امروز دوشنبه 03 مهر 1396 ساعت 05:51:57

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 1008 -تاریخ انتشار : دوشنبه 21 اردیبهشت 1394 -ساعت : 16:10

چاپ به اشتراگ گذاشتن
کلاف کور استانی شدن انتخابات مجلس/اختلاف نظر مجلس و شورای نگهبان در سه دوره/آیا شورای نگهبان کوتاه می‌آید؟

اختصاصی مازندپارلمان/

کلاف کور استانی شدن انتخابات مجلس/اختلاف نظر مجلس و شورای نگهبان در سه دوره/آیا شورای نگهبان کوتاه می‌آید؟

اگر استانی شدن انتخابات طرح خوبی است چرا نمایندگان در واپسین ماه‌های حضور در بهارستان به تکاپوی تصویب آن افتاده‌اند؟ آیا این اصرار، شبهه نفع بردن نمایندگان فعلی از تغییر روند انتخابات را بوجود نمی‌آورد؟

اختصاصی مازند پارلمان:  مسئله استانی شدن انتخابات بحث جدیدی نیست. پیش از این در چندین دوره از مجلس شورای اسلامی نمایندگان مجلس خواهان استانی شدن انتخابات بودند اما هر بار با مخالفت شورای نگهبان مواجهه شدند. سابقه طرح استانی شدن انتخابات به دوره پنجم مجلس برمی گردد که البته در مجلس تصویب نشد. پس از آن مجلس ششم پیگیر این مصوبه بود و پس از تصویب در صحن علنی مجلس آن را به شورای نگهبان فرستاد اما با مخالفت شورای نگهبان رو به رو شد.

در مجلس بعدی یعنی مجلس هفتم نیز بحث استانی شدن انتخابات پیش کشیده شد و کلیات آن پس از تصویب به شورای نگهبان ارجاع داده شد اما مجددا با آن مخالفت گردید.

از دلایل شورای نگهبان برای رد این طرح می‌توان به تحمیل هزینه‌های گزاف به داوطلبان ورود به مجلس شورای اسلامی یاد کرد. بالا رفتن هزینه تبلیغات برای نامزدها ممکن است باعث بوجود آمدن خطراتی در چرخه انتخابات شود از جمله ورود پول‌های کثیف که در این روزها به طور مکرر در مورد آن صحبت می‌شود. تا جایی که سخنگوی دولت، وزیر دادگستری و وزیر کشورهم به صراحت هشدارهایی از ورود پول‌های کثیف در چرخه انتخابات داده‌اند.

دلیل دیگر شورای نگهبان از رد این طرح اعتقاد به کاهش مشارکت در انتخابات است. استنباط شورای نگهبان این است که جامعه ایرانی از قومیت‌های مختلفی تشکیل شده است و این قومیت‌ها اغلب در انتخابات مجلس گزینه‌ای از بین خودشان خواهند داشت و چنانچه انتخابات استانی شود و شخصی از محدوده جغرافیایی خود نداشته باشند نسبت به رای دادن در انتخابات بی‌رغبت خواهند شد بنابراین مشارکت در انتخابات به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد.

 

مجلس نهم و گشودن پرونده استانی شدن انتخابات

در آخرین سال مجلس نهم، نمایندگان ملت به تکاپو افتادند تا بار دیگر شانسشان را برای استانی شدن انتخابات امتحان کنند. اینبار نیز نمایندگان رای به استانی شدن انتخابات داده‌اند اما با یک تفاوت بزرگ نسبت به دوره‌های قبل. اینبار تعداد آرای موافق تفاوت فاحشی با مجالس ششم و هفتم داشت. از مجموع 233 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس 149 رای موافق، 69 رای مخالف و 9 رای ممتنع ثبت شد و وکلای ملت با قاطعیت کلیات این طرح را تصویب کردند.

اینبار به نظر می‌آید قضیه استانی شدن انتخابات بسیار جدی باشد زیرا فضای سیاسی پر از اظهار نظر و تحلیل پیرامون این اتفاق است. بسیاری از صاحب نظران، استانی شدن انتخابات را در جهت تثبیت جایگاه احزاب و از بین رفتن اعمال زشتی همچون خرید و فروش رای و یا اطعام دهی شب انتخابات می دانند اما از طرفی مخالفان نیز قطع ارتباط نمایندگان با مردم آن حوزه انتخابیه و همچنین به وجود آمدن سدی برای ورود نمایندگان مردمی که از دل جامعه برخاسته‌اند و در کل استان شناخته شده نیستد می‌دانند.

سوالی که باید از نمایندگان موافق این طرح پرسید این است که چه تمهیدی برای ایرادات اصلی که شورای نگهبان در دوره‌های قبل نسبت به این لایحه مطرح کرده بود اندیشیده شده؟ به طور مثال در مورد دغدغه‌ شورای نگهبان در مورد رعایت نشدن اصل 75 قانون اساسی که در مورد بار مالی این روند انتخابات است هیچ راهکار مشخصی دیده نشده است بنابراین به نظر می‌آید اینبار نیز شورای نگهبان با این طرح مخالفت کند. همانطور که نجات اله ابراهیمیان سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با تغییر سیاست های کلی انتخابات گفت: به نظر می رسد با تصویب سیاست های کلی انتخابات در مجمع تشخیص مصلحت نظام، تکالیفی نیز متوجه قانون‌گذار خواهد شد که باید دست به اصلاح برخی قوانین بزند و فکر می کنم که این یک روند وقت‌گیر است و احتمالا به ماه های آینده و انتخابات امسال نمی رسد.

البته افرادی همچون محمد رضا خبار نماینده ادوار مجلس و معاون امور تقنینی معاونت پارلمانی ریاست جمهوری هم گفته بود: همانطور که شورای نگهبان در مجلس ششم طرح استانی شدن انتخابات را تصویب نکرد، پیش بینی می‌کنم در این دوره هم این شورا چنین برخوردی خواهد داشت.

همچنین محمدرضا باهنر نائب رئیس مجلس شورای اسلامی هم در این مورد گفت: اطمینان نداریم این قانون به تصویب شورای نگهبان برسد و احتمال تصویب آن زیر 50 درصد است.

 

 

اصرار برخی نمایندگان برای چیست؟

مسئله‌ای که بسیار عجیب است اصرار بیش از حد برخی نمایندگان برای اجرایی شدن این طرح است. اگر استانی شدن انتخابات طرح خوبی است چرا نمایندگان در واپسین ماه‌های حضور در بهارستان به تکاپوی تصویب آن افتاده‌اند؟ آیا این اصرار، شبهه نفع بردن نمایندگان فعلی از تغییر روند انتخابات را بوجود نمی‌آورد؟

فشار نمایندگان برای تصویب این طرح در این مدت کوتاه و بدون مشخص کردن جزئیات کمی عجیب به نظر می‌رسد. به طور مثال اگر انتخابات به دور دوم کشیده شود و یا در اثر فوت یک نماینده انتخابات میاندوره‌ای برگزار شود آیا باز هم در کل استان باید انتخابات انجام شود و یا فقط در همان حوزه انتخابیه؟ در هر صورت تمام زوایای مربوط به انتخابات باید به صورت شفاف در این قانون گنجانده شود که در طرحی که از این لایحه منتشر شد هیچ جوابی به سوالات اینچنینی داده نشده است.

با این حال باید دید در ماه‌های باقیمانده شورای نگهبان چه تصمیمی در این مورد خواهد گرفت. آیا در مقابل تصمیم نمایندگان کوتاه می‌آید و یا کماکان بر مواضع قبلی خود پافشاری می‌کند.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : استانی شدن انتخابات - مجلس شورای اسلامی - شورای نگهبان - هزینه انتخاباتی - رای قومیتی - محمد سفری -

مطالب مرتبط با : کلاف کور استانی شدن انتخابات مجلس/اختلاف نظر مجلس و شورای نگهبان در سه دوره/آیا شورای نگهبان کوتاه می‌آید؟
نظرات کاربران در مورد : کلاف کور استانی شدن انتخابات مجلس/اختلاف نظر مجلس و شورای نگهبان در سه دوره/آیا شورای نگهبان کوتاه می‌آید؟
  • مسلم تیموریپاسخ0سه شنبه 12 خرداد 1394

    شورای نگهبان هم باید بدور از مسائل سیاسی
    ان را تصویب کند و کمی هم بفکر مردم فقیر و بیچاره کند

نظر شما در مورد : کلاف کور استانی شدن انتخابات مجلس/اختلاف نظر مجلس و شورای نگهبان در سه دوره/آیا شورای نگهبان کوتاه می‌آید؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها