مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 9825 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 14 بهمن 1394 -ساعت : 17:35

چاپ به اشتراگ گذاشتن
آغازی نو در مطبوعات استان

گزارش ویژه مازندمجلس از برگزاری دوره آموزشی روزنامه‌نگاری در مازندران؛

آغازی نو در مطبوعات استان

اختصاصی مازندمجلس: سوال اینجاست در این عصر تبادل اطلاعات که کسی نمی‌تواند نقش رسانه‌ها را منکر شود جایگاه رسانه‌های ما در کشور و استان کجاست؟ مردم ما چقدر با رسانه‌ها مانوس هستند؟ آیا رسانه‌های استان را می‌شناسند و برای آگاهی از اخبار و رویدادهای روز به آن‌ها مراجعه می‌کنند؟ رسانه‌های استان چقدر توانستند در ارائه گزارش یا تشریح یک خبر یا رویداد انتظارات مخاطبان را برآورده می کنند؟

پرده اول: رسانه‌های مازندران گرفتار قالب‌های نگارشی اتوشده، یکسان و مشابه

در این عصر تبادل اطلاعات که کسی نمی‌تواند نقش رسانه‌ها را منکر شود سوال اینجاست جایگاه رسانه‌های ما در کشور و استان کجاست؟ مردم ما چقدر با رسانه‌ها مانوس هستند؟ آیا رسانه‌های استان را می‌شناسند و برای آگاهی از اخبار و رویدادهای روز به آن‌ها مراجعه می‌کنند؟ رسانه‌های استان چقدر توانستند در ارائه گزارش یا تشریح یک خبر یا رویداد انتظارات مخاطبان را برآورده کنند؟

آنچه واضح است با ورود شبکه‌های مجازی و دسترسی آسان و آنلاین مردم به اخبار و دانستنی‌هایی که معمولا از چارجوب و مقررات خاصی برخوردار نیستند و حتی برخی فاقد اعتبار و جامعیت لازم هستند انبوهی از اخبار و آمار و اطلاعات را بدون ذکر و ارائه سند و منبع معتبر، لابلای سایر داده‌ها به خورد جامعه می‌دهند و سعی می‌کنند عرشه کشتی طوفان‌زده افکار عمومی را که در میان مشکلات اقتصادی و اجتماعی و مسائل منطقه‌ای حیران مانده‌اند در دست گیرند. اینجاست که نقش رسانه‌های مکتوب و مجازی و میزان قدرت آن‌ها روشن می‌شود که در این آشفته‌بازار اخبار و اطلاعات، چقدر می‌توانند موثر واقع شوند. سرانه پایین مطالعه در ایران و کاهش تیراژ انتشار کتاب‌ها نشان از بی‌علاقگی مردم به خواندن و دانستن است که در نگاه اول، گرفتاری اقتصادی ومعضلات اجتماعی، از مهمترین عوامل بروز آن‌ها تلقی می‌شود و در کنار آن تغییر رویه مردم در تبادل اطلاعات و استفاده از مطالب کوتاه و مفید در زمان اندک نیز عامل دیگری است تا نشریات و رسانه‌ها در اولویت‌های بعدی مردم قرار گیرند و حتی در استان‌هایی چون مازندران که از استان‌های سرآمد رسانه‌ و نشریات از لحاظ تعداد محسوب می‌شوند مراجعه و استقبال مردم از رسانه‌های مختلف ونشریات استانی و محلی حتی در حد معمولی هم نیست و اگر ادارات و سازمان‌ها نباشد معلوم نیست چه بر سر نشریات و رسانه‌های آن‌ها خواهد آمد. استاد رضا اسماعیلی یکی از مدرسین این دوره آموزشی، مهمترین دلیل کم‌رغبتی مراجعه مردم به نشریات و رسانه‌ها را حرفه‌ای نبودن  (عدم برخورداری از کیفیت لازم در نگارش، صفحه‌آرایی و حتی تیتر‌نویسی) می‌داند و معتقد است اگر رسانه‌ها جذابیت‌های لازم را داشته باشند مردم نیز با آن‌ها همراه خواهند شد و استقبال می‌کنند. استاد کاظمی دیگر مدرس این دوره آموزشی، قواعد دست و پاگیر، قالب‌های نگارشی اتوشده و شیوه‌های یکسان و مشابه (وی گفت و وی افزود) را عامل مهم یکنواختی رسانه‌ها می‌داند و اعتقاد دارد گزارش‌گر باید فارغ از حصارهای نگارشی رسمی و خشک، ذهن خود را پرواز دهد و از داشته‌ها و معلومات و مشاهدات خود در بیان وقایع و رویدادها استفاده کند تا بتواند مطالب و مفهوم ذهنی خود را جلوی چشم مخاطب بیاورد و او را با خود همراه سازد.


پرده آخر: آغازی نو در روزنامه‌نگاری مازندران

بر این اساس، حقیقت ماجرا این است که روزنامه‌نگاری در مازندران، تا حرفه‌ای شدن فاصله زیادی دارد و این مختص مازندران نیست بلکه در مطبوعات کشورمان نیز کمتر کسی در حرفه روزنامه نگاری موفق بوده است به‌گونه‌ای که تعداد روزنامه‌نگاران برجسته و تخصصی کشور بسیار اندک است یا اساسا وجود ندارد برخی کارشناسان دلیل این امر را  شیوه و نوع کار روزنامه‌نگاری در کشور می‌دانند به شکلی که «افراد کمتر فرصت می‌یابند در حین کار در رشته روزنامه نگاری در زمینه دریافت تخصص در یکی از رشته های مورد علاقه خود مثلا اقتصاد، سیاست، هنر یا ... به تخصص برسند».

با روی کار آمدن دولت روحانی و جلوس احد جاودانی بر کرسی ارشاد مازندران، انتظار می‌رفت این شرایط بهبود یابد که مدیرکل ارشاد مازندران چندی پیش در نمایشگاه کتاب ساری در جمع خبرنگاران از برگزاری کلاس‌های آموزشی روزنامه‌نگاری خبر داد و سرانجام «دوره آموزشی مقدماتی روزنامه‌نگاری به مدت 5 هفته با حضور اساتید برجسته این عرصه از تهران به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، خانه مطبوعات استان و بسیج رسانه مازندران در اداره ارشاد اسلامی استان» در حال برگزاری است واکنون پس از برگزاری نیمی از آن،  احد جاودانی در گفتگو با ما، اظهار کرد: «در بررسی رسانه‌های مازندران این نیاز احساس می‌شد که برگزاری دوره‌های آموزشی روزنامه‌نگاری حرفه‌ای در استان ضرورت دارد خبرنگاران ما در حوزه مکتوب آشنایی نسبی دارند اما در حدی نیست که مخاطب را به اغنا برساند چون مخاطبان به دنبال کار و گزارش حرفه‌ای هستند بنابراین، پس از بررسی‌ها و برنامه‌ریزی‌های لازم، کلاس‌های آموزشی رسانه را در شرق و غرب استان برگزار کردیم که دوره مقدماتی آن در حال انجام است و این شروع آن است تا در نهایت با توجه به گستردگی حوزه رسانه، میل مردم به رسانه‌های محلی افزایش یابد».  

وی، ادامه داد: «چنین تجربه‌ای را در استان زنجان عملیاتی کردیم و تاثیر برگزاری آن را در رسانه‌ها دیدیم به گونه‌ای که در جمع برگزیدگان مطبوعات کشور در جشنواره‌ها و مسابقات مختلف، از زنجان منتخب داشتیم و اکنون می‌خواهیم این روند را در مازندران ادامه دهیم».

 همچنین عباس زارع، معاون فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، دراین باره گفت: «در پایان این دوره آموزشی، گواهی پایان‌دوره توسط مرکز مطالعات رسانه وزارت ارشاد به قبول شدگان آزمون این دوره آموزشی داده می‌شود و درصدد هستیم در آینده‌ای نزدیک دوره‌های کیفی‌تر آموزشی را برای ارتقا سطح مهارت حرفه ای خبرنگاران استان برگزار کنیم».

حسین قربانی مدیرعامل خانه مطبوعات استان، نیز با اشاره به استقبال و همکاری اصحاب رسانه اظهار کرد: «بیش از 40 خبرنگار نشریات محلی، مکتوب و خبرگزاری‌های استان در این دوره آموزشی فشرده حضور دارند و اصول روابط عمومی، اصول خبرنویسی، اصول گزارش نویسی و تکنیک‌های مصاحبه و شیوه نگارش فارسی در مطبوعات را را نزد اساتید این عرصه (عباس‌زاده، اسماعیلی، کاظمی، کیهان و دکتر پاکدهی) خواهند آموخت».

 وسخن پایانی اینکه برگزاری چنین دوره‌هایی با حضور اساتید خبره این عرصه در استان جهت بالا بردن کیفیت رسانه‌های استان ضروری است که این حرکت به جای اداره‌کل ارشاد و خانه مطبوعات مازندران، مورد توجه و استقبال اهالی رسانه واقع شد و امیدواریم به زودی، تحول، تنوع و کیفیت را در رسانه‌ها و نشریات استان شاهد باشیم.  


آغازی نو در مطبوعات استان

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : فراهنگ و ارشاد - روزنامه نگاری -

نظر شما در مورد : آغازی نو در مطبوعات استان

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها