مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 10756 -تاریخ انتشار : شنبه 15 اسفند 1394 -ساعت : 15:42

چاپ به اشتراگ گذاشتن
داستان‌های متضاد در خانه مطبوعات/ از باند چهار نفره تا افشاگری‌های بی‌سابقه

خانه‌ای که در نیمه راه ویران شد/

داستان‌های متضاد در خانه مطبوعات/ از باند چهار نفره تا افشاگری‌های بی‌سابقه

اختصاصی مازند مجلس: تقریبا یک سال پیش بود که انتخابات خانه مطبوعات استان مازندران با حواشی بسیاری برگزار شد. از رای دادن به نام خبرنگارانی که با سند اثبات کرده بودند در روز رای گیری در پای صندوق حاضر نشده‌اند تا اعتراض خبرنگاران غرب استان برای داشتن صندوقی جدا. تغییر مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران هم به مدت کوتاهی پس از برگزاری انتخابات انجام شد و احد جاودانی که علاقه‌ای به تنش نداشت نسبت به انتخابات واکنشی نشان نداد

اختصاصی مازند مجلس: تقریبا یک سال پیش بود که انتخابات خانه مطبوعات استان مازندران با حواشی بسیاری برگزار شد. از رای دادن به نام خبرنگارانی که با سند اثبات کرده بودند در روز رای گیری در پای صندوق حاضر نشده‌اند تا اعتراض خبرنگاران غرب استان برای داشتن صندوقی جدا برای رای دادن. همینطور شائبه‌هایی از دخالت برخی از مسئولان هم به میان آمده بود. تغییر مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران هم به مدت کوتاهی پس از برگزاری انتخابات انجام شد و احد جاودانی که علاقه‌ای به تنش نداشت نسبت به انتخابات واکنشی نشان نداد و در نهایت 7 عضو هیات رئیسه خانه مطبوعات به همراه 2 بازرس تعیین شدند.

البته پس از بازشماری آرا یک تغییر در ترکیب اعضای منتخب اتفاق افتاد که آن هم جای بحث داشت.

در این مدت انتقادات بسیاری به عملکرد خانه مطبوعات مازندران وارد بود. از تشکیل باند چهار نفره که تمامی امور را برعهده گرفته بودند تا انجام ندادن اقدامات مورد انتظار برای خبرنگاران. همچنین مسائلی مانند تخصیص پیدا نکردن هدیه روز خبرنگار و انفعال در جریان قطع بیمه روزنامه‌نگاران هم بسیار مورد توجه بود. اما مهم‌تر از همه بحث پایش و غربالگری خبرنگاران استان مازندران بود که تقریبا وعده تمامی افراد منتخب پیش از انتخابات بود که تاکنون عملی نشده است.

اما چند خبر در روزهای گذشته موجب تلاطم در خانه مطبوعات مازندران شده است. خبر اول مربوط به برکناری سه عضو هیات رئیسه توسط مدیر عامل خانه مطبوعات بود که به علت غیبت متعدد در جلسات رسمی بود. سپس مصاحبه حسین قربانی مدیر عامل خانه مطبوعات با خبرگزاری مهر که خبر از استعفا خود و رئیس خانه مطبوعات به علت زیاده خواهی یکی از اعضای هیات رئیسه داده بود و در نهایت واکنش راحله حاجیان یکی از اعضای برکنار شده که در گفت‌وگو با پایگاه خبری عبارت عنوان کرده بود.

در ادامه مصاحبه این دو عضو هیات رئیسه خانه مطبوعات بدون هیچ گونه داوری از خبرگزاری مهر و پایگاه خبری عبارت نقل می‌شود:

 

در گفتگو با مهر بیان شد: مدیرعامل و رئیس خانه مطبوعات مازندران استعفا می دهند

چهارشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۴

حسین قربانی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به زیاد خواهی ها و درخواست یکی از اعضای هیئت‌رئیسه مبنی بر تخصیص پاداش دو میلیون تومانی آخر سال از پول هدیه خبرنگاران به اعضای هیئت‌رئیسه افزود: بنده و رئیس خانه مطبوعات در صورت تحقق این خواسته از سمت خود استعفا خواهیم داد.

قربانی با اشاره به اینکه تمام فعالیت‌های خانه مطبوعات باید در راستای خدمات‌رسانی مطلوب به همه اعضا باشد اظهار داشت: متأسفانه برخی از اعضاء اصل خدمت‌رسانی را فراموش کردند و به دنبال تأمین منابع شخصی هستند.

وی بابیان اینکه رئیس خانه مطبوعات تاکنون به نحو مطلوبی جلسات را اداره کرده است افزود: رئیس خانه مطبوعات صراحتاً در مقال این درخواست نامعقول یکی از اعضای هیئت‌رئیسه که خواستار اعطای پاداش ۲۰ میلیون ریالی به اعضا در پایان سال را کرده بود مقاومت کرده و این اقدامش شایسته تقدیر است.

قربانی بابیان اینکه با کمک اعضای خانه مطبوعات طرح ساماندهی اعضا در مراحل عملیاتی شدن قرار دارد گفت: اکثریت اعضای هیئت‌مدیره اهتمام جدی به جلسات داشته و با جلسات ویژه ساماندهی را دنبال می‌کنند و شایسته نیست فضای کنونی صمیمت و همدلی به خاطر برخی ویژه خواهی ها آلوده شود.

مدیرعامل خانه مطبوعات مازندران بیان داشت: در صورت تداوم این روند بنده و رئیس هیئت‌مدیره از عضویت ر هیئت‌رئیسه استعفا خواهیم داد و حقایقی بیشتری را جمع خبرنگاران بازگو می کنیم.

وی یادآور شد: در حالی تقاضای پاداش ۲۰ میلیون ریالی برای اعضای هیئت‌رئیسه خانه مطبوعات ارائه‌شده که باگذشت هفت ماه از مراسم روز خبرنگار، هنوز هدیه ۱۵۰ میلیون تومانی به خبرنگاران استان تخصیص پیدا نکرده است.

 

گفتگوی «عبارت» با راحله حاجیان: بابت رایی که به قربانی دادم عذر می خواهم/دیگر نمی توانیم در برابر بی قانونی های مدیرعامل سکوت کنیم

پنج شنبه, 13 اسفند 1394

 قابل پیش بینی بود که خانه ی از پای بست ویران مطبوعات مازندران بالاخره به نقطه جوش برسد و دُملی سرباز کند که از دلش تقابل متولد شود نه همیاری و همراهی.

دیروز به ناگهان خبری رسانه ای شد که به اعضای خانه مطبوعات مازندران اطلاع می داد سه عضو هیات رئیسه این تشکل صنفی به دلیل غیبت سه جلسه ای مستقیما توسط مدیرعامل برکنار شده اند.

انتشار این خبر کافی بود تا گمانه زنی ها در رسانه ها و فضای مجازی قوت بگیرد. یکی از این حذف شده گان توسط حسین قربانی؛ مدیرعامل خانه مطبوعات"راحله حاجیان" عضو باسابقه رسانه های مازندران بود که به گفته خودش مدت ها دربرابر بی قانونی ها و سوء مدیریت های مدیرعامل این تشکل صنفی سکوت کرده بود. سکوتی غیرقابل پذیرش که حالا خودش جزو اولین قربانیان تصمیم قربانی است.

برای اینکه یک جانبه قضاوت نکرده باشیم امروز دلیل این برکناری را جویا شدیم که فهمیدیم ادله اصلی مدیرعامل این خانه؛ آقای قربانی سه جلسه غیبت پیاپی خانم حاجیان و آقایان قلی نژاد و شیخی بوده است.

همچنین آقای قربانی ادعا کرده است که این سه تن کارمند دولت هستند و طبق قانون نمی توانند عضو هیات رئیسه باشند. اینکه چرا آقای قربانی بعد از گذشت چندماه تازه به این مشکل قانونی پی برده مطلبی دیگر را می طلبد اما برای اینکه دلایل وی را به بوته آزمون بگذاربم «عبارت»گفتگویی با راحله حاجیان؛ عضو هیات مدیره این خانه و از اعضای معذول توسط آقای قربانی ترتیب داد که مشروح آن در ادامه می آید.

 

*خانم حاجیان! آقای قربانی دلیل حذف یا بهتر است بگوئیم عزل مستقیم شما توسط خودشان به عنوان مدیرعامل را کارمند دولت بودن و غیبت سه جلسه ای شما اعلام کرده اند. در این باره توضیح می دهید؟

اولا اینکه تبصره 2 ماده 121 اسانامه خانه مطبوعات در این دوره برای افزایش مشاکرت این بندی را که آقای قربانی می گویند مستثنی کرده است. ضمن اینکه بنده کارمند شهرداری هستم نه دولت ، پس این قانون حتی اگر اجرا هم می شد شامل حال من نمی شد، چون شهرداری سازمانی غیردولتی است. در مورد غیبت هم باید بگویم ایشان کاملا حرف اشتباهی می زنند. بنده در تمام جلسات شرکت کردم و امضایم هخم موجود است. جلساتی که ایشان اشاره می کنند جلسات کارگروه ساماندهی خبرنگاران بود که اصلا بنده عضور این کارگروه نبودم که در جلساتش شرکت کنم. بنده باید در جلسات هیات مدیره شرکت کنم که در هیچ کدام غایب نبودم.

*کمی در باره روند این عزل ناگهانی توضیح می دهید. آیا به شما خبر دادند که قرار است عزل شوید تا برای توضیحات و رفع سوء تفاهم های احتمالی حاضر شوید.

آخرین پیامکی که به دست بنده رسید از طرف آقای حسن زاده اشرفی رئیس هیات مدیره بود که متن آن دقیقا این است: « دستور جلسه: تعین تکلیف هدایای روز خبرنگار و طرح سوال از مدیرعامل!». بنده، آقای شیخی و آقای قلی نژاد طرح سوال از آقای قربانی را امضا کردیم. البته این موضوع از طرف آقای شیخی مطرح شد و ما نیز موافقت کردیم. ما نامه و درخواست طرح سوال را ارسال کردیم و آقای قربانی وقتی فهیمد موضوع جدی است کار را به عزل ما رساند.

 

*شما مگر خودتان آقای قربانی را انتخاب نکردید؟

انتخاب اشتباهی بود. البته ما در سال در یکسال گذشته برنامه های متنوعی داشتیم . اجازه بدهید این مسئله را تکمیل کنم و بعد پاسخ این سوال را بدهم. وقتی ما نامه سوال از مدیرعامل را فرستادیم، از طرف خانه مطبوعات پیامک آمد که جلسه طرح سوال به دلیل شرایط بد جوی و عدم حضور دوستان کنسل شده است. در صورتیکه منظور از شرایط بد جوی مقداری بارندگی بود که در شمال معمول است. اما درباره این سوال شما باید بگویم ما مدت هاست به دنبال سوال از آقای قربانی هستیم اما نامه را شماره نیم زدند. امروز به صورت کاملا غیرقانونی ما را عزل کردند که بی شک ما از طریق مراجع قضایی پیگیری خواهیم کرد و اگر تا به حال سکوت کردیم علتش این بود که اصل را بر همکاری و تعامل گذاشته بودیم. وقتی کار به بی اخلاقی هایی از این دست می رسد دیگر نمی توان به بهانه اخلاق سکوت کرد.

 

*البته من جواب سوالم را نگرفتم. اگر مدیریت آقای قربانی ضعیف است ، شما هم به عنوان کسی که به ایشان رای دادید باید پاسخگو باشید. نمی شود وقتی با شما دچار چالش شدند وارد صحنه شوید و حفظ اخلاق را برای سکوت پیشین بهانه کنید.

حق با شماست. من باید از خبرنگاران به خاطر انتخاب خودم عذرخواهی کنم. بنده مدت ها پیش قصد استعفا داشتم، ولی به احترام آرای همکارانم، مخصوصا از شهرستان های دیگر به جز ساری آن را مسکوت گذاشتم.

 

*سوال پایانی ما این است که مگر شما سخنگوی خانه مطبوعات نیستید، چرا الان هرکسی داد سخن می راند اما شما ساکتید؟

آقای قربانی می خواهند خودشان ویترین باشند. بارها بعد از جلسه اخبار را بریده بریده و به نام خودشان در تسنیم کار می کردند که ما هم تذکر می دادیم اما ایشان گوش شنوا نداشتند. گفتند خانه مطبوعات وقت مرا گرفته و از کار و زندگی افتاده ام که ما حقوق ماهیانه 500 هزار تومانی برایشان تعیین کردیم اما اثری نداشت. رابطین شهرستان ها را بدون هماهنگی و نظر اعضای هیات رئیسه تغیر دادند اما ما برای حفظ آبرو سکوت کردیم اما حالا دیگر نمی توان در برابر بی قانونی های ایشان ساکت بود.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : -

نظر شما در مورد : داستان‌های متضاد در خانه مطبوعات/ از باند چهار نفره تا افشاگری‌های بی‌سابقه

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها