امروز دوشنبه 03 مهر 1396 ساعت 06:09:53

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 10647 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 12 اسفند 1394 -ساعت : 11:44

چاپ به اشتراگ گذاشتن
آرای سیاسی مازندرانی‌ها در حوزه‌های بزرگ استان/ سرنوشت دو کرسی باقیمانده + جدول

حداقل 50 درصد از نمایندگان مجلس از ورود به مجلس بازماندند/

آرای سیاسی مازندرانی‌ها در حوزه‌های بزرگ استان/ سرنوشت دو کرسی باقیمانده + جدول

اختصاصی مازندمجلس: از صندوق‌های سه حوزه بزرگ مازندران که دارای دو کرسی در مجلس شورای اسلامی هستند رای‌های به شدت سیاسی بیرون آمده است/ با توجه به مصاحبه امروز محمدرضا عارف، اصلاح طلبان به طور جدی برنامه‌هایی برای انتخابات دور دوم در سراسر کشور دارند/ احمد سرخپر در گفت وگو با مازندمجلس پیرامون تصمیم اصلاح طلبان در دور دوم گفت

اختصاصی مازند مجلس: با اعلام شدن نتایج قطعی انتخابات مجلس شورای اسلامی، تکلیف ده کرسی از دوازده کرسی مازندران در دهمین دوره مجلس روشن شد که با رای نیاوردن 6 نماینده مازندران، به طور قطع می‌توان گفت 50 درصد نمایندگان مازندران از ورود مجدد به مجلس بازماندند. این در حالی است که دو نماینده (کمال علیپور از حوزه قائمشهر و حسین نیاز آذری از حوزه بابل) نیز به دور دوم راه یافتند که در انتهای فروردین 95 نتایج آن مشخص می‌شود.

با این تفاصیل تا کنون 50 درصد نمایندگان مجلس نهم حذف، 33 درصد ابقا و تکلیف 17 درصد نامشخص است.

در این میان یکی از نمایندگان ساری و میاندرود که او را یکی از شانس‌های اصلی ورود مجدد به بهارستان می‌دانستند، به دلایلی نتوانست در رقابت‌ها شرکت کند. سید رمضان شجاعی کیاسری پس از 8 سال حضور مداوم در مجلس شورای اسلامی، در دهمین انتخابات دهمین دوره نتوانست صلاحیت خود را به شورای نگهبان احراز کند و بدین ترتیب یکی از نمایندگان ساری از انتخابات حذف شد.

در جدول زیر نمایندگان مازندران در مجلس نهم و دهم نشان داده شده است:

 

آرای سیاسی در حوزه‌های بزرگ استان

همانطور که در شهر بزرگی همچون تهران تمامی گزینه‌های حزب اصلاح طلبان توانستند به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کنند، در حوزه‌های بزرگ استان مازندران نیز مردم بیش از مسائل خُرد، به مسائل کلان فکر می‌کنند و به حزب‌گرایی و خِرد جمعی گرایش پیدا کرده‌اند.

از صندوق‌های سه حوزه بزرگ مازندران که دارای دو کرسی در مجلس شورای اسلامی هستند (ساری – قائمشهر – بابل) رای‌های به شدت سیاسی بیرون آمده است. به طوریکه در حوزه ساری و میاندورود هر دو نامزد حزب اصلاح طلبان، و در حوزه‌های قائمشهر و بابل نفر اول حزب اصلاح طلبان توانستند اکثریت آرا را کسب کنند و وارد مجلس شورای اسلامی شوند.

 

سرنوشت دو کرسی باقیمانده

سرنوشت دو کرسی مهم از دو حوزه بزرگ مازندران همچنان در هاله‌ای از ابهام وجود دارد. با توجه به مصاحبه امروز محمدرضا عارف رئیس شورای سیاست گذاری اصلاح‌طلبان کشور که به طور جدی برنامه‌هایی برای انتخابات دور دوم مجلس شورای اسلامی در سراسر کشور دارند، و با موجی که پس از مشخص شدن نتایج انتخابات در تهران ایجاد شده است، می‌توان با قاطعیت عنوان کرد نامزدی که مورد حمایت اصلاح طلبان در دور دوم انتخابات قرار بگیرد شانس رای آوری بسیار بالایی خواهد داشت.

در حوزه انتخابیه بابل و بین دو نامزد موجود با آنکه هر دو با عنوان مستقل وارد انتخابات شده‌اند، اما طاهرنژاد قرابت بیشتری با اصلاح طلبان دارد چرا که پیش از قطعی شدن انتقال نجفی از تهران به بابل، حضور طاهرنژاد در لیست اصلاح طلبان بسیار محتمل بود. هرچند که نیازآذری هم ارتباطات مناسبی با اصلاح طلبان دارد. با این حال باید منتظر بود که شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان چه تصمیمی می‌گیرند و از که حمایت خواهند کرد.

در همین رابطه احمد سرخپر سخنگوی شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان مازندران در گفت وگو با مازندمجلس پیرامون تصمیم اصلاح طلبان در دور دوم انتخابات بابل گفت که نیاز به بررسی‌های دقیق‌تری در این مورد است و هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است.

از طرفی در حوزه انتخابیه قائمشهر دو نامزد لیست اصولگرایان به دور دوم راه یافته‌اند بنابراین بسیار بعید است که اصلاح طلبان در این حوزه به طور رسمی از کسی حمایت کنند.

کمال علیپور که چهار سال گذشته در مجلس حضور داشته و یا علی ادیانی که پیش از این در مجلس هشتم نماینده مردم قائمشهر بوده است.

این دو نامزد اصولگرا در دور اول با اختلاف کمتر از 700 رای به دور دوم راه یافتند بنابراین رقابت سختی بین آنها برای رسیدن به بهارستان وجود دارد اما با توجه به مهلت چهار ماه کمال علیپور که در مجلس شورای اسلامی دارد، شاید بتواند نظر مردم این حوزه را بیشتر به خود و کارایی خود جلب کند و شانس بیشتری برای راهیابی به مجلس دهم داشته باشد.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : دور دوم انتخابات - دهمین دوره مجلس شورا - محمد سفری - انتخابات مازندران -

نظر شما در مورد : آرای سیاسی مازندرانی‌ها در حوزه‌های بزرگ استان/ سرنوشت دو کرسی باقیمانده + جدول

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها