مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 125805 -تاریخ انتشار : شنبه 13 آذر 1395 -ساعت : 10:32

چاپ به اشتراگ گذاشتن
نماینده مردم بزرگترین تجلّی آزادی بیان در هر ملّت است

نماینده مردم بزرگترین تجلّی آزادی بیان در هر ملّت است

اختصاصی مازندمجلس: طبق اصل ٨٦ همین قانون، نمایندگان مجلس در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهار نظر و رأی خود كاملاً آزادند و نمی‌توان آنها را به سبب نظراتشان كه در مجلس اظهار كرده‌اند یا آرائی كه در مقام ایفای وظایف نمایندگی خود داده‌اند تعقیب نمود

مازندمجلس- رضا نیکوکار*: طبق اصل٨٤ قانون اساسی هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است و حق دارد در همه مسائل داخلی و خارجی كشور اظهارنظر نماید.

همچنین طبق اصل ٨٦ همین قانون، نمایندگان مجلس در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهار نظر و رأی خود كاملاً آزادند و نمی‌توان آنها را به سبب نظراتشان كه در مجلس اظهار كرده‌اند یا آرائی كه در مقام ایفای وظایف نمایندگی خود داده‌اند تعقیب نمود. ضمن اینكه نمایندگان مجلس با داشتن حق مصونیت پارلمانی، حق اظهارنظر در تمام امور مملكت را دارا بوده و نباید به واسطه ترس از تعقیب توسط مراجع قضائی از انجام وظائفشان باز بمانند. همچنین در فرآیند قضایی ایشان نیز رعایت تشریفات ویژه و خاص الزامی‌است.

آنچه بدان اشاره شد بدان معناست كه مسئولیت خطیری كه هریك از نمایندگان مجلس در قبال احاد ملت دارا می‌باشند، ایجاب می‌كند ایشان با اظهار‌نظر در مسائل مرتبط با منافع كشور و ملت ، در مسیر خیر و صلاح آنان قدم بردارند . حال سؤال اینجاست كه صرف تذكر در صحن علنی مجلس مبنی بر روشن و شفاف سازی برخی مسائل در راستای مصلحت كشور چه ارتباطی می‌تواند با جرم تهمت و افترا داشته باشد .

-مطابق ماده ٦٩٧ قانون مجازات اسلامی هر كس به وسیله اوراق چاپی یا خطّی یا به وسیله درج در روزنامه و جراید یا نطق در مجامع به هر وسیله دیگر به كسی امری را صریحاً نسبت دهد یا آنها را منتشر كند كه مطابق قانون آن امر جرم محسوب می‌شود و نتواند صحت آن اسناد را ثابت كند به مجازات محكوم می‌شود . كجای خواست و ارده‌ی یك نماینده باوظیفه و مسئولیت خطیری كه در قبال مردم دارد، مبنی بر شفاف سازی برخی مسائل افترا و تهمت محسوب می‌شود؟

نمایندگان مجلس حافظان منفعت مردم بوده و این حفاظت نیازمند ابزارهایی هستند كه از جمله مهم‌ترین این ابزارها آزادی بیان است. آزادی به معنای طرح پرسش و زیر سؤال بردن تمامی نقاط كور و نامفهومی كه روشن نبودن آن‌ها جز نا امنی و بی‌اعتمادی حاصل دیگری نخواهد داشت .

اگر نماینده مردم كه بزرگترین تجلّی آزادی بیان در هر ملّتی است نتواند از این آزادی استفاده كند چه كسی و كجا این حق را خواهد داشت؟

در پایان بیان این نكته ضروری است كه طبق مواد ١٧٩ و ١٨٠ و ١٨٣ قانون آئین دادرسی كیفری جلب متهم می‌باید پس از احضار وی، همچنین در روز و در جرائم سنگین پیش‌بینی شده كه در حكم جلب صادر شده برای جناب صادقی نه تنها بدون احضار ابتدایی وی بوده بلکهتمامی این مواد نادیده گرفته شده است.

* فعال سیاسی و اجتماعی

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : نماینده - آزادی بیان - قانون اساسی -

مطالب مرتبط با : نماینده مردم بزرگترین تجلّی آزادی بیان در هر ملّت است
نظر شما در مورد : نماینده مردم بزرگترین تجلّی آزادی بیان در هر ملّت است

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها