مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 117377 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 19 آبان 1395 -ساعت : 16:10

چاپ به اشتراگ گذاشتن
 فرصت 6 ماهه کمیسیون تحقیق و تفحص صندوق برای شفاف‌سازی تخلفات ذخیره فرهنگیان/ فسادهای مالی در شان مردم و نظام نیست

موسوی، نماینده مجلس دهم تهران و نائب رئیس دوم کمیسیون اقتصادی مجلس دهم؛ در گفت‌وگو با مازندمجلس:

فرصت 6 ماهه کمیسیون تحقیق و تفحص صندوق برای شفاف‌سازی تخلفات ذخیره فرهنگیان/ فسادهای مالی در شان مردم و نظام نیست

اختصاصی مازندمجلس: موسوی، درباره رضایت از روند مبارزه با مفاسد اقتصادی در کشور، بیان کرد: فساد اقتصادی یک بیماری خاصی در اقتصاد ما شده است که عوامل متعددی در آن دخیل هستند. بحث عدم شفافیت که در اقتصاد ما هست امروز به وضعیت حادی رسیده است در سال‌های اخیر و در چندین سال اخیر گزارش‌های فسادی که منتشر می‌شود در شان ملت و نظام ما نیست

مازندمجلس-ابراهیم حاتمی*- : سید فرید موسوی، نماینده مجلس دهم تهران، نائب رئیس دوم کمیسیون اقتصادی مجلس دهم، درباره آخرین وضعیت تخلف در صندوق ذخیره فرهنگیان، اظهار کرد: دراین‌باره موارد مختلفی مطرح شده است. مجلس شورای اسلامی هم اخیرا با 200 رای درباره تحقیق و تفحص را برای روشن شدن زوایای پنهان عملکردی این صندوق و عوامل و زیرمجموعه‌هایش تصویب کردند.

وی، افزود: اعضای کمیسیون تحقیق و تفحص آن مشخص شدند و منتظر صدور ابلاغ از سوی ریاست محترم مجلس هستیم که تا هفته بعد این احکام صادر می‌شود جلسات تشکیل می‌شود و عملا بحث تحقیق و تفحص و بررسی آغاز می‌شود.

نائب رئیس دوم کمیسیون اقتصادی مجلس دهم، تصریح کرد: به نظر من امروز نمی‌شود اظهارنظر مشخصی کرد و تحقیق و تفحص به همین منظور است که ما بتوانیم پاسخ روشنی پیدا کنیم. باید منتظر باشیم نتیجه آن در شش ماهی که فرصت کمیته است، مشخص شود. تحقیق و تفحص یکی از ابزارهای نظارتی مجلس هست و با سازوکاری که آغاز شده ما گزارش را در صحن علنی مجلس برای مردم ارائه می دهیم.

موسوی، درباره رضایت از روند مبارزه با مفاسد اقتصادی در کشور، بیان کرد: فساد اقتصادی یک بیماری خاصی در اقتصاد ما شده است که عوامل متعددی در آن دخیل هستند. بحث عدم شفافیت که در اقتصاد ما هست امروز به وضعیت حادی رسیده است در سال‌های اخیر و در چندین سال اخیر گزارش‌های فسادی که منتشر می‌شود در شان ملت و نظام ما نیست نیاز است دستگاه‌های مسئول به صورت جدی ورود پیدا کنند و راه‌های این قضیه را شناسایی کنند. مجلس از ظرفیت‌های خود حداکثر استفاده را خواهد کرد تا در آینده شاهد چنین فسادهایی نباشیم.

وی، درباره علل افزایش تخلفات بانکی، گفت: طبق بررسی‌ها و مطالعاتی که انجام شده متاسفانه فساد بانکی هم بخشی از فسادهاست یک بخشی از بحث‌ها منتج از وضعیت اقتصادی جامعه است یکسری هم از شرایط خاصی است که در اقتصاد ما پیش آمد. از طرفی دیگر ابزار و سازوکارهای نظارتی که بر شبکه بانکی کشور است و بانک مرکزی باید در اختیار داشته باشد حسب قانون خلاهای قانونی دارند. اصرار مجلس شورای اسلامی برای اصلاح و اجرای صحیح قوانین است.

نماینده مجلس دهم تهران، افزود: در خود شبکه بانکی بحث‌هایی چون حاکمیت نظارت شرکتی، سازوکارهای نظارتی و حسابرسی داخل بانک‌ها هست که ما این موارد را شناسایی کردیم و امیدوار هستیم لایحه بانکی وعملیات بانکداری را بعد از اربعین در کمیسیون اقتصادی شروع کنیم، بررسی‌های دقیق‌تری داشته باشیم و این موارد را به گونه ای مطرح کنیم که در آینده کمتر شاهد چنین مواردی باشیم.

موسوی، درباره مستقل شدن نمایندگان پردیس شمیرانات شهرری، اسلام‌شهر، گفت: از سال‌های گذشته که این بحث مطرح شده گزارش‌ها وبررسی‌های متعددی انجام شد که تقریبا حالت جدایی و انتزاع را هم برای تهران و هم آن شهرها مناسب تشخیص ندادند. تجارب دنیا نشان داده شهرهایی که برهم تاثیر می‌گذارند تحت یک مدیریت واحد اداره می‌شوند. درطول تاریخ هم تهران ری شمیرانات هم پیوسته در کنار هم و در پیوستکی کامل بودند و تفکیک آن‌ها نیز کارآمدی لازم و اهداف انتظار را محقق نمی‌کند. نیاز است که ما به خواسته‌های و نیازهای مردم این شهرها توجه داشته باشیم.

وی، درباره مشکلات مسکن مهر پردیس، اظهار کرد: مشکلات مسکن مهر پردیس و ابهامات در نرخ‌گذاری آن، مشکلی است که در دولت قبل پیش آمده و ما نیز در این دولت برای حل آن‌ها جلساتی داشتیم نه تنها پردیس بلکه در جای‌جای اجرای طرح مسکن مهر شاهد اشکال هستیم یک بخش‌های از این مشکلات ضعف نظارتی بود متاسفانه در این سهل‌انگاری‌ها مردم ضرر دیدند.

نائب رئیس دوم کمیسیون اقتصادی مجلس دهم، تصریح کرد: دولت یازدهم هم تلاش‌هایی صورت داد که مشکلات آن را در حد توان خود برطرف کند. بنابراین از سال 92 تاکنون پیشرفت‌هایی را شاهد بودیم. ولی مشکلات آن همچنان پابرجاست ما از وزارت راه انتظار داریم که مسئولانه ورود پیدا کنند و اقدامات خود را در جهت حل چالش‌های این طرح برطرف کنند. طبق اخباری که ما داریم هم درتهران هم در شهرهای دیگر مردم در مسکن‌ها  ساکن شدند ولی چون زمینی که انتخاب نشده کارشناسی نبوده 96 واحد آپارتمانی ساخته شده که ساختمان کج شده یا ترک برداشته اینها مواردی است که باید یک بررسی جدی داشته باشیم که مردم آنجا متفرق نشوند

موسوی ادامه داد: افرادی که ساکن شده این آپازتمان‌ها هستند از قشر متوسط و متوسط به پایین جامعه هستند و نیاز است پاسخ اثربخشی به آن‌ها ارائه شود. 

* خبرنگار پارلمانی مازندمجلس در مجلس شورای اسلامی

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سید فرید موسوی - نماینده مردم تهران - صندوق ذخیره معلمان - اختلاس بانکی - نائب رئیس دوم کمیسیو -

مطالب مرتبط با : فرصت 6 ماهه کمیسیون تحقیق و تفحص صندوق برای شفاف‌سازی تخلفات ذخیره فرهنگیان/ فسادهای مالی در شان مردم و نظام نیست
نظر شما در مورد : فرصت 6 ماهه کمیسیون تحقیق و تفحص صندوق برای شفاف‌سازی تخلفات ذخیره فرهنگیان/ فسادهای مالی در شان مردم و نظام نیست

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها