مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 1098 -تاریخ انتشار : دوشنبه 28 اردیبهشت 1394 -ساعت : 11:31

چاپ به اشتراگ گذاشتن
استانی شدن انتخابات؛ 10 موافق، 1 ممتنع و 1 مخالف

اختصاصی مازندپارلمان/ نظرات نمایندگان مازندران راجع به یک لایحه

استانی شدن انتخابات؛ 10 موافق، 1 ممتنع و 1 مخالف

اختصاصی مازندپارلمان: طرح استانی شدن انتخابات مدتی است فضای انتخاباتی کشور را ملتهب کرده است و فعالان سیاسی و رسانه‌ای را به تکاپو انداخته تا در باب موافقت و مخالفت با این طرح اظهار نظر کنند. در این میان اکثر نمایندگان مازندران با قاطعیت خواهان استانی شدن انتخابات هستند.

اختصاصی مازند پارلمان:  طبق قوانینی که در این لایحه گنجانده شده است، با اجرای این طرح نامزدهایی که در سراسر استان دارای محبوبیت و مقبولیت بیشتری باشند می‌توانند دیگر رقبا را کنار زده و صندلی‌های سبزرنگ بهارستان را تصاحب کنند. بنابراین بسیاری از شخصیت‌های سیاسی مطرح استان ورود خود به عرصه رقابت انتخابات را در گرو استانی شدن انتخابات اعلام کرده‌اند. چهره‌های شاخص و شناخته شده در استان که پیشتر یا نماینده ادوار مجلس بوده‌اند و یا در سطوح بالای مدیریتی عهده‌دار مسئولیتی بوده‌اند.

در این بین نمایندگان فعلی مردم مازندران در مجلس شورای اسلامی غالبا خواهان استانی شدن انتخابات هستند. پایگاه خبری مازندپارلمان نگاهی دارد به اظهار نظر دوازده نماینده مازندران در مجلس شورای اسلامی پیرامون طرح استانی شدن انتخابات که در مصاحبه با وبسایت‌های خبری مختلف بیان کرده‌اند.

 

موافقان

1- سید رمضان شجاعی کیاسری نماینده مردم ساری و میاندرود:

مازند پارلمان - پایگاه خبری مجلس مازندران

شجاعی کیاسری را باید یکی از اصلی‌ترین حامیان این طرح دانست. نماینده دو دوره از مجلس مردم ساری و میاندرود به خاطر حضور و سابقه‌اش در صدا و سیمای جمهوری اسلامی، در صورت استانی شدن انتخابات قوی‌ترین تریبون ممکن را برای فعالیت‌های خود در اختیار دارد.

شجاعی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، با مثبت خواندن تصویب کلیات طرح استانی شدن انتخابات مجلس گفت: "در انتخابات آینده هزینه های تبلغیاتی کاندیداها به شدت کاهش پیدا خواهد کرد و در عین حال پیشرفت و توسعه استان‌های کشور با نیروی متحد نمایندگان افزایش پیدا می‌کند."

شجاعی به قدرت احزاب به عنوان یکی از دست آوردهای انتخابات استانی اشاره کرد و گفت: "با استانی شدن انتخابات ، تحزب در ایران معنی پیدا خواهد کرد و مردم می توانند در چارچوب  مردم‌سالاری جمهوری اسلامی به احزاب رای داده و با آرای خود به آنها رای بدهند."

جلوگیری از ریخت و پاش‌های تبلیغاتی و توسعه سیاسی از دیگر نتایج مثبت استانی شدن انتخابات از نظر شجاعی است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در این مصاحبه به نکته دیگری نیز اشاره کرد که در حال حاضر به عنوان یکی از مهم‌ترین معضلات حال حاضر سیاسی کشور مطرح است و آن پیروان حزب باد است. کسانی که با توجه به شرایط و منافع رنگ عوض کرده و از دامان یک حزب به دامان گروه دیگر می‌غلطند.

شجاعی گفت: "برخی افراد دارای ثبات سیاسی و دیدگاه نیستند که این خود یک آفت است. هستند افرادی که یک روز موافق دولت ، یک روز مخالف و یک روز سخنگوی دولت می شوند. این یک آفت است که باید جلوی آن باید گرفته شود."

 

 

2- احمدعلی مقیمی نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه:

مازند پارلمان - پایگاه خبری مجلس مازندران

مقیمی را نیز باید یکی از حامیان اصلی این طرح دانست. مقیمی به همراه علی مطهری و حسین گروسی نمایندگانی بودند که در صحن علنی مجلس و در روز بررسی کلیات طرح استانی شدن انتخابات مجلس به عنوان موافق به سخنرانی پرداخت.

نماینده مردم بهشهر در سخنانش بر روی حرکت به سمت برنامه‌محوری به جای شخص محوری تاکید کرد و از تک تک اعضای مجلس به عنوان نماینده همه ملت نام برد.

از نظر مقیمی شان مجلس قانونگذاری است و نه امتیاز گرفتن برای شهرستان‌ها و در درجه اول وظیفه اصلی نمایندگان نظارت بر حسن اجرای قانون است.

مقیمی در سخنانش گوشه چشمی هم به سر و شکل گرفتن احزاب داشت و گفت: "مردم در ایران رفتار حزبی ندارند، ولی میتوان با استانی شدن انتخابات رفتار حرفه‌ای را به مردم آموخت."

 

 

3- عبدالوحید فیاضی نماینده مردم نور و محمودآباد:

مازند پارلمان - پایگاه خبری مجلس مازندران

حمایت فیاضی از طرح استانی شدن انتخابات به خاطر وضعیت ویژه‌ای که در حوزه انتخابیه نور و محمودآباد حکمفرما است قابل توجه است. مردم نور و محمودآباد پس از انقلاب اسلامی تاکنون 4 نماینده مجلس به خود دیده‌اند. شهید عباسعلی ناطق نوری نماینده دور اول مجلس شورای اسلامی که در اثر انفجار در دفتر ریاست جمهوری در سال 1360 به شهادت رسید و پس از او، برادرش احمد ناطق نوری در انتخابات میاندوره‌ای جای برادر شهیدش را گرفت. سپس در دومین انتخابات مجلس شورای اسلامی سید مهدی حسینی‌نژاد در انتخابات میاندوره‌ای وارد مجلس شود. پس از آن از دوره سوم تا هشتم انتخابات مجلس شورای اسلامی احمد ناطق نوری پیروز بلامنازع در تمامی دوره‌ها بود.

اما در دوره نهم وضعیت فرق کرد و فیاضی توانست آرای بیشتری نسبت به احمدناطق نوری کسب کند و راهی مجلس شود. با علم بر این قضیه که احمدناطق نوری در کل استان مازندران چهره محبوب و شناخته شده‌ای است، عبدالوحید فیاضی نماینده فعلی نور و محمودآباد با قاطعیت از طرح استانی شدن انتخابات دفاع کرد و آن را گامی در جهت غنای مجلس و ارتقای کیفی در انجام وظایف دانست.

فیاضی در گفت و گو به خبرگزاری آنا گفت: "استانی شدن انتخابات مجلس باعث می‌شود نمایندگان از امور جزئی رها شوند و به وظایف نظارتی و قانون‌گذاری خود با فرصت بیشتری بپردازند و با شاخص‌های کلان وارد پارلمان می‌شوند و با برنامه‌های کلان در طول مدت نمایندگی خود حرکت کنند."

وی با بیان اینکه قانون شدن این طرح باعث تقویت احزاب و گروه های سیاسی در کشور می‌شود، گفت: "زمانی که انتخابات مجلس به صورت استانی برگزار شود، از جزئی نگری فاصله می‌گیریم. در نوع کنونی انتخابات مجلس، نامزدها باید گروه‌ها و طوایف استان را جزء به جزء ببینند و بتوانند در آنها نفوذ پیدا کنند تا به مجلس راه یابند، اما با استانی شدن انتخابات مجلس، تحزب جایگزین تبار سالاری و بخشی نگری می‌شود."

این در حالی است که احمدناطق نوری در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که اگر انتخابات استانی شود احتمال کاندیداتوری پسرش حمید ناطق نوری در انتخابات مجلس مازندران وجود دارد.

 

 

4- سید هادی حسینی نماینده مردم قائمشهر، جویبار، سوادکوه و سیمرغ:

مازند پارلمان - پایگاه خبری مجلس مازندران

مردم این حوزه انتخابیه در طول 9 دوره گذشته مجلس به خوبی نشان داده‌اند که با هیچکس عهد اخوت نبسته‌اند. این حوزه انتخابیه در 9 دوره مجلس شورای اسلامی 15 نماینده مختلف به خود دیده است به طوری که از مجلس ششم تاکنون تنها ولی رعیت بود که توانست در دو دوره متوالی از مردم این ناحیه رای اعتماد بگیرد.

شاید این خصوصیت مردم این حوزه یکی از دلایلی باشد که نمایندگان فعلی قائمشهر و جویبار به شدت در پی استانی شدن انتخابات هستند.

سید هادی حسینی نماینده‌ی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری نشان آنلاین در خصوص استانی شدن انتخابات مجلس گفت: "انتخابات استانی به نظر من سطح مجلس را بالا خواهد برد و تفکیک مناسبی بین مجلس محلی و مجلس ملی ایجاد خواهد کرد."

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پاسخ به این سؤال که آیا طرح استانی شدن انتخابات موجب شکاف بین مردم و مسئولین نخواهد شد، گفت: "نه؛ اتفاقا الآن ما داریم عقب عقب می­افتیم و تحت عنوانی که مثلا با مردم ارتباط داریم اوقات زیادی از ما در مجلس ختم، عروسی و بحث‌های دیگر می‌گذرد که این‌ها نباید باشد و اگر این‌ها را کم نکنیم نماینده به کارهای اصلی نمی‌رسد."

هادی حسینی استانی شدن انتخابات را به معنای بزرگ شدن مجلس تعبیر کرد.

 

 

5- کمال علیپور نماینده مردم قائمشهر، جویبار، سوادکوه و سیمرغ:

مازند پارلمان - پایگاه خبری مجلس مازندران

علیپور دیگر نماینده مردم قائم‌شهر در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا گفت: "هر شهرستان نماینده ی خود را دارد با این تفاوت که نگاه و مطالبات استانی می شود. بر این اساس می توان به شهرهای کوچکی که تاکنون نماینده نداشته اند، با این نگاه استانی که توجه ویژه به اصل 180 برنامه ی توسعه و توسعه متوازن دارد، بیش از گذشته مورد توجه قرار داد."

علیپور مثال جالبی در مورد استانی شدن انتخابات می‌زند: "اگر امروز ما پتروشیمی را به هر جایی از مازنداران ببریم بهتر از این است که هیچ جا نبریم و مردم هم راضی هستند."

البته عضو کمیسیون عمران مجلس در مورد ورود پول‌های کثیف در انتخابات هم هشدارهایی می‌دهد و این روش از انتخابات را بستری می‌داند که ممکن است صاحبان قدرت و ثروت بخواهند از طرق نامشروع کرسی‌های مجلس شورای اسلامی که باید جایگاه نمایندگان حقیقی ملت باشد را غصب کنند.

کمال علیپور در این مصاحبه اشاره کرد: "یک ایرادی وجود دارد که باید خیلی توجه داشت که ممکن است صاحبان قدرت و ثروت در استان ها که لابی خوبی دارند در شهرها نفوذ کنند و نفرات خود را به مجلس بفرستند."

 

 

6- قاسم احمدی لاشکی نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت:

احمدی لاشکی سومین نفری در مجلس بود که زیر طرح استانی شدن انتخابات را امضا کرد بنابراین مشخص می‌شود که تا چه اندازه مشتاق اجرایی شدن این طرح است.

در این حوزه انتخابیه انوشیروان محسنی بندپی سه دوره متوالی انتخاب اول مردم نوشهر و چالوس برای ورود به مجلس شورای اسلامی بود اما در دوره نهم با رد صلاحیت غیرمنتظره‌ای رو به رو شد.

در حال حاضر بسیاری از تحلیلگران بر این باورند چنانچه محسنی بندپی بخواهد در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ورود پیدا کند با استقبال قابل توجهی روبه‌رو می‌شود اما با توجه به اینکه وی در حال حاضر ریاست سازمان بهزیستی کشور را بر عهده دارد احتمال شرکت در انتخابات را تا حد بسیار زیادی کم می‌کند.

احمدی لاشکی در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: "به نظر می رسد راه نجات کشور در اجرای طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی است، چرا که تاکنون نتوانستیم جامعه را به سمت حزب گرایی سوق دهیم."

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه استانی شدن انتخابات مجلس در واقع بدنبال این است که نمایندگان مجلس به کارهای جزیی حوزه انتخابیه خود نپردازند، تصریح کرد: "طرح استانی شدن انتخابات مجلس کشور را به سمت حزب گرایی سوق می دهد و این امر می تواند حرکت نوینی در عرصه دموکراسی باشد."

 

 

7- شمس اله شریعت نژاد نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد:

شمس اله شریعت نژاد کم سابقه‌ترین عضو مجمع نمایندگان استان مازندران است. وی که برای اولین بار در انتخابات میاندوره‌ای نهمین مجلس شورای اسلامی پای به بهارستان گذاشت یکی از حامیان اصلی اجرایی شدن طرح استانی شدن انتخابات است.

چهارمین امضا در طرح استانی شدن حوزه‌های انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی متعلق به نماینده تنکابن و رامسر است.

شمس الله شریعت نژاد در حاشیه بازدید از شهرک صنعتی سلمانشهر عباس آباد گفت: "نتایج ارزیابی و بررسی ها نشان داده که با اجرای این طرح مردم با نگاهی واقع بینانه به نامزدهای مورد نظر خود رای خواهند داد."

نماینده مردم شهرستان های تنکابن و رامسر پیشگیری از هزینه های گزاف تبلیغاتی برخی از نامزدهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی را از دیگر مزایای این طرح معرفی کرد.

 

 

8- حجت الاسلام علی اکبر ناصری نماینده مردم بابل:

ناصری جزو معدود نمایندگان مازندرانی بود که زیر طرح استانی شدن انتخابات مجلس را امضا نکرد اما در سخنانش به طور ضمنی از این طرح حمایت کرد.

حجت الاسلام علی اکبر ناصری در حاشیه شانزدهمین سالگرد ارتحال آیت الله هادی روحانی نماینده سابق ولی فقیه در مازندران بیان کرد : "با استانی شدن انتخابات مجلس، وحدت و همدلی مجمع نمایندگان و همچنین قدرت مجلس در قانونگذاری و نظارت افزایش می یابد و این امر توسعه متوازن استان ها را به همراه خواهد داشت."

البته نماینده بابل بیش از این در مورد مزایا و معایب این طرح توضیحی نداد و فقط از آن به عنوان "طرحی خوب" یاد کرد.

 

 

9- مقداد نجف نژاد نماینده مردم بابلسر و فریدونکنار:

نماینده استقلالی بابلسر و فریدونکنار به قدری درگیر تیم‌های فوتبالی شده که دیگر کمتر در مورد باقی مسائل اظهار نظر می‌کند.

نجف نژاد که در در انتخابات مجلس نهم تنها با 1183 رای بیشتر نسبت به نانواکناری در مجلس شورای اسلامی ماندگار شد، جزو امضا کنندگان این طرح بود اما تاکنون اظهار نظری در مورد استانی شدن انتخابات از ایشان منتشر نشد.

 

 

10- حسین نیازآذری نماینده مردم بابل:

حسین نیازآذری نیز نماینده دیگر مازندران بود که پای لایحه استانی شدن حوزه‌های انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی را امضا کرد ولی تاکنون با هیچ خبرگزاری در این مورد مصاحبه نکرد.

 

 

ممتنع:

11- عزت اله یوسفیان ملا نماینده مردم آمل:

یوسفیان ملا از آن دست نمایندگانی است که معمولا زیاد در مسائل غیراقتصادی دخالت نمی‌کند و بیشتر در حوزه تخصصی خودش اظهار نظر می کند.

تبدیل شدن آمل به یک شهر کاملا تجاری و اقتصادی با شهرک‌های اقتصادی بزرگ و فعال در سال‌های اخیر قطعا تحت تاثیر شخصی مانند عزت اله یوسفیان ملا بوده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس که در سه دوره پی در پی انتخاب اول مردم شهر آمل بوده ترجیح می‌دهد بیشتر در مورد ورود پول‌های کثیف در انتخابات هشدار بدهد.

یوسفیان ملا در گفتگو با روزنامه اعتماد در جواب به سوالی در مورد ورود پول‌های کثیف به انتخابات گفت: "حوزه قاچاق کالا و مواد مخدر در سال برای کشور ما ٢٥ میلیارد دلار است. این بدون در نظر گرفتن بحث قاچاق ارز است. خب مگر می‌شود چنین حجمی از پول در حوزه‌های مختلف و از جمله سیاست تاثیر نگذارد؟"

عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی نه زیر این طرح را امضا کرد و نه تاکنون در این مورد اظهار نظری انجام داد.

 

 

مخالف:

12- محمد دامادی نماینده مردم ساری و میاندرود:

محمد دامادی تنها نماینده مازندرانی بود که در مصاحبه با خبرگزاری فارس مخالفت خود را با انتخابات استانی مجلس بیان کرد.

نماینده جوان ساری در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان میاندورود با اشاره به مصوبات و پیگیری‎های اخیر مجلس اظهار کرد: "من با استانی شدن انتخابات مخالف هستم و مهم‌ترین دلیل مخالفت ایجاد فاصله بین مردم و نمایندگان است که این مسأله کاهش مشارکت مردم را درپی دارد و این به برگزاری انتخابات پرشور آسیب وارد می‌‎کند."

وی با بیان اینکه هزینه‎های انتخابات با استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی بالا می‌‎رود و مسائل دیگری را به‎دنبال دارد، افزود: "در کشور ما هنوز تجربه احزاب وجود ندارد که بتوان به‌صورت حزبی تصمیم گرفت و این کار موجب ایجاد و تقویت اقدامات گروهی می‌‎شود. "

اشاره محمد دامادی به وجود نداشتن تجربه احزاب در ایران حرف کاملا درست و منطقی است. تا وقتی احزاب قوی وجود نداشته باشد به طور قطع پیش‌‌بینی‌ها در مورد موفق آمیز بودن این طرح کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد. با توجه به اتفاقات جاری در کشور که هنوز صحبت بر سر گشایش یا بسته ماندن خانه احزاب است، انتظار قدرت گرفتن احزاب در چند ماه منتهی به انتخابات غیرمنطقی به نظر می‌‌رسد.

تا زمانی که بستر مربوط به استانی شدن انتخابات شکل نگیرد ممکن است اجرایی شدن این طرح با مشکلات غیرقابل پیش‌‌بینی رو به رو شود.

 

 

لایحه استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی با رای قاطع نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب شد اما برای اجرایی شدن به موافقت شورای نگهبان قانون اساسی احتیاج دارد.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : استانی شدن انتخابات - لایحه استانی شدن انت - نمایندگان مازندران - وکلای ملت در مجلس - انتخابات مجلس شورای - دهمین دوره انتخابات - محمد سفری -

نظر شما در مورد : استانی شدن انتخابات؛ 10 موافق، 1 ممتنع و 1 مخالف

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها