مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 9920 -تاریخ انتشار : یکشنبه 18 بهمن 1394 -ساعت : 14:43

چاپ به اشتراگ گذاشتن
از نقش نمایندگان در توسعه استان تا روند بررسی صلاحیت‌های نامزدهای مجلس

در گفتگو با دکترعلویان، عضو هیات علمی دانشگاه مازندران مطرح شد؛

از نقش نمایندگان در توسعه استان تا روند بررسی صلاحیت‌های نامزدهای مجلس

اختصاصی مازندمجلس: در استان از حیث نخبگان رتبه‌ای خوب در کشور داریم که ظرفیت‌های علمی ما هستند. نماینده باید یک نگاه ویژه به نخبگان داشته باشند و از دانشگاه به عنوان پلی برای ورود به فضای جدید در بحث‌های مختلف استفاده کنند که متاسفانه تاکنون چنین ارتباطی شکل نگرفته و گاهی می‌بینیم اطراف نمایندگان را کسانی که احساس نخبگی می‌کنند، گرفته‌اند نه نخبگان واقعی!

اختصاصی مازند مجلس: در راستای بررسی معضلات استان و آگاهی‌بخشی انتخاباتی، تصمیم گرفتیم به سراغ نخبگان و صاحبنظران سیاسی استان از جمله اساتید دانشگاه و اعضای هیات علمی دانشگاه‌های مختلف استان برویم تا نظرات آن‌ها را انعکاس دهیم. در این مجال گفتگوی ما با دکتر مرتضی علویان‌عضو هیات علمی دانشگاه مازندران و کارشناس علوم سیاسی از نظرتان می‌گذرد:

 

دکتر مرتضی علویان عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه مازندران، در گفتگو با مازندمجلس، درباره نقش اساسی مجلس در کشور، اظهار کرد: در نظام‌های مردم‌سالار، اصلی وجود دارد که مطابق آن مجلس در راس امور است. اگر بخواهیم این اصل را تفسیر کنیم به این نتیجه می‌رسیم که مجلس، خواه ناخواه یک وظیفه مردم محوری را ایفا می‌کند و در راستای تحقق خواسته‌های مردم است.

وی، با بیان اینکه جایگاه رفیع مجلس را می‌توان در 2 بخش بررسی کرد، افزود: یک بخش آن قانونگذاری است. براین اساس حرکت هرنظام سیاسی بر محور قوانین آن شکل می‌گیرد بنابراین اصلی‌ترین کار نماینده شناخت قوانین و قواعد (قوانین موجود، قوانین کلان، قوانین استان‌ها و ...) است.

عضو هیات علمی دانشگاه مازندران، با اظهار اینکه قوانین موجود کشور، مربوط به سال‌ها قبل است، تصریح کرد: اصلی‌ترین و ذاتی‌ترین وظیفه نماینده اصلاح قوانین و قواعد ناکارآمد است برای همین نیاز است که نماینده حوزه‌های مختلف استان و مصوبات آن‌ها را دقیق بشناسد و بررسی کند که به چه دلایلی صنعت استان یا اقتصاد استان و ... تقویت نشده است.

علویان، با بیان اینکه برقراری توازن بین خواسته‌های مردم و وظایف نمایندگان، در صورتی محقق می‌شود که نمایندگان قوانین مجلس، حوزه‌های مختلف استان و ظرفیت‌ها و مصوبات آن را بشناسند که اگر این اتفاق بیفتد حتما نمایندگان خدمات شایسته‌ای به مردم ارائه می‌دهند و در نهایت به نفع ملت ایران هست.

وی، با بیان اینکه اقدامات نمایندگان برای برقراری این توازن ناکارآمد بوده است، گفت: برداشت من این است که فعالیت‌های نمایندگان در ادوار مختلف بیشتر شعاری و در حد نشست‌های تبلیغاتی بوده تا حوزه عمل، که اگر وحدت رویه‌ ایجاد شود می‌توانیم شاهد تغییر و تحول باشیم.

عضو هیات علمی دانشگاه مازندران، درباره راه‌های رفع رفتار واگرایی نمایندگان مازندران، بیان کرد: نیاز است نمایندگان استان باهم بنشینند، تصمیم‌های مناسب را با توجه به ظرفیت‌های استان در نظر بگیرند و در واقع پوشش هم باشند نه اینکه مصوبات هم را بگیرند.

علویان، در ادامه به ظرفیت‌های نخبگان استان اشاره کرد و گفت: در استان از حیث نخبگان رتبه‌ای خوب در کشور داریم (6 دانشگاه دولتی و حدود 30 دانشگاه غیر انتفاعی داریم) که ظرفیت‌های علمی ما هستند. نماینده باید یک نگاه ویژه به نخبگان داشته باشند و از دانشگاه به عنوان پلی برای ورود به فضای جدید در بحث‌های مختلف استفاده کنند که متاسفانه تاکنون چنین ارتباطی شکل نگرفته و گاهی می‌بینیم اطراف نمایندگان را کسانی که احساس نخبگی می‌کنند، گرفته‌اند نه نخبگان واقعی! به نظر من یکی از راه‌های برون‌رفت از مشکلات فعلی استان برنامه‌ریزی برای بکارگیری از ظرفیت‌های نخبگان دانشگاه‌ها و کارآفرینان است.

وی، درباره علت عدم وحدت رویه در نمایندگان، مازندران، افزود: یکی از مهمترین دلایل آن این است که ما فردگرایی عمل می‌کنیم و می‌خواهیم از دیگران اعلام بی نیازی کنیم، بجای اینکه دست هم را بگیریم نسبت با معضلات موجود و تفکرات و نیازهای هم، با بی‌تفاوتی رفتار می کنیم بنابراین اگر می‌خواهیم توسعه محقق شود نیاز است این نگاه را تغییر دهیم و از تفکرات و توانایی‌های هم استفاده کنیم و واگرایی‌ها را به همگرایی تبدیل کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه مازندران، تصریح کرد: نگاه من این است که از کشورهای همجوار با دریای خزر و آسیای میانه برای ایجاد یک بازار بزرگ و درازمدت در زمینه‌های مختلف از جمله توریسم، گردشگری، دریایی و... استفاده کنیم که اگر چنین شود بسیاری از مشکلات حل می‌شود. ضمن اینکه در علوم پزشکی ساری و بابل متخصصان فراوانی داریم که می‌توانیم مجتمع عظیم توریسم درمانی را شکل دهیم که انجام آن کار بزرگی است و درآمد زیادی از این راه ایجاد می‌شود.

علویان، درباره روند بررسی صلاحیت‌های انتخابات مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: لازمه برگزاری یک انتخابات خوب قانون‌مداری هست و نیاز است همه از قانون تمکین کنند ما نباید در مقاطعی دچار بی‌قانونی شویم و اگر نقصی در قوانین هست اصلاح کنیم مسیر قانون را شفاف کنیم.

وی، افزود: چه ضرورتی دارد برای حدود 300 نفر نماینده چندین هزار نفر نامنویسی کنند همیشه درایام انتخابات شاهد ثبت‌نام‌های گسترده هستیم اگر در ورودی نام‌نویسی کنترل بیشتری صورت گیرد و قوانین قوی‌تری داشته باشیم چنین اتفاقاتی رخ نخواهد داد.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مرتضی علویان -

نظر شما در مورد : از نقش نمایندگان در توسعه استان تا روند بررسی صلاحیت‌های نامزدهای مجلس

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها