مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 10626 -تاریخ انتشار : سه شنبه 11 اسفند 1394 -ساعت : 16:35

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ضرورت نگاه راهبردی به دستاوردهای انتخابات  هفتم اسفند

ضرورت نگاه راهبردی به دستاوردهای انتخابات هفتم اسفند

مازند مجلس: در ادبیات مرسوم توسعه، انواع مختلف و متنوعی از سرمایه‌ها به‌منظور تسریع در فرآیند توسعه جامعه تعریف شده‌ است که بعد از سرمایه‌ طبیعی و سرمایه‌ انسانی، سرمایه‌ای در سطح کلان به‌نام سرمایه‌ اجتماعی مطرح شده‌ است که حاصل روابط متقابل افراد یک جامعه با یکدیگر است.

اگر این روابط مبتنی بر اعتماد، همکاری و مشارکت، صداقت و شفافیت باشد، آنگاه این روابط به‌عنوان سرمایه‌های برآمده از دل جامعه، تأثیرات شگرفی در توسعه خواهد گذاشت که ازجمله‌ آن کاهش هزینه‌های موجود، کارایی و بازدهی بهتر فعالیت‌ها ، هم افزایی متقارن و یکسان برای همه‌ تصمیم‌گیران است.

همچنین این سرمایه درواقع زمینه‌ساز استفاده از سرمایه‌های طبیعی و انسانی موجود خواهد بود. از این روست که چنین سرمایه‌ای به‌عنوان موتور رشد و توسعه‌ همه جانبه نامیده می‌شود. بی‌شک یکی از مصادیق بارز سرمایه‌ اجتماعی، مشارکت گسترده‌ مردم در انتخابات می‌باشد. البته عرصه‌ مشارکت مردم تنها به انتخابات و راهپیمایی‌ها منحصر نمی‌شود، هرچند نمود آن در این عرصه‌ها بیشتر است.

به هر حال طبیعی است که مردم در بسیاری از عرصه‌ها و تصمیمات نیز می‌توانند حضور داشته باشند اما به‌خاطر اشتغالات گوناگون و عدم تخصص در این زمینه، نقش خود را به نمایندگان خویش تفویض می‌کنند و در عین حال بر عملکرد و مواضع ایشان نظارت کرده و وظایف نمایندگی را از نمایندگان خود مطالبه می‌کنند. به نوعی می‌توان گفت فارغ از دوقطبی‌ها و اختلافات به‌وجودآمده در عرصه‌ انتخابات که البته بخشی از آن طبیعی و در اثر رقابت و اختلاف‌دیدگاه‌ها و سلایق و بخشی نیز به‌واسطه‌ برنامه‌ریزی اتاق فکر دشمنان نظام و پیروی برخی در داخل از آن‌ها، به‌وجود می‌آید، اما درنهایت حضور یکپارچه و منسجم مردم، می‌تواند به منزله سرمایه اجتماعی مهم در نقطه‌ مقابل این اختلافات، وحدت‌آفرین و امیدبخش باشد.

آنچه مسلم است بعد از هر دوره انتخاباتی در ایران، سرمایه عظیمی تحت عنوان سرمایه اجتماعی شکل می گیرد اما متاسفانه کمتر دیده شده پس از هر انتخابات، برای تداوم این سرمایه ارزشمند برنامه ریزی شود.بی گمان سرمایه اجتماعی متاثر از حضور پرشور مردم در انتخابات تنها ناظر بر منتخبین نیست.هرچند که منتخبین بخش مهمی از این سرمایه ارزشمند به شمار می روند اما نامزدهایی که با وجود عدم راهیابی به مجلس ،بخش زیادی از آرای شهروندان را به خود اختصاص داده اند به عنوان محصول ارزشمند مشارکت مردم نباید نادیده انگاشته شوند.

بی تردید استفاده صحیح و به دور از حب و بغض سیاسی از این افراد به عنوان ظرفیت های مهم در فرآیند توسعه و برنامه ریزی و حتی استفاده از این افراد نخبه به عنوان مشاوران مدیران ارشد ضرورت مهمی است که می تواند به عنوان یک راهکار بهینه در فرآیند توسعه در دستور کار مدیریت ارشد استان قرارگیرد. بی شک تحقق این مهم هم از بلااستفاده ماندن فرصتهای توسعه جلوگیری نموده و هم بر وحدت و هم افزایی همه نخبگان و اقشار جامعه موثر خواهد افزود.خلاصه کلام اینکه : مردم انتظار دارند همانگونه که آنها در اجابت درخواست مسئولان، حضوری پرشور و حماسه آفرین در پای صندوق های رای را رقم زدند ،مسئولان نیز در استفاده درست و بهینه از سرمایه اجتماعی بوجود آمده از مشارکت آنان هوشمندی به خرج دهند و متعهدانه از نامزدهایی که علی رغم عدم ورود به مجلس دهم، آرای شمار قابل توجهی از مردم حوزه انتخابیه خود را بدست آوردند در جایگاههای مختلف مدیریتی و برنامه ریزی استفاده نمایند. برای حفظ و گسترش سرمایه اجتماعی شکل گرفته در ایران، باید به وفاق برسیم.

در این میان، اختلاف نظر نه مانع که عامل تکثر درون سازمانی است. اصولا واژه همگرایی در جایی به کار می رود که ما نظرات گوناگون پیرامون مساله ای واحد داشته باشیم. واقع گرا بودن و قبول صداهایی با زیر و بم متفاوت نباید ما را بترساند. نتیجه این تحول نه هرج و مرج بلکه تکثر گرایی در جامعه است. در مجالی دیگر باز هم به واکاوی این مهم خواهیم پرداخت.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : نگاه راهبردی - انتخابات هفت اسفند -

نظر شما در مورد : ضرورت نگاه راهبردی به دستاوردهای انتخابات هفتم اسفند

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها