مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 9904 -تاریخ انتشار : یکشنبه 18 بهمن 1394 -ساعت : 10:34

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ورودی های دو هزارتومانی، سهم ساکنان شهرستان ساری از اقتصاد گردشگری!

دکتر عالیه زمانی کیاسری، مدرس دانشگاه مطرح کرد:

ورودی های دو هزارتومانی، سهم ساکنان شهرستان ساری از اقتصاد گردشگری!

مازندمجلس: بخش گردشگري همچنان به عنوان ظرفيتي مغفول مانده در اقتصاد استان ومرکز مازندران به شمار مي رود كه دليل مبرهن آن ناكارآمدي سياستهاي اجرايي مسوولان ذيربط از گذشته تا کنون است

مازند مجلس:عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: شهرستان ساری به عنوان مرکز استان و از جمله شهرهای تاریخی و بزرگ طبرستان و مرکز فرمانروایی اسپهبدان بوده که در زمان سلوکیه به سیرنیکس، در زمان ساسانی به سارویه و در ادوار اسلامی به ساریه و ساری تغییر نام پیدا کرد.

«دکتر عالیه زمانی کیاسری» ، ساری را از مهمترین شهرهای شمال ایران توصیف کرد و افزود: متاسفانه بدلیل برخی کم کاری ها و بی مهری ها این شهرستان هرگز به جایگاه شایسته اش ارتقاء نیافته است.

وی با اشاره به وجود اماکن مهم تاریخی و گردشگری در حوزه مرکز استان تصریح کرد: مجموعه تاریخی فرح آباد، خانه کلبادی، برج رسکت،‌ مسجد جامع، ، امامزاده عباس، امامزاده یحیی، سلطان زین العابدین، آب انبار میرزا مهدی، آب انبار نو، خانه فاضلی،‌ بقعه درویش فخرالدین گلما،‌ بقعه امامزاده عیسی بن کاظم، بقعه شاطر گنبد، منطقه تفریحی سد شهید رجائی، پناهگاههای حیات وحش دودانگه و چهاردانگه،‌ دشت ناز، سمسکنده ،روستاهای زیبا،آب بندانها و تالاب ها و همچنین گستره های جنگلی به همراه ساحل چشم نواز و دل انگیز فرح آباد از مهمترین ظرفیتهای گردشگری شهرستان ساری است که در صورت برنامه ریزی و سرمایه گذاری می تواند جهش بزرگی در اقتصاد این شهرستان ایجاد کند.

دکتر زمانی با تاکید بر اینکه شهرستان ساری از توانمندی‎های بالقوه فراوانی در حوزه گردشگری برخوردار است و از این ظرفیت‎ها باید برای حل مشکل اشتغال جوانان این شهرستان بهره برداری بهینه ای صورت گیرد گفت: سرمایه گذاری در بخش گردشگری می تواند موجب تحول بنیادین در اقتصاد ساروی ها باشد.

دکتر زمانی با اشاره وجود مجموعه به آثار متعدد تاریخی و جاذبه طبیعی و گردشگری در حوزه شهرستان ساری و میاندرود گفت:این مولفه های ارزشمند ، این منطقه را به یکی از ظرفیت های مهم گردشگری در سطح کشور تبدیل کرده که با سرمایه گذاری برای توسعه این بخش ، رونق اقتصادی و توسعه اشتغال به صورت همزمان در این شهرستان محقق خواهد شد.

دکتر زمانی با انتقاد از عدم برنامه ریزی برای استفاده موثر از ظرفیت های بی نظیر گردشگری در شهرستان ساری گفت:آیا واقعا چشمه های باداب سورت که یکی از جاذبه های بی نظیر گردشگری کشور و حتی منطقه است قابلیت تبدیل شدن به یک منطقه ویژه توریستی را ندارد؟آیا از سواحل زیبای فرح آباد نمی توان به شکل موثرتری بهره برداری کرد؟

اگر این ظرفیتهای مهم در اختیار سایراستانها بودآیا اینگونه مورد بهره برداری قرار می گرفت؟ دکتر زمانی تصریح کرد:اقتصاد گردشگری یکی از مزیتهای نسبی شهرستان ساری است که متاسفانه در فرآیند برنامه ریزی ها تا کنون کمتر به آن پرداخته شده است. وی گفت:شایسته نیست سهم ساکنان شهرستان ساری از جاذبه های زیبای گردشگری،تنها دریافت ورودی های دو هزارتومانی از گردشگران باشد.

وی تصریح کرد:در حالیکه در استانهای دیگر از اماکن تاریخی و توریستی به بهترین شکل بهره برداری می شود و اقتصاد ساکنان منطقه کاملا دگرکون شده است ،در استان مازندران و به ویژه در شهرستان ساری خبری از اینگونه برنامه ها و سرمایه گذاری ها نیست و درگیری مسافرین با نگهبانان اماکن توریستی و تاریخی استان، همچنان برسر ورودی دو هزارتومانی است!

وی گفت: متاسفانه به دلیل عدم طرحی جامع که دربرگیرنده نقاط ضعف و قوت و نشان دهنده دورنما و چشم انداز صنعت گردشگری در شهرستان ساری باشد، موجب شده است فرصت های استثنایی این بخش از اقتصاد این شهرستان مغفول و بلا استفاده باقي بماند.

دکتر زمانی تصریح کرد: نگاهی به سیمای صنعت گردشگری در مازندران بصورت عام و در حوزه شهرستانهای ساری و میاندرود بوضوح نشان می دهد که در حالیکه در طول سالهای اخیر درصد بالایی از اراضی مرغوب کشاورزی استان بدلیل نابسامانی در سیاستهای حمایتی و هرج و مرجی که در نظام قیمت گذاری و واردات انواع تولیدات زراعی وهمچنین به بهانه گردشگری از چرخه تولید بازمانده اند، مفهوم توسعه گردشگری نیز دراین مناطق تنها در اقداماتی غیربهینه نظیر ساخت و سازهای غیرمجاز و دست اندازی های مکرر به اراضی متعلق به منابع طبیعی، واسطه گری و دلالی بویژه درتغییر کاربری اراضی و خرید و فروش زمین و ویلا خلاصه شده است.

فرآیندی که به مثابه تهدیدی مصیبت بار، بخش گردشگری و محیط زیست مازندران را به چالش کشانده است.وی گفت: بخش گردشگري همچنان به عنوان ظرفيتي مغفول مانده در اقتصاد استان ومرکز مازندران به شمار مي رود كه دليل مبرهن آن ناكارآمدي سياستهاي اجرايي مسوولان ذيربط از گذشته تا کنون است.

 

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : گردشگری - عالیه زمانی - دکتر زمانی - زمانی کیاسری -

مطالب مرتبط با : ورودی های دو هزارتومانی، سهم ساکنان شهرستان ساری از اقتصاد گردشگری!
نظرات کاربران در مورد : ورودی های دو هزارتومانی، سهم ساکنان شهرستان ساری از اقتصاد گردشگری!
 • سارویپاسخ0یکشنبه 18 بهمن 1394

  مطلب جالبی بود. مدیریت نامناسب سواحل بارزترین نمونه روزمرگی و بی برنامگی مسئولان استان است. باورکنید این سواحل اگر در اختیار افغانی ها بود بهتر بهره برداری میکردند.

 • علیجانیپاسخ0یکشنبه 18 بهمن 1394

  به چه دلیل از ساکنان روستاهای ساحلی ورودی میگیرند؟ این مسئولان اگر خیلی زرنگ هستند و مدیریت بلدند بروند ابتدای هراز و سوادکوه و کندوان عوارضی بزنند و از اتومبیلهای ورودی عوارض بگیرند نه اینکه از ساکنان بدبخت روستاهای ساحلی برای ورود به ساحل ورودی بگیرند و صرف ارائه خدمت به تهرانی ها نمایند. این خیانت است

 • عموییپاسخ0یکشنبه 18 بهمن 1394

  از ساحل تا جنگل و کوه را نابود کردند. هیچکس هم پاسخگو نیست.بعد آقایان ادعا دارند که سرگرم برنامه ریزی هستند.کدام برنامه.چه آشی،چه کشکی.واقع برای نسل آینده چی به یادگار میذاریم.

 • همت باباییپاسخ0یکشنبه 18 بهمن 1394

  کاملا درست است. قبول دارم

نظر شما در مورد : ورودی های دو هزارتومانی، سهم ساکنان شهرستان ساری از اقتصاد گردشگری!

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها