امروز دوشنبه 03 مهر 1396 ساعت 05:59:49

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 10371 -تاریخ انتشار : شنبه 01 اسفند 1394 -ساعت : 22:25

چاپ به اشتراگ گذاشتن
نبض بازار ساری برای چه کسی می زند؟ / نیاز مبرم اصناف به پشتوانه سیاسی و  اقتصادی یوسف نژاد

دست بازار در دست یوسف نژاد:

نبض بازار ساری برای چه کسی می زند؟ / نیاز مبرم اصناف به پشتوانه سیاسی و اقتصادی یوسف نژاد

اختصاصی مازندمجلس: در میان همه نام ها کسی که بیشترین قرابت را با مفهوم بازار، مباحث اقتصادی و عوامل موثر بر رونق بازار دارد کسی نیست جز علی اصغر یوسف نژاد دانش آموخته اقتصاد با پشتوانه نمایندگی مجلس و همچنین معاونت پارلمانی وزیر اقتصاد

مازند مجلس: : شهر ساری از دیر باز به عنوان یکی از مهمترین شهرهای تجاری شمال کشور همواره نقش مهمی در کسب و کار و بازرگانی استان داشته است. در این میان بازاریان ساروی که کسب و کارشان ریشه در اعماق تاریخ دارد با رویه مشخصی که در طول زمان در پیش گرفته بودند توانستند تا به عنوان یک عامل مهم و تاثیر گذار در شرایط حساس کشور و استان نقش آفرینی کنند.

سهم  مهم بازار ساری که همراه با دیگر بازاریان کشور و به تاسی از فرمان امام (ره) برای کمک به جبهه های نبرد ایفا شده است هیچگاه از اذهان مردم پاک نخواهد شد. آن زمانی که کشور درگیر یک جنگ خانمان سوز و سخت بود در جای جای ایران هر کس به فراخور توانی که داشت پا به میدان نهاد که نمی توان از قدرتی که بازاریان ایران از جمله بازاریان مازندران و مرکز استان به بدنه جبهه ها به واسطه تمکن مادی و معنوی که داشتند و آن قدرت را ایجاد کرده بودند به راحتی عبور کرد.

امروز اما پس از گذشت سال ها از آن دوران و دوران های مشابهی که در طول زمان شاهد بودیم بار دیگر نقش محوری بازار در ایجاد و حفظ روحیه جهادی و از خود گذشتگی همچنان پر رنگ و غیر قابل انکار است. هنوز صدای سم اسب ها و جرس کاروان ها را می توان در کاروانسراهای تاریخی ساری شنید.کافی است تا به دل بازار بزنید تا سرای تبریزی و ملک التجار ها را دوباره زنده ببینیم.

اکنون از پس اینهمه سال دوباره این بازار است که دست بالا را در معادلات منطقه دارد. از تعامل با سیاسیون تا تاثیر بر انتخابات و  فضای فرهنگی شهر و از همه مهمتر تعاملی که با نهاد روحانیت و حوزه های علمیه همواره داشته است و اهداف و برنامه های مشترکی که مد نظر قرار داده اند.

اینبار اما بازار ساری چشم باز کرده است تا بهترین انتخاب ممکن را در میان انبوهی از انتخاب هایی که می تواند بکند انجام دهد. سخن از دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و گزینش فرد "اصلح" برای رسیدگی به امور شهرستان های ساری و میاندرود و همچنین بازار بزرگ مرکز استان است.

البته در میان همه نام ها کسی که بیشترین قرابت را با مفهوم بازار، مباحث اقتصادی و عوامل موثر بر رونق بازار دارد کسی نیست جز علی اصغر یوسف نژاد دانش آموخته اقتصاد با پشتوانه نمایندگی مجلس و همچنین معاونت پارلمانی وزیر اقتصاد.


یوسف نژاد چه کمکی به بازار می تواند بکند؟

کمترین کمک یوسف نژاد به بازار تزریق پشتوانه علمی و سیاسی که حاصل سالها مجاهدت در سنگر دانشگاه، تقنین و اجرا است خواهد بود به هر حال همانگونه که سیاسیون و نخبگان علمی کشور به کمک و همراهی بازار نیاز دارند در مقاطع حساس و بزنگاه های پر خطر است که بازار هم نیاز به توجه و همیاری سیاسیون برای پیشبرد برخی از مقاصد راهبردی خود دارد و چه کسی بهتر از فردی کارکشته که کوله باری از تجربه اقتصادی را با خود به همراه دارد. بازارهای کارآمد همانهایی هستند که با درک درست موقعیت هم برای خود پشتوانه ایجاد می کنند و هم با جهت گیری منطقی در راستای رونق کسب و کار شان در حرکتند.


پویایی اصناف و مشارکت در امور مهم شهرستان

 با همه توجهی که به اصناف شده است اما هنوز این نهاد تاثیر گذار کشور به جایگاه اصلی خود در استان و به ویژه در شهرستان ساری نرسیده است .متاسفانه مردم هیچ تعریف درستی از اصناف و نقش ویژه ای که این ارگان قانونی کشور می تواند در سرنشت اقتصادی جامعه ایفا کند ندارند. مدیران اصناف از گذشته تا به حال به جای ایجاد تعامل و همگرایی لازم بین بدنه مردم با صنوف مختلف بیشتر در جهت سیاسی کاری و نفوذ در ارکان تصمیم گیری شهر برای گرفتن امتیازات مختلف در راستای برآورده کردن اغراض شخصی یا جناحی حرکت کرده اند.

عملی که نه تنها دردی از بدنه جامعه اصناف دوا نکرده است بلکه باعث ایجاد شکاف بین توده مردم و بازاریان زحمتکشی شده است که با شناسایی و برآورده کردن نیازهای جامعه از بحران های اجتماعی جلوگیری کرده اند. علی اصغر یوسف نژاد با تجربه حضور موثر در اتاق بازرگانی و شناخت کافی از وضعیت اصناف مازندران و ساری می تواند همان کسی باشد که این خلاء عاطفی، فکری و مدیریتی را پر کند.


ترمیم و تغییر نگاه برخی از اقشار مردم  نسبت به بازار

متاسفانه در برخی از اقشار مردم این تصور نادرست وجود دارد که بازاریان افراد صاحب مکنت و ثروتی هستند که درد جامعه و نیازهای شهروندان محتاج و بی بضاعت را درک نمی کنند و به واسطه دلالی و احتکار روزگار می گذرانند.

این قشر عمدتا محروم جامعه حساب بازار را از حساب مردم جدا می داند و بازاریان را مسبب گرانی و اوضاع بد اقتصادی در نظر می گیرد. یکی از مهمترین کارهایی که یوسف نژاد می تواند و این قدرت را به پشتوانه فکری و انسانی که فراهم خواهد کرد در خود می بیند که انجام دهد ،تعدیل چنین نگاهی در میان مردم نسبت به بازار است.

این مسئله یکی از مهمترین نگرانی های اجتماعی کشور است که نسبت مستقیم با امنیت روانی و سلامت ذهنی جامعه دارد. رسوخ چنین تصوری در افکار و رفتار مردم به ویژه محرومین جامعه تبعات امنیتی و سیاسی مهمی را به همراه خواهد داشت که باید به تدریج برای چنین معضلی چاره اندیشی کرد. وارد شدن شخصی مانند یوسف نژاد با کوله باری از تجربیات تقنینی و اجرایی قطعا راهگشا خواهد بود و این احساس کاذب به وجود آمده در برخی از مردم را تعدیل خواهد کرد.


رونق بازار با رونق لابی گری ملی

زمانی ما شاهد رونق منطقه ای در مورد هر مقوله ای خواهیم بود که آن مقوله مشخص در تعامل و ارتباط مالی ،سیاسی و مدیریتی با کشور باشد. نفوذ افراد سرشناس بازار و اصناف مازندران و ساری در بدنه اجرایی و مدیریتی کشور یکی از مهمترین راه های رسیدن به اهداف بازار خواهد بود که نیاز به رایزنی و لابی گری های گسترده برای معرفی و تثبیت برخی از افراد شایسته در بدنه اجرایی کشور که مرتبط با امر بازار هستند خواهد بود.

یکی از این روش ها داشتن نماینده در اتاق های مختلف مرتبط با سازمان بازرگانی و همچنین اصناف کشور است که در این مورد هم دست کسی مانند یوسف نزاد قطعا باز است و اتفاقی که با روی کار آمدن وی به عنوان نماینده شهرستان خواهخد افتاد "برند" شدن بازار ساری در کشور خواهد بود که بی شک یکی از مهمترین ننیازهای کنونی این قشر مهم مرکز استان در کشور به حساب می آید.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : علی اصغر یوسف نژاد - دکتر یوسف نژاد -

نظرات کاربران در مورد : نبض بازار ساری برای چه کسی می زند؟ / نیاز مبرم اصناف به پشتوانه سیاسی و اقتصادی یوسف نژاد
  • کاسب محلپاسخ0یکشنبه 02 اسفند 1394

    بسیار حرفه ای و مفید بود. لذت بردم. رای ما دکتر یوسف نژاد

نظر شما در مورد : نبض بازار ساری برای چه کسی می زند؟ / نیاز مبرم اصناف به پشتوانه سیاسی و اقتصادی یوسف نژاد

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها