مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 9867 -تاریخ انتشار : جمعه 16 بهمن 1394 -ساعت : 12:09

چاپ به اشتراگ گذاشتن
انتخابات؛ مخالف و متخلف

انتخابات؛ مخالف و متخلف

اختصاصی مازند مجلس: بی شک در هر جامعه سیاسی مخالف و متخلف وجود دارند یکی از اهداف جامعه بشری جهت استقرار حکومت نیز مهار مخالف و برخورد با متخلف و بوده است. گر چه وجود و تداوم حیات مخالف و منتقد به نفع جامعه سیاسی و برای مردم آن نعمت محسوب می شود ولی برای حکومت و حاکمان غالبا نقمت و آزاردهنده خواهد بود. اما وجود و استمرار زندگی متخلف به زیان جامعه سیاسی و مردم بوده و گاهی برای حکومت نیز خطرساز می باشد و مادامی که علیه امنیت و قدرت آنان نباشند نعمت خواهد بود البته در اغلب ادوار تاریخی؛ متخلفین خود صاحب قدرت و ثروت و مسلط بر مردم بوده‌اند.

متخلف ممکن است قانون شکن باشد و یا گاهی واضع قانون. آنگاه که در مقام قانون شکنی قرار بگیرد ضرورتا آشکارا تخلف نمی‌کند. ممکن است بصورت پنهانی و حتی حق بجانب نیز بشود در چنین نمایه‌ای شناسایی و برخورد با آن بسیار مشکل، سخت و پیچیده خواهد بود.

متخلفین گاهی امنیت اجتماعی را بخطر می اندازند، گاهی اخلاق را، گاهی نوامیس مردم را و گاهی اعتماد مردم را هدف قرار می دهند و ... اما بدترین متخلفین کسانی هستند که دین، آئین، فرهنگ و تاریخ یک ملت را هدف قرار داده و زمینه‌های افول آن‌را فراهم می‌سازند که بسیار خطرناک خواهند بود و تاریخ شاهدی است بر این ماجراهای اسفناک.

اما مخالف در لباس منتقد و معترض به وضع موجود ظاهر می‌شود اگر چه با دشمن و معاند متفاوت است. تاریخ سیاسی جوامع بشری نشان می دهد که متأسفانه گاهی در برخی حکومت‌ها، علاقمندند مخالفان و منتقدان را دشمن و معاند معرفی کنند اما در حقیقت خود نیز می‌دانند که چنین نیست.

آزادی بیان، قلم، نشر، عقیده، مطبوعات، تجمعات، سازمان یابی برای پیکار سیاسی و... با وجود و پذیرش مخالف و منتقد متعین می شود نه با آزادی متخلفین و یا دوستان و همفکران. به همین دلیل است که اندیشمندان سیاسی معتقد به نظام‌های مردم سالار و مصلحان تاریخ خصوصا پیامبران و در تاریخ اسلام؛ پیامبر اسلام(ص) و ائمه معصومین هرگز مخالفین فکری خود را بلحاظ داشتن عقیده و بیان و تبلیغ آن مجازات نمی کردند. پس مخالفان و منتقدان نه تنها به زیان یک جامعه سیاسی نیستند بلکه با انتقادات و اعتراضاتشان نسبت به وضع موجود، زمینه‌ها و بسترهای لازم را به منظور اصلاح و بهبود نظام اجتماعی و سیاسی فراهم کرده و راه ناهموار پیشرفت و توسعه را هموار و متعادل می‌کنند از این جهت مخالفین و منتقدین باید قدر ببینند و در صورت لزوم به همکاری دعوت شده و بر صدر نشینند. راز دموکراسی و نظام‌های مردم سالار تعیین قدرت از طریق انتخابات است.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : -

نظرات کاربران در مورد : انتخابات؛ مخالف و متخلف
  • دانشجو قائمشهریپاسخ0جمعه 16 بهمن 1394

    دکتر عزیز؛ چرا برای کاندیداتوری مجلس ثبت نام نکردی؟ بسیاری از دوستان نارحت و غمگین شدند

    • kaka0دوشنبه 19 بهمن 1394

      استاد اگه کاندید میشد که رد صلاحیتش میکردن!

نظر شما در مورد : انتخابات؛ مخالف و متخلف

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها