مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 10657 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 12 اسفند 1394 -ساعت : 15:04

چاپ به اشتراگ گذاشتن
اعتیاد بدون تفکیک جنسیتی/ معتادان مازندران جوان می‌شوند

استیضاح(1) مدیران برای کاهش "اعتیاد" در مازندران چه کردند؟/

اعتیاد بدون تفکیک جنسیتی/ معتادان مازندران جوان می‌شوند

اختصاصی مازندمجلس: هرچند که مدیرکل پزشکی قانونی مازندران از کاهش مرگ معتادان ناشی از ترک اعتیاد در کمپ‌های مجاز و غیرمجاز در سال‌های اخیر خبر داد، اما شیوع اعتیاد بین زنان و به دانشجویان و دانش آموزان در سال‌های اخیر بسیار نگران کننده است به طوری که مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری نسبت به گسترش اعتیاد در بین زنان هشدار داد

اختصاصی مازند مجلس: مازندمجلس در نظر دارد در سلسله مطالبی تحت عنوان "استیضاح" ضمن بررسی مسائل، مشکلات و معضلات مازندران عملکرد مدیران را مورد بررسی قرار داده و متقابلا آمادگی انتشار توضیحات و "دفاعیات" مدیران را دارد.

هدف از ایجاد این بخش سعی در جلب توجهات به این معضلات است و نویسندگان پایگاه خبری مازندمجلس با نظرات کارشناسانه سعی در کمک به رفع این مشکلات به مسئولین مربوطه دارد.

اولین مطلب این بخش با موضوع "اعتیاد" تقدیم می‌شود:

اعتیاد عامل بروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی و نابسامانی‌های خانوادگی و فردی است. سازمان بهداشت جهانی مساله مواد مخدر را اعم از تولید، انتقال، توزیع و مصرف را در کنار سه مساله جهانی دیگر یعنی تولید و انباشت سلاح‌های کشتار جمعی، آلودگی محیط زیست، فقر و شکاف طبقاتی، از جمله مسائل اساسی برشمرده است که حیات بشری را در ابعاد اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی در عرصه جهانی مورد تهدید و چالش جدی قرار می‌دهد در این میان استان مازندران نیز از گزند این عامل تهدید کننده حیات بشری در امان نمانده است چراکه به گفته مسئولین، مازندران از خط قرمز اعتیاد عبور کرده است.

به طوری که امروزه پیشتازی مواد مخدر شیمیایی نوین در رقابت با مواد مخدر سنتی همچون تریاک هم مصرف کنندگانش را و هم رقبای سنتی‌اش را از نفس انداخته است. هزینه‌های اجتماعی، درمانی و ... گسترش و اعتیاد به  این مواد افیونی کشنده به حدی است که هیچ نهاد و دستگاهی را در پیشگیری و درمان آن سلب مسئولیت نمی‌کند از خانواده به عنوان اولین نهادی که انسان در آن رشد می‌نماید و آموزش و پروش که نهال نو نهالان ما را پرورش می‌دهد تا سایر دستگاهایی که در پیشگیری، درمان و برخورد با این بیماری و بعضا جرم اجتماعی دخیل‌اند. لذا تشکیل جلسات و کمیته فرهنگی، پیشگیری و درمان برای مقابله مستمر و هدفدار در سطح استان را ضروری می‌نماید. تا نقطه‌های آسیب پذیر و آلوده به موادمخدر در استان برای پاک سازی و مقابله شناسایی شوند.

آموزش و پرورش نیز می‌تواند در آموزش و فرهنگ سازی در جامعه هدف اهتمام ورزیده، همچنین تشكل‌های مردم نهاد مرتبط با بخش پیشگیری از اعتیاد نیز با برگزاری كلاس‌های آموزشی در این بخش اثر گذار باشند.

با این همه به اعتقاد مسئولین بهزیستی مازندران فعالیت و عملکرد تعداد زیادی از کمپ‌های ترک اعتیاد در استان مازندران غیرقانونی و خلاف استانداردهای بین المللی است. علیرغم اینکه این کمپ‌ها برای فعالیت از سازمان بهزیستی مجوز گرفته ولی هیچ یک از استانداردهای بین المللی را رعایت نمی‌کنند.

نیروی انتظامی نیز هر از چندگاهی نسبت به تعطیلی و اعمال جرایم برای این کمپ‌ها اقدام می‌نماید چراکه کمپ‌های ترک اعتیاد فعال استان فاقد هرگونه امکانات بهداشتی و درمانی مناسب هستند، درحالی که براساس استاندارد بین المللی به ازای هر 300 هزار نفر جمعیت یک کمپ ترک اعتیاد نیاز است که این آمار در مازندران بسیار پایین‌تر از حد انتظار است.

متاسفانه نحوه آموزش در کمپ‌های ترک اعتیاد نیز به صورت اجباری و بعضا از طریق تنبیه معتاد صورت می‌گیرد، با این وجود بیمار تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند از طریق این ابزار، سلامت نسبی خود را حاصل كند و تنها درآمد هنگفت عاید مدیران کمپ‌های ترک اعتیاد می‌شود.

هرچند که علی عباسی مدیرکل پزشکی قانونی مازندران از کاهش مرگ معتادان ناشی از ترک اعتیاد در کمپ‌های مجاز و غیرمجاز در سال‌های اخیر خبر داد، اما شیوع اعتیاد بین زنان و به دانشجویان و دانش آموزان در سال‌های اخیر بسیار نگران کننده است به طوری که مریم جمشیدی مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران با هشدار نسبت به گسترش اعتیاد در بین زنان گفت: بررسی وضعیت اعتیاد در زنان نشان می دهد که اعتیاد آن به انواع مواد مخدر در حال افزایش است.

معاون شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مازندران نیز در ارتباط با معتادان زن در استان گفت: بر اساس آخرین امار اعتیاد در کشور در حوزه زنان ، 9 درصد مصرف کنندگان مواد مخدر را زنان تشکیل می‌دهند که 62درصد آنان متاهل و دارای فرزند، 35درصد مجرد و سه درصد مطلقه هستند.

منصور علیرضایی اضافه کرد: 50 درصد زنان معتاد کشور 15تا 19 سال دارند که فرار از خانه این افراد از آسیب‌های اجتماعی ناشی از اعتیاد است.

با توجه به اینکه در مجلس نهم مازندران نماینده ای در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نداشته است و با توجه به رشته و تخصص نماینده های مجلس دهم که هیچ کدام از قشر پزشکان نیستند، شاید در مجلس بعدی هم نماینده ای از مازندران در مجلس شورای اسلامی وجود نداشته باشد تا به طور جدی تر و تخصصی تر به مسئله اعتیاد بپردازد.

در نهایت باید گفت تدوین نقشه و تدبیر مناسب و بهره‌گیری از نگرش‌های مختلف، اطلاع رسانی از طریق برگزاری کارگاه‌ها، دوره‌های آموزشی، استفاده از تشکل‌های محلی از جمله عواملی هستند که می‌توانند در از بین بردن این بلای خانه‌مان سوز مفید و موثر واقع شوند لذا تهیه و ارائه برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد در سطح مدارس و آشنایی دانش آموزان با مضرات این پدیده ضروری است. از سوی دیگر رسانه‌های ارتباط نیز جمعی نقش مهمی در آگاه‌سازی و فرهنگ‌سازی در بین جامعه و خانواده‌ها دارند. لذا این وسایل ارتباطی نیز می‌توانند با تهیه و پخش برنامه‌های آموزنده نقش مهمی در افزایش سطح آگاهی‌های افراد در خصوص مضرات اعتیاد ایفا ‌نمایند.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : اعتیاد زنان - اعتیاد دانش آموزی - اعتیاد - استیضاح مازندمجلس -

مطالب مرتبط با : اعتیاد بدون تفکیک جنسیتی/ معتادان مازندران جوان می‌شوند
نظر شما در مورد : اعتیاد بدون تفکیک جنسیتی/ معتادان مازندران جوان می‌شوند

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها