مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 10749 -تاریخ انتشار : شنبه 15 اسفند 1394 -ساعت : 14:26

چاپ به اشتراگ گذاشتن
چگونه اصلاح طلبان خود را در مرکز سیاست ایران یافتند؟

چگونه اصلاح طلبان خود را در مرکز سیاست ایران یافتند؟

مازند مجلس:روزنامه "نیویورک تایمز" با انتشار گزارشی تحلیلی در تلاش برای یافتن پاسخ برای این پرسش بوده است که اصلاح طلبان چگونه پس از سال ها تحت فشار بودن اکنون خود را در مرکز سیاست ایران یافته اند و چه چالش هایی پیش روی آنان قرار خواهد داشت. 

 این روزنامه امریکایی با اشاره به این که در چندین دهه گذشته سیاست در ایران عرصه پیکار میان اصلاح طلبان تحول خواه و دموکراسی طلب با محافظه کاران بوده است می نویسد:"اکنون به مدد ریاست جمهوری حسن روحانی رییس جمهوری معتدل ایران اصلاح طلبان بار دیگر توانسته اند در متن سیاست آن کشور قرار گیرند.
انتخابات هفته گذشته حرکتی هماهنگ بود تا آنان بار دیگر در مرکز سیاست ایران قرار گیرند. این نشان دهنده تقویت اهداف روحانی است از جمله بهبود وضعیت حقوق و آزادی های مدنی و گسترش روابط دیپلماتیک و اقتصادی با کشورهای جهان. این موضوع هم چنین نشان دهنده یک تغییر و تحول جدی در اردوگاه اصلاح طلبان  است.
امروز آنان از سکوت به در آمده اند و با صبر و بردباری و کاهش انتظارات در حال پیش روی هستند. اصلاحات در دوره های گذشته یک جنبش رویایی برای توسعه دموکراتیک در ایران بود. رییس جمهوری اصلاحات استراتژیست و مغز متفکر اصلی این جریان بود که در سال 1999 میلادی در جریان انتخابات با آرای مردمی  به ریاست جمهوری رسید. او هم چنان محبوب ترین سیاستمدار در ایران باقی مانده است. او ممنوع التصویر است اما در هفته های اخیر با انتشار فیلمی از او در شبکه های اجتماعی رای دهندگان به دعوتش برای شرکت در انتخابات پاسخ مثبت دادند.
اصلاح طلبان و اعتدالیون فهرست مشترکی از نامزدها را برای انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی ارائه کرده بودند. رییس جمهوری اصلاحات در ویدئوی خود با زبانی ساده تکرار کرد که رای دهندگان به هر دو لیست رای دهند . رای دهندگان این پیام را به طور جدی دریافت کردند. رای آنان به دو فهرست سبب پیروزی خیره کننده آنان در انتخابات شد.
در حال و هوای امروز رییس جمهوری اصلاحات هیچ وعده تازه ای را ارائه نداده است. استراتژی اصلی اصلاح طلبان این بود که از پیروزی شخصیت هایی که چندان خوش نام نبوده اند جلوگیری کنند. آنان در این مسیر مجبور به ائتلاف با چهره هایی شدند که شاید برای شان چندان هم خوشایند نبوده باشد. اکنون به نظر می رسد دولت روحانی با مجلسی همسوتر از مجلس قبلی می تواند وعده های خود در زمینه اصلاحات اقتصادی و باز شدن درهای ایران به سوی کشورهای خارجی را عملی کند. باید گفت که پیروزی اخیر پیروزی برای عمل گرایی بود". 
این روزنامه در ادامه می افزاید:"حتی کسانی که رییس جمهوری اصلاحات را "تندرو" قلمداد کرده اند نیز به این نتیجه رسیده اند که او خواستار تحول و تکامل در انقلاب ایران است. هدف او سوق دادن ایران به سوی کثرت گرایی بیش تر در حوزه اندیشه، سیاست و مذهب است. در دوران احمدی نژاد ایران با یک بن بست مواجه شده بود. دولت او با در دستور کار قرار دادن رویکردی امنیتی در تضاد با خواست های جامعه مدنی ایران قرار گرفته بود. در نتیجه، هر دو دوره ریاست جمهوری او بازی با حاصل جمع صفر بود. احمدی نژاد تنها برای بقای سیاسی خود تلاش می کرد. اکنون اعتدالیون یک راه برای خروج از بن بست سیاسی پیدا کرده اند آنان از محبوبیت اصلاح طلبان برای مقابله با محافظه کاران بهره برداری کردند. این رویکرد مبتنی بر امید و ایجاد سیاستی سازنده تر و فراگیر برای بهبود واقعی شرایط مادی و معتیشتی در ایران و پیدا کردن جایگاه ایران در میان دیگر کشورها است". 
نیویورک تایمز در پایان اشاره می کند که با این حال، یک خطر برای اصلاح طلبان وجود دارد و آن گردش بیش از اندازه به سوی راست است و در این باره می نویسد:"اصلاح طلبان ممکن است در خطر از دست دادن هویت خود در این ائتلاف تازه قرار گیرند. آنان باید اولویت های خود را به طور مشخص بیان کنند. اکنون ایرانیان در حال تمرین دموکراسی هستند". 


منبع : خرداد


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : -

نظر شما در مورد : چگونه اصلاح طلبان خود را در مرکز سیاست ایران یافتند؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها