مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 10328 -تاریخ انتشار : جمعه 30 بهمن 1394 -ساعت : 18:15

چاپ به اشتراگ گذاشتن
آیت الله طبرسی؛ تجسم اعتدال

حفاظت از ارزش‌های انقلابی با رویکرد علوی/ ترجمان مدیریت و معنویت

آیت الله طبرسی؛ تجسم اعتدال

اختصاصی مازندمجلس: کمتر مدیری را در ایران اسلامی می‌توانید پیدا کنید که هم توانایی جلب نظر مردم را داشته باشد، هم امین نظام و رهبری باشد و هم از یک وحدت رویه انقلابی و ثبات مدیریتی منحصر به فرد برخوردار باشد. در استان مازندران اما با درایت مقام معظم رهبری در انتخاب نماینده ولی فقیه شاهد انتخاب اصلح از جانب معظم له به عنوان یک موهبت و هدیه ممتاز به مردم بودیم

«و کذلِکَ جَعلناکُمْ اُمَّةً وَسَطاً؛

و این گونه شما را امت میانه قرار دادیم». (بقره:14) 

اختصاصی مازند مجلس: کمتر مدیری را در ایران اسلامی می‌توانید پیدا کنید که هم توانایی جلب نظر مردم را داشته باشد، هم امین نظام و رهبری باشد و هم از یک وحدت رویه انقلابی و ثبات مدیریتی منحصر به فرد برخوردار باشد. در استان مازندران اما با درایت مقام معظم رهبری در انتخاب نماینده ولی فقیه شاهد انتخاب اصلح از جانب معظم له به عنوان یک موهبت و هدیه ممتاز به مردم بودیم . حضرت آیت الله طبرسی در سمت نمایندگی ولی فقیه سرچشمه برکات و خیرات فراوانی بودند که در طی سالیان طولانی می‌تواند به عنوان یک الگوی کامل اعتدال گرایی در عین حفظ ارزش‌ها و اصول نظام برای دیگر مدیران و دست اندرکاران کشور مورد استفاده قرار گیرد. پرهیز از افراط و تفریط‌های رایج و مد نظر قرار دادن مصالح عالیه نظام که همواره مورد توجه ویژه آیت الله طبرسی بوده از او یک مدیر محبوب ساخته است به طوری که در تمام این سال‌ها مشی و منش پدرانه ایشان مد نظر استانداران و مدیران کل استان بوده و با تاسی از نحوه تعامل وی با مسائل و مشکلات استان برخوردی معقول و مدبرانه داشته‌اند. از بارزترین خصوصیات آیت الله طبرسی زندگی و رویکرد علوی ایشان بوده است که در عدل و هم در اعتدال قابل بیان و تقدیر است. بارها شاهد بودیم که مدیران استان بنا بر برخی از شواهد توان کنترل و مدیریت اوضاع را نداشتند و تنها به واسطه به صحنه آمدن این پدر دلسوز مردم بود که شرایط به حالت عادی بازگشته و در مسیر درست هدایت شد. اما راز محبوبیت و موفقیت نماینده ولی فقیه در مازندران در چیست:

1.رویکرد اعتدالی

«بر شما باد به میانه روی، بر شما باید میانه روی ؛ بر شما باد به میانه روی »

پیامبر اسلام (ص) : حلیة الابرار، 1/175 _ عیون اخبار الرضا، 2/284 _ معانی الاخبار /82 _ مناقب آل ابی طالب 1/23 .

بنا بر احادیث و منابع معتبر ، حضرت محمد (ص) بر میانه روی و حفظ رویکرد اعتدالی تاکید فراوان داشتند و اساسا به همین دلیل مورد احترام دشمنان خود نیز بودند. پرهیز از افراط و تفریط یکی از خصوصیات بارز بزرگان دین است که به بهترین وجه ممکن توسط آیت الله طبرسی بکار گرفته شده است و یکی از رازهای موفقیت ایشان در طی دوران مدیریتشان اتخاذ همین رویکرد "میانه" است که همواره شاهد بوده‌ایم. هیچگاه در طول این سال‌ها برای ایشان تفاوتی نداشت که دولت اصولگرا بر مسند باشد یا دولت اصلاح طلب، برای آیت الله طبرسی مهم اصل نظام و تایید مراجع ذی صلاح بوده است به همین خاطر با نگاهی باز به استقبال دولتها رفته است و با هر کس به فراخور نقشی که در نظام داشت برخورد مناسب نموده‌اند. خصوصیت مهمی که شاید در کمتر مسئولی بتوان پیدا کرد اما "اعتدال" از شاخصه‌های اصلی آیت الله طبرسی محسوب می‌شود.

2.رویکرد انقلابی

با وجود بینش اعتدالی نماینده مقام معظم رهبری در استان مازندران، اما ایشان هماره از اصل نظام و رهبری پشتیبانی قاطع نموده و آنجا که نیاز بود به صحنه آمدند تا انقلاب را به بهترین وجهی بیمه نمایند. ایشان که از سابقون انقلاب هستند چه در پیش و چه پس از انقلاب تمام ظرفیت علمی دینی خود را در راه انقلاب هزینه کردند و در این راه هم با مزدوران رژیم ستمشاهی مبارزه کردند و هم با منافقانی که در ظاهر دم از رهبری میزدند اما در عمل خلاف فرمایشات ایشان را اجرا می‌نمودند . آیت الله طبرسی که به عنوان یک روحانی برجسته معتدل شناخته می‌شود، آنجا که نیاز شد قاطعانه به میدان آمده و با روحیه انقلابی نسبت به اصلاح امور بر اساس رهنمودهای مقام عظمای ولایت اقدام کردند.

3.رویکرد علوی

سخن گفتن از علی به معنای از خودگذشتگی، ساده زیستی، همراهی با مستضعفان و ایستادگی در برابر مستکبران و زورگویان است. آیت الله طبرسی که سالیان متمادی توانسته است اعتماد بزرگ مردی چون مقام معظم رهبری را جلب نماید به طور حتم از این خصوصیات بهره‌مند بوده است چرا که با ویژگی‌هایی که از رهبری عزیز سراغ داریم به هیچ وجه اهل تعارف نیستند و اگر خدای ناکرده در مسیر زندگی علوی نماینده خود کاستی مشاهده می‌کردند حتما اقدام مقتضی به عمل می‌آوردند. اما سالها مدیریت آیت الله طبرسی این نوید و اطمینان را به ما می‌دهد که جز راه و منش علی (ع) را در پیش نگرفته‌اند. امروز به جرات می‌توان گفت که ایشان به سبب همین روحیه‌ای که دارند از حمایت قاطع اکثریت مردم مازندران اعم از سیاسیون، فرهنگیان، صاحبان صنایع ، کارگران ، کارمندان ، بازاریان و دیگر اقشار مردم برخوردارند و بی شک هر روز بر محبوبیتشان افزوده خواهد شد.


آیت الله طبرسی؛ تجسم اعتدال

آیت الله طبرسی؛ تجسم اعتدال

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : -

نظرات کاربران در مورد : آیت الله طبرسی؛ تجسم اعتدال
  • 123پاسخ0سه شنبه 04 اسفند 1394

    آیت الله طبرسی طی این چند سال تا میتوانستند از کیان وحقوق مازندران دفاع کردند .ایشان نماینده اصیل مازندران وشخصیتی بدون حاشیه بوده جا دارد منتخب اول مازندران باشند

نظر شما در مورد : آیت الله طبرسی؛ تجسم اعتدال

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها