مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 10168 -تاریخ انتشار : دوشنبه 26 بهمن 1394 -ساعت : 11:03

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ظرفیت‌ها و مشکلات بابل را میدانم و راه حل‌ها در ذهنم هست / باید کارگروهی از نخبگان و خبرگان جامعه در کنار نماینده باشند

عابدین مومنی عضو هیات علمی دانشگاه تهران:

ظرفیت‌ها و مشکلات بابل را میدانم و راه حل‌ها در ذهنم هست / باید کارگروهی از نخبگان و خبرگان جامعه در کنار نماینده باشند

اختصاصی مازند مجلس: مباحث ذهنی تئوریکی که مرتبط با زندگی اجتماعی باشد برای موقعیت یک نماینده کارساز است/ بخش‌های مختلف و ظرفیت های منطقه را به خوبی میشناسم و این شناخت من رفته رفته کامل ترشده است. مشکلات شهر خود را میدانم و راه حل های که ممکن است برای برون رفت از مشکلات استفاده شود در ذهنم هست/ ضمن این که مدافع حقوق مردم شهرم هستم، میخواهم ظرفیت های بالای فرهیختگان بابل برای تصمیم سازی در سطوح عالی ملی را به نمایش بگذارم

اختصاصی مازند مجلس: دکتر عابدین مومنی عضو هیات علمی گروه فقه و مبانی حقوق دانشگاه تهران و یکی از فرهیختگان شهر بابل است که تاکنون آثار علمی بسیاری به نگارش در آورده است. از جمله آیات الاحکام در2مجلد، حقوق جزای اختصاصی اسلام، گزیده حقوق جزای خصوصی اسلامی و اصول عملیه ازدیدگاه شیخ انصاری (ره) و امام خمینی (ره). وی یکی از اندیشمندان علوم انسانی در کشور می‌باشد که در ابداع و طراحی رشته‌های مختلف دانشگاهی صاحب نظر و پیشگام بوده است.

دکتر مومنی که به عنوان نامزد اصولگرایان حوزه انتخابیه بابل معرفی شده است، اقبال بسیار خوبی در میان جامعه به خصوص نخبگان و فرهنگیان دارد. جنس دانشگاهی و مردمی او از وی چهره مقبولی در میان عموم جامعه بوجود آورده است که جمیع این جوانب باعث می شود شانس بالایی برای مومنی در انتخابات 7 اسفند متصور بود.

به همین منظور پایگاه خبری مازندمجلس مصاحبه اختصاصی با دکتر عابدین مومنی در دفتر این پایگاه خبری انجام داد که در سه قسمت منتشر خواهد شد که قسمت اول آن در ادامه می آید:

مازندمجلس: با سپاس از وقتی که در اختیار ما گذاشتید، آقای دکتر مومنی برای شروع با معرفی خودتان شروع بفرمایید و از سوابق علمی و عملی خود برای مخاطبان بگویید

مومنی: با نام و یاد پروردگار بی همتا. خدارا شاکریم از اینکه توفیقی حاصل شد که در خدمت مخاطبان عزیز پایگاه خبری مازندمجلس باشم و خرسندم از این که فرصتی فراهم گردید تا گفتگویی در مورد مسائل مهم کشور با هم داشته باشیم. آنچه از دوران کودکی در خاطرم می‌آید سخت کوشی و تلاش های طاقت فرسا در خانواده ای ساده و پرجمعیت روستایی اما اهل رزق و روزی حلال است. چون در یک خانواده کم بضاعت پرورش یافتم که پدر به فراخور آن سال‌ها از محل شغل کشاورزی وضع اقتصادی مناسبی نداشتند و درآمدشان به قدری نبود که برای تحصیل فرزندان کفایت بکند. لذا در آن شرایط ما هم کار میکردیم و هم تحصیل و نهایتا به فضل الهی سر انجام موفق شدم پس از فارغ التحصیل شدن در رشته‌ی فقه و مبانی حقوق اسلامی در سال ۱۳۶۸ به عضویت علمی دانشگاه تهران در آیم و با موفقیت توانستم مراحل تحقیق و تدریس در مقاطع دانشگاهی رو یکی پس از دیگری سپری کنم. الحمدالله رب‌العالمین سابقه تدریس به نسل جوان و فرهیخته هم در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را دارم اما اکنون با توجه مرتبه دانشیاری اینجانب بیشترین فرصت آموزش و پژوهش اینجانب در مقطع تحصیلات تکمیلی یعنی کارشناسی ارشد و دکتری است.

 

مازندمجلس: از ارتباط خود با نسل جوان و دانشجو بگویید و کارهای علمی و آثاری که بعنوان یک چهره فرهیخته علمی از شما منتشر شده است. واقعا دستاوردهایی داشته اید که به درد رفع معضلات کشور بخورد؟

مومنی: اتفاقا دانشجویانی که با آن ها مباحثه داریم به فضل الهی از تدریس بنده بسیار راضی هستند. کما اینکه بسیاری از ایشان امروز در مصادر و موقعیت های مهی در کشور قرار دارند و حتی به نمایندگی مجلس و مناصب حساس اجرای و قضایی دست یافته یا بعنوان مدرس در دانشگاه‌های مختلف مشغولند. اما در مورد سوابق تحقیقاتی، قطعا دغدغه شما مدنظر ما بوده است. پروژه های مختلفی را در موضوعات گوناگون مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری را راهنمایی یا مشاوره نمودم، چنانکه در خاطرم است، اینها بالغ بر ۱۰۰ رساله ی دکتری و پایان نامه ی کارشناسی ارشد میشود ، بیش از ۱۰۰ اثر علمی پژوهشی در دانشگاه تهران مذاهب اسلامی پیام نور دانشگاه آزاد در واحد های مختلف دانشگاه ثقلین و ... . البته در کنار اینها این مقالات متعددی را نوشتم که شاید بیش از ۴۰ مقاله تا حالا با درجات مختلف از اینجانب منتشر شده و همینطور کتب متعددی که برخی از آنها در مقاطع مختلف دانشگاه ها تدریس می‌شود و آخرین اثری که در دست چاپ است تحلیل و تبیین نظریه بدیع و بسیار راه گشا حضرت امام (ره) است به نام خطابات قانونیه که یک کار علمی بسیار عمیقی در این موضوع انجام گرفته، کاری بسیار سخت و دشوار! ولی خب خداوند لطفی کردند که این کار را به پایان رساندیم.

 

مازندمجلس: واقعا در پژوهش‌هایتان دستاوردهایی داشته اید که به درد رفع معضلات کشور بخورد؟ چقدر تحقیقات کاربردی و راهبردی در برنامه هایتان بوده است؟

مومنی: بسیاری از این تجربیاتی که بدست آمده این ظرفیت را دارند که که در مجلس به صورت یک طرح مطرح و تبدیل به یک قانون شوند. مثلا یکی از کار هایی که با یکی از دانشجویان دکتری انجام دادم براین محتوی است که ما در باب عدالت دو بحث داریم یک بحث عدالت در تشریع است و یک بحث عدالت در اجرا است. عدالت در مقام تشریع بر عهده مجلس و نهادهای نظارتی بر آن و عدالت در اجرا از مسئولیت‌های قوه مجریه است که مصوبات قانونی را بر اساس اقتضائات جامعه اجرا کنند. اما تفسیر ما از عدالت این است که آن جاهایی که برای اعطا حق صلاحیت قابلیت و شایستگی لازم است ما در اعطای حق اشخاص صلاحیت های اشخاص را لحاظ کنیم. مثلا فرض کنید که همین نمایندگی مجلس! خب هر کسی صلاحیت، شایستگی و قابلیت نماینده شدن را ندارد. اگر برای نماینده شدن قید هایی در قانون لحاظ بشود این خلاف عدالت نیست، در اینجا عدالت بمعنای نگاه مساوی به صلاحیت اشخاص نیست اما در جاهایی هم مساوات عین عدالت است. چنانکه قاضی باید نسبت به شاکی و متشاکی مساوی برخورد کند. خب در قانون توزیع و برخورد عادلانه باید این تفاوت ها رعایت شود. آن جاهایی که قانون به معنای مساوات است قانون باید به گونه ای تصویب بشود که مساوات را در جامعه تامین بکند و در جاهایی که عدالت به معنای منظور کردن شایستگی و توانمندی های اشخاص است باید افراد از یک اوصافی برخوردار باشند که بتوانند در یک تکالیفی ورود پیدا کنند. در قانون به فراخور باید این قید ها و اوصاف را منظور کرد. بنابراین عدالت در تشریع یا عدالت در وضع قانون این یک مسئله بسیار مهم است که نتایج و دستاوردهای تحلیلی ما میتواند در مقام وضع قانون تاثیر گذار باشد و اگر محور قرار گیرد قوانین با محوریت عدالت تصویب خواهد شود یعنی عدالت در تشریع که مقدمه عدالت در اجرای قانون توسط قوه مجریه است که اتفاقا مجلس تکلیف نظارت بر این بخش را هم دارد. این دیدگاه در این بخش هم قابل وثوق است، چنانکه قوه مجریه هم باید اقتضائات قانون را در نظر بگیرد اگر قانون به گونه ایست که تعلق به عموم دارد مجری باید قانون را جوری اجرا بکند که همگان از حق موجود در آن قانون بهره ببرند و نسبت به همه ی آنهایی که آن صلاحیت را دارند قانون باید مساوی اجرا شود. اما اگر برای اجرای آن قانون اوصافی شرط شده باز هم مجری باید آن قانون را با آن اصل که قید و وصفی درش منظور شده اجرا کند و تعمیم ندهد برای افرادی که شایستگی برای آن کار را ندارند. البته این نمونه ای است از کارهایی که انجام دادم و آشنایی با این نیازها یک امتیازی است که اگر محقق شود میتواند مجلس مارا ارتقا بدهد که عدالت در تشریع در آن لحاظ بشود و بر عدالت در اجرا نظارت شود و قوانین از این زاویه مورد ممیزی قرار گیرند. یعنی ممیزی با اصل عدالت که آیا واقعا عدالت در آن رعایت شده یا نه. پروژه‌های دیگری را نیز بطور مشترک با و بصورت هدایت دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد کار کرده‌ایم که صلاحیت تبدیل به طرح را دارد با موضوعاتی نظیرتکلیف دولت و مردم نسبت به تحصیل درآمدهای نامشروع، و برخورد با جرائم در حوزه میراث فرهنگی و ... اینها میتواند به صورت طرح در بیاید و تبدیل به یک قانون شود یا برخی از نارسانی های قوانین موجود را بر طرف کند.

مازندمجلس: پس با این اوضاف انگیزه شما از ورود به کارزار انتخاباتی مجلس با این حجم توفیقات علمی و دانشگاهی که داشتید قابل درک است...

مومنی: بنابر آنچه که عرض شد انگیزه من از رفتن به مجلس این است که آنچه را که در دانشگاه ما تئوریک مطرح کردیم در مجلس بتوانیم به صورت عملیاتی در بیاوریم علاوه بر این به نظر میرسد که مجلس جای علم و تعهد توام است.

 

مازندمجلس: حالا چرا شهرستان بابل؟ چرا از بابل وارد عرصه کارزار انتخابات مجلس شورای اسلامی شدید؟ اغلب تجربیاتی که شما فرموده اید در پایتخت اتفاق افتاده است ولی الان تصمیم گرفته اید که در حوزه انتخابی بابل وارد مجلس شوید.به غیر از اینکه زادگاه شما شهر بابل بوده، واقعا حس می کنید فضای حاکم بر مناسبات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی این شهرستان را می شناسید؟

مومنی: زمانی که وارد فعالیت های اجتماعی شده ام مصادف است با اوج گیری نهضت اسلامی مردم و پیروزی انقلاب، از آن زمان فعالیت هایم را در بابل و اطراف بابل داشتم و هیچ وقت ارتباطم با زادگاهم قطع نشد و چون ارتباط مستمر داشتم علیرغم اینکه کارهای علمی و اجرایی خود را در مرکز انجام میدادم، اما ارتباطم را با زادگاه و شهر خودم حفظ کردم. من آشنایی کامل به جغرافیای سیاسی، اقتصادی و معنوی بابل دارم. الان بخش‌های مختلف و ظرفیت های آنها را میشناسم و این شناخت من رفته رفته کامل ترشده است. مشکلات شهر خود را میدانم و راه حل های که ممکن است برای برون رفت از مشکلات استفاده شود در ذهنم هست و مدل های بعضی از این راه کارها را در جاهای مختلف مطرح کرده‌ام. از طرف دیگر هرچند نماینده از یک حوزه انتخاب می شود ولی فقط مقید به این نیست که محدود به همان جا باشد. نماینده مجلس نماینده یک کشور است. اصلا نماینده ای برای منطقه اش مفید تر است که نگرش ملی داشته باشد و طبق قانون اساسی هم در تصویب قوانین موثر باشد و هم بتواند نظارت بر کار دولت را در همه جا داشته باشد. لذا طبیعتا من ضمن این که مدافع حقوق مردم شهرم هستم تا پتانسیل بالای آن در مسیر توسعه و پیشرفت تحقق یابد، میخواهم ظرفیت های بالای فرهیختگان بابل برای تصمیم سازی در سطوح عالی ملی را به نمایش بگذارم.

 

مازندمجلس: آقای دکتر ، در خصوصیت شرایط یک نماینده اصلح، عده ای قائل به ضرورت تجربیات بالا و سوابق مدیریتی در دستگاه های اجرایی برای انجام وظایف نمایندگی و برخی دیگر با توجه به وظایف تقنینی و نظارتی نمایندگان مجلس اولویت را با داشتن دانش حقوقی می‌دانند که البته در کنار آن خلا کمبود سابقه اجرایی با وجود تیم مشاوران قوی جبران شود. اصولا شما چه نوع صلاحیت حرفه ای را مناسب وظایف نمایندگی مجلس می دانید؟

مومنی: به نظرم اینطور می آید که ما یک مشکل تاریخی که در حوزه قانونگذاری داشته ایم این بوده که قوانین گاه در فضایی انتزاعی وضع میشد. لذا قوانین انتزاعی قوت و کارآمدی لازم را نداشته‌اند. قوانین باید با واقعیت زندگی انطباق داشته باشد. بنابراین شناخت از محیط اجرا با اینکه همه مسئله نیست، یک ضرورت جدی است آن هم نه فقط در سطح مدیران، بلکه حوزه های کارشناسی را هم با درک کند. چون کسی که قانون وضع میکند برای کل جامعه وضع می کند نه فقط برای مدیران! طبیعتا هر کس در هر شغلی ورود پیدا می کند مسائلی که در آن شغل هست را حس و درک میکند. اینها امور واقعی جامعه ما هستند. یعنی مسائلی که در جامعه وجود دارد در واقع عبارتند از آن چیزی که در اصناف مختلف و مشاغل گوناگون با آن سرو کار پیدا میکند . اما از آنجایی که نماینده مجلس باید زبان گویای همه این صنوف و تجربیات باشد و آنها را قالب طرح و مصوبه در آورد ضرورت دیگری هم پیدا می شود که آن آشنایی با نگارش قانون و شناخت اصول کلی در حقوق و تکالیف است. این هم شرطش است. یعنی باید هم این بخش را بلد باشد و هم با آن بخش آشنایی داشته باشد. بنابر این صرف شغل اجرایی کفایت نمی کند چون در تجربیات اجرایی اصول قانونگذاری و نظارت تامین نمی شود و از طرف دیگر فقط هم یک سری مسائل ذهنی انتزاعی را بلد باشد هم کفایت نمیکند. بلکه برخورداری از مباحث ذهنی تئوریکی که مرتبط با زندگی اجتماعی باشد برای موقعیت یک نماینده کار ساز است.

 

مازندمجلس: آقای دکتر ، شما از دانش عملیاتی خود در این عرصه گفتید آیا خودتان شخصا سوابق و تجربیات اجرایی لازم را هم دارید؟

مومنی: من هم تجربیات اجرایی داشته ام و هم کارهای علمی که انجام دادم مرتبط با نیازهای اجتماعی بوده است. در خلاء تحقیق نکرده‌ام. مسائل اجتماعی را مطرح کردم و مبانی تئوریک قضیه را هم از دل آموزه های شرعی و حقوقی در آوردیم و توانستیم برای مسائل، پاسخ و حجتی شرعی و حقوقی پیدا کنیم. علاوه بر آن بنده تجربیات اجرایی نیز داشته ام که این تجربیات اجرایی در سطح دانشگاه بوده بعنوان نمادی از زندگی با فرهیختگان جامعه که قطعا اداره آنها وقتی به یک دانشگاه تراز ملی مثل دانشگاه تهران یا پیام نور با آن جمعیت دانشجو، اساتید و کارکنان تحت پوشش می نگریم به مراتب سخت‌تر است، و هم در بیرون از دانشگاه، بنده سرپرست دفتر حقوقی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بوده ام و با بسیاری از مسائل حقوقی مبتلابه در آنجا آشنا شده ام. حدود پنج سال با ماده 187 قوه قضایه کار کرده ام و صلاحیت افرادی که داوطلب وکالت یا کارشناسی قوه قضایه بوده اند بررسی کرده‌ام. چهار سال عضو کمیته الهیات وزارت علوم بوده ام، دو سال عضو کمیته انتظامی هیت علمی، هشت سال در کارگروه جذب و ارتقای هیئت علمی وزارت علوم کار کرده ام، معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه بوده ام، ریس دانشکده الهیات و حقوق دانشگاه پیام نور کشور بودم، معاون اداری- مالی دانشکده الهیات بوده ام. بالاخره از این قبیل تجربیات شغلی و مدیریتی داشته ام.

 

پایان قسمت اول

بخش بعدی این مصاحبه به زودی از همین پایگاه منتشر خواهد شد

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : عابدین مومنی - دکتر عابدین مومنی - دکتر مومنی - مومنی بابل - مومنی اصولگرایان - مومنی اعتدال گرا - مومنی -

مطالب مرتبط با : ظرفیت‌ها و مشکلات بابل را میدانم و راه حل‌ها در ذهنم هست / باید کارگروهی از نخبگان و خبرگان جامعه در کنار نماینده باشند
نظر شما در مورد : ظرفیت‌ها و مشکلات بابل را میدانم و راه حل‌ها در ذهنم هست / باید کارگروهی از نخبگان و خبرگان جامعه در کنار نماینده باشند

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها