در میان مردم حمایت یا عدم حمایت سازمان نظام مهندسی از کاندیداهای حاضر است و در واقع افکار عمومی بسیار مشتاق است که بداند "گزینه" سازمان نظام مهندسی چه افرادی هستند.

اما چالش های پیش روی مهندسین مازندران در انتخابات پیش روی مجلس کدامند؟


رویکرد غیر صنفی و اختلافات سلیقه‌ای مهندسان
 یک مهندس می‌بایست ضمن شناخت مسئله یا موضوع کاری، علوم و فنون لازم، محدودیت‌های مربوطه را تشخیص دهد تا بتواند به دستاوردهای لازم برسد. محدودیت‌ها شامل منابع در دسترس، محدودیت‌های جسمانی یا فنی، آمادگی برای پیرایش‌ها یا افزایش‌های آینده، و دیگر عامل‌ها مانند نیازهای هزینه‌ای، اقتصادی و کاربردی بودن می‌باشد. با درک این محدودیت‌ها است که یک مهندس می‌تواند در چارچوب آن مسئله یا کمک به بهبود آن حرکت کرده و یک نقشه راه عملیاتی را ترسیم نماید. ظاهرا هر چقدر مهندسین مازندرانی در علم مهندسی جلوتر می‌روند از میزان اثر گذاری آنها بر شرایط و متغیرهای محیطی از جمله انتخابات کاسته می‌شود.در اکثر کشور‌های دنیا از مهمترین راه‌های دستیابی به اهداف سیاسی، همگرایی و اتحاد صنفی است. اگر درک درستی از شرایط و فضای انتخاباتی وجود داشته باشد،سازمان نظام مهندسی به راحتی می‌تواند به عنوان یک اهرم مهم در تعیین سرنوشت انتخابات وارد عمل شده و بسیاری از معادلات را به سود خود تغییر دهد. کاری که در حال حاضر نه تنها انجام نمی‌شود بلکه حرکاتی در جهت عکس آن هم دیده می‌شود.


تعدد نامزدهایی که عنوان "مهندس" را در انتخابات یدک می‌کشند
تقریبا بیش از نیمی از افرادی که چه در انتخابات مجلس و چه در دیگر انتخابات شرکت می کنند خود را "مهندس" معرفی می‌کنند. حال تا چه اندازه این عناوین واقعی و مبتنی بر تعاریف علمی مهندسی هستند نکته‌ای است که باید به طور ویژه به آن پرداخته شود. اما باید گفت که ملاحظات بسیاری بر روی کار مهندسی تأثیر دارند؛ که از آن دسته ملاحظات دقت بالا در توانایی تحلیل کنش‌ها و وا کنش‌ها می‌باشد. یک مهندسی موفق در بالا رفتن سطح آگاهی بشر تاثیر بسزای می‌گذارد، بنا بر این یک مهندس علاوه بر دانستن قوانین فیزیکی و شیمیایی جهان هستی باید از قوه تخیل بالایی برخوردار باشد که موجب گسترش دانش بشر می‌شود. یک مهندس با در نظر گرفتن قوانین و استفاده بجا از آنها و ترکیب موثر برخی از آنها قادر خواهد بود نیازهای اجرایی جامعه را با کیفیت مناسب و در کمترین زمان و با بالاترین بازده بر طرف سازد. داشتن این خصوصیات می‌تواند معیاری برای انتخاب اصلح بدون لحاظ کردن وابستگی حزبی و جناحی باشد. اما مشکل اینجاست که در میان انبوه کسانی که خود را "مهندس" معرفی می‌کنند چه کسانی واقعا مهندس هستند و آیا صرف عضویت در سازمان نظام مهندسی ملاک خوبی برای اثبات توان علمی این افراد خواهد بود؟


بی برنامگی و نداشتن هدف مشترک
ممکن است که مهندسان مازندران در کارشان خبره باشند و از توان علمی بالایی در حل مسائل بهره ببرند منتها در زمینه انتخابات بسیار ناپخته عمل می‌کنند. باید در نظر داشته باشیم که مهندس با درک بهتری که از قوانین هستی دارد علاوه بر طراحی تولید و راه‌اندازی در زمینه نیازهای حال و آینده جامعه، باید از قدرت تحلیل خود در رسیدن به بهترین بازده تلاش کرده و بهره‌وری را افزایش دهد. او باید ضمن شناخت دقیق روابط حاکم بر موضوع بتواند مساله را به شکل فرمول درآورد. کاری که تا به حال در زمینه انتخابات انجام نداده است. در بسیاری از محافل آکادمیک هفت کار اصلی مهندسین را اینگونه بیان می کنند:

1.تحقیق (Research)
2.توسعه(Development)
3 .طراحی(Design)
4.ساخت(Construction)
5 .تولید(Production)
6 .به کار انداختن (Operation)
 7.مدیریت(Management)

اگر این فرمول را به نقش مهندسین در انتخابات هم تعمیم دهیم شاهد خواهیم بود که سازمان نظام مهنسی و اعضای آن راه طولانی از تحقیق تا مدیریت را در انتخابات پیش رو دارند و برای ایجاد یک نهاد تاثیر گذار هنوز حرکت قابل قبولی از خود نشان نداده‌اند.


اعضای فراوان، خروجی نامناسب
سازمان نظام مهندسی مازندران به نسبت جمعیت یکی از بالاترین درصدهای اعضا را در میان استان‌های کشور به خود اختصاص داده است. سالانه هزاران نفر به جمع نفرات گذشته اضافه می‌شوند بدون اینکه برنامه مشخصی برای بسیج این نیروی عظیم و تحصیل کرده در ساختار این نهاد علمی و اجرایی کشور وجود داشته باشد. اگر در اساسنامه یا در دوره‌های آموزشی و توجیهی نظام مهندسی شرایطی لحاظ شود که اعضا نسبت به همگرایی و مزایای اتخاذ رویکرد صنفی و سیستمی توجیه باشند، قطعا اتفاقات بزرگی را در استان شاهد خواهیم بود.

به زودی پرونده برخی از سرشناس ترین "مهندسان" که  کاندیدای مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه مازندران شدند مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

با "پرونده" مازند مجلس پرونده انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی در دست شما است. "پرونده" را دنبال کنید..

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات مهندسان - حضور مهندسان در انتخ -

نظرات کاربران در مورد : عوامل موثر بر مشارکت مهندسین مازندران در انتخابات مجلس/ نگاه مهندسی به صندوق‌های شیشه‌ای؟
  • مجیدپاسخ0شنبه 03 بهمن 1394

    مازند مجلس سایت (خاص) استان. خیلی خوبی.

نظر شما در مورد : عوامل موثر بر مشارکت مهندسین مازندران در انتخابات مجلس/ نگاه مهندسی به صندوق‌های شیشه‌ای؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها