امروز سه شنبه 04 مهر 1396 ساعت 09:13:22

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 123588 -تاریخ انتشار : شنبه 06 آذر 1395 -ساعت : 10:54

چاپ به اشتراگ گذاشتن
 از تکذیب تا گلایه ربیع فلاح پیرامون بحران برف/ روابط عمومی استانداری مازندران یخ زد!

گفتگوی زنده استاندار با رسانه ملی که مغفول ماند؛

از تکذیب تا گلایه ربیع فلاح پیرامون بحران برف/ روابط عمومی استانداری مازندران یخ زد!

اختصاصی مازندمجلس: درحالیکه انتظار می‌رفت در چنین شرایط بحرانی سایت استانداری مازندران به عنوان مرجع خبری استان مطالب و گزارش‌هایی از آخرین وضعیت شهرهای بحران‌زده، اقدامات انجام شده، تدابیراندیشیده شده ارائه کند، متاسفانه کمترین نگاه به این امر خطیر در استان صورت گرفت. اینکه با خبرهایی چون تقدیر مسئولان از هم، تقدیر مسئولان از مردم به خاطر صبوری مواجه می‌شویم! ساختار معیوب اطلاع‌رسانی در این اداره پرطمطراق را نشان می‌دهد

مازندمجلس: مجید ساجدی فر: بارش نزولات آسمانی برف به جهت تامین بخشی از مشکلات آبی کشور، کاهش آلودگی‌ها و..  موجب شادمانی است اما نمی‌دانیم چه سِرّی در کار است یا چه دست‌هایی در پسِ پرده هست که سهم مازندران، از بارندگی‌ها، همیشه بحران است! درحالی که در اقلیم مشابه با استان ما یا نقاطی از دنیا که دائم باران می بارد وقوع چنین بحران‌هایی هرگز مخابره نمی‌شود! مازندران ما اما از استان‌های نسبتا پر بارشی است که در سال‌های اخیرهمواره با شنیدن نام برف به سرعت دچار بحران می‌شود و کل استان به‌هم می‌ریزد: راه‌ها مسدود می‌شود، فشار گاز به‌شدت افت می‌کند، برق منازل دچار اختلال می شود، باغ مرکبات دچار یخ‌زدگی و خسارات می‌شود، و به طبع آن اقتصاد استان دچار دگرگونی می‌شود!

 سوال روشن ما این است که چرا هر بار که برف می‌بارد در مازندران چنین اتفاقاتی می‌افتد و با اینکه از قبل کاملا قابل پیش‌بینی هست که چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد تدابیر لازم اندیشیده نمی‌شود واقدامات لازم صورت نمی‌گیرد؟ هر بار مسئولان عزیز همچون همیشه غافلگیر می‌شوند و با تعجب به همدیگر نگاه می کنند و همه‌ی تقصیرها را به گردن تغییرات آب‌و‌هوایی می‌اندازند!

روابط عمومی استانداری مازندران یخ زد!

بر اساس وظیفه ذاتی رسانه برای پیگیری و چرایی ماجرا سری به سایت استانداری مازندران می‌زنیم اما دوستان مطابق انتظار از قافله عقب مانده و جناب رییس شورای اطلاع‌رسانی ظاهرا از بحرانِ خودساخته در استان، تنها به خبرهای کوتاه از تمجید فرماندار ویژه یکی دو شهر دچار برف (شما بخوانید بحران‌زده) از مردم و صبوری‌شان پرداخته اما  کجا مردم باید پیگیر اقدامات مسئولین زحمتکش‌شان بشوند معلوم نیست. ما به دنبال همین ماجرا بودیم.

اما وقتی سری به رسانه‌های مجازی در روزهای انتهای هفته می‌زنیم پر شده از اخبار بعضا نگران کننده از وضعیت مردم خصوصا در شهرستان‌های مرکزی استان! تلویزیون هم تمام‌قد پای کار آمده و با بخش‌های مختلف خبری بحران و تبعات ناشی از آن را اطلاع رسانی می‌کند.

بخش گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما شب پنج‌شنبه (4 آذر)  در برنامه‌ای ویژه برای پاسخ به ابهامات و تشریح آخرین وضعیت مناطق بحران‌زده‌ی استان، در گفتگو با مسئولان مازندران (ربیع فلاح استاندار، شهابی مدیرعامل شرکت توزیع برق استان، ابراهیم‌زاده مدیرعامل شرکت گاز استان، حیدرپور مدیر جهاد کشاورزی استان)، همچنین برخی متولیان امور بحران در کشور به تشریح ماجرا می‌پردازد.

اما چرا این همه اتفاق در خروجی سایت استانداری خبری نیست موضوعی است که شاید به سرمای اتاق آقای روابط عمومی برگردد. ظاهرا همه جا یخ زده است!

ساختار معیوب اطلاع‌رسانی استانداری

بعد از این مقدمه نسبتا طولانی به این موضوع و ماحصل گفتگو می‌پردازیم که مربوط به سخنان آقای استاندار و عملکرد روابط عمومی این نهاد است. سخنان مهمی که درهیچ رسانه استان حتی سایت استانداری که پروتال رسمی نماینده عالی دولت در استان مازندران است نه منتشر شد و نه حتی اشاره‌ای! وقتی (عصر پنجم آذر) اخبار استانداری را رصد می کنیم بجای پرداختن به بحران برف، تیتر یک آن خبری (بعد از دو سه روز از بحران) مربوط به نشست استاندار با کارگران است! و در ادامه خبرهای یخی (همانطور که در مقدمه اشاره شد) چون تقدير فرماندار آمل از صبوری مردم آمل به خاطر قطعی گاز و برق، خبر تعطیلی کلیه ادارات از زبان احمدی مدير كل مديريت بحران مازندران و خبری از ابراهیم‌زاده مبنی بر اینکه دوری از لوله‌ی اصلی، علت افت فشار و قطعی گاز بوده است و ...!  بوده است. البته در ادامه خبر اول این سایت با حضور نجار رئيس سازمان مديريت بحران كشور به مازندران «وفاق و همدلی مديران استان موجب مديريت شايسته بحران برف شد» تغییر می‌کند. تیتر خبری که تعریف مسئولان از خود و همکاران خود! در کشور این موضوع مسبوق به سابقه است! تازگی و تعجب ندارد و احتمالا در پایان کار با اهدای لوح تقدیر و پاداش از هم تقدیر خواهند کرد و با رپرتاژ آگهی و عکس قدی جناب استاندار همه چیز ختم به خیر می‌شود! اما به واقع باید دید نظر مردم  در خصوص مدیریت بحران  چیست؟ چقدر آن‌ها از این نوع مدیریت راضی بودند؟ با توجه به اینکه ما تجربه تلخ بحران برف سال 92 را نیز شاهد بودیم چه مقدار درس گرفتند و امتحان‌شان را خوب پس دادند؟!

 درحالیکه انتظار می‌رفت در چنین شرایط بحرانی سایت استانداری مازندران به عنوان مرجع خبری استان مطالب و گزارش‌هایی از آخرین وضعیت شهرهای بحران‌زده، اقدامات انجام شده، تدابیراندیشیده شده ارائه کند، اما متاسفانه کمترین نگاه به این امر خطیر در استان صورت گرفت. اینکه با خبرهایی چون تقدیر مسئولان از هم، تقدیر مسئولان از مردم به خاطر صبوری مواجه می‌شویم! ساختار معیوب اطلاع‌رسانی در این اداره پرطمطراق را نشان می‌دهد.

 گفتگوی مهم آقای استاندار با رسانه ملی که برای گزارش آخرین وضعیت مناطق بحران‌زده و اقدامات انجام شده که در جهت آگاهی مردم بود، مغفول می‌ماند! شوربختانه مسئولان روابط عمومی نه تنها نتوانستند رسانه‌های استان را در پوشش اخبار و اقدامات بحران اخیر با خود همسو کنند بلکه خود نیز در انتشار اخبار مربوطه، ضعیف عمل کرده است.

شاید موضوع اطلاع رسانی در اولویت روابط عمومی نبوده و دوستان روابط عمومی گرفتاری‌های خاص خود را دارند و فرصت نکردند به این موضوعات بپردازد یا مثلا از نظر آن ها گفت‌گوی آقای استاندار مهم و در حد انتشار نبوده! بنابراین ما  بر حسب وظیفه و با توجه به اهمیت موضوع با مراجعه به آرشیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دو، مشروح اظهارات آقای فلاح را برای آن دسته از مخاطبانی که موفق به دیدن و شنیدن نقطه‌نظرات ایشان نشدند، را تنظیم و منتشر می‌کنیم . نکات فوق را هم از باب دلسوزی متذکر شدیم بلکه دوستان از این پس حواسشان بیشتر به دوروبرشان جلب باشد:

فلاح: قطعی برق نیمی از شهر آمل را تکذیب می‌کنم/ گلایه از نادیده گرفتن خدمات

ربیع فلاح در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو با بیان اینکه قطعی برق نیمی از شهر آمل را تکذیب می‌کنم، گفت: در حال حاضر همه‌ی شهرهای استان مازندران برق دارند و ممکن است چون برف و بحران در استان ادامه دارد، مردم به صورت موردی، شاهد قطعی‌های مقطعی باشند. یعنی نیروهای ما در استان مازندران با کمک و همراهی اکیپ‌هایی از استان معین (تهران) البرز و گیلان در این سوز و سرما از صبح چهارشنبه به صورت شبانه‌روزی تلاش کردند تا مشکلات برق استان مرتفع شود. من واقعا گلایه دارم از اینکه زحمات این عزیزان که در طول این مدت کار کردند نادیده گرفته می‌شود که انگار هیچ کاری صورت نگرفته است. نیاز است شما (رسانه) زمانی که از مردم مصاحبه می‌گیرید را با شرایط و زمانی که اکنون در آن هستیم کنار هم بگذارید (و بعد قضاوت کنید).

وی، درباره قطعی گاز بابل، گفت: بنده دیروز  (چهارشنبه) ساعت 5 عصر شخصا به بابل رفتم و جلوی تعدادی از نانوایی‌ها، صف مردم را دیدم که چندان طویل نبود و می‌شد با یک یا یک‌ونیم کوره، مقدار نان مورد نیازشان را تامین کرد. نانوایی‌ها باز بوده و ممکن است به صورت موردی یک یا چند نانوایی در اثر مشکلات بسته بوده باشد. ما هم اذعان داریم شهر بابل با افت گاز مواجه بوده و اکنون که خدمت شما هستم گاز بخش قابل توجهی از جنوب شهرستان بابل (شهرهایی مثل گتاب، بندپی شرقی و غربی و بابل‌کنار) قطع است. دیروز خودم برای بازدید به شهر گتاب رفتم اصلا خودم بچه‌ی آنجا هستم و مشاهده کردم که حدود ساعت 8 شب گاز این شهر قطع شد. اینگونه نیست که ما تو اتاق خود نشسته باشیم و بی‌اطلاع باشیم. در حال حاضر هم گاز بخشی از جنوب آمل هم قطع است.

استاندار مازندران، درباره نحوه تامین گاز مازندران، افزود: بخشی از گاز 22 شهرستان مازندران (از گلوگاه تا قائمشهر) از طریق استان گلستان تامین می‌شود و بخشی دیگر (از رامسر تا بابل) از استان گیلان. یعنی آمل و بابل که دچار افت فشار و قحطی شدند آخرین نقطه انتقال گاز محسوب می‌شوند.

فلاح درباره قطعی برق برخی مناطق استان، گفت: مشکلی در بابل بابت قطعی برق نداشتیم اما در شهرستان آمل بخشی از برق (از شهر چمستان و اتفاعات نور و.. ) قطع شده بود.

 

اواسط 96 مشکلات گاز استان برطرف می‌شود 

وی، در پاسخ به این سوال که چرا هر ساله این بحران‌ها تکرار می‌شود و اقداماتی شایسته صورت نمی‌پذیرد، بیان کرد: سوال خوبی مطرح کردید. اتفاقا جان کلام اینجاست. ما باید کاری کنیم که نیازهای مربوط به گاز استان بر اساس یک برنامه دقیق و نیاز واقعی تنظیم و برطرف شود. البته از حدود سه سال پیش تا امروز، فعالیت بسیار خوبی از سوی وزارت نفت و امور گاز در حال انجام است که گاز عسلویه از مسیر دامغان مستقیم به مازندران بیاید. حدود 65 درصد این پروژه انجام شده و درخواست واقعی ما این است که طوری عمل شود که ما شرمنده مردم استان مازندران نباشیم.

استاندار مازندران، تصریح کرد: چرا باید اینگونه باشد که بحرانی یا مجموعه‌ای پیش می‌آید ما خود استقلال تامین گاز استان را نداشته باشیم و چشم‌مان به استان‌های همسایه باشد. در حال حاضر گاز استان مازندران با واسطه از گلستان و گیلان گاز تامین می‌شود و آن‌ها نیز ابتدا سعی می‌کنند نیاز خود را برطرف ‌کنند و از آنجایی که ما در نقطه آخر انتقال گاز هستیم اضافه و سرزیر خود را به مازندران بدهند. درخواست ما از وزارت نفت این است که این پروژه هرچه زودتر پایان یابد و آن‌ها به ما قول دادند تا اواسط سال 96 این پروژه به اتمام برسد.

تولیدکنندگان در بیمه محصولات خود، کوتاهی کردند

ربیع فلاح، درباره خسارات واحدهای دامداری و مرغداری و باغات استان، گفت: این‌ها مواردی نیست که به تازگی شاهد آن باشیم بلکه در سال‌ها و ماه‌های گذشته نیز شاهد چنین وقایعی در اثر طوفان و سیل در استان بودیم و ما هم بارها به عزیزان تولید کننده عرض کردیم حتما برای بیمه واحدهای تولیدی اقدام کنند. اتفاقا دولت یازدهم حمایت شدیدی از بیمه‌های بخش‌های تولیدی، کشاورزی و غیره‌و‌ذالک می‌کند. ولی متاسفانه این عزیزان اقدامی نمی‌کنند و در بحران‌ها ما شاهد چنین مشکلات جدی هستیم که ابتدا نیاز است کلی برنامه تهیه و جمع‌آوری کنیم و به وزارت کشور و از آنجا به سازمان برنامه و بودجه ارائه دهیم تا از دولت مصوبه بگیریم و از این راه برای افرادی که واحدهای تولیدی آن‌ها بیمه نیست، انشاا... تسهیلات ازران قیمت یا بلاعوض بگیریم.


 از تکذیب تا گلایه ربیع فلاح پیرامون بحران برف/ روابط عمومی استانداری مازندران یخ زد!

 از تکذیب تا گلایه ربیع فلاح پیرامون بحران برف/ روابط عمومی استانداری مازندران یخ زد!

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : گفتگوی ویژه خبری - شبکه دو - بحران برف - ربیع فلاح - استاندار مازندران - روابط عمومی استاندار - مجید ساجدی فر -

مطالب مرتبط با : از تکذیب تا گلایه ربیع فلاح پیرامون بحران برف/ روابط عمومی استانداری مازندران یخ زد!
نظر شما در مورد : از تکذیب تا گلایه ربیع فلاح پیرامون بحران برف/ روابط عمومی استانداری مازندران یخ زد!

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها