مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 10080 -تاریخ انتشار : شنبه 24 بهمن 1394 -ساعت : 10:30

چاپ به اشتراگ گذاشتن
نامزدهای انتخاباتی و خطر استفاده ابزاری از ارزشها

نامزدهای انتخاباتی و خطر استفاده ابزاری از ارزشها

مازند مجلس: انتخابات در هر کشوری یک فرصت بزرگ اجتماعی تلقی می شود که طی آن مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خویش به نمایش گذاشته می شود و اگر همه ابعاد قانونی آن رعایت شود، قطعاً اساسی ترین گام برای تثبیت نظام مردم سالاری است و این واقعیت در کشور ما نیز که ترجمان مردم سالاری دینی است، در طول سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی، همواره ملاحظه شده و مردم ما نیز انصافاً از این فرصت استثنایی، علاوه بر مشارکت حداکثری در شکل گیری، عالی گرایی و تجدید دوره نهادهای مدنی و نیز تثبیت نظام مردمسالاری دینی، در هر انتخابات به نظام مقدس جمهوری اسلامی رأی اعتماد داده و به عبارتی در این رفراندوم های تلویحی، بارها و بارها به نظام ولایی رأی آری می دهند.

با اینحال در کنار فرصت آفرینی های انتخاباتی، باید جدی تر از همیشه مراقب تهدیدهایی نیز باشیم که در ایام تبلیغات رسمی و غیررسمی می توانند موجب ایجاد تلخکامی های  متعدد در ذائقه های شیرین مردم ما شده و تبعات آن تهدیدها تا تثبیت آسیب هایی ماندگار قابل تمدید و تعمیم اند و چه بسا که بجای تبدیل تهدیدها به فرصت ها، زمینه های تبدیل فرصت ها به تهدیدها را نیز فراهم آورند.

شکل گیری اپوزوسیون های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی، بالابردن سطح توقعات مردم با:

1-دادن وعده های دروغ و ناشدنی و یا حتی غیرقانونی و غیرشرعی

2-گسترش نفوذ فرهنگی غرب

3-زیرسؤال بردن عملکرد موفق نظام در دهه های گذشته

4-ترور شخصیت و تخریب وجهه خادمان صدیق جامعه

5-ترویج قانون گریزی و قانون ستیزی

6-توسعه هنجارشکنی و اخلاق ستیزی

7-باب کردن رقابت های ناجوانمردانه و افراطی

8-ترویج استیصال و ناامیدی در مردم

9-گسترش تسامح و تساهل دینی و فرهنگی

10-میدان دادن به دلال ها و اسپانسرهای فاسد اقتصادی

11-درگیری های فیزیکی و کلامی در خیابانها و فضاهای رسانه ای و حزبی

12-استفاده ابزاری از ارزشها و نمادها و نهادهای ارزشی مثل یادواره های شهدا، جشن انقلاب و غیره

البته می توان همچنان بر سیاهه این تهدیدات افزود، اما به همین اندازه بسنده می شود تا بتوانیم به یکی از جدی ترین و مهمترین آنها که همانا استفاده ابزاری از ارزشها و نمادها و نهادهای ارزشی است، بپردازیم.

و اما برگزاری میتینگ های انتخاباتی با عناوین مقدس یادواره های متعدد، متشتت، و متنوع شهدا با تفکیک های خاص مثل، مشاغل و اقشار، جنسیت ها، سنین مختلف، محلات، مساجد، حسینیه ها، عملیات ها، تشکل های رزمی،  قومیت ها، فعالیت های تخصصی و غیره که قطعاً به منظور جاذبه افزایی و فراخوانی هر چه بیشتر جمعیت های مشتاق و مرتبط انجام می پذیرد، اگر چه بظاهر از شهدا و پیشینه عملکردی آنها در عرصه های اخلاقی و رزمی تجلیل و تکریم می شود، اما حضور تریبونی نامزدهای خاص، اگر چه برای هوادارانشان بسیار لذت بخش و پیروزی آفرین تلقی می شود، اما برای بسیاری از مردم که هدفی غیر از حضور در یادواره ها ندارند، ناخوشایند، فریبکاری و بازی با اعتقادات آنها محسوب شده و احتمال عدم تکرار حضور در این یادواره ها برای آنها کاملاً متصور است.

متإسفانه در برخی از موارد شاهد میدان داری نامزدهایی هستیم که اصلاً پیشینه حضور و یا هم اندیشی با شهدا و رزمندگان دفاع مقدس را نداشته و با رشد رانتی و غیرپلکانی و هزینه های سنگین اسپانسرهای رانت خوار به این مرحله رسیده و اصلاً مورد استقبال یاران و خانواده های شهدا نبوده و نیستند!

بدتر از همه آنکه در برخی از این مراسم، بجز بیان مختصات و ویژگی ها و احتمالاً وعده ها و برنامه های همان نامزدها، تنها گزینه ای که به فراموشی سپرده می شود، همان یادواره و تبیین شخصیت و عملکرد شهدای عزیزی است که گویا به نفع اهداف انتخاباتی نامزدهای موردنظر مصادره شده و می شوند!

کنار هم قرار گرفتن تمثال مبارک شهدا و عکس ها و بنرهای انتخاباتی نامزدها که البته غالباً در ابعاد بزرگتر و متکثر ارائه می شوند، نه تنها نامزدها را با شهدا همراه نشان نمی دهند، بلکه مقام شامخ شهدا را نیز در حد مبلغان نامزدها تنزیل داده، تا جائیکه یادواره ها، ستادهای سیار انتخاباتی نامزدها را تداعی می کنند!

بنابراین ضمن تقبیح استفاده ابزاری از شهدای عزیز، با طرح چند سؤال اساسی، توجه مخاطبان گرامی را به تهدیدهای ناشی از این استفاده های نامطلوب جلب می کنم:

1-آیا درست است که برخی از این نامزدهای انتخاباتی در این یادواره ها از اعتبار شهدای عزیز برای تبلیغ نداشته های خود و یا تخریب ناروای رقبای انتخاباتی مایه بگذارند؟

2-آیا شایسته است که در این یادواره ها، مردم مشتاق و معتقد به شهدا، وعده های دروغ بشنوند و در درازمدت، شاهد قداست زدایی از حریم شهدا باشند؟

3-آیا سزاوار است که مواضع روشنفکرانه، غیرولایی، استحاله شده و ترجمه شده از سنگر شهدا به افکار عمومی تزریق شده و انحراف و اعوجاج با طعم خون شهدا به ذائقه انقلابی و اسلامی مردم تحمیل شود؟

4-آیا صحیح است که برخی لاف رفاقت با شهدایی را بزنند که یا اصلاً چنین سابقه ای ندارند و یا سالهاست که ریسمان رفاقت با شهدا را بریده و اکنون در باب رقابت با نامزدها، دنبال هم افزایی آنها با خویش اند؟

5-آیا نکوست که شاهد هزینه های سنگین تبلیغ در این یادواره ها بنام شهدا اما بکام نامزدها توسط اسپانسرهایی باشیم که یا درآمد برخی ها شبهه ناک است و یا اهداف نامقدسی را در ذهن می پرورانند؟!

فلذا شایسته است که اولاً خانواده های معظم شهدا، ثانیاً یاران شهدا و ثالثاً نهادهای ذیربط مانند سپاه و سایر تشکلات مسئول بطور جدی با این پدیده مقابله کرده و مانع از مصادره و یا تفسیر به رأی برخی از وصیت نامه ها و نامه ها و غیره منتسب به شهدا شوند و نگذارند که شهدای ما را با جناحی کردن، قومیتی پنداشتن و غیره، در سیاهی لشکر خود قرار دهند!

به هر حال نظر به اینکه در سالهای اخیر شاهد برگزاری یکپارچه یادواره ها تحت مدیریت تشکل های منتسب به برادران سپاه بوده و بسیار هم تأثیرگذار بوده اند، کاملاً شایسته است که نامزدهای محترم و یا اعضای محترم ستادها با هر نیتی، از ورود به مباحث شهدا بطور جدی پرهیز کنند و نگذارند که این سرمایه های بزرگ و مقدس اجتماعی به همین راحتی، مورد سوءاستفاده و یا استفاده های ضعیف قرار گیرند.

در پایان از مسئولین ذیربط انتظار داریم که با برگزاری مستقل این یادواره ها در این ایام که رفته رفته به ایام عزیز و دل انگیز فاطمیه(س) نیز ورود می کنیم، به اشتیاق عمومی جامعه به مراسم باشکوه فاطمیه(س) و یادواره های شکوهمند شهدا پاسخ داده، تا خلاء و بهانه ای را برای برگزاری چندپاره یادواره های فرعی باقی نگذارند و به عبارتی شأن یاواره های شهدا را بسیار فراتر از مجالس ختم مرسوم و متداول حفظ کنند.

نویسنده :
منبع : انگیزه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : -

نظر شما در مورد : نامزدهای انتخاباتی و خطر استفاده ابزاری از ارزشها

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها