امروز سه شنبه 04 مهر 1396 ساعت 18:00:23

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 121867 -تاریخ انتشار : دوشنبه 01 آذر 1395 -ساعت : 19:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن
لغو سخنرانی مطهری؛ از موضع‌گیری شدید یوسف‌نژاد تا واکنش علی نجفی

احتمال استیضاح وزیر کشور به خاطر اقدام دادستان؛

لغو سخنرانی مطهری؛ از موضع‌گیری شدید یوسف‌نژاد تا واکنش علی نجفی

اختصاصی مازندمجلس: در حالی حکم لغو این مراسم از طرف دادستان این شهر صادر شد که افراد بسیاری در سالن حضور داشتند. این تصمیم دادستانی مشهد با واکنش‌های بسیاری از طرف افراد و شخصیت‌های سیاسی به دنبال داشت که مهم‌ترین آن از طرف خود علی مطهری بود. همچنین علی اصغر یوسف نژاد و علی نجفی هم به این اتفاق واکنش نشان دادند

اختصاصی مازندمجلس: روز گذشته و در مراسم اربعین حسینی قرار بود مراسمی با سخنرانی علی مطهری نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی در مشهد برگزار شود که به ناگاه توسط دادستانی مشهد لغو شد.

در حالی حکم لغو این مراسم از طرف دادستان این شهر صادر شد که افراد بسیاری در سالن حضور داشتند. این تصمیم دادستانی مشهد با واکنش‌های بسیاری از طرف افراد و شخصیت‌های سیاسی به دنبال داشت که مهم‌ترین آن از طرف خود علی مطهری بوده که با نگارش نامه‌ای به رئیس جمهور از دادستان و امام جمعه مشهد به شدت گله کرد. مطهری گفت: برنامه سخنرانی اینجانب در مشهد در روز اربعین تحت عنوان "تحلیل واقعه کربلا" به دستور دادستان مشهد و به قول خودش بر اساس نامه‌ای که به او رسیده است لغو شد. امیدوارم این نامه از آقای علم الهدی امام جمعه مشهد نباشد. ارتباط این موضوع با دادستان و احیانا امام جمعه برای من روشن نیست. آن که در این موارد مسئولیت دارد استاندار و شورای تامین است که ظاهرا مسلوب الاختیارند. لطفا برای ما روشن فرمایید که حاکم در استان خراسان رضوی استاندار است یا دادستان و امام جمعه؟ نیروی انتظامی تحت فرمان استاندار است یا دادستان؟ و اساسا ورود دادستان در این گونه موارد بر چه اساسی است؟

محمود صادقی از دیگر افرادی بود که در مقابل این اتفاق به شدت موضع گرفت و حتی وزیر کشور را تهدید به استیضاح کرد.البته وزارت کشور هم ساکت نماند و نسبت به این بی قانونی اعتراض کرد. رحمانی فضلی وزیر کشور با ابراز تاسف از لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد که قرار بود به مناسبت اربعین برگزار شود، گفت: این برنامه تمامی مجوزهای لازم قانونی را از مراجع ذیصلاح دریافت کرده بود و معلوم نیست به چه دلیل در آخرین لحظات لغو گردید. رئیس شورای امنیت کشور افزود: به معاون سیاسی دستور داده ام بلافاصله با تشکیل تیم تحقیقاتی این موضوع را بررسی کند و گزارش آن را ارائه دهد و در صورت تخلف و اهمال مدیران اجرایی با آنها برخورد قاطع شود و چنانچه اقدامات خارج از اختیارات دولت و وزارت کشور می باشد در قالب گزارشی به استحضار مقامات ذیصلاح برسد.

حسن روحانی هم در دستوری به وزرای کشور و دادگستری نسبت به این اتفاق واکنش نشان داد. در این دستور آمده است:اتفاقی که در شهر مشهد رخ داد، مایه شرمساری است .وزارت کشور و دولت تدبیر و امید در قبال ملت ایران و به ویژه مردم آگاه و دلاور مشهد رضوی(ع) که نقش تعیین کننده ای در موج آفرینی 24 خرداد 92 و پیروزی اعتدال داشتند مسئولیت دارد که از حقوق اساسی آنان دفاع نماید.انتظار از قوه محترم قضائیه جلوگیری مشهود و حمایت از آزادی بیان به موجب قانون اساسی، و مقابله با کج اندیشی در اجرای قانون است .امید است ریاست محترم قوه قضائیه دستور رسیدگی سریع به این حادثه را صادر نموده و با اعلام نتیجه آن مردم را نسبت به برخورد قانونی با تعرض به آزادی های اساسی دلگرم نمایند.

در بین نمایندگان مازندران نیز علی‌اصغر یوسف‌نژاد، نماینده مردم ساری و میاندورود و عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه لغو سخنرانی مطهری در مشهد وجهه قانونی ندارد، از دادستان مشهد خواست به مجلس و افکار عمومی توضیح دهد.

یوسف نژاد:

دادستانی مشهد پاسخگو باشد

علی اصغر یوسف نژاد با اشاره به لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد اظهار داشت: شورای تامین که بالاترین مرجع در مسائل امنیتی است، مجوز سخنرانی  را برای شخصیت شناخته شده ملی و در یک فضای مسقف داده است. در شرایطی که مرجع رسمی صلاحیت دار مجوز صادر می کند، لغو آن به وسیله دادستان مشهد، وجهه قانونی ندارد.

وی تاکید کرد: باید دادستان برای افکار عمومی، مجلس و مراجع رسمی پاسخ قانونی داشته باشد. این گونه برخوردها به سود مملکت و مردم نیست و صلاح در این است که چنین اقداماتی سنجیده و با تدبیر باشد، با این حال افکار عمومی منتظر توضیحات و توجیحات دادستان هستند. اگرچه  وزارت کشور، استاندار و فرمانداری مسئول هستند اما فرماندار که رئیس شورای تامین مشهد است در این ارتباط مسئول می دانیم و طبیعتا مجلس و کمیسیون های تخصصی امنیتی و اجتماعی موضع گیری خواهند کرد. این سخنرانی دارای مجوز رسمی بوده و مردم به اعتبار مجوز شورای تامین دعوت شدند، تجمع و پیشتیانی انجام شده و به یکباره بدون هیچ استدالال و اقناع افکار عمومی به یکبار لغو شد و این لغو شبهه انگیز است.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در خصوص واکنش هیات رئیسه به لغو سخنرانی نایب رئیس مجلس گفت: مسئله شخصی است و ربطی به هیات رئیسه ندارد، وظیفه هیات رئیسه اداره مجلس است اما هر نماینده ای بر اساس شناختی که از موضوع دارد اظهار نظر می کند و فردا در صحن علنی عنوان می‌شود، اما بیشتر به آقای مطهری برمی‌گردد که چه عکس العملی نشان دهد.

 

علی نجفی:

وزیر کشور از اتفاقات مشابه جلوگیری کند

علی نجفی نماینده مردم بابل و عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت داخلی نیز به این مسئله واکنش نشان داد و در توئیتر شخصی‌اش نوشت: قانون، قانون است. برای همه و همیشه! با ابراز ناخرسندی از تغو سخنرانی آقای مطهری، اقدام شایسته وزیر کشور برای جلوگیری از اینگونه اقدامات را خواستارم.

به نظر می‌آید پس از لغو مکرر کنسرت‌ها در مشهد که در نهایت به تغییر علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت روحانی انجامید، این بار دولت نمی‌خواهد در مقابل اتفاقات خارج از چهارچوب در مشهد سکوت کند و مواضع سرسختانه‌ای اتخاذ خواهد کرد.


لغو سخنرانی مطهری؛ از موضع‌گیری شدید یوسف‌نژاد تا واکنش علی نجفی

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : یوسف نژاد و مطهری - علی مطهری - یوسف نژاد - لغو مراسم -

نظرات کاربران در مورد : لغو سخنرانی مطهری؛ از موضع‌گیری شدید یوسف‌نژاد تا واکنش علی نجفی
 • منتقد غیر انقلابی هاپاسخ0دوشنبه 01 آذر 1395

  روحانی: "پناه می برم به خدا از بستن دهان منتقدان"/ تعدادی از برنامه هایی که سخنرانان آن نمایندگان مجلس، اساتید دانشگاه و منتقدین دولت یازدهم بودند که لغو شد / چرا دولت نسبت به لغو سخنرانی مطهری سریعا واکنش نشان می دهد اما سخنرانی های منتقدین را به راحتی لغو می کند؟

  ????سخنرانی سعید جلیلی در دانشگاه آزاد بجنورد لغو شد./ دی 92
  ????سخنرانی حجت الاسلام نبویان با موضوع نقد توافق ژنو در دانشگاه علامه طباطبایی لغو شد./ فروردین 93
  ????سخنرانی دکتر سعید زیباکلام در جمع دانشجویان شهرستان دیر ( بوشهر) لغو شد./ خرداد 93
  ????سخنرانی حجت الاسلام حمید روحانی در دانشگاه آزاد نیشابور لغو شد./ آبان 93
  ????سخنرانی همسر شهید علیمحمدی به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه هنر تبریز لغو شد./ آذر 93
  ????سخنرانی حسین شریعتمداری به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه امیرکبیر لغو شد./ آذر 93
  ????سخنرانی حجت الاسلام رسایی به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه قم لغو شد./ آذر 93
  ????سخنرانی پیام فضلی نژاد به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه اصفهان لغو شد./ آذر 93
  ????سخنرانی حجت الاسلام نبویان به مناسبت 13 آبان در دانشگاه نفت آبادان لغو شد./ آذر 94
  ????سخنرانی حجت الاسلام نبویان به مضوع سیاست خارجی دولت یازدهم و برجام در دانشگاه قم لغو شد./ آذر94
  ????سخنرانی حجت الاسلام رسایی در دانشگاه آزاد شیراز لغو شد./ آبان 95
  ????سخنرانی حسن عباسی در دانشگاه حکیم سبزواری لغو شد./ آذر 95

 • خداوند همه ما را هدایت کندپاسخ0سه شنبه 02 آذر 1395

  نمونه ای از جوک های تاریخ ایران: دولت روحانی دولت راستگویان است! دولت روحانی دهان منتقدان را نمی بندد! دولت روحانی به اشتغال و معیشت مردم اهمیت می دهد! دولت روحانی کربلا را درس مذاکره میداند! دولت روحانی اختلاس را بدهی معوقه می نامد! دولت روحانی دزدان را ذخیره نظام به حساب می آورد! دولت روحانی انواع و اقسام کلمات خوب را به منتقدین نسبت میدهد و جالبتر آنکه منتقدین را به جهنم حواله می دهد!

نظر شما در مورد : لغو سخنرانی مطهری؛ از موضع‌گیری شدید یوسف‌نژاد تا واکنش علی نجفی

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها