امروز چهار شنبه 29 شهریور 1396 ساعت 21:07:01

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 119831 -تاریخ انتشار : سه شنبه 25 آبان 1395 -ساعت : 13:44

چاپ به اشتراگ گذاشتن
کاهش نرخ بیکاری از ۱۱ به ۷ درصد در برنامۀ ششم توسعه

«سخنگوی کمیسیون تلفیق» با توجه به حذف نرخ اشتغال از لایحۀ برنامۀ ششم:

کاهش نرخ بیکاری از ۱۱ به ۷ درصد در برنامۀ ششم توسعه

مازندمجلس: سخنگوی کمیسیون تلفیق، با اشاره به اینکه پیشنهادی را برای ایجاد هدف‌گذاری نرخ اشتغال در برنامۀ ششم ثبت کرده است، گفت: وقتی که مواد مربوط به اهداف کلان را بررسی کنیم، موضوع کاهش نرخ بیکاری از ۱۱ به ۷ درصد را مطرح خواهم کرد

مازندمجلس: لایحۀ برنامۀ ششم توسعه به مجلس قبل تقدیم شد و پس از اتمام عمر مجلس نهم، دولت مکلف به ارائۀ مجدد لایحه به نمایندگان مجلس دهم شد. در نسخۀ اخیر این لایحه که حوالی شهریورماه امسال تقدیم مجلس شد، طبق آنچه سخنگوی کمیسیون تلفیق بیان کرد، هدف‌گذاری مربوط به نرخ بیکاری حذف شده بود. «محمد خدابخشی» گفته بود: «در اصلاحات برنامه ششم که اخیراً با امضای رئیس‌جمهور تقدیم مجلس شده است، هدف‌گذاری مربوط به نرخ بیکاری که پیش‌بینی کرده بود از ۱۱ درصد به ۷ درصد در پایان برنامه برسد، از متن برنامه ششم حذف شده است.»

این روزها بیان اینکه بیکاری معضل اصلی کشور است به یک موضوع تکراری تبدیل شده است. بارها مسئولان کشور، حتی شخص رئیس‌جمهور بر این امر اذعان داشتند. دکتر حسن روحانی در مردادماه ۹۲ با وعده حل معضل بیکاری و اینکه اشتغال مهم‌ترین اقدام دولت تدبیر و امید خواهد بود کابینه خود را تشکیل داد.

بااین‌وجود، بارها مسئولان و کارشناسان درباره وضعیت قرمز بیکاری هشدار داده‌اند و وخامت اوضاع به حدی است که رهبر انقلاب چند ماه قبل در دیدار با نمایندگان مجلس بخش مهمی از سخنانشان را به این موضوع اختصاص دادند.

ایشان اشتغال را وابستۀ به مسئلۀ تولید داخلی دانسته، خیلی مهم برشمرده و فرمودند: «همین‌طور مدام همۀ ما میگوییم؛ دولتی می‌گوید، مجلسی می‌گوید، اقتصاددانِ آزادِ روزنامه‌ای می‌گوید، که فلان‌درصد از کارخانه‌ها تعطیل‌اند یا مثلاً کمتر از نصف ظرفیت کار می‌کنند.»

رهبر انقلاب افزودند: «بالاخره باید این‌ها راه بیفتد، باید کار بکند؛ اگر کار کرد، اشتغال به وجود خواهد آمد. این خجلت و شرمندگی نظام از بیکاری جوان، از خجلت خود آن جوان در داخل خانه بیشتر است؛ این را شما بدانید. بنده خودم وقتی‌که به فکر این جوان بیکار می‌افتم [شرمنده می‌شوم]. در بعضی از شهرستان‌ها بیکاری بالا است.»

بیانات رهبر انقلاب در خردادماه امسال صورت گرفت و دولت در اقدامی که می‌شود آن را ناشی از ‌بی‌سلیقگی دانست، در شهریورماه هدف‌گذاری نرخ اشتغال را از لایحۀ برنامۀ ششم توسعه حذف نمود. با توجه به اهمیت این موضوع، «نماینده» به سراغ سخنگوی کمیسیون تلفیق رفته است تا از وی احتمال بازگشت این هدف‌گذاری در برنامۀ ششم را جویا شود.

«محمد خدابخشی» در گفت‌وگو با خبرنگار «نماینده» با اشاره به اینکه کمیسیون تلفیق در حال حاضر مواد مربوط به هدف‌گذاری‌ها را مراعا گذاشته است، گفت: «من این پیشنهاد را ثبت کرده‌ام که این بخش از برنامۀ ششم به متن قانون بازگردد.»

نمایندۀ مردم الیگودرز با تصریح به اینکه پیشنهادش در نوبت رسیدگی است، خاطرنشان کرد: «وقتی که مواد مربوط به اهداف کلان را بررسی کنیم، موضوع کاهش نرخ بیکاری از ۱۱ به ۷ درصد را مطرح خواهم کرد.»

عضو کمیسیون برنامه بودجه یادآور شد: «سایر نمایندگان نیز در زمینۀ هدف‌گذاری‌ها پیشنهادهای خوبی را داده‌اند، البته فعلاً این مواد را مراعا گذاشته‌ایم.»

سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه ششم در خصوص اولویت‌های کمیسیون تلفیق توضیح داد: «در موضوعاتی که برای نمایندگان اولویت دارد، یک موضوع بحث اشتغال است که تأثیر مستقیم بر معیشت مردم خواهد گذاشت.»

نمایندۀ مردم الیگودرز دستیابی به این هدف را منوط به بوجود آمدن یک اجماع قوی ملی دانست و گفت: «برای حل این مشکل، همۀ نهادها باید همکاری و تلاش کنند تا در ۵ سال اجرای برنامۀ توسعه بحث اشتغال را به جای خوبی برسانند.»

این نمایندۀ مجلس دهم معتقد است هر یک از قوای سه‌گانه با توجه به ظرفیتی که دارند باید نقش خود در ایجاد اشتغال را ایفا کنند. خدابخشی در همین خصوص، وظیفۀ مجلس را تصویب قوانین خوب دانست.

وی با اشاره به اینکه تاکنون حدود ۲۷ ماده از مجموع ۳۵ مادۀ برنامۀ ششم در کمیسیون تلفیق تصویب شده است، گفت: «البته تعدادی از پیشنهادهای نمایندگان نیز به ماده‌ای مستقل در این برنامه تبدیل خواهد شد.» بر همین اساس برآورد «محمد خدابخشی» برای پایان یافتن رسیدگی به این لایحه در کمیسیون تلفیق پایان آبان ماه است.

عضو کمیسیون برنامه بودجه مجلس همچنین با توجه به برگزاری نمایشگاه مطبوعات، از تأمین امنیت آثار فرهنگی و هنری به‌عنوان موضوع یکی از آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق یاد کرد و توضیح داد: «در آخرین مصوبۀ کمیسیون تلفیق برنامه ششم، دولت مکلف شد با همکاری قوه قضائیه اقدامات و تمهیدات لازم را برای تسهیل فرآیند صدور مجوز تولید و نشر آثار فرهنگی و هنری به عمل بیاورد و امنیت لازم را برای تولید و نشر آثار فرهنگی و هنری و اجرای آن ایجاد کند.»

طبق اظهارات این نمایندۀ مجلس دهم، در مصوبه‌ای دیگر، برخی نهادها از جمله وزارت ارشاد، صداوسیما و سایر نهادهای ذی‌ربط مکلف خواهند شد در راستای اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی، فهرست کلیه مجوزها و تصدی‌های فرهنگی و هنری که قابلیت واگذاری به بخش غیردولتی و سازمان‌های مردم‌نهاد دارند را در سال اول برنامه مشخص و در سال‌های بعد واگذار نمایند.


منبع : سایت نماینده


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : کاهش نرخ بیکاری - برنامه ششم - دولت -

مطالب مرتبط با : کاهش نرخ بیکاری از ۱۱ به ۷ درصد در برنامۀ ششم توسعه
نظر شما در مورد : کاهش نرخ بیکاری از ۱۱ به ۷ درصد در برنامۀ ششم توسعه

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها