امروز سه شنبه 04 مهر 1396 ساعت 02:03:06

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 10224 -تاریخ انتشار : سه شنبه 27 بهمن 1394 -ساعت : 19:48

چاپ به اشتراگ گذاشتن
صلاحیت کاندیداها؛ تأیید یا رد؟!

صلاحیت کاندیداها؛ تأیید یا رد؟!

اختصاصی مازند مجلس: حاکمیت حق مردم و مردم حاکم بر سرنوشت خویش باشند گرچه در تئوری و نظر پذیرش آن، براحتی امکان پذیر میباشد ولی در عمل و واقعیت؛ کاری بسیار سخت و سترگ خواهد بود

اختصاصی مازند مجلس: مسئله کاندیداتوری در نظام سیاسی و یا جامعه سیاسی ای اتفاق می افتد که

دموکراسی یا مردم سالاری بعنوان مهمترین پایه و بنیاد حاکمیت مطرح و پذیرفته شده باشد بدین معنی که؛ حاکمیت حق مردم و مردم حاکم بر سرنوشت خویش باشند گرچه در تئوری و نظر پذیرش آن، براحتی امکان پذیر میباشد ولی در عمل و واقعیت؛ کاری بسیار سخت و سترگ خواهد بود. نقاط قوت و ضعفی در جوامع سیاسی مختلف وجود دارد اما به هر حال فعلا بعنوان یک مدل و ساز و کار حکومتی در دنیا پذیرفته شده است.

هنگامی که مردم سالاری پذیرفته شد یکی از اصول بنیادینش؛ دست بدست شدن قدرت از طریق انتخابات و انتخابات سمبل دموکراسی و نمادی از توسعه سیاسی میباشد. انتخابات نیازمند به قوانین و قوانین عادلانه؛ تسهیل کننده و تضمین کننده ی انتخابات سالم و مشارکت انتخاباتی مردم است به همین دلیل نیازمند دستگاه های اجرایی و نظارتی است تا حق حاکمیت و تعیین سرنوشت مردم را متبلور و متجلی سازد. در کشورهای مختلف این دو ساز و کار از هم تفکیک و مجزا میباشند در جمهوری اسلامی ایران نیز وزارت کشور و شورای نگهبان از هم تفکیک شده اند اما بدلیل ضعف قوانین و کاستی های آن از یک طرف، و گاهی تداخل در انجام وظایف از طرف دیگر مشکلاتی بوجود می آورد که منشأ آنها در قوانین انتخاباتی و گاه علایق و سلیقه های سیاسی و شخصی است. به همین دلیل تأیید و رد صلاحیت کاندیداها در انتخابات ایران غالبا" مناقشه برانگیز و مجادله ساز میشود که در هر دوره ای از انتخابات اعم از؛ انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات مجلس خبرگان رهبری، انتخابات مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و روستا برای نظام سیاسی هزینه ساز و برای کاندیداها، احزاب و گروههای سیاسی هزینه بر میشود و گاه منجر به پیدایش بحرانهای سیاسی و اجنماعی نیز شده است که این مسئله شایسته و برازنده جامعه اسلامی و نظام جمهوری اسلامی نیست.

همه میدانند که همه افراد صلاحیت هر کاری را ندارند پس همه ی افرادی که در انتخابات بعنوان کاندیدا در انتخابات ثبت نام می کنند دارای صلاحیت و شایستگی قانونگزاری، تصمیم گیری و اجرایی نیستند به همین دلیل در قوانین انتخاباتی؛ شرایط کاندیداها و رأی دهندگان بطور دقیق و شفاف باید نوشته و احصاء شود تا تصمیم گیری ها بر مبنای برداشتها وسلیقه های شخصی و سیاسی خاصی اتخاذ نشود. پس تأیید و رد صلاحییت کاندیداها یک امری منطقی و عقلانی خواهد بود اما چگونگی آن را باید قانون مشخص و ممیز کند. مشکلات و دشواریهایی در قوانین انتخاباتی جمهوری اسلامی وجود دارد که باید هرچه سریعتر برطرف شود تا با اصلاح قوانین انتخاباتی؛ این همه مناقشات و منازعات را در انتخابات مختلف مهار کرده و هزینه های سیاسی و اجتماعی نظام را کاهش بدهیم از طرف دیگر بجای نیرو سوزی؛ فرصت سوزی و تهدید آفرینی؛ حفظ نیروها و بازسازی آنها، استفاده از فرصت ها و فرصت آفرینی، مهار و حذف تهدیدها، بکارگیری همه نیروهای سیاسی بعنوان مهمترین سرمایه ی انسانی در عرصه سیاست سر لوحه تفکر، تمایل، تصمیم گیری و اجرا مبنا و معیار قرار بگیرد.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : -

نظر شما در مورد : صلاحیت کاندیداها؛ تأیید یا رد؟!

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها