امروز سه شنبه 04 مهر 1396 ساعت 09:13:27

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 124720 -تاریخ انتشار : سه شنبه 09 آذر 1395 -ساعت : 12:57

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ابراهیم‌زاده، حیدرپور، شهابی و فلاح درباره بحران برف چه گفتند؟

رفع تکلیف و ناهماهنگی‌ مسئولان مازندران در پاسخگویی؛

ابراهیم‌زاده، حیدرپور، شهابی و فلاح درباره بحران برف چه گفتند؟

اختصاصی مازندمجلس: در پاسخ‌ها و تحلیل‌های برخی مدیران ما، نباید انتظار اظهارات علمی‌تر و کارشناسانه‌تر داشت و همان توضیحات و دلایل رفع تکلیفانه‌ای را بشنویم که از زبان یک شهروند معمولی هم می‌توان شنید!

مازندمجلس- مجید ساجدی فر: همانطور که در یادداشت قبلی عرض کردیم گفتگوی ویژه خبری شبکه دوی سیما شب پنج‌شنبه (4 آذر)، درباره بحران برف مازندران بود و در خلال این برنامه 45 دقیقه‌ای‌ مسئولان مربوطه مازندران روی خط آمدند تا آخرین وضعیت و اقدامات انجام شده را گزارش دهند. اگرچه به دلیل کمبود اتمام وقت فرصت نشد مجری برنامه یک جمع‌بندی و نتیجه‌گیری از آخرین وضعیت و اقدامات انجام شده داشته باشد ما به سبب وظیفه ذاتی خود با کنار هم قرار دادن اظهارات مسئولان مازندران به نتایجی رسیدیم که در ادامه گزارش می‌آید:

 توپ به زمین مسئولان مازندران انداخته شد

در ابتدا سعیدی سخنگو و معاون سازمان مدیریت بحران کشور که مهمان رسمی برنامه بود  سعی می‌کرد بجای ارائه پاسخ روشن و شفاف بیشتر به حاشیه‌ها بپردازد در نهایت با بیان اینکه پیش‌بینی و اطلاع‌رسانی سازمان مدیریت بحران، به موقع بوده است، گفت: «هواشناسی هم کار خود را بسیار دقیق و در زمان مناسب انجام داد و ما هم  در سازمان مدیریت بحران کشور هشدارهای لازم را در زمانی مناسب به استانداری‌های مربوطه مخصوصا مازندران ابلاغ کردیم و از قبل مانورهایی را در ساعت صفر با حضور مسئولان برگزار کردیم». و اینگونه توپ را در زمین مسئولان استان انداخت.

دیوار کوتاه تولیدکنندگان

در ادامه ربیع فلاح، به بیان اقدامات انجام شده پرداخت. وی با انتقاد از نادیده گرفتن خدمات نهادهای مربوطه، پیرامون خسارات واحدهای دامداری و مرغداری و باغات استان، گفت: «این‌ها مواردی نیست که به تازگی شاهد آن باشیم بلکه در سال‌ها و ماه‌های گذشته نیز شاهد چنین وقایعی در اثر طوفان و سیل در استان بودیم و ما هم بارها به عزیزان تولید کننده عرض کردیم حتما برای بیمه واحدهای تولیدی اقدام کنند. ولی متاسفانه این عزیزان اقدامی نمی‌کنند». جالب اینجاست آقای استاندار از تکرار این خسارات در سال‌ها و ماه‌های گذشته سخن می‌گوید و کوتاهی تولیدکنندگان را عامل این خسارات معرفی می‌کند غافل از اینکه بیمه بودن تولیدکنندگان یک سوی ماجرا است و در سویی دیگر نیاز به انجام اقدامات پیشگیرانه است و بهتر این بود که خوب بود ایشان بجای گلایه از تولیدکنندگان، اقدامات و عملکرد خود را برای پیشگیری یا کاهش اینگونه خسارات در استان اعلام میکرد. به فرض که همه‌ی تولیدکنندگان محصولات خود را بیمه کرده باشند آیا باید دست روی دست بگذاریم و با خیال راحت بگوییم حالا که محصولات ما بیمه‌ هستند پس هرچه می‌خواهد سرما و خسارت وارد شود؟! در اینکه تولیدکنندگان می‌بایست محصولات خود را بیمه کنند شکی نیست اما آیا تحقیقی درباره علل عدم اقدام آن‌ها برای بیمه هم کاری صورت گرفت تا موانع احتمالی آن‌ها برطرف شود؟ تا در بحران‌ها ما شاهد چنین مشکلات جدی نباشیم و چشم تولیدکنندگان زحمت‌کش ما به دست دولت و تسهیلات ازران قیمت یا بلاعوض و ... نباشد که آیا محقق بشود یا نشود!.

امان از روستاهای بالادست و غیرقابل تردد!

پس از استاندار مازندران، شهابی مدیرعامل شرکت توزیع برق استان، روی خط آمد تا درباره آخرین وضعیت برق استان توضیحاتی دهد و در حالی ‌که پیش از وی، استاندار مازندران از قطعی برق برخی مناطق استان بخشی از (شهر چمستان و اتفاعات نور، جنوب بابل ) سخن گفته بود شهابی قطعی برق را در حد چند روستای کم‌جمعیت و غیر قابل تردد اعلام کرد و گفت: «در حال حاضر که با شما صحبت می‌کنم به لطف خدا در هیچ نقطه شهری در مازندران قطعی برق نداریم فقط تعدادی روستا در سمت جنوب و غرب آمل و تعدادی از روستاهای بالادست بابل که امکان تردد وجود نداشت یا به سختی قابل تردد بود بی‌برق هستند که آن روستاها نیز معمولا از جمعیت پایینی برخوردار هستند». آقای مدیر به‌گونه‌ای درباره قطعی برق مناطق استان سخن می‌گفت که انگار قطعی برق در روستاها جای نگرانی ندارد و تعداد این روستاها 5 تا 10 نهایت 20 آن‌هم روستاهای صعب‌العبور و کم‌جمعیت در کل استان بوده است! در حالی که در شبکه‌های اجتماعی در مازندران (که بیش از 3 هزار روستا) دارد حکایت از قطعی برق ادامه‌دار در نقاط مختلف استان و حتی برخی شهرها داشته است.  

عذرخواهی 14 درجه‌ای!

درباره علت افت فشار و قطعی گاز استان هم ابراهیم‌زاده مدیرعامل گاز استان مازندران ضمن عذرخواهی از مردم، گفت: «این افت دما در مازندران هیچوقت سابقه نداشته است. به‌طوری‌که سرمای هوا به منهای 14 درجه رسیده بود و همین عامل موجب قطعی گاز شد». عرض ما این است آن‌همه پیش‌بینی‌ها، اطلاع‌رسانی‌ها، هشدارها و برگزاری مانورهایی که آقای سعیدی سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور (با چهره‌ای خوابالود) از آن سخن می‌گفت، دقیقا برای همچین مواردی بود که شما عزیزان آمادگی لازم را در صورت بروز هرگونه بحران داشته باشید وگرنه آن همه اقدامات پیشگیرانه چه دلیل دیگری می‌‌تواند داشته باشد!.

اختلاف‌نظر با خود!

مدیرکل جهاد کشاورزی مازندران آخرین مسئول مازندرانی بود که در این برنامه سخن گفت. وی در ابتدا با بی‌سابقه‌ خواندن سرمای هوا، به میزان برداشت مرکبات اشاره کرد و گفت: «این سرما در 30 سال گذشته در آذر ماه در مازندران بی‌سابقه بوده است. در حالی‌که در مازندران فقط  5درصد باغات پرتقال (و 60 درصد نارنگی، 45 درصد کیوی) برداشت شده است » اما وقتی مجری برنامه از احتمال یخ‌زدگی محصولات پرسش می‌کند، آقای حیدرپور با رد این احتمال (تاکنون) بیان کرد: «به دلیل دمایی که داشتیم (یکی دو درجه زیر صفر) هوا چندان سرد نبوده و این میزان دما برای محصولات قابل تحمل است. ما هم سعی کردیم با کمک باغداران اطلاع‌رسانی کینم تا اقدامات لازم را برای جلوگیری از یخ‌زدگی انجام دهند. احتمال می‌رود امشب میزان سرما بیشتر شود و ما از فردا برآورد می‌کنیم که میزان خسارت چقدر است».

 مدیرکل جهاد کشاورزی مازندران، با بیان اینکه امسال، میزان باردهی مرکبات بالا بوده و نگرانی از جهت تامین میوه وجود ندارد، افزود: «نگرانی ما برای باغات پرتقال است که امیدواریم برودت دما خیلی پایین نرود که خسارت وارده زیاد نشود. البته بخش (کمی) از باغات بیمه‌اند و برای مابقی اگر خساراتی وارد شد از بند واو تبصره 13 استفاده و به کمک دولت سعی می‌کنیم آن‌ را جبران ‌کنیم».

نتیجه‌گیری:

در پایان، ما ضمن اینکه نتیجه عملکرد مسئولان استان را به مخاطبان و مردم واگذار می‌کنیم، طبق اظهارات معاون سازمان مدیریت بحران کشور و مدیران مربوطه استانی در یک برنامه زنده تلویزیونی جا دارد به چند نکته اشاره کنیم:

1: پیش‌بینی‌ها، اطلاع‌رسانی‌ها وهشدارهای لازم از سازمان مدیریت کشور به مازندران ابلاغ شده بود اما در استان اقدامات لازم صورت نگرفت.  

2: پاسخ مسئولان مازندران نشان میدهد آن‌ها تصور حادث شدن چنین سرمایی را نداشتند و همچنان که خود اذعان کردند، غافلگیر شدند! پس نباید انتظار داشت که چرا اقدامات پیشگیرانه انجام نشده است.

3: از نظر مسئولان ما، بیمه بودن واحدهای تولیدی و باغی و گرفتن خسارت (با استفاده از تبصره‌های مختلف از دولت) کفایت می‌کند و بیمه‌نشده‌ها هم کوتاهی کردند که نتیجه آن شد. پس نیازی به اقدامات لازم جهت مدیریت بحران نیست.

4: از دید مسئولان ما، هوا، سرما، برف، تولیدکنندگان و ...، عامل بروز بحران و مشکلات هستند در حالی که آن‌ها با تلاش شبانه‌روزی خود در صدد رفع معضلات هستند.

5: در پاسخ‌ها و تحلیل‌های برخی مدیران ما، نباید انتظار اظهارات علمی‌تر و کارشناسانه‌تر داشت و همان توضیحات و دلایل رفع تکلیفانه‌ای را بشنویم که از زبان یک شهروند معمولی هم می‌توان شنید (سرما شدید بود، ما غافلگیر شدیم، تولیدکنندگان کوتاهی کردند، خسارات زیاد نبود، تعدادی روستای غیرقابل تردد و ...) 


ابراهیم‌زاده، حیدرپور، شهابی و فلاح درباره بحران برف چه گفتند؟

ابراهیم‌زاده، حیدرپور، شهابی و فلاح درباره بحران برف چه گفتند؟

ابراهیم‌زاده، حیدرپور، شهابی و فلاح درباره بحران برف چه گفتند؟

ابراهیم‌زاده، حیدرپور، شهابی و فلاح درباره بحران برف چه گفتند؟لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : بحران برف - فلاح - ابراهیم زاده - حیدرپور - شهابی - رفع تکلیف - ناهماهنگی مسئولان -

مطالب مرتبط با : ابراهیم‌زاده، حیدرپور، شهابی و فلاح درباره بحران برف چه گفتند؟
نظر شما در مورد : ابراهیم‌زاده، حیدرپور، شهابی و فلاح درباره بحران برف چه گفتند؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها