مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 9706 -تاریخ انتشار : شنبه 10 بهمن 1394 -ساعت : 16:34

چاپ به اشتراگ گذاشتن
سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان و انتخابات پیش رو

سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان و انتخابات پیش رو

اختصاصی مازند مجلس: الزام داریم به سرمایه اجتماعی مان این باور و اعتماد را بدهیم که فردای انتخابات و سوای هر نتیجه ای به کنش اجتماعی مان پایبند خواهیم بود و ناگفته پیداست که در این مسیر اصلاح طلبان با نیروهایی که می خواهند با ناامنی به اهدافشان برسند، هیچ رابطه و سنخیتی ندارند. تفاوتی هم ندارد که این نیروها از چه طیفی باشند

اختصاصی مازند مجلس-حبیب رستمی: سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان و انتخابات پیش رو کمتر از یک ماه دیگر انتخابات مجلس دهم و خبرگان رهبری را پیش رو داریم و فضای سیاسی کشور تحت تاثیر این انتخابات است. انتخابات را به معنای صرف، سیاسی دیدن و دور شدن از فضای واقعی جامعه، آسیبی است که به اعتماد جامعه وارد می‌شود و موجب می‌شود باور بدنه اجتماعی به فعالین سیاسی کمتر شود. فعالینی که باید کنش سیاسی و اجتماعی داشته باشند، صرفا فعال انتخاباتی می‌شوند و ستاد انتخاباتی را سخت افزاری می‌بینند، برای رسیدن به هدف و پیروزی بدون توجه به داده‌های اجتماعی.

 بنیادِ سیاست ورزی , دیدنِ تحولات اجتماعیِ جامعه است. دیدن امیدهای جامعه به بهبودِ اوضاعِ اقتصادی و اجتماعی و سیاسی و... و دیدن نگرانی های جمعی , مانند نگرانی های عدم ثبات اقتصادی و عدم ثبات شغلی و نگرانی های زیست محیطیِ هوا و آب و پارازیت و نگرانی های مشکلات خانوادگی و غیره و همین طور نگرانیِ بی ثباتی سیاسی.

 جامعه ای که در حال نگرانی و مخاطره باشد, تصمیم گیری منطقی ندارد. این نگرانی ها در هر منطقه و جغرافیایی نیاز به تحلیل منطقه ای و استانی دارد که با توجه به مولفه های موجود در هر منطقه و نگرانیِ اولویت داری که وجود دارد, بر روی مسایل اساسی تر و جدی تر کار کنند. حال با وجود این نگرانی ها به عنوان فعالین سیاسی و اجتماعی اصلاح طلب ببینیم که چه داشته هایی داریم. مهمترین داشته ی ما, میراثِ گفتمانِ اصلاح طلبی است که با تغییرات و بهبودِ اوضاع سازگار است. در حقیقت، جامعه با اصلاح طلبی سازگار است. در میان اصلاح طلبان تقویت نهادهای مدنی پذیرفته شده است و فرهنگ گفتگو در بیان اصلاح طلبان غالب است و باید این میراث را برای فردایِ بعد از انتخابات هم حفط کنیم. این گفتمان در پی منافع ملی است و نه سهم خواهی اقتدارگرایانه. باید و باید به سوی تقویت نهادهای مدنی برویم چون ضعف نهادهای مدنی موجب پایین آمدن سرمایه اجتماعی مان میشود. باید به گرایش های خیرخواهانه ی صنفی و زیست محیطی و جامعه خُرد و خلاقیت افراد بها بدهیم. در اینجا کار تشکیلاتی موضوع و هدف نیست, بلکه اصل, رسیدن به گفتمان اصلاح طلبی و افزایش امید در جامعه و بهتر شدن اوضاع موجود است . باید برای رسیدن به این هدف, بیشترین تلاش و صادقانه ترین رفتار را داشته باشیم. به سمت و سوی گفتمان عاقلانه رفتن هم آدابی دارد. باید علایم نگرانی جامعه را بشناسیم و به تغییر رفار جامعه نگاه مشخص داشته باشیم. نباید به هر نگرانی و تغییری نگاه تهدید آمیز و تعریف امنیتی داشته باشیم. باید تغییر را پذیرفت تا به فرصت و تهدید نگاه واقعی داشته باشیم. به پیگیری کار صبورانه و امیدوارانه باید عادت کنیم. در حقیقت الزام ما این است که در برابر آسیب های اجتماعی توسعه گرا باشیم. یعنی ملزم باشیم که با روش بهتر شدن اوضاع , فقیر کم شود, معتاد کم شود , طلاق کم شود و در کل آسیب کم شود تا آسیب دیده کم شود . نه اینکه از وجود این آسیب ها سو استفاده کنیم و از آنها به عنوان ابزاری برای رسیدن به قدرت استفاده کنیم و بعد از 8 سال این آسیب ها و آسیب دیده ها چند برابر شوند. به واقع الزام داریم که 8 سال عقب افتادگی انسانی و اقتصادی و اجتماعی و زیست محیطی و اخلاقی و ... را جبران کنیم.

 واقعیت این است که تندروها در ایران شرمنده هستند و میخواهد اصلاح طلبان باشند اما تعیین کننده نباشند. در حقیقت تندروها با ساخت اصلاح طلبان جعلی که به مسایل محیطی نگاه صرف سهم خواهانه دارند، میخواهند اصلاح طلبان واقعی را به محاق قانونی ببرند.به شخصه معتقدم از بستر انتخابات باید برای توسعه تشکیلاتی و حزبی استفاده کنیم و نیروهای شایسته را معرفی و حمایت کنیم. توسعه گرا هستیم، در واقع یعنی کیفی ترین نیروها در بروکراسی باشند. و در پایان عرض میکنم مساله مهم اجتماعی امروز ما، شکاف بین تندروها و میانه روها است. تندروها پایگاه اجتماعی ندارند ، اما حاشیه امنیت دارند و برعکس میانه رو ها پایگاه اجتماعی دارند و قدرت سیاسی کمتری دارند. باید بپذیریم و در راستای آن تلاش کنیم که با صحنه گردانی میانه روها زندگی بهتری خواهیم داشت و با صحنه گردانی تندروها این شکاف عمیق تر میشود و سرنوشت خوبی نخواهیم داشت. و الزام داریم به سرمایه اجتماعی مان این باور و اعتماد را بدهیم که فردای انتخابات و سوای هر نتیجه ای به کنش اجتماعی مان پایبند خواهیم بود و ناگفته پیداست که در این مسیر اصلاح طلبان با نیروهایی که می خواهند با ناامنی به اهدافشان برسند, هیچ رابطه و سنخیتی ندارند . تفاوتی هم ندارد که این نیروها از چه طیفی باشند.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سرمایه اصلاح طلبان - انتخابات پیش رو -

نظر شما در مورد : سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان و انتخابات پیش رو

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها