مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 132978 -تاریخ انتشار : سه شنبه 30 آذر 1395 -ساعت : 13:49

چاپ به اشتراگ گذاشتن
 آنچه که سیروس مقدم در ساخت «پایتخت5» باید رعایت کند

پس از انتشار خبر پخش سریال پایتخت در ماه رمضان؛

آنچه که سیروس مقدم در ساخت «پایتخت5» باید رعایت کند

اختصاصی مازندمجلس: آنچه واضح است طبق اخبار و شواهد رسانه‌ها، بسیاری از مردم، هنرمندان، صاحبنطران و مسئولان مازندران نسبت به سریال‌ پایتخت و عوامل آن ذهنیت و دیدگاه مثبتی ندارند و ترجیح می‌دهند شماره‌های مجموعه پایتخت از عدد 4 بالاتر نرود. اما اکنون که خبر پخش سری پنجم سریال پایتخت در ماه رمضان سال آینده توسط کارگردان آن منتشر شد و عوامل آن اصرار به افزایش شماره‌های آن دارند نیاز است نقدهای مردم و صاحبنظران مورد توجه قرار گیرد و کوتاهی‌ها و سهل‌انگاری‌های قبلی برطرف شود

مازندمجلس: اخیرا سیروس مقدم در گفتگو با خبرگزاری مهر با اشاره به اینکه سری پنجم سریال پایتخت ماه رمضانِ سال آینده پخش می‌شود، گفت: «صحبت‌های اولیه شده و انشالله به‌زودی کار کلید می‌خورد».

وی مهم‌ترین عنصر و ویژگی سریال پایتخت را زندگی مردم دانست و با عنوان اینکه زندگی مردم دچار کسالت نمی‌شود، بیان کرد: «پایتخت دقیقاً بازتاب زندگی مردم است و مردم خود را در آن می‌بینند و تا زمانی که مسائل و مشکلات مردم گفته شود و تأکید روی خصوصیات مردمی شود بیننده خواهد داشت، اما به‌محض اینکه گرفتار تکرار مکررات شود، درجا زند و حرف‌های فانتزی و ماورایی را مطرح کند، مردم نیز با آن ارتباط برقرار نمی‌کنند. بنابراین هرزمانی مردم احساس خستگی کردند، تولید پایتخت را متوقف خواهیم کرد».

مقدم، درباره تغییر بازیگران سریال پایتخت گفت: «این سریال تیمی ثابت دارد و تغییر در بازیگران نداریم و ممکن است بازیگران جدیدی به تیم اضافه شوند اما ترکیب اصلی ثابت است».

در اینکه سیروس مقدم از کارگردانان خوب و توانمند ایران است شکی نیست و درست به همین دلیل است که سطح انتظارات مردم از وی و آثار وی بالاست. سریال پایتخت یکی از مجموعه‌های بحث برانگیز و پر افت‌وخیز این کارگردان در سال‌های اخیر بوده است و اگرچه در مجموعه شماره یک پایتخت توانست در دل‌ها و خانه‌های مردم جا باز کند اما رفته‌رفته در اثر سهل‌انگاری‌های صورت‌گرفته و همان تکرار مکرراتی که آقای مقدم از نبود آن دم می‌زند، صداهای اعتراض به نوع ساخت و نگاه عوامل پایتخت در مازندران که محور و محل ساخت این مجموعه  بوده است، بلند شد و سال به سال و مجموعه به مجموعه شدت یافت. به‌گونه‌ای که هفتم فروردین 93 گروهی از مردم مازندران در انتقاد به پخش سریال «پایتخت 3» مقابل استانداری مازندران تجمع و تحصن کردند و نسبت به ادبیات بکار گرفته شده در این سریال، تمسخر و هجو موجود، انعکاس نادرست سنت‌ها و آداب و رسوم مازندران و ناآشنایی تولیدکنندگان با فرهنگ استان اعتراض داشته و خواهان توقف پخش آن شدند. در ادامه نیز شاهد اعتراضات گسترده‌تر مردم، نمایندگان مجلس، مسئولان استانی و حتی نماینده ولی فقیه در مازندران بوده‌ایم که اکنون زمان مناسبی برای پرداختن به جزئیات اعتراض‌ها نیست.

آنچه واضح است طبق اخبار و شواهد رسانه‌ها، بسیاری از مردم، هنرمندان، صاحبنطران و مسئولان مازندران (به عنوان محور اصلی داستان) نسبت به سریال‌ پایتخت و عوامل آن ذهنیت و دیدگاه مثبتی ندارند و ترجیح می‌دهند شماره‌های مجموعه پایتخت از عدد 4 بالاتر نرود. اما اکنون که خبر پخش سری پنجم سریال پایتخت در ماه رمضان سال آینده توسط کارگردان آن منتشر شد و عوامل آن اصرار به افزایش شماره‌های آن دارند نیاز است نقدهای مردم و صاحبنظران مورد توجه قرار گیرد و کوتاهی‌ها و سهل‌انگاری‌های قبلی برطرف شود که در ادامه مهمترین موارد آن‌ها را مورد اشاره قرار می‌دهیم:

-در سناریوی پایتخت (اگر می‌خواهد بر سفره‌ی مازندران بنشیند) از مشاوران فرهنگی این استان (زبان شناسان، مورخان و جامعه‌شناسان) استفاده شود تا دیگر شاهد هجو مازندرانی‌ها با رفتار‌های سطحی و لودگی برخی بازیگران صرفا جهت خنداندن و سرگرم کردن مردم نباشیم.

-مشکلات اساسی مازندران (اعم از اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی) که اتفاقا کم هم نیست به زبان طنز پرداخته شود. به‌گونه‌ای که برای مردم قابل لمس باشد و مسئولان را نیز در صدد رفع آن‌ها تحریک و وادار به اقدام کند.

-بخشی از فرهنگ مازندران (آداب و رسوم، آیین‌ها، لباس‌ها، غذاها، لهجه‌ها و...) به مخاطب القا شود و در ذهن آن‌ها تصویر فرهنگی روشن و واقعی از این استان نقش بندد. نه اینکه سناریوی شخصیت‌های مازندرانی حاضر در  سریال به‌گونه‌ای باشد که مخاطب، آن‌ها را افرادی لوده، کم‌عقل و ساده‌لوح با چهره‌هایی نتراشیده، نامرتب  و زخمی بپندارد.

-صدا و سیمای مازندران علیرغم همه‌ی کاستی‌ها و ضعف‌ها، در شناسایی تاریخ و زبان مازندران تلاش‌های خوبی انجام داد، بنابراین انتظار می‌رود ساخت مجموعه‌هایی چون پایتخت در جهت تقویت این اهداف باشد.

 -در خلال قسمت‌های مختلف این سریال، برخی جاذبه‌های گردشگری فراوان مازندران معرفی و شناسانده شود

-همچنان که به دغدغه‌ها و اهداف اسپانسر این مجموعه در راستای تبلیغ کالا و شرکت‌ مورد نظر توجه می‌شود به دغدغه‌ها و دردهای مردم نیز عمیق‌تر توجه شود تا گرفتاری‌هایی که سریال پایتخت برای مازندران به وجود آورده است، جبران شود.

-از استعمال دیالوگ‌های سطحی و تکراری، (چون ناهار نخردمی، حساس نشو و مساله دارم ) پرهیز شود انصافا نباید از مخاطب انتظار داشت پس از 4 شماره از این مجموعه به همان دیالوگ‌های تکراری بخندد و لذت ببرد.

در پایان، امیدواریم مجموعه «پایتخت 5» فرصت مغتنمی برای شناساندن سنت‌ها، آداب و رسوم، زبان و جغرافیای کنونی مردم مازندران باشد و عوامل این سریال بتوانند در پرداختن دغدغه‌ها و دردهای لایه‌های مختلف مردم مازندران با همکاری و هنرمندان این مرزوبوم و مشاوران فرهنگی استان موفق عمل کند و همانطور که آقای مقدم اظهار کرد، دقیقا بازتاب زندگی مردم باشد.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : پایتخت 5 - سیروس مقدم - آنچه که سیروس مقدم د - اعتراض به پایتخت - مجید ساجدی فر -

مطالب مرتبط با : آنچه که سیروس مقدم در ساخت «پایتخت5» باید رعایت کند
نظر شما در مورد : آنچه که سیروس مقدم در ساخت «پایتخت5» باید رعایت کند

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها