مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 120634 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 27 آبان 1395 -ساعت : 18:40

چاپ به اشتراگ گذاشتن
70 درصد سربازها در محل سکونت خود خدمت می‌کنند/ شرایط و نحوه جریمه مشمولان غایب

جانشین سازمان نظام وظیفه ناجا کشور در گفت‌وگو با مازندمجلس:

70 درصد سربازها در محل سکونت خود خدمت می‌کنند/ شرایط و نحوه جریمه مشمولان غایب

اختصاصی مازندمجلس: جانشین سازمان نظام وظیفه ناجا کشور، با بیان اینکه مشمولان اقساطی 30 درصد از مبلغ را ابتدا و مابقی مبلغ را طی 24 ماه پرداخت می‌کنند، گفت: وقتی نیمی از پول طبق زمان تعیین شده پرداخت شد آن‌ها می‌تواند تسهیلاتی (چون خروج از کشور یا استخدام در نهادها و سازمانها) دریافت کنند. اما کارت معافیت وی پس از انجام مراحل نهایی تحویل داده می‌شود

مازندمجلس- ابراهیم حاتمی: سردار ابراهیم کریمی با اظهار اینکه تمام تلاش ما این است که مشمولان با شرایط بهتر و راحت‌تری خدمت کنند، اظهار کرد: در حال حاضر انتخاب تاریخ اعزام را خود مشمولان انجام می‌دهند و آن‌چیزی که مشخص است برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد و دکتری شرایطی گذاشته شد که آن‌ها بر اساس رزومه کاری و تخصص خود در یکی از نهادهای نیروهای مسلح خدمت کنند و بکارگیری شوند.

وی افزود: کسانی که داوطلب خدمت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند، می‌توانند به حوزه‌های سپاه مراجعه کنند و در صورتی که آن حوزه‌ها پذیرش داشته باشند می‌توانند محل خدمت خود را انتخاب کنند.

جانشین سازمان نظام وظیفه ناجا کشور، تصریح کرد: در حال حاضر درخواست مشمولان به این معنا که خودشان محل خدمت خود را تعیین کنند، نداریم، اما ماده واحدهای خدمتی برای متاهلین درنظر گرفته شد تا 20 درصد آن‌ها (برای دوره آموزشی یا اعزام به واحدهای مربوطه) در محل زندگی خود) خدمت کنند.

70 درصد سربازها در محل سکونت خود خدمت می‌کنند

کریمی، با اعلام اینکه 70 درصد سربازها در محل سکونت خود بکارگیری می‌شوند، گفت: تمامی شرایط برای اینکه افراد در نزدیک‌ترین یگان محل سکونت‌شان تقسیم و بکارگیری شوند، فراهم شده ولی به‌هر حال باید نیاز کشور را هم درنظر گرفت و ممکن است افرادی در نقاط دورتر بکارگیری شوند.

وی، با بیان اینکه خدمت در هر کدام از پادگان‌ها و واحدها امتیازات خاص خود را (با توجه به نزدیک و دوری، سختی و راحتی) برای افراد دارد، افزود: کسانی که در مرز خدمت می‌کنند امتیازاتی دارند که کمتر بودن مدت خدمت آن‌ها و بیشتر بودن مرخصی‌های آن‌ها از جمله‌ی آن‌ها است وکسانی که در تهران و نزدیک محل سکونت خود خدمت می‌کنند شرایطی عکس گروه قبلی دارند.

جانشین سازمان نظام وظیفه ناجا کشور، در ادامه با ارائه اماری، بیان کرد: بیش از 152 هزار نفر از مشمولان غایب تاکنون ثبت درخواست جریمه (مشمولان غایب) کردند که با توجه به میزان تعیین شده در سال جدید، نقدی‌ها در حال پرداخت شدن هست و اقساطی‌ها هم بر اساس زمان‌بندی‌های مختلف پرداخت می‌شود. اما آنچه مشخص است در قانون بودجه‌ی سال 95، این مبلغ حدود سه هزار و 500 میلیارد تومان در نظر گرفته شد که باید تامین شود.

شرایط و نحوه جریمه مشمولان غایب

کریمی، با بیان اینکه پیامک‌های تاریخ اعزام خدمت قاعدتا برای کسانی ارسال می‌شود که اقدامی برای تعیین تکلیف نکردند، گفت: برای کسانی که برای پرداخت جریمه مشمولان غایب ثبت‌نام کردند و در حال پرداخت مبلغ تعیین شده طبق زمانبندی هستند چنین پیامک‌هایی ارسال نمی شود. مگر اینکه طبق قاعده پرداخت نکنند.

وی، درباره شرایط جریمه مشمولان غایب، اظهار کرد: کسانی که تا پایان سال 95 بیش از 8 سال غیبت دارند از مشمولان پرداخت جریمه محسوب می‌شوند و باید جریمه‌های خود را پرداخت کنند پروسه پرداخت نیز به این شکل است که مبلغ پایه‌ی جریمه‌ی آن‌ها بر اساس مدارک تحصیلی تعیین می‌شود یعنی اگر زیر دیپلم باشد مبلغ ده میلیون تومان، دیپلم  15 میلیون تومان، فوق دیپلم 20 میلیون، لیسانس 25 میلیون و دکتری 50 میلیون است.

 جانشین سازمان نظام وظیفه ناجا کشور، افزود: هر چقدر میزان غیبت بیشتر و عدد آن بالاتر باشد سالانه ده درصد به میزان جریمه آن افزود می‌شود اما اگر فرد مشمول دارای همسر و فرزند باشد به ازای هر کدام از نفرات، 5 درصد از کل جریمه کم می‌شود.

کریمی تصریح کرد: پس از آن افراد مشمول به یکی از دفاتر پلیس+ده مراجعه و درخواست خود را ثبت می‌کنند. در ادامه مدارک آن‌ها برای راستی‌آزمایی به یکی از حوزه‌های وظیفه عمومی ارسال می‌شود  ومراحل تائیدیه اولیه و نهایی انجام می‌شود و در نهایت مبلغ و محل مراجعه برای آن‌ها پیامک می‌شود.

وی، ادامه داد: کسانی که می‌خواهند جریمه‌ی خود را به صورت تقسیطی پرداخت کنند برگه مربوطه  را دریافت می‌کنند و متعهد می‌شوند که اقدامات لازم را طبق شرایط تعیین شده انجام دهند و وقتی طبق تعهد عمل کردند کارت پایان خدمت‌شان برای آن‌ها ارسال می‌شود.

جانشین سازمان نظام وظیفه ناجا کشور، با بیان اینکه مشمولان اقساطی 30 درصد از مبلغ را ابتدا و مابقی مبلغ را طی 24 ماه پرداخت می‌کنند، گفت: وقتی نیمی از پول طبق زمان تعیین شده پرداخت شد آن‌ها می‌تواند تسهیلاتی (چون خروج از کشور یا استخدام در نهاد و سازمانی) از ما دریافت کنند. اما کارت معافیت وی پس از انجام مراحل نهایی تحویل داده می‌شود.

مشمولان فراری اگر دستگیر شوند به سازمان قضایی نیروهای مسلح معرفی می‌شوند

کریمی درباره شرایط مشمولان فراری، گفت: این افراد اگر اقدام نکنند به فراخور قانون، اقدامات لازم جهت برخورد انجام می‌شود و اگر دستگیر شوند به سازمان قضایی نیروهای مسلح معرفی می‌شوند و به جرم‌شان رسیدگی می‌شود ولی اگر خود را معرفی کنند و درخواست پرداخت جریمه مشمولان غایب را بدهند استثنایی که قانون قائل شده این است که پرونده قضایی آن‌ها مختومه می‌شود.

وی، در پایان بیان کرد: در حال حاضر متولدین آبان سال 77 برای خدمت فراخوان شدند و چند روز دیگر نیز متولدین آذر ماه فراخوان می‌شوند. ضمن اینکه گروه‌های دیگر (کسانی که تحصیلات‌شان تمام شده و فرجه‌شان به اتمام رسیده) نیز به صورت نوبه‌ای فراخوان می‌شوند.          

 

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : جانشین سازمان نظام و - سرباز - مشمولان غایب - جریمه -

مطالب مرتبط با : 70 درصد سربازها در محل سکونت خود خدمت می‌کنند/ شرایط و نحوه جریمه مشمولان غایب
نظر شما در مورد : 70 درصد سربازها در محل سکونت خود خدمت می‌کنند/ شرایط و نحوه جریمه مشمولان غایب

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها