مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 10216 -تاریخ انتشار : سه شنبه 27 بهمن 1394 -ساعت : 15:49

چاپ به اشتراگ گذاشتن
27 بهمن آمد اما هیچ پیام امیدبخشی برای مازندران نداشت

27 بهمن آمد اما هیچ پیام امیدبخشی برای مازندران نداشت

اختصاصی مازندمجلس: ده روز دیگر انتخابات برگزار می‌شود اما درصد بزرگی از فعالان سیاسی در مازندران سرگردانند/تشکل‌های اصلاح‌طلب ناچارا با گزینه‌های سوم و چهارم خود وارد عرصه رقابت شده‌اند/روز 27 بهمن که از نیمه گذشت، معلوم شد هیچ خبر دلگرم کننده ای برای هیچ کدام از نامزدهای امیدوار به تایید صلاحیت وجود ندارد. و البته خبر خوشی برای برخی از نامزدها بود که پیروزی خود را در حذف رقبا می‌دانستند

اختصاصی مازند مجلس: بیست و هفت بهمن آمد. همان روزی که از ماه‌ها پیش تعیین شده بود تا کاندیداهای نهایی انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی به صورت رسمی از طرف شورای نگهبان اعلام و از طریق فرمانداری‌ها اطلاع رسانی شود.

دو روز دیگر یعنی 29 بهمن، اولین روز از مهلت یک هفته‌ای قانونی تبلیغ کاندیداها شروع می‌شود و تا 5 اسفند ادامه خواهد داشت و در نهایت در روز هفت اسفند، روز سرنوشت ساز برای چهارسال آینده خواهد بود.

ده روز تا انتخابات مانده اما هنوز بسیاری از افرادی که وزنه‌ای در سیاست هستند و محبوبیت و مقبولیتی در جامعه دارند از گردونه رقابت دور مانده‌اند و با آنکه از نظر قانونی توسط شورای نگهبان اکثرا به خاطر بند 1 ماده 28 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی رد صلاحیت شده‌اند، اما باز هم امیدوارند ارائه مستندات آنها باعث تغییر نظر اعضای شورای نگهبان شود.

بند 1 ماده 28 قانون اساسی عبارت است از (اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران) که اولین شرط برای نامزد شدن در انتخابات مجلس است.

اما دیشب سیامک ره پیک در خبر ساعت 21 صدا و سیما خیلی کوتاه اعلام کرده بود: حدود 40 نفر از ثبت نام کنندگان که در دو مرحله قبلی رد شده‌اند، تایید صلاحیت شده‌اند.

این خبر کوتاه مانند بمب در تمام استان‌ها ترکید و تمام کاندیداهای رد صلاحیت شده که نسبت به تایید خود امیدوار بودند را به وجد آورد. در استان مازندران هم از هر حوزه حداقل چندین نامزد سرشناس در فضاهای مجازی خبر از تایید صلاحیت قطعی خود داده بودند و همه نگاه‌ها به فرمانداری‌ها بود تا اسامی تایید صلاحیت‌های جدید اعلام شود. بازار شایعه‌ها و گمانه‌زنی‌ها هم به شدت گرم بود به طوری که تقریبا بعضی از نامزدها خود را با برگه تایید صلاحیت در دست فرض کرده بودند.

اما روز 27 بهمن که از نیمه گذشت، معلوم شد هیچ خبر دلگرم کننده ای برای هیچ کدام از نامزدهای امیدوار به تایید صلاحیت وجود ندارد. و البته خبر خوشی برای برخی از نامزدهایی بود که پیشتر تایید صلاحیت شده بودند و پیروزی خود را در حذف رقبا می‌دانستند.

بیست و هفت بهمن آخرین روز قانونی اعلام نتیجه نهایی رسیدگی به اعتراض به رد صلاحیت‌ها بود که با ارسال لیست از طرف شورای نگهبان به وزارت کشور، آب پاکی بر دست تمام نامزدهای رد صلاحیت شده در مازندران ریخته شد. معاون امنیتی و سیاسی استاندار مازندران صبح امروز در جلسه هم‌اندیشی برگزاری انتخابات اعلام کرد: تغییری در تأییدشدگان انتخابات مجلس در مازندران صورت نگرفت.

با این تفاصیل هنوز هم ستاد انتخاباتی بسیاری از کاندیداهای رد صلاحیت شده همچنان دایر است. شاید امید به تایید صلاحیت دارند و یا شاید نمی‌خواهند اعضای ستادشان پراکنده شوند.

از طرفی چون در شورای نگهبان نظارت استصوابی وجود دارد، هر زمان ممکن است نامزدهای رد صلاحیت شده با ارائه مستندات جدید، اعتماد اعضای شورای نگهبان را جلب کرده و حکم تایید صلاحیت خود را دریافت کنند و در بند زمان قانونی نباشند کمااینکه در دوره گذشته حتی تا 24 پیش از زمان رای گیری هم تایید صلاحیت جدید وجود داشت.

ده روز دیگر انتخابات برگزار می‌شود اما درصد بزرگی از فعالان سیاسی در مازندران سرگردانند که آیا نامزد مورد نظرشان تایید خواهد شد یا خیر؟ احزاب سیاسی هم ناامید از تایید صلاحیت‌های جدید، لیست‌های خود را بسته‌اند که در این میان تشکل‌های اصلاح‌طلب ناچارا با گزینه‌های سوم و چهارم خود وارد عرصه رقابت شده‌اند و به غیر از یکی دو چهره شاخص در استان، بازیکنان اصلی خود را در اختیار ندارند.

با این همه، شرکت حداکثری در انتخابات هنوز کلیدواژه تمامی نامزدهایی است که توسط شورای نگهبان به علت عدم التزام به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی احراز صلاحیت نشدند زیرا تنها راه برون رفت از مشکلات را از طرق قانونی که تجلی آن در صندوق‌های رای است جست و جو می‌کنند.

تکمیلی: براساس اخبار رسیده، سید عبدالله حسینی از نامزدهای حوزه انتخابیه آمل تایید صلاحیت شده است. این سیاستمدار 54 ساله‌ای که از سال 69 تاکنون در رده‌ها و مسئولیت‌های مختلف در نهاد ریاست جمهوری فعال است اما به طور مشخص از زمان به روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در سال 92 فعالیت وی در دولت قوت گرفت و در حال حاضر به عنوان مشاور نهاد ریاست جمهوری در حال فعالیت هست.

با تایید یکی از اعضای شورای نگهبان شهرستان آمل/
عبدالله حسینی از آمل تایید صلاحیت نهایی شد

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تایید صلاحیت - اصلاح طلبان - سیامک ره پیک - استان مازندران - محمد سفری -

نظرات کاربران در مورد : 27 بهمن آمد اما هیچ پیام امیدبخشی برای مازندران نداشت
  • ظاهرهپاسخ0چهار شنبه 28 بهمن 1394

    پس صلاحيت دكتر وحيد رحماني و شيغ علي اصغر رحماني چه شد ؟

نظر شما در مورد : 27 بهمن آمد اما هیچ پیام امیدبخشی برای مازندران نداشت

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها