مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 10344 -تاریخ انتشار : شنبه 01 اسفند 1394 -ساعت : 12:25

چاپ به اشتراگ گذاشتن
 خیز بلند بانوان مازنی برای کسب کرسی های مجلس

خیز بلند بانوان مازنی برای کسب کرسی های مجلس

مازند مجلس: بیش از سی و پنج سال از اولین دوره مجلس شورای اسلامی در جمهوری اسلامی ایران می گذرد؛ تعداد کل نمایندگان زن در 9 دوره گذشته در مجلس شورای اسلامی 78 نفر بود که حتی یک نفر از آنان از استان بزرگ و پرجمعیت مازندران نبوده اند.


**حضور 78 نماینده زن در کل 9 دوره مجلس شورای اسلامی
اگر چه پر رنگ تر شدن حضور زنان در مجلس همواره یکی از دغدغه های فعالان اجتماعی بوده و اگر چه بانوان مازندران در هر حوزه پیشرفت های فراوان و حتی شایستگی حضور در مجلس شورای اسلامی را نیز داشته اند، اما تا کنون این اتفاق نیفتاده است .
بیشترین تعداد نمایندگان زن در مجلس شورای اسلامی در مجلس پنجم با تعداد 14 نفر بود که در مجالس بعدی متاسفانه با سیر نزولی مواجه شده است.
در 9 دوره مجلس شورای اسلامی، تنها 50 زن توانسته اند برای یک دوره به مجلس راه پیدا کنند؛ 28 نماینده از 78 نماینده زن، به صورت تکراری در مجلس حضور داشته و در این میان 27 نماینده (بدون محاسبه تکرار حضور در دوره های مختلف)، از حوزه انتخابیه تهران بوده اند.
تهران، کرمانشاه، تبریز، اصفهان، همدان، مشهد، ارومیه، شیراز، اسلام آباد غرب، زنجان، خلخال، رشت،کرج، زابل، ساوه و زرندیه، سراب و سمیرم از شهرهایی بوده که در یک یا چند دوره از 9 دوره مجلس شورای اسلامی، بانوی بهارستان نشین داشته اند.


** بانوان مازندران و خیز بلند انتخاباتی
استان مازندران بیش از سه میلیون و 200 هزار نفر جمعیت دارد و نیمی از آنان را بانوان تشکیل می دهند. با وجود فعالیت و مشارکت بانوان مازندرانی در بسیاری از عرصه های علمی، پژوهشی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی و تاثیرگذاری آنان در اقتصاد استان، اما نقش و حضور آنان در عرصه سیاست بصورت عملی بسیار کمرنگ است.
در 9 دوره مجلس شورای اسلامی، بانوان مازندران حتی یک کرسی برای یک دوره را نیز در اختیار نداشته اند؛ اما در این دوره بیشتر از هر زمانی خود را برای ورود به کارزار انتخاباتی آماده کرده اند. به گونه ای که بر اساس آمارهای رسمی 13نفر حدود هشت درصد از 160نامزد تائید صلاحیت شده استان را زنان تشکیل می دهند.

** حذف نگاه جنسیتی به خانه تکانی ذهنی نیاز دارد
اما در این میان باید دید علت عدم راه یابی بانوان مازندرانی به بهارستان در دوره های گذشته چه بود و با توجه به این خیزش بلند آیا جای امیدواری برای ورود حتی یکی از آنان به مجلس وجود دارد و آیا طلسم عدم حضور آنان در دهمین دوره شکسته می شود.
مریم جمشیدی مدیر کل امور بانوان استانداری مازندران در گفت وگو با ایرنا حضور بانوان مازندران در عرصه های مختلف را بسیار چشمگیر دانست و گفت: در هیچ عرصه ای در هیچ دوره ای حضور زن مازندرانی را کمرنگ یا خنثی نمی بینیم.
وی ادامه داد: اینکه با وجود اینهمه توانمندی و قابلیت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و با وجود اینهمه مناصب مدیریتی، بانوان جایگاه خود را آنگونه که باید ندارند؛ به خانه تکانی ذهنی برمی گردد.
جمشیدی خاطر نشان کرد: وقتی در جامعه ای هنوز آن خانه تکانی ذهنی توسط مردم جامعه نسبت به زنان انجام نشده است و هنوز باور نتوانستن نسبت به زنان و توانمندی آنان وجود دارد، نمی توان انتظار داشت بانوان بویژه در این استان به جایگاه ویژه خود دست یابند.


** جنسیت مانع پیشرفت نیست
مدیر کل امور بانوان در استانداری مازندران با تاکید براینکه جنسیت یک مانع برای پیشرفت نیست، تصریح کرد: مدیران مرد نیز باید بدانند اگر بانویی از زیر مجموعه خود فردی کاردان و قابل است به او کمک کنند تا به مراحل بالاتر برسد و نگاه جنسیتی به این موضوع نداشته باشند.
وی تاکید کرد: بانوان خود باید شایستگی ها و قابلیت های خود را باور کنند و به این باور برسند که می توانند.
جمشیدی بخشی از علت عدم حضور بانوان را باور عمومی دانست و گفت: جدای از بحث مردان جامعه، باور عمومی نیز باید بپذیرد جنسیت یک مانع و سد نیست.
وی افزود: هرچند طبق فرمایشات همه بزرگان و مقام معظم رهبری کیان خانواده مهمترین نهاد در هر جامعه است که سکانداران آن بانوان هستند؛ اما درعین حال این موضوع نباید مانع از فعالیت اجتماعی و سیاسی بانوان شود.


** شایسته سالاری فدای جنسیت نشود
مدیر کل امور بانوان در استانداری مازندران با انتقاد از شکل نگرفتن زیربنای ساختاری در حوزه ورود زنان به جایگاه های مختلف، گفت: گاهی مشاهده می شود خانمی شایستگی ورود به عرصه سیاست را دارد اما عملا ورود نمی کند که این یک بحث فرهنگی است.
وی ادامه داد: زیربنای این عدم حضور بحث ساختاری است که هنوز در مازندران این ساختار شکل نگرفته است.
این مقام در استانداری مازندران یادآور شد: نگاه بر این است زن اگر شایسته نیز باشد به دلیل جنسیت، نباید به مدارج و جایگاه بالاتر برسد در حالیکه شایسته سالاری نباید فدای جنسیت شود.
جمشیدی، بازده یک کار فرهنگی را در دهه ها عنوان کرد و گفت: در حال حاضر کمتر مسئولی کار فرهنگی و ریشه ای انجام می دهد؛ چون اقدام به انجام کار فرهنگی دیر بازده است.


** بدون شناخت همدیگر را قضاوت نکنیم
مدیر کل امور بانوان در استانداری مازندران با بیان اینکه گاهی خود خانم ها و مراجع و مسئولان استان به این نتیجه می رسیم که یک خانم نباید به این جایگاه دست یابد، اظهار داشت: این نوع نگاه اصلا درست نیست؛ در حالی که خانم ها باید همدیگر را با تفکر و تعقل حمایت کنند و حق نداریم بدون شناخت همدیگر را قضاوت کنیم.
وی ادامه داد: تا زمانی که درگیر فاکتور های پیش پا افتاده هستیم و حاشیه ها ما را غرق می کنند، آن وقت متن خواه ناخواه فدای حاشیه می شود.
این مقام در استانداری مازندران حضور هشت درصدی بانوان استان در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی را نوید بخش دانست و گفت: با گذشت 2 سال از دولت تدبیر و امید، شور و شعور سیاسی زنان در استان تا این حد رشد کرد و فضا به آنان این مجال را داد تا در عرصه انتخابات شرکت کنند. این نوید بخش آینده ای بهتر برای حضور زنان در صحنه ها است.
جمشیدی در پاسخ به این سوال چرا بانوان فرهیخته شناخته شده تر در انتخابات ورود نکرده اند، گفت: در مردان نیز این چنین چیزی وجود دارد. بسیاری از مردان شناخته شده هستند که وارد عرصه سیاست نشده اند و این نمی تواند نگاه جنسیتی داشته باشد.
وی ادامه داد: البته این موضوع به شکل یک چرخه است. یعنی وقتی زیرساخت برای حضور و مجال زن توانمند فراهم نباشد، ترجیح می دهند در حوزه هایی مثلا علمی ورود کند که به تایید دیگران چندان نیاز نیست. همانطور که زنان توانمند علمی در استان فراوان داریم و این رشد نیاز به تایید و حمایت دیگران ندارد.
به گزارش ایرنا؛ 160نامزد دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در 9 حوزه انتخابیه مازندران برای دستیابی به 12 کرسی روز هفتم اسفند همزمان با انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان باهم رقابت می کنند و بیش از دو میلیون و 235 هزار نفر در استان مازندران واجد شرایط رای دادن هستند.

نویسنده :
منبع : ایرنا مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : -

نظر شما در مورد : خیز بلند بانوان مازنی برای کسب کرسی های مجلس

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها