مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 127719 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 17 آذر 1395 -ساعت : 10:55

چاپ به اشتراگ گذاشتن
دانشگاهی امن می‌خواهیم نه امنیتی

نجفی در مراسم 16 آذر در دانشگاه علوم پزشکی بابل:

دانشگاهی امن می‌خواهیم نه امنیتی

مازندشورا: دانشجو با فضای حزبی دچار انحراف نمی‌شود انحراف در فضای بسته محدود وغیر رقابتی ایجاد می‌شود، انحراف در تفکرات غلط و غیر آرمانی تولید می‌شود، ما باید فضای فرهنگی را در دانشگاه‌ها فراهم کنیم و بیانیه دانشجویی در همه شرایط پاسخ داده شود

مازندمجلس: مراسم۱۶ آذر روز دانشجو با حضور دکتر علی نجفی نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی و حضور پرشور دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بابل در سالن آمفی تئاتر این دانشگاه برگزار شد.

در این مراسم که حواشی متداول نشست‌های روز دانشجویی دانشگاه‌ها را نیز با خود به همراه داشت دانشجویان مختلف به ارائه نقطه نظرات و انتقادات خود نسبت به عملکرد مسئولان کشور در جامعه اسلامی ایران، مسئولان دانشگاه و خود دکتر نجفی نماینده مردم بابل داشتند که گوشه‌هایی از آن را با هم مرور می‌کنیم:

نفر اول دانشجویانی که پشت تریبون قرار گرفت حمیدرضا فکر‌آرای بود که سوال خود را اینگونه آغاز کرد:

– آقای دکتر نجفی مسئولان! روسای دانشگاه! به نظر شما در شان حیثیت مطالبه‌گری دانشجویان ماست که  در روزی که با آرمان مقدس استکبار ستیزی در تاریخ جاودانه شده از  مشکلات استادی حرف بزنیم که در دانشگاه  پادشاهی می‌کنند به راحتی  و به صرف استاد بودن  به خودشان اجازه می‌دهند هر نوع برخورد با دانشجو داشته باشند و از هیچ کسی هم اعتراضی وجد نداشته باشد و خرج شدن  بودجه‌های دانشکاه در موارد غیر ضروری و تجملاتی حرف بزنیم آن هم در شرایطی که دانشجویان مامایی و پرستاری در ضعیف‌ترین شرایط آموزشی باید در کلاس درس حاضر باشند یا از زیر پا گذاشن کرامت دانشجویان در مراسمی که برای دانشجویان تدارک دیده شد ولی دانشجویان ساعت‌ها  برای حضور در این مرسم که با قدوم پروفسور سمیعی مزین شده بود  با درهای بسته مواجه شدند، به  نظر شما در چنین روزی  حداقل مطالبتمان را تا جایی  تنزل دهیم که  درباره پاسخ‌گو نبودن مسئولان دانشگاه و نبود روند شفاف و مستمر ارزیابی ازاساتید و کارکنان  حرف بزنیم ؟ اگر از اقدام مسئولان دانشگاه در برخورد با یکی از چهرهای  مطرح کشوری  در دانشکاه صحبت کنیم که با کارشکنی‌ها با وجود مجوز منجر به  لغوشده‌ایم؟ آیا باید اوضاع به گونه‌ای باشد که ابتدایی ترین حقوق ما با وجود چنین حجم عریض و طویلی از مسئولین روی زمین بماند

– آقای نجفی شما فرمودید اختلاس‌های نجومی ضربه زننده به اعتماد مردم است و مسئولین باید به دور از عوام فریبی از اقداماتی که کاهش اعتماد را به همراه دارد جلوگیری کنند و با توجه به گذشت چندین ماه از افشای حقوق نجومی شما به عنوان نماینده مجلس چه اقدام عملیاتی انجام دادید ؟

– اقدامی غیر از مصاحبه با مجلات و بیان سخنان زیبا، شما درباره لغو سخنرانی مطهری فرمودید قانون قانون است و برای همه باید یکسان باشد اما چرا شما نسبت به سایر سخنرانی‌های لغو شده منتقدین دولت  واکنشی نشان ندادید؟

– آقای نجفی پاشنه اشیل دولت کم رنگ کردن دغدغه‌ها، مشکلات مردم و بیا ن مشکلات پیش افتاده‌ای مانند لغو کنسرت‌هاست که گویی مسئولان در جامعه‌ای متفاوت با مردم زندگی می‌کنند لذا در چنین شرایط بی کفایتی از مجلس انتظار می‌رود که خواسته‌های مردم را مطلبه کند که تاکنون این اتفاق نیفتاد.

دکتر علی نجفی در پاسخ گفت: در دو سه سرفصل پاسخ خواهم داد.

– ابتدا درباره حقوق‌های نجومی بنده یک عضو از ۲۷۰ نماینده مجلس هستم و باید به قانون مجلس احترام بگذارم، من اعتقاد دارم همچنان که اختلاس‌های میلیاردی حقوق‌های نامتعارف ضربه مهلکی به اعتماد مردم خواهد زد، هرچه این موارد در نظام ما کمتر شود و تحت عنوان مبارزه با فساد اقدامی شود در جهت تحکیم نظام و افزایش اعتماد مردم خواهد بود.

– اما این مباحث نباید دستمایه تسویه حساب‌های سیاسی و موجب کاهش انگیزه فعالیت مدیران و مسولان شود.

– در واکنش به لغو سخنرانی مطهری، ما باید ملزم به قانون باشیم همان طور که در توئیت اعلام کردم باید با رعایت مصالح و چارچوب‌های نظام نسبت به مدیریت این اتفاقات واکنش نشان بدهیم و نباید به دشمنان‌مان بهانه بدهیم.

– درباره دغدغه‌های دولت  درباره کنرست عدم توجه به مشکلات اقتصادی، به نظر بنده این منصافه نیست، بخش قابل توجهی از پیگری‌های دولت مربوط به مسائل اقتصادی است، هرچند دستاوردهایی داشتیم اما موانعی هم چنان وجود دارد، درباره لغو کنسرت، اگرچه این حق جوانان است که به کنرست بروند اما همه زندگی کنسرت نیست.

سوال کتبی یکی از دانشجویان: راجع به حساب‌های قوه قضاییه،  چرا عدالت درباره همه اجرا نمی‌شود چرا محمود صادقی اجازه صحبت نداشت؟

 دکتر نجفی در پاسخ به این سوالات اظهار کرد: من فکر می‌کنم هم اقای صادقی توانست حرفش را بزند و هم ریس قوه قضاییه هم واکنش نشان دهند، نماینده مجلس طبق اصول ۸۶ و ۸۷ حق دارد درباره همه موارد کشوری اظهار نظر کند اما قوه قضاییه دچار سو تفاهم شد که آقای صادقی اظهار کردند من فقط طرح سوال کردم و گفتند در قوه قضاییه از این حساب‌ها استفاده شخصی شده، ما باید در همه جهات مدیریت کنیم تا هزینه‌هایی برای نظاممان بار نیاورد.

نمایندگان مجلس که به فرموده مقام معظم رهبری و امام باید شجاعانه بتوانند آزادانه مسائل را بیان کنند و بگیر و ببند کمکی به بهبود امور نمی‌کند.

سوال کتبی یکی از دانشجویان: شما عضو فراکسیون امید هستید و تا کی حصر باید ادامه داشت ؟

نماینده مردم بابل در مجلس پاسخ داد: من کارگزار نظام هستم ، دیدگاه و مواضع من دیدگاه نظام است اما به عنوان یک شهروند با این به گیر  بببندها مخالفم

سوال کتبی یکی از دانشجویان: در مورد تمدید تحریم‌ها با توجه با تذکرات رهبری چرا کار به اینجا کشیده شد ؟

نجفی گفت: مذاکرات  انقلاب اسلامی که با نرمش قهرمانانه صورت گرفت دستاورید بزرگ بود و نشان دهنده پایبندی ما به آموزه های دینی به سراسر جهانیان بود این توافق اثبات کرد که فضای ایران هراسی  که به ناحق وجود داشت از مبانی قانونی برخوردار نیست  هم چنین فرصت‌های جدید هم برای ایران فراهم آوردف نباید این مئسله رو در حد منازعات سیاسی داخلی تنزل داد.

وی در مورد تمدید قانون تحریم داماتو افزود: این قانون جدید نیست که هم ایران و لیبی شامل آن می‌شدند  فعلا فقط ایران است بنابراین باید کاملا نقض برجام از جانب رئیس جمهور ابلاغ شود و رهبری هم این را نقض برجا دانستند، نگاه بنده این است که باید مقابله کنیم با این نقض برجام و عاقلانه و مدبرانه عمل کنیم

نفر دوم از دانشجویانی که پشت تریبون آزاد رفت مهدی نیک بین بود که اینگونه سوالات خود را مطرح کرد:

نظرتان در خصوص زندانیان سیاسی چیست؟ در مورد کشتارگاه بابل و بنرهای مختلف برای شما توضیح دهید؟ چرا قانون در دو شهر مجاور متفاوت است؟ چرا مجوز کنسرت در بابل داده نمی‌شود و در آمل هست؟ و درمورد نامه‌های فراکسیون امید و امضایتان پای برخی از نامه‌ها نیست توضیح دهید؟

وقتی ادعای اصلاح طلبی داریم نمی‌توانیم به رئیس جمهور دوره اصلاحات بگوییم رئیس جمهور اسبق چرا اسمشان را نگوییم ؟

دکتر نجفی به این سوالات اینگونه پاسخ داد: نقص در نحوه امضا گیری در صحن مجلس است که به معنی عدم تایید بنده با موضوعات فراکسیون نیست بنده هر موضوعی که به آن اعتقاد دارم را امضا کردم،

در مورد کشتارگاه مردم دغدغه داشتند و من پیگیری کردم، مسائل معیشتی مردم مهم است ما ناچارا باید این مسائل را هم حل کنیم.

بنده معتقدم ایشون قابل حذف از تاریخ ایران نیست، خاتمیرئیس جمهور این مملکت و چهره برجسته‌ای بود، به عنوان مدیر اجرایی  نقاط قوت بسیاری داشتند و در کنارش  نقص‌هایی هم داشتند، با وجود تمام مسائل درباره ایشون سید بزرگوار ی هستند.

ما آموزه های دینی و فرهنگی داریم که به ما یاد می‌دهد که وقف مدارا، عقلانیت و قانون‌مداری را  ایجاد کند شاید شما با افکار بنده موافق نباشید و بالعکس اما اینکه در کنار هم  به بحث می‌پردازیم نشان دهنده همین وضع است.

در مورد کنسرت‌ها گفتم اگر مجوزی داده شده  باید اجرا شود ولی در پاسخ به دوستانی که گفتند دغدغه دولت فقط کنسرت‌هاست بنده بیان کردم که همه زندگی کنسرت نیست.

سوال کتبی یکی از دانشجویان: شما نماینده اصلاح طلبان هستید منظورتان از اصلاح طلبی را بیان کنید؟ چه اصلاحی در جامعه انجام شد ؟

نماینده مردم بابل پاسخ داد: من معتقدم سیستم حزبی می‌تواند به افزایش وزن مجلس، رونق انتخابات و تبیین هر چه روشن‌تر مواضع  نمایندگان منتهی شود.

وی ادامه داد: اصول گرایی و اصلاح طلبی صفتی است که به این دو جریان متفات داده شده است، من به جهت تربیت در وزارت خارجه و بنا به محدودیت‌های این وزرات عضو هیچ حزبی نیستم ولی به عنوان یک شهروند به طیف اصلاح طلبی، اعتدال و اندیشه ورزی تمایل دارم و البته این به معنی این نیست که از اصول و چهار چوب‌ها روی گردان باشم باید  اصولی‌تر به این دو جریان نگاه کنیم ، باید نگاهمون رو درباره این مفاهیم نگاه عمیق‌تر بندازیم ما باید فرهنگ بسازیم و فرهنگ ترویج کنیم، من فکر می‌کنم درستکاری و امانت‌داری، قانون گرایی اینها اصول گرایی و اصلاح طلبی است و متاسفانه ما مواردی از نقض این قوانین در هر دو طیف می‌بینیم.

میثم مهدی‌پور یکی دیگر از دانشجویانی بود که پشت تریبون آزاد رفت و اینگونه حرفها و سوالات خود را در بین جمع حاضر بیان کرد:

دانشجو آزاده است و نباید پشت تریبون خود را وامدار حزبی خاص بداند این جناح بازی‌هاست که دانشگاه را دچار انحراف می‌کند، این سالن ظرفیت این دانشجویان پرشور را ندارد این را سال قبل نیز بیان کردم اما اقدامی صورت نگرفت جناب نجفی

حال که شنیده ایم جناب نجف ۳۰ میلیارد بودجه به دانشگاه اختصاص داند که ۱۵ میلیارد ان واریز شده، آیا این بودجه باید خرج مواردی شود که در سال اقتصاد مقاومتی تیشه به ریشه این فرهنگ بزند، یا باید مشکلات زیربنایی دانشجویان حل شود ؟

ما منکر فعالیت‌های خدماتی این دانشکاه نیستیم.، سال گذشته در مورد وضعیت فرهنگی تذکر دادیم که هرسال بد و بدتر می‌شود، اگر نگوییم ولنگاری  فرهنگی اصلاحات   به معنی شیوع فساد نیست پس باید بگوییم ما در دانشگاه احساس ولنگاری فرهنگی می‌کنیم و سخن پایانی از امام (ره) که گفتند همیشه نگران آن هستم که مبادا مردمی که همه چیزشان را فدا کردند به واسطه اعمال ما نگران شوند.

علی نجفی در پاسخ به حرف های این دانشجو این چنین گفت: بنده خودم اصولا بدون تشریفات به بازدید می‌روم، یک نکته عرض می‌کنم ان هم در مورد حضور بانوان در این مراسم که ما همیشه به آن افتخار می‌کنیم، بنده از معدود نمایندگانی هستم که گزارش عملکرد داده‌ام.

وی ادامه داد: در مورد زیرساخت‌ها موافقم ما تلاش کوچکی کردیم و توجه جناب وزیر را به این دانشگاه جلب کنیم، دانشجو با فضای حزبی دچار انحراف نمی‌شود انحراف در فضای بسته محدود وغیر رقابتی ایجاد می‌شود، انحراف  در تفکرات غلط و غیر آرمانی  تولید می‌شود، ما باید فضای فرهنگی را در دانشگاه‌ها فراهم کنیم و بیانیه دانشجویی در همه شرایط پاسخ داده شود.

سوال کتبی یکی از خانم های دانشجوی حاضر در جلسه اینگونه مطرح شد که: هم شما و هم رئیس‌جمهور محترم گفتید ما فضای امن می‌خواهیم نه امنیتی اما دختران این دانشگاه از لحظه ورود نگران ماموران باشند این حرف را من به عنوان یک دانشجوی  چادری عرض می‌کنم

نماینده مردم بابل در مجلس اینگونه پاسخ داد: ما دانشگاهی امن می‌خواهیم نه امنیتی، دانشگاهی که دختران و پسران با امنیت و بدون دغدغه به فعالیت علمی بپردازند، البته این به این معنا نیست که خدای نکرده موازین زیر پا گذاشته شود و از دایره اخلاق و…. تخطی کنیم، امیدوارم این دانشگاه و همه محیط‌های علمی محل بروز وظهور همه فکرها فراهم شود.

گفتنی است در پایان از نمایشگاهی که به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی برپا شده بود بازدید شد.


منبع : بابل نوین


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : علی نجفی - 16آذر - روز دانشجو - علوم پزشکی بابل -

نظر شما در مورد : دانشگاهی امن می‌خواهیم نه امنیتی

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها