مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 10430 -تاریخ انتشار : سه شنبه 04 اسفند 1394 -ساعت : 12:04

چاپ به اشتراگ گذاشتن
اصلاح طلبان تایید شده در دقیقه 90

اصلاح طلبان تایید شده در دقیقه 90

اختصاصی مازند مجلس: اسامی چند نامزد اصلاح طلب رد صلاحیت شده در دقیقه 90 یعنی بعد از بسته شدن لیست اصلاح طلبان، تایید شد و اصلاح طلبان در دو راهی رای دادن به فرد دقیقه 90 تایید شده یا لیست قبلا بسته شده، ماندند.

لیست نامزدهای اصلاح طلب با طیف‌های امید، اعتدالیون و اصلاح طلبان از چند روز قبل از انتخابات نهایی شده تا مردمی که می‌خواهند پای صندوق‌های رای بروند بدانند به چه کسی باید رای دهند.

اما در این میان و بعد از نهایی شدن لیست، در دقیقه 90 اسامی چند اصلاح طلب از سوی شورای نگهبان تائید و یا با تقاضای انتقال آنان موافقت شد که به عنوان نمونه می‌توان به شهر بابل اشاره کرد که زمانی شورای نگهبان با درخواست انتقال حوزه انتخابی یک نامزد اصلاح طلب به این شهر موافقت کرد که دیگر فهرست، نهایی شده بود و دو اصول گرای معتدل و میانه رو در فهرست اصلاح طلبان قرار گرفته بودند.

این موضوع در مرکز استان نیز باعث اختلاف نظر و ایجاد شکاف شد، چون در فهرست تایید شده دو نفره اصلاح طلبان مرکز استان، یک نفر اصول گرای معتدل بود که با تایید دقیقه نودی این نامزد اصلاح طلب، معادلات بهم خورد.

این امر در شرایطی بود که همان دو نامزد مورد ائتلاف اصلاح طلبان خود در مرحله اول تائید صلاحیت نشده بودند.

تایید صلاحیت دقیقه نودی نامزد اصلاح طلب در چند روز مانده به انتخابات در مرکز استان، انشقاقی در میان اصلاح طلبان ایجاد کرد طوری که در حال حاضر در ساری جبهه اعتدال گراها، دو نامزد را در فهرست قرار داده اند که یکی از آنان مطابق فهرست قبلی و دیگری از طیف عمل گراها است.

صادق زیبا کلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و فعال سیاسی عصر روز دوشنبه در جمع هواداران اصلاح طلبان، تایید دقیقه نودی چند اصلاح طلب را موجب شکاف در بین اصلاح طلبان دانست.

زیباکلام حتی از مردم خواست تا به همان لیست اعلام شده رای دهند و در آن فهرست تغییری ایجاد نکنند.

البته ناگفته نماند این حرف‌های زیبا کلام جمعی از جوانان اصلاح طلب را برآشفت؛ خصوصا وقتی این استاد دانشگاه در لیست دونفره اصلاح طلبان ساری از نفر دوم حمایت کرد.

جوانان خشمگین معتقد بودند این لیست آبروی اصلاح طلبان را برده و با این لیست اصلاح طلبان جایگاه و ابهت واقعی خود را نزد حامیان از دست می دهند.

در عین حال، در برخی شهرها پیوستن یک اصول گرای معتدل به فهرست اصلاح طلبان به طریقی یک بام و دو هوایی در میان مردم آن شهر ایجاد کرده است؛ آن دسته از افراد اصول گرا که مایل به رای دادن به نامزد مدنظر بودند مانده اند که آیا با این تغییر وضعیت باز هم به او رای دهند یا نه و برعکس.

آن دسته از افراد اصلاح طلب هم بین دوراهی گیر کرده اند که آیا این نامزد یک اصلاح طلب است تا به او رای بدهند.
براساس اعلام ستاد انتخابات مازندران با انصراف 31 نامزد، 154نامزد مجلس شورای اسلامی و هفت نامزد خبرگان رهبری در مازندران به ترتیب برای کسب 12کرسی در مجلس شورای اسلامی و چهار کرسی در مجلس خبرگان رهبری رز هفتم اسفند باهم رقابت می کنند.

* لیلا اسماعیل نژاد کارشناس ارشد علوم ارتباطات

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : اصلاح طلبان -

نظر شما در مورد : اصلاح طلبان تایید شده در دقیقه 90

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها